Dzień w Berlinie – jak poprowadzić spacer? (mapa z trasą i ważnymi punktami)

D

Cześć moi drodzy!

Dzisiaj przychodzę do Was z propozycją trasy zwiedzania stolicy Niemiec – Berlina. Co ważne, trasy, którą przejdziecie JEDNEGO dnia.

Przez kilka ostatnich lat, nauczyłem się tak planować trasy zwiedzania, aby połączyć różne ważne punkty na mapie miasta i wyrobić w ciągu jednego dnia.

Oczywiście, jeśli planujecie bardzo dokładne zwiedzanie, zaglądanie do każdej możliwej świątyni i muzeum, macie małe dzieci bądź np problemy z poruszaniem się, no to może być ciężko.

Aczkolwiek moja trasa jest tak skomponowana, aby przejść ją na spokojnie, uwzględnia kilka postojów, robienie zdjęć, czas na posiłek i wczucie się w atmosferę miasta.

Pokrótce opiszę jak przygotowuje się do takiego jednodniowego zwiedzania, w kolejnych tego typu wpisach nie będę już o tym wspominał.

Generalnie planowanie takiej trasy wygląda następująco. Kiedy wiem gdzie chcę jechać, otwieram mapy (google maps, wikimapia, papierowa) i zaznaczam interesujące mnie punkty. Następnie czytam fora podróżnicze (np skyscrapercity), szukam ciekawych ulic na Google Street View, przeglądam blogi podróżnicze, gdyż zawsze znajdzie się ktoś kto już w danym miejscu był. Kiedy pozaznaczam wszystkie takie punkty, łączę je w trasę zwiedzania i patrzę, ile ma długości. Jeśli, powiedzmy, 15 km, liczę czas na jej przejście tak: Idąc normalnie 15 km przejdziemy w 3-3,5 h, jednak tutaj zwiedzamy, idziemy wolniej, robimy zdjęcia, przysiadamy, więc mnożę ten wynik razy dwa, zatem robi się 7 h. Na miejscu ZAWSZE ta trasa się trochę wydłuży, bowiem obok miejsca z zaplanowanej trasy, zobaczymy coś bardzo ciekawego i zboczymy na chwilę z drogi, dlatego dodaję 1-2 h. Mamy więc 9 h.

Bazowałem na takich obliczeniach wiele razy i możecie mi wierzyć lub nie, ale ZAWSZE mieściłem się w czasie.

Rzecz jasna jest to zwiedzanie dla określonej grupy ludzi, pewnie nie dla każdego, jednakże daje fajną możliwość dość dobrego zapoznania się z miastem, kiedy mamy mało czasu.

Ok, dość tego przydługiego wstępu, zapraszam do opisu proponowanej przeze mnie trasy zwiedzania Berlina w jeden dzień!

Park Tiergarten, Parlament i Brama Brandenburska

Początek naszej trasy to park Tiergarten, a dokładniej jego część znajdująca się przy Ogrodzie Zoologicznym. Spacerujemy do ronda Grosser Stern i dalej nad rzekę Sprewę. Idziemy nad rzeką, aż do wysokości Głównego Dworca Kolejowego (z drugiej strony rzeki), po czym odbijamy na południe na Platz der Republik, przy którym stoi dostojny gmach Parlamentu. Nieco dalej mamy słynną Bramę Brandenburską oraz ciekawy i wciągający Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.

Nowoczesna odsłona Berlina

W tym miejscu ponownie nurzamy się w zieleni Tiergarten, ogarniając jego południową część i kierujemy do Potsdamer Strasse oraz placu o tej samej nazwie. Było dużo zieleni, była historia, to teraz mamy fragment miasta zbudowany od nowa. Jednakże wystarczy przejść Stresemannstrasse i Niederkirchnerstrasse, aby trafić pod fragment Muru Berlińskiego.

Friedrichstrasse

Rzut beretem z tego miejsca, biegnie najsłynniejsza ulica Berlina – Friedrichstrasse. Mkniemy na północ, przyglądając się głównie współczesnej zabudowie i tak trafiamy na Unter den Linden. Jesteśmy tutaj, aby dotrzeć pod Bramę Brandenburską i wrócić na Friedrichstrasse, skąd skręcimy w Franzosische Strasse.

Jedno z ładniejszych miejsc w stolicy Niemiec

Właśnie tak dotrzemy na świetny Gendarmenmarkt, gdzie warto przyjrzeć się zabudowie w postaci dwóch świątyń i sali koncertowej. Odbijamy w Taubenstrasse, którą dojdziemy na Hausvogteiplatz i dalej przez zabudowaną współczesnymi budynkami Niederwallstrasse, przejdziemy nad kanał Kupfergraben. Z nad kanału skręcamy na Werderscher Markt, skąd obok Katedry Św. Jadwigi, przechodzimy na Bebelplatz.

Wyspa Muzeów

Tuż obok ma miejsce Unter den Linden oraz Wyspa Muzeów. Warto przyjrzeć się wyspie z różnych stron, gdyż moim zdaniem, jeśli idzie o zabudowę, to najciekawsze miejsce w Berlinie. Ostatni etap trasy to kwestia dojścia na Alexanderplatz.

Dodatkowe informacje

Rzecz jasna kwestie dotarcia na początek tej akurat trasy łatwo ogarnąć, gdyż niedaleko jest stacja metra. Alexanderplatz jest świetnie skomunikowany, więc tutaj nie ma kłopotu dostać się do innej części miasta.

Trasa, którą Wam opisałem ma około 15 km długości, zatem na spokojnie ją przejdziecie w ciągu dnia. Daje dość fajnie zapoznać się z miastem, choć oczywiście warto tworzyć własne trasy, uwzględniające miejsca, które Was interesują.

Dodatkowo trzymajcie mapę z trasą i zaznaczonymi ważniejszymi punktami 🙂

Kilka (istotnych) słów na koniec

Jeśli chcecie dokładnie obejrzeć tę trasę (również na zdjęciach), zapraszam TUTAJ do serii wpisów z jednodniowej wizyty w Berlinie.

Jeszcze jedna ważna informacja! Zapraszam TUTAJ i zostawienia lajka na fanpage’u “Miejski Wojażer”. Każdego tygodnia zamieszczam tam swoje zdjęcia różnych miast i krajów, które do tej pory odwiedziłem, a do tego zawsze znajdziesz tam link do nowego wpisu na blogu.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

komentarzy

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa