Praga w jeden dzień – gotowy plan zwiedzania (mapa z trasą)

P

Cześć moi drodzy!

Mam dla Was kolejny, bardzo konkretny przewodnik, z którym spokojnie w ciągu jednego dnia zobaczysz mnóstwo przeciekawych miejsc w Pradze.

Jest to trasa, którą opracowałem na potrzeby własnej wycieczki do stolicy Czech. W mieście spędziłem 9 h, które dały mi całkiem niezły jego ogląd.

Co ważne!

Jasne, że w ciągu dnia nie poznasz Pragi na zadowalającym poziomie. Nie ma mowy, aby ogarnąć tak bogate miasto w tak krótkim czasie.

Jednak z dobrym planem, zobaczysz więcej aniżeli bez niego.

Żeby nie było, to NIE JEST bieganie z miejsca na miejsce, a normalne, spokojne odkrywanie miasta, z kilkoma postojami, z czasem na posiłek oraz wczuciem w klimat miasta.

Zapraszam na spacer po Pradze 🙂

Stare Miasto – Rynek

Wędrówkę zaczynamy na usytuowanym na skraju Starego Miasta Placu Republiki, skąd uroczą ul. Celetną, docieramy do Rynku. Sam początek spaceru daje mnóstwo przepięknych obrazków i można się do tego przyzwyczaić. Z Rynku wchodzimy na Mały Rynek, dalej przez Plac Mariacki na Plac Franza Kafki. W tym momencie, wchodzimy do części Starego Miasta pod nazwą Josefov – dzielnicy żydowskiej.

Josefov – dzielnica żydowska

Charakter zabudowy ulega zmianie, zamiast ślicznych, kolorowych kamieniczek, idziemy między wysokimi, eleganckimi kamienicami. Na trasie spotykamy również kilka Synagog. Spacerując ul. Maiselovą, dochodzimy do Brehovej i 17 listopada, którą kierujemy się na południe na Plac Jana Palacha. To pierwsze rekomendowane przeze mnie miejsce na odpoczynek, zjedzenie kanapki i obserwowanie okolicy. Po odpoczynku wracamy do dzielnicy żydowskiej, przemierzając ul. Siroka. Kamienice robią wrażenie, przyglądamy się kolejnym dwóm synagogom oraz ciekawemu pomnikowi Franza Kafki.

Najmniejszy dom w mieście

Przy Synagodze Hiszpańskiej, skręcamy w ul. Dusni, następnie w prawo w ul. U milosrdnych, za którą znajdziemy ul. Anezcką, a tam najmniejszy dom w Pradze. Przecinamy obszar Starego Miasta, wędrując na południe, obok Kościoła Św. Hastala, ul. Rybną i obok Kościoła Św. Jakuba. Wchodzimy na moment na ul. Celetną, przechodzimy przez Targ Owocowy i ul. Havirską, wychodzimy na jedną z ładniejszych przestrzeni w mieście – Na Prikope.

Plac Wacława

Elegancki deptak, prowadzi do najbardziej imponującego założenia urbanistycznego – Placu Wacława. Śmigamy aż pod Muzeum Narodowe, którego gmach stanowi świetne zakończenie osi widokowej, zaś widok spod muzeum powala swoim miejskim rozmachem.

Śliczne uliczki Starego Miasta

No dobrze, wracamy na Stare Miasto przez ul. Na Mustku i, skręcamy w lewo na Rytirskiej z genialną zabudową. Bardzo blisko jest Targ Węglowy, dalej ul. Skorepka i Jilska, którę dotrzemy do ul. Karlovej. Nie muszę mówić, że zawiesisz oko na wielu bydynkach i zrobisz mnóstwo zdjęć 😉

Most Karola i Mała Strana

Karlova wychodzi wprost na jedno z bardziej słynnych miejsc – Most Karola. Przechodzimy nad Wetławą do Małej Strany, kolejnej przepięknej części miasta. Ulicą Mostecką wchodzimy na Rynek Małej Strany z Kościołem Św. Mikołaja, dalej kierujemy się na zachód ul. Nerudovą, wchodzimy schodami do Loretańskiej i, po kilku chwilach jesteśmy na Placu Lorety.

Zamek i widoki

Na północ od placu mają miejsce urocze uliczki, którymi dojdziemy do Placu Hradczańskiego. Rzecz jasna zwiedzamy pierwszy, drugi i trzeci dziedziniec, przyglądamy Zamkowi oraz Katedrze Św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha. Wracając na Plac Hradczański, warto podejść w okolicę Zamkowych Schodów po przepiękne widoki!

“Praska wenecja” i “tańczący dom”

Dalsza droga wiedzie ulicą Thunovską, z której skręcamy w prawo w Tomasska i następnie w lewo w Letenską. Kierujemy się na ul. U Luzickeho seminare i odbijamy w Cihelną, skąd można się dostać nad samą rzekę. Wracamy do ul. U Luzickeho seminare, z której ul. Na Kampe, wchodzimy na wyspę o takiej właśnie nazwie, wcześniej z mostku oglądając tzw “praską wenecje”. To kolejne urocze miejsce, dobre na odpoczynek po męczącym podejściu pod Zamek. Przez Most Karola, wracamy na drugą stronę Wetławy i spacerujemy nad samą rzeką na południe, aż do tzw. “tańczącego domu”. Po drodze, rekomenduje usiąść z widokiem na Most Karola i Hradczany. Przepiękny widok, zapadający w pamięci.

Całą trasę macie niżej na mapie 🙂

Kilka (istotnych) informacji na koniec

W tym miejscu mamy koniec naszego przebogatego w cudowne miejsca spaceru. Łącznie cała trasa ma niecałe 15 km, zatem spokojnie do przejścia w ciągu jednego dnia.

Jeśli jedziecie do Pragi lub w inne miejsce i macie Pragę po drodze, zaproponowana przeze mnie trasa zwiedzania może być dobrym punktem wyjścia 🙂

Chcesz więcej takich wpisów? Zapraszam na fanpage MIEJSKI WOJAŻER (klik), będziesz na bieżąco z każdym nowym artykułem.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa