Kijów na wzgórzach – parki i punkty widokowe

K

Cześć moi drodzy!

Dwa lata temu odbyłem swoją pierwszą podróż na Ukrainę. Byłem dwa dni we Lwowie, który bardzo mi się spodobał i złapał swoim klimatem. Jednocześnie raczej słaba pogoda oraz przygnębienie spowodowane sprawami prywatnymi, nie pozwalały w pełni cieszyć się miastem.

Wiedziałem, że wrócę do Lwowa i ponownie przejdę uroczymi, bocznymi uliczkami, znów zaczarują mnie zakątki Starego Miasta i dam się wkręcić w ten niepowtarzalny klimat. Ta myśl kiełkowała w głowie, aż do końca zeszłego roku, kiedy postanowiłem, że w 2019 roku jadę na Ukrainę! Początkowo chciałem odwiedzić Lwów, Kijów i Odessę, przeznaczając na tę wyprawę tydzień. Zrezygnowałem jednak z Odessy i pojawiłem się u naszych sąsiadów na cztery niepełne dni, spędzając je we Lwowie i Kijowie.

Ważna sprawa! Czytacie SIÓDMY wpis z serii z Ukrainy i zarazem TRZECI z Kijowa. Niżej macie odnośniki do notek, gdzie opisałem zwiedzanie Lwowa.

Zaś poniżej tego akapitu odnośniki do wpisów z Kijowa.

W niniejszym poście, zobaczycie kolejne oblicze Kijowa. Parki na wzgórzu z pięknymi widokami, super kładka łącząca wzgórza i jeszcze więcej miejskich krajobrazów.

Zapraszam na spacer po zielonym Kijowie!

Bardzo ciekawe ukształtowanie terenu w Kijowie

Druga część dnia obfitowała w widoki, parki, alejki, pomniki i tereny nad rzeką, kierowałem się bowiem cały czas na południe, idąc wzgórzem wznoszącym się równolegle do Dniepru. Kijów jest bardzo ciekawie ukształtowanym miastem, mamy rzekę, dalej na odcinku 8-9 km, równolegle do niej zielone wzgórza, na których urządzono parki, punkty widokowe i wiele innych miejsc rekreacji, zaś za wzgórzami zaczyna się gęsta zabudowa centrum miasta.

Wzgórze Wołodymyra – piękny park z świetnymi Krajobrazami

Początkowo skierowałem się nabrzeżem na południe do Placu Pocztowego, obok którego znajduje się dolna stacja Kijowskiej kolejki linowej. Wjechałem na Wzgórze Wołodymyra, park znajdujący się przy Monasterze Św. Michała Archanioła, gdzie byłem kilka godzin wcześniej.

Trzeba oddać temu miejscu, że jest świetnie zagospodarowane, schludne, estetyczne i po prostu ładne. Alejki wyłożone gładką kostką brukową, obok wiele ławek, między alejkami ładnie skoszona trawa i kwiatki, rośnie też wiele drzew.

Idąc obok barierki przy zboczu wzgórza, oglądałem wspaniałe widoki na płynący w dole Dniepr i całą zieloną drugą stronę miasta za rzeką. Mała architektura wprowadza w fajny klimat, jest dostojnie i elegancko. Przy altanie mamy większy punkt widokowy, skąd dojrzałem tereny nad rzeką na północ od tego miejsca z różnorodną zabudową, zieleń Parku Dniprowskiego, z kolei patrząc na południe, na pierwszym planie Pomnik Wielkiego Księcia Rusi Kijowskiej Vladimira Sviatoslavicha, a za nim rzekę, pas zieleni i wysokich bloków.

Piękny widok!

Spacer kładką między wzgórzami!

Odbiłem w prawo, w alejkę prowadzącą na południe, po to aby tam zejść piętro niżej (gdzie stoi ów pomnik) i również z tej perspektywy obejrzeć krajobraz Kijowa po drugiej stronie rzeki.

Wzgórze na którym stałem połączone jest kładką z sąsiadującym wzgórzem w Parku Khreshchatyi. Spacer kładką zapewnia wspaniałe krajobrazy na dużą część miasta! Otwierają się szersze perspektywy, a do tego jesteśmy wysoko nad ulicą biegnącą w dole, co robi wrażenie.

Łuk przyjaźni narodów Ukraińskiego i Rosyjskiego, a spod niego genialne widoki!

Z drugiej strony kładki trafiamy pod ogromny 50-metrowy łuk będący symbolem przyjaźni narodów Ukraińskiego i Rosyjskiego, zbudowany w 1982 roku. Pod łukiem stoi pomnik dwóch robotników – Rosyjskiego i Ukraińskiego, oraz drugi przedstawiający uczestników Rady Perejasławskiej w 1654 roku. Przed łukiem rozciąga się duży plac, będący świetnym punktem widokowym na lewy i prawy brzeg Dniepru. Z tego miejsca można dojrzeć jak wielkim miastem jest Kijów, jak różnorodny jest jego krajobraz, tak jeśli chodzi o budynki oraz naturę.

Ogród Majowy, Pałac i Park Maryński

Szedłem dalej, przechodząc przed Ogród Majowy, na którego terenie znajdziemy m.in. Stadion Dynama Kijów. Wtem wyszedłem przed Pałac Maryński, zbudowany w latach 1744-1752, należący do Kancelarii Prezydenta. Tak samo nazywa się park rozciągający się przed pałacem, w którym odpocząłem i podjadłem.

Dodatkowo trzymajcie filmik złożony przez telefon z całego dnia w Kijowie 🙂

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję każdemu za wizytę na blogu, lekturę tekstu i obejrzenie zdjęć. Zdaje sobie sprawę, że blogów podróżniczych jest mnóstwo, zatem jeśli wszedłeś właśnie do mnie, ciesze się bardzo!

Jak mogliście zobaczyć, w tym wielkim mieście nie brakuje mnóstwa spokojnych, zielonych miejsc z widokami, ale to jeszcze nie koniec!

Zapraszam na facebook’a na stronę MIEJSKI WOJAŻER (klik), gdyż tam znajdziecie link do każdego nowego wpisu na blogu.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa