Dzień w Lublanie – plan zwiedzania, mapka z trasą i ciekawe miejsca

D

Cześć moi Drodzy!

Słowenia jest cudnym i bogatym w atrakcyjne miejsca krajem. To jednocześnie państwo nieco mniej popularne niż sąsiednia Chorwacja lub Włochy. Wielka szkoda!

Odwiedziłem Słowenię jesienią 2021 roku i z czterech dni, aż dwa spędziłem w stolicy – Lublanie. To prześliczne miasto jest chyba najlepszym, od czego można zacząć poznawanie całego kraju.

Napisałem dla Was przewodnik na dzień lub dwa w Lublanie, bowiem możecie go zrealizować w ciągu dnia, możecie rozłożyć na dwa dni i spędzić tam PRZEPIĘKNY czas.

Wspomnę, że planowaniem tego typu wyjazdów sam dla siebie zajmuje się od 2010 roku, kiedy to pierwszy raz pojechałem sam do innego miasta i był to Wrocław. Na swoim koncie jeśli chodzi o wycieczki jednodniowe/weekendowe mam na przykład Wiedeń, Pragę, Mediolan, Londyn, Bergen bądź Kijów.

Artykuły z planami na dzień lub dwa w różnych miastach znajdziecie TUTAJ. Zapewniam, że w ciągu dnia jesteście w stanie zobaczyć bardzo dużo. Właśnie o to dbam.

Wracając do Lublany. Mimo, iż to stolica kraju, nie jest WIELKIM miastem. Jest jak na swoje znaczenie kameralna, bardzo malownicza, pełna zieleni, spokoju i tego świetnego klimatu gdzie miasto spotyka się z rzeką. Bo to miasto żyje nad rzeką – Lubljanicą.

Pokażę Wam jak zaplanować spacer po stolicy Słowenii, byście poznali NAJWAŻNIEJSZE miejsca, a przy okazji wczuli w jej klimat i poczuli bicie jej serca.

Gotowi? Zapraszam w podróż po Lublanie!

Na dobry początek ulica Słoweńska i rytm miasta

Najprawdopodobniej zaczniecie zwiedzanie od Dworca Kolejowego, a właśnie w jego pobliżu zaczyna się ulica Słoweńska. Ta ulica jest moim zdaniem najciekawszą w tej części miasta – łączy bowiem nowoczesne i starsze wieżowce, pokaźne kamienice, ciekawe i piękne gmachy użyteczności publicznej oraz prowadzi do kilku jakże ważnych z perspektywy turysty miejsc.

Idąc ulicą Słoweńską, wstąpcie koniecznie do wieżowca “Nebotičnik”, zbudowanego w latach 30-tych XX wieku. Na samej górze znajduje się kawiarnia, skąd zobaczycie jeden z dwóch NAJPIĘKNIEJSZYCH widoków na miasto. Poza tym gmach Poczty oraz stojącą naprzeciw modernistyczną kamienicę.

Plac Kongresowy czyli jak piękna jest Lublana

Kawałek dalej traficie na Plac Kongresowy – w moim odczuciu najładniejszy plac w Lublanie. Śliczna zabudowa z jednej strony oraz ściana zieleni w postaci platanów z drugiej, a na zamknięciu perspektywy wzgórze z Zamkiem oraz wyjątkowej urody Kościół Św. Trójcy.

Nad rzeką jest najpiękniej!

Dalej kierujecie się na południe ulicą Gosposką, zaglądając po drodze na Novi Trg. W ten sposób schodzicie nad Lubljanicę i kierujecie na północ. Nad rzeką w Lublanie jest NAJPIĘKNIEJ! Możecie iść nabrzeżem nad wodą, możecie wchodzić na mostki, możecie zaglądać do malutkich uliczek położonych obok. Możliwości jest wiele, a ciekawość wzrasta z każdym krokiem.

Prešernov trg – tutaj bije serce miasta

Niewątpliwie najciekawszym pod kątem widoków i zwiedzających jest Prešernov trg. Okrągły plac, od którego wychodzi wiele ulic i serio każda jest warta uwagi. Jednakże sam plac to przede wszystkim fasada barokowej świątyni Franciszkanów z jednej strony, zaś z drugiej potrójny most i widok w kierunku Miejskiego Rynku. To serce miasta, miejsce przepiękne ze względu na masę ślicznej zabudowy, detal architektoniczny, położenie nad rzeką, ogrom ludzi.

Wspaniałe nabrzeże, Smoczy Most i nietypowa Hala Targowa

Ruszamy dalej na Petkovškovo nabrežje. W moim odczuciu nabrzeże z najlepszym klimatem. Tutaj jest GENIALNIE! Droga dla pieszych, z lewej urocze kamieniczki i w bród lokali gastronomicznych, po prawej zadbane nabrzeże, zieleń, urokliwe pejzaże nad wodą. Po drugiej stronie Lubljanicy zobaczycie postawioną wzdłuż niej Halę Targową, zaś kawałek dalej Smoczy Most z początku XX wieku.

Kolejka linowa i Zamek

Przechodząc na drugą stronę rzeki, staniecie w pobliżu kolejki linowej. Uruchomiona w 2006 roku kolejka to panoramiczny wagonik, który wspina się po stromym zboczu. Koszt samej jazdy góra-dół to 4 euro, zaś wraz z biletem na zwiedzanie Zamku to już koszt 13 euro. Sama jazda to frajda, bowiem widoki są coraz pokaźniejsze, ale już na górze czeka więcej atrakcji.

Jedną z nich jest wejście na mury Zamku i podziwianiu panoramy północnej części miasta, jednakże DUŻO LEPSZY widok jest z Zamkowej Wieży. Widać stąd jak na dłoni ulokowany u stóp wzgórza obszar staromiejski, widać jak między czerwonymi dachami płynie Lubljanica, widać dwa najpiękniejsze miejskie place – Plac Kongresowy oraz Prešernov trg oraz widać flankujący od zachodu centrum miasta Park Tivoli. Na Zamku zwiedzicie wystawę nt. historii Słowenii bądź inną prezentującą uzbrojenie. Polecam przejść się parkiem rozciągającym się na południe od warowni, by zaznać spokoju, zieleni i widoków.

Ciąg ślicznych placów Starego Miasta u podnóża Zamku

Tak jak wjechaliście na wzgórze Zamkowe, tak samo zjeżdżacie na dół. Po wyjściu z kolejki idziemy prosto i skręcamy w lewo. Od tego momentu przez dłuższy czas będziemy wędrować przepięknym staromiejskim deptakiem. To ciąg rynków – Ciril-Metodov trg -> Mestni Trg -> Stari Trg. Wzdłuż placów/ulic ujrzycie dziesiątki jak nie setki uroczych fasad kamieniczek, masę sklepików z pomysłowymi i estetycznymi szyldami, masę detali architektonicznych i odchodzących na lewo i prawo uliczek.

Zachęcam w owe uliczki zaglądać, bowiem łatwo z tej szykownej przestrzeni na przykład przed Ratuszem, wylądować na niepozornym, acz bardzo urokliwym placyku z fontanną. To za sprawą uliczki Ribji trg. Detale detalami, szyldy szyldami, ale spacerując w takim miejscu PRZEDE WSZYSTKIM oglądamy ogólny krajobraz ulicy.

Koniec spaceru w Parku Tivoli

Dochodzimy aż do Levstikov trg i skręcamy w prawo, następnie mostem na drugą stronę rzeki i ponownie w prawo. Oglądać Lublane nad rzeką to prawdziwa przyjemność, zatem śmigamy aż na wysokość Placu Kongresowego. Następnie znaną już ulicą Słoweńską, skąd skręcamy w Cankarjeva cesta. Przy tejże ulicy stoi budynek Opery, Galerii Narodowej i w niedalekiej odległości Muzeum Narodowe. Cankarjeva cesta wychodzi wprost na główne wejście do Parku Tivoli. Właśnie tutaj zaplanowałem koniec spaceru.

Usiądźcie pod drzewem z widokiem na miasto i pomyślcie ile zobaczyliście i jaka jest Lublana.


Trasa spaceru na mapie Lublany

Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Mam nadzieję i wierze, że artykuł okazał się ciekawy i przede wszystkim PRZYDATNY.

Zaplanujcie swój pobyt w Lublanie. Będzie mi bardzo miło jeśli skorzystacie z mojej trasy zwiedzania.

Trasa, którą opisałem ma około 8 km, więc jest spokojnie do przejścia w jeden dzień. To taka podstawa, bowiem na spokojnie możecie zobaczyć w stolicy Słowenii więcej miejsc.

Po więcej miejsc i zdjęć oraz relacji z podróży zapraszam na INSTAGRAM i FACEBOOK.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa