Dzień w Kijowie – gotowa trasa zwiedzania (mapa z trasą i ważnymi miejscami)

D

Cześć moi drodzy!

W czerwcu 2019 roku odwiedziłem Kijów, mając na zwiedzanie tylko lub aż JEDEN dzień.

Wiele osób może się zrazić w takim przypadku i odpuścić. Bowiem czy można w ciągu jednego dnia jakoś sensownie pozwiedzać tak duże miasto jak Kijów?

Można 😉 (napisałem już taki plan zwiedzania dla Budapesztu i Berlina, zapraszam!)

Krótkie wprowadzenie

Opisałem trasę zwiedzania, którą sam przemierzałem miasto, odwiedzając w ciągu jednego tylko dnia wiele przeróżnych miejsc w Kijowie.

Trasa łączy różne oblicza miasta, poznasz Kijów monumentalny, uroczę uliczki i piękne świątynie, Kijów zielony i widokowy.

Spokojnie starczy czasu na posiłek, robienie zdjęć oraz posiedzenie w kilku miejscach, aby wczuć się w klimat.

Oczywiście siłą rzeczy nie jest to sposób zwiedzania dla każdego, potrzeba przejść ponad 30 km, nie każdy też lubi oglądać aż tak dużo w ciągu jednego dnia.

Jednakże jeśli masz tylko jeden dzień w Kijowie, chciałbyś zobaczyć jak najwięcej, ten wpis jest dla Ciebie.

Nie przedłużając, zapraszam do zapoznania się z moją propozycją spędzenia jednego dnia w Kijowie 🙂

Kijów monumentalny

Zaczynamy przy Dworcem Kolejowym, na ul. Petlyury. Spacerujemy do bulwaru Tarasa Szewczenki i skweru tego samego patrona. Następnie kierujemy się na południe ul. Antonowycha i dalej pod Stadion Olimpijski. Spod stadionu, obok Pałacu Sportu, idziemy na ul. Baseina i pod Rynek Bezarabski. Ten fragment wędrówki po Kijowie to mieszanka charakterystycznych kamienic i różnorakich wieżowców. Z jednej strony zatoniesz w zieleni, zaś z drugiej otworzą się przed Tobą szerokie ulice, trochę chaotyczne, ale pokazujące siłę dużego miasta. Dalej idziemy słynną ulicą Khreschatyk, aż do Placu Niezależności. Monumentalna, powojenna odsłona Kijowa daje zupełnie inne wrażenia, aniżeli to, co widziałeś bliżej dworca.

Jeśli chciałbyś dokładniej przejść ze mną ten fragment spaceru i zobaczyć więcej zdjęć, zapraszam do TEGO wpisu na blogu.

Piękne uliczki i świątynie

Z Placu Niepodległości, ulicą Sofijską, dochodzimy na plac Sofijski. To już kolejna, zupełnie inna odsłona Kijowa! Piękne świątynie – Sobór Mądrości Bożej i Monaster Św. Michała Archanioła o złotych kopułach, nadają tej części miasta specyficznego charakteru. Po zwiedzeniu każdej ze świątyń (zwiedzając teren Soboru Mądrości Bożej, polecam Ci odpocząć wśród zieleni i pięknych budynków klasztornych), udajemy się ulicą Velyka Zhytomyrska, skąd skręcając w prawo trafiamy na Aleję Pejzażową. Idąc skrajem wzgórza, dochodzimy i obchodzimy Muzeum Narodowe Historii Ukrainy, po czym przed naszymi oczami wyrasta przepiękna cerkiew Św. Andrzeja i klimatyczna ulica – Andriejewski zjazd. Odbijamy w ul. Vozdvyzhens’ka a następnie w prawo w Nyzhnii Val. Idąc już ul. Verkhnii Val, skręcamy w ul. Mezhyhirska, kierując nad Dniepr.

Jeśli chciałbyś dokładniej przejść ze mną ten fragment spaceru i zobaczyć więcej zdjęć, zapraszam do TEGO wpisu na blogu.

Zieleń, widoki, pomniki

Kolejny etap naszej trasy zwiedzania, wiedzie wzgórzami równolegle do Dniepru. Warto wjechać na wzgórze Kijowską kolejką linową z Placu Pocztowego. W ten sposób znajdziemy się w parku Wzgórze Wołodymyra. Spacerujemy zadbanym parkiem z pięknymi krajobrazami, następnie świetną kładką na kolejne wzgórze z Łukiem przyjaźni narodów Ukraińskiego i Rosyjskiego. Nie muszę wspominać, że z kładki jak spod łuku, rozciągają się świetne widoki. Dalej idziemy przez Park Maryjskim, za którym zjedziemy 105 metrów pod ziemię do najgłębszej stacji metra na świecie “Arsenalna”. Kolejnym świetnym widokowo miejscem jest Park Chwały, dalej zaglądamy do Ławry Peczerskiej (warto zagubić się w uliczkach i obejrzeć piękne świątynie) i teren Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej. To ostatnie miejsce przyciąga uwagę wysokim na 62 metry pomnikiem Matki Ojczyzny!

Jeśli chciałbyś dokładniej przejść ze mną ten fragment spaceru i zobaczyć więcej zdjęć, zapraszam do TEGO i TEGO wpisu na blogu.

W zasadzie tutaj możemy skończyć zwiedzanie. Co prawda ja zszedłem jeszcze nad rzekę i szedłem aż do stacji metra “Dniepr”, ale nie musicie tego robić.

Wiem, może to wszystko wyglądać skomplikowanie, z tego względu załączam mapkę z trasą i zaznaczonymi ważniejszymi miejscami/zabytkami.

Kilka (istotnych) słów na koniec

Oczywiście to tylko propozycja trasy zwiedzania, którą możesz modyfikować lub podzielić na dwa dni pobytu w Kijowie.

Przechodząc całą tę trasę, poznasz na prawdę wiele jak na jeden dzień i będziesz zadowolony.

Zapraszam do społeczności bloga na stronę MIEJSKI WOJAŻER (klik), gdzie każdego tygodnia pokazuje inne miasto lub kraj.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa