Plan na dzień w Pafos – trasa zwiedzania, ciekawe miejsca, informacje praktyczne

P

Cześć moi Drodzy!

Napisałem dla Was przewodnik na doskonały dzień w Pafos, czwartym co do wielkości mieście na Cyprze. To miasto, które łączy nadmorskie położenie, a w tym plaże, promenady i cudne widoki z historią sięgającą (i widoczną tu i ówdzie) czasów przed Chrystusem.

Jeśli więc wybieracie się na Cypr i będziecie w zachodniej części wyspy, na prawdę warto, abyście przeczytali mój przewodnik, który pomoże Wam w zorganizowaniu całego dnia właśnie w Pafos.

Wspomnę, że planowaniem tego typu wyjazdów sam dla siebie zajmuje się od 2010 roku, kiedy to pierwszy raz pojechałem sam do innego miasta i był to Wrocław. Na swoim koncie jeśli chodzi o wycieczki jednodniowe/weekendowe mam na przykład WiedeńPragęLondynBergenKijówLublanęBudapesztBerlin i wiele innych.

Zapewniam, że w ciągu dnia jesteście w stanie zobaczyć bardzo dużo, zaś weekend daje jeszcze większe możliwości.

Dbam o to, aby przekazać Wam SPRAWDZONĄ trasę spacerową, najpiękniejsze i najciekawsze miejsca oraz praktyczne wskazówki, które mogą się Wam przydać.

Wracając do Pafos

Wracając do Pafos, to czwarte pod względem wielkości miasto Cypru, ulokowane nad Morzem Śródziemnym w południowo-zachodniej części wyspy. Na powierzchni 18 km2 mieszka ok. 37 tysięcy osób. Z jednej strony 7,5 km zagospodarowanego wybrzeża, z drugiej wzgórza i wzniesienia, dochodzące (w granicach miasta) do ponad 200 metrów n.p.m. Obecnie, obok Ayia Napy, jest jednym z dwóch najważniejszych ośrodków turystycznych na wyspie Afrodyty, dawniej natomiast było jej stolicą.

Historia Pafos jest bardzo długa, bo sięgająca czternastu stuleci przed Chrystusem, kiedy na wschód od dzisiejszego miasta, założono Palepafos. Wracając jednak do obszaru w obrębie dzisiejszych granic miasta, przenosimy się do IV wieku p.n.e. – wówczas to Król Nikokles założył Nea Pafos. Ówczesne miasto stało się stolicą Cypru, a największy rozkwit przeżyło za panowania Rzymian (od 58 roku p.n.e.).

Całość, jako Park Archeologiczny Nea Pafos, wpisana jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i udostępniona do zwiedzania. Najcenniejszy skarb miasta i jedno z ważniejszych miejsc na Cyprze, zobaczycie za jedyne 4,5 euro.

Pafos było kolejno pod panowaniem Bizancjum, łacinników, Wenecjan i Turków Osmańskich. Straciło na znaczeniu na rzecz Larnaki, Kirenii i Famagusty. Wszystko zmieniło się w 1974 roku, kiedy wprowadzono granicę między Cyprem Południowym a Cyprem Północnym (Tureckim). Republika straciła Kirenie i Famagustę, na czym skorzystało właśnie Pafos.

Pokażę Wam jak zaplanować spacer po jednym z popularniejszych miast na Cyprze, byście poznali NAJWAŻNIEJSZE miejsca, a przy okazji wczuli w jego klimat, zjedli coś dobrego i zrobili cudne zdjęcia.


Jak dotrzeć do Pafos?

Na Cypr można się dostać dwiema popularnymi tanimi liniami lotniczymi – Ryanair lata z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania i Warszawy (zarówno z lotniska Chopina i z Modlina) do Pafos, natomiast Wizzair z Gdańska, Katowic, Krakowa, Radomia, Warszawy (zarówno z lotniska Chopina i z Modlina) i Wrocławia do Larnaki.

Tak więc korzystając z Wizzaira, wybieracie wschodnią część Cypru, z kolei Ryanair otwiera przed Wami zachodnią cześć wyspy Afrodyty.

Można rzecz jasna jeździć po całym kraju niezależnie od miejsca, w którym wylądujecie. 😉

Dojazd z lotniska do centrum miasta

Wylądowaliście na lotnisku i nie wiecie jak dotrzeć do centrum Pafos? Nic prostszego! Przed terminalem lotniska znajdziecie przystanki autobusowe, i teraz uwaga, jeśli chcecie dostać się do Pafos – wybieracie linie autobusowe 612 lub 613.

Linią numer 612 dotrzecie do dworca autobusowego ulokowanego przy głównej ulicy w Pafos, vis-a-vis Mc Donalda, o nazwie „Tombs of the Kings Bus Station”. Z kolei linią numer 613 dostaniecie się na dworzec autobusowy „Karavella”, który położony jest w górnej części miasta (Ktima Pafos). W zależności od tego, gdzie macie hotel, wybieracie odpowiedni autobus. Koszt przejazdu za dnia 2 euro, nocą 3 euro. No i na koniec – warto mieć odliczoną kasę, ewentualnie niezbyt wysokie nominały. Rozkłady jazdy autobusów znajdziecie na TEJ STRONIE.

Noclegi – jaką lokalizacje najlepiej wybrać?

Oferta noclegowa w Pafos jest mocno rozbudowana i zróżnicowana cenowo, aczkolwiek ciężko znaleźć coś „jak za darmo” 😉 Sami korzystaliśmy z Hotelu Kissos, który łączył całkiem spoko cenę (2700 zł za 2 osoby za 7 nocy ze śniadaniami) z dobrą lokalizacją (5 minut spacerem od morza i minutka od głównej ulicy z wieloma restauracjami i przystankami autobusowymi), basenami, różnorodnymi śniadaniami i schludnymi pokojami. Byliśmy na Cyprze w lipcu, zapewne poza sezonem jest taniej.

Jak poruszać się po Pafos?

Najlepiej pieszo, gdyż odległości nie są wymagające, jeśli jednak poczujecie spadek energii, z pomocą przychodzą autobusy, czyli komunikacja miejska w Pafos. Rozkłady znajdziecie na tej stronie.

Trasa zwiedzania Pafos na mapie:


Dzień w Pafos – trasa obejmująca najważniejsze atrakcje miasta

Trasa, nie będę owijał w bawełnę, jest ambitna, choć w moim przekonaniu do przejścia przez każdego. Obejmuje bowiem zdecydowaną większość atrakcyjnych miejsc w Pafos i nie pozwala się nudzić. A przecież o to chodzi, prawda? 😉

Zabytek z listy UNESCO i zacnym widokiem w tle

Proponuję zacząć nasz spacer od wpisanych na listę UNESCO Grobowców Królewskich, znajdujących się w północnej części miasta. Wstęp to jedyne 2,5 euro, w zamian dostajemy możliwość obejrzenia grobowców wykutych w litej skale między IV wiekiem p.n.e. a III wiekiem n.e. Kiedy się już nazwiedzamy i narobimy zdjęć (ów teren leży nad samym morzem, a więc widoki są ZACNE), idziemy nad morze.

Na teren Grobowców Królewskich dostać się można tylko od strony Alei Tombs of the Kings, wyjść natomiast również od strony promenady przez obrotową bramkę w ogrodzeniu.

Trzy i pół kilometra z szumem morza w tle… <3

Wówczas ruszamy na południe, by po chwili znaleźć się na wysokości hotelu o nazwie „Kefalos Beach Tourist Village”. Kontynuując trasę, po swojej prawej stronie macie turkusowe morze, fale rozbijające się o skaliste wybrzeże i plaże, po lewej zaś teren Parku Archeologicznego Nea Pafos. Wyjątkowo prezentuje się Latarnia Morska, która doskonale współgra z całym krajobrazem. Wygodna alejka biegnie równolegle do linii brzegowej, zapewniając miejsca do odpoczynku i widoki, po które przyjeżdża się na Cypr.

Ciekawy punkt widokowy

Po ponad 2 km docieramy do Zamku stojącego nad samym morzem, będącego od wieków ważną dla miasta fortecą, a obecnie dobrym punktem widokowym. Wstęp to koszt 2,5 euro.

Tuż obok rozciąga się przystań dla mniejszych i większych jednostek pływających, a nabrzeżem przechadzają się spragnieni wakacyjnych, pocztówkowych widoków wczasowicze. Miejsce obfituje w restauracje, które rzecz jasna, ze względu na lokalizacje, nieźle się cenią.

Najcenniejsze miejsce w Pafos

W pobliżu znajdziecie wejście na teren Parku Archeologicznego Nea Pafos, kryjącego niezwykle cenne mozaiki podłogowe datowane na II-V wiek n.e. Nea Pafos to spory (ponad 60 ha) teren, gdzie ciężko o cień, zatem jeśli zwiedzacie Pafos latem, warto zadbać o zapas wody i parasol. Park Archeologiczny wpisany jest na listę UNESCO, a wstęp kosztuje jedynie 4,5 euro. ZDECYDOWANIE POLECAM!

Kato Pafos najtrafniej oddaje klimat tego miasta

Dalszy spacer wiedzie nadmorską promenadą, od której odbijamy w głąb miasta, kierując się pod Kościół Agia Kiriaki. Niewielka świątynia stoi w miejscu dużo starszej oraz większej Bazyliki Chrysopolitissa, której ruiny (w tym podłogi z mozaikami) można zwiedzać.

Idąc na północ, napotykamy Teatr Rzymski i Katakumby Św. Solomonii. Spacer po Kato Pafos – nadmorskiej części miasta – najtrafniej oddaje klimat tego miasta. Z jednej strony promenada i bulwar, morze, pamiątki, restauracje i skąpo ubrani turyści, a więc obrazki typowe dla nadmorskiej miejscowości, z drugiej strony historia sięgająca IV wieku p.n.e. i zabytki, których próżno szukać w całym basenie Morza Śródziemnego.

Musicie wiedzieć, że Cypr generalnie taki właśnie jest. Jednakże to nie wszystko, co Pafos ma do zaoferowania! Ma bowiem… jeszcze jedno centrum miasta :O

Drugie centrum Pafos, na wzgórzu, z widokami i wąskimi uliczkami

Otóż w VII wieku ówcześni mieszkańcy, zmęczeni atakami piratów, postanowili przenieść miasto w głąb lądu. Ulokowane na wzgórzu Ktima Pafos, charakteryzuje się gęstą i niską zabudową. Obecnie oba miasta – Kato Pafos i Ktima Pafos – zostały scalone nową zabudową, ale wchodząc w wąskie i nisko zabudowane uliczki, prędko poznacie, że jesteście na miejscu.

Do Starego Miasta najłatwiej dojść Aleją Pawła Apostoła. W tej części miasta zachęcam do spontanicznego szwendania się uliczkami i szukania punktów widokowych. Dodatkowo mam dla Was gastronomiczną rekomendacje, tawernę o nazwie „Promitheas Mouttalos”. Duże porcje dobrego jedzonka, widok na miasto i super gościnność – tego możecie być pewni. W nogach, przy palącym słońcu, mamy kilkanaście kilometrów, a więc tutaj kończymy nasz spacer po Pafos.

Jeśli będziecie dłużej w Pafos, warto podjechać do Parku Wodnego, ZOO lub Coral Bay! 🙂


Kilka (istotnych) słów na koniec

Moi Mili dziękuję Wam za lekturę artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieje, że okazał się przydatny i skorzystacie z moich propozycji przy odkrywaniu Pafos.

Jeśli chcielibyście dokładniejszych opisów tras i miejsc w Pafos, zapraszam do lektury artykułu, który znajdziecie poniżej. Opisałem tam krok po kroku gdzie byliśmy i co zobaczyliśmy. Zachęcam cieplutko!

Na publikowanie artykułów poświęcam dużo wolnego czasu, nie dostając nic w zamian. Możecie odwdzięczyć mi się dobrowolną “kawą”, co pozwoli na utrzymanie bloga i dalsze podróże. Dziękuję! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam oczywiście na moje socialmedia – Miejski Wojażer na FB oraz miejskiwojazer na IG, gdzie znajdziecie relacje z podróży, zdjęcia i przemyślenia. Artykuły na blogu najczęściej muszą sporo poczekać w kolejce, więc jeśli chcecie być na bieżąco, warto.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa