Cześć moi Drodzy!
Napisałem dla Was przewodnik na doskonały dzień w Nikozji, stolicy Cypru i jednocześnie największego miasta na wyspie. Nikozja na każdym kroku pokazuje swą skomplikowaną i trudną historię, czego najlepszym przykładem jest granica, przebiegająca przez środek Starego Miasta.
To miasto potrafi ZACHWYCIĆ! Prostą, ale przepiękną zabudową, uliczkami idealnymi na tło sesji zdjęciowych, prawdziwym życiem mniej zamożnych mieszkańców, imponującymi bastionami, nowoczesnością i nade wszystko granicą, za którą czeka inny świat. To UNIKALNE miasto, które choć raz w życiu trzeba odwiedzić.
Wspomnę, że planowaniem tego typu wyjazdów sam dla siebie zajmuje się od 2010 roku, kiedy to pierwszy raz pojechałem sam do innego miasta i był to Wrocław. Na swoim koncie jeśli chodzi o wycieczki jednodniowe/weekendowe mam na przykład Wiedeń, Pragę, Londyn, Bergen, Kijów, Lublanę, Budapeszt, Berlin i wiele innych.
Zapewniam, że w ciągu dnia jesteście w stanie zobaczyć bardzo dużo, zaś weekend daje jeszcze większe możliwości.
Dbam o to, aby przekazać Wam SPRAWDZONĄ trasę spacerową, najpiękniejsze i najciekawsze miejsca oraz praktyczne wskazówki, które mogą się Wam przydać.
Wracając do Nikozji
To miasto położone w środkowej części wyspy na równinie Mesaria między Górami Kyreńskimi i Górami Trodos. Na nieco ponad 110 km2, mieszka ponad 300 tysięcy mieszkańców. Największe miasto Cypru od 1974 roku jest podzielone między „Nikozje Północną” (turecką) i „Nikozje Południową” (grecką). Przez sam środek Starego Miasta, przebiega strefa buforowa i granica państwowa. Miasto ma bardzo długą historię, która mocno odcisnęła swoje piętno na jego charakterystyce, architekturze, ludności oraz wyglądzie. Gotyckie katedry są dziełem francuskiej dynastii Luzynianów, panowanie Republiki Weneckiej objawia się do dziś w zachowanych murach obronnych i bastionach, liczne meczety i nawoływanie Muezzina do modlitwy to efekt zdobycia miasta przez Imperium Osmańskie z kolei panowanie brytyjskie zaowocowało kolejnymi zmianami widocznymi w budownictwie.
Pokażę Wam jak zaplanować spacer po stolicy Cypru, byście poznali NAJWAŻNIEJSZE miejsca i historię, a przy okazji wczuli w jego klimat i zobaczyli dwie odsłony miasta – południową (Grecką) i północną (Turecką).






Jak dotrzeć do Nikozji?
Na Cypr można się dostać dwiema popularnymi tanimi liniami lotniczymi – Ryanair lata z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania i Warszawy (zarówno z lotniska Chopina i z Modlina) do Pafos, natomiast Wizzair z Gdańska, Katowic, Krakowa, Radomia, Warszawy (zarówno z lotniska Chopina i z Modlina) i Wrocławia do Larnaki.
Zarówno z Pafos jak i Larnaki, spokojnie dojedziecie autobusem do Nikozji. W ramach naszej podróży, bazą wypadową było Pafos, z którego do Nikozji można dojechać z dworca autobusowego „Karavela”. Przejazd trwa 2 h i kosztuje (w obie strony) 13 euro od osoby. Rozkład jazdy autobusów międzymiastowych znajdziecie TUTAJ. Mała podpowiedź, autobusy miejskie są koloru niebieskiego, natomiast te jeżdżące na dalszych trasach, czyli intercity, koloru zielonego.

Jak poruszać się po Nikozji?
Po Starym Mieście zdecydowanie pieszo. Najważniejsze zabytki i atrakcje są położone blisko siebie, więc na spokojnie dacie radę. Poza tym, w sercu miasta nie uświadczycie komunikacji miejskiej.

Trasa zwiedzania na mapie Nikozji:
Dzień w Nikozji – trasa spaceru obejmująca najpiękniejsze miejsca
Plac Wolności i fortyfikacje
Zwiedzanie Nikozji proponuje rozpocząć od Placu Wolności – nowocześnie urządzonej przestrzeni, znajdującej się w linii dawnych fortyfikacji, tuż obok przystanków autobusowych. Zestawienie eleganckiej i schludnej przestrzeni z potężnymi bastionami ROBI WRAŻENIE. Musicie wiedzieć, że owe bastiony (i bramy) są dziełem Wenecjan, którzy w XVI wieku musieli uznać siłę Imperium Osmańskiego.





Dzielnica Chrysaliniotissa
Penetrowanie serca miasta, a więc uliczek i zaułków wewnątrz pierścienia fortyfikacji, to czynność szalenie ekscytująca! Nie napiszę Wam którymi dokładniej ulicami macie się poruszać (choć jeśli chcecie zgapić naszą trasę, wchodźcie TUTAJ i TUTAJ, gdzie czekają główne artykuły o Nikozji), a zaznaczę obszary, które WARTO, abyście odwiedzili. Nie będziecie zawiedzeni!
Zaczniemy sobie od Nikozji Południowej, a więc części Greckiej, kryjącej wiele interesujących zabytków i przestrzeni. Na wysokości Bramy Famagustiańskiej macie przeuroczą i zrewitalizowaną dzielnicę Chrysaliniotissa. Wokół Kościołów Matki Bożej ze Złotego Lnu i Agios Kassianos, odnajdziecie uliczki przenoszące w czasie! Niska zabudowa, fasady z okiennicami, niby proste, a piękne. W tej części Nikozji, mimo środka lata, nie spotkałem niemal nikogo.







Domy z końca XVIII wieku
Przenosząc się dalej, zajrzyjcie w okolice Katedry Św. Jana Ewangelisty, gdzie prócz niej stoi kilka innych godnych zabytków. Kwartał zabudowy o nazwie Laiki Geitonia to kolejne miejsce, warte Waszej atencji. Przejścia między tradycyjnymi cypryjskimi domami z końca XVIII wieku kontrastują z położoną niemal po sąsiedzku ulicą Ledra.





Przejście graniczne w środku miasta
To główna handlowa ulica miasta, pełna sklepów i restauracji, z wyższą, choć nadal ładną zabudową. Pierzeje kamienic wiodą wprost do punktu kontrolnego, pozwalającego przejść na stronę Turecką. Sprawa wygląda tak: najpierw pokazujemy dowód lub paszport funkcjonariuszowi po stronie Greckiej, następnie przechodzimy około 50 metrów przez strefę buforową, gdzie pod żadnym pozorem nie wolno robić zdjęć!, po czym ponownie pokazujemy dokument już po stronie Tureckiej i voila – jesteśmy w Północnej (Tureckiej) Nikozji.

Nikozja Północna wciąga niebywale!
Powiem Wam, że Nikozja Północna wciąga jeszcze bardziej! Po przekroczeniu granicy czeka na Was świat, jaki znamy z Turcji bądź miast, które swego czasu były pod panowaniem Imperium Osmańskiego (Sarajewo, Ateny, Mostar). Meczety, Wielki Zajazd (Büyük Han) bądź Stary Bazar, wprowadzają bliskowschodni klimat. Jednocześnie Turcy Cypryjscy, spojrzenie na życie mają zbliżone do reszty Cypryjczyków, z kolei meczety to najczęściej dawne kościoły, przebudowane na świątynie muzułmańskie. Wędrując uliczkami, handlarze zadbają o to, byście poznali tureckie specjały, zaś pamiątki kupicie na Starym Bazarze.





Meczet i katedra w jednym?
Najważniejszą świątynią w Nikozji (ogólnie) jest Meczet Selima. Katedra Mądrości Bożej została wzniesiona w XIII-XIV wieku i to tutaj koronowano królów Cypru z dynastii Lugignanów. O gotyckiej architekturze świadczą zamknięte ostrymi łukami okna i przypory. Z kolei w XVI wieku, po zajęciu miasta przez Turków, katolicka świątynia została przebudowana na meczet, stąd minarety i typowo islamskie wnętrze.



Biedniejsza okolica
Północna Nikozja to nie tylko uliczki pod turystów, a również miejsce życia biedniejszej części społeczeństwa. Zaproponowana przeze mnie trasa biegnie również przez takie ulice, abyście mieli szersze spojrzenie na miasto. A niektóre z miejsc na prawdę wprawiają w osłupienie.




Dzielnica Samanbahce
Zachodnia część Nikozji Północnej to dwa PRZECUDNE zabytkowe osiedla! Dzielnica Samanbahce została zbudowana na początku XX wieku w miejscu ogródków warzywnych. Niskie, bo parterowe domki, charakteryzujące się białymi ścianami i niebieskimi okiennicami. Tworzą one siatkę uliczek, jak gdyby oderwanych od reszty miasta. Przy każdej niemal fasadzie mieszkańcy stawiają kaktusy i inne rośliny doniczkowe, co razem tworzy miłą atmosferę. Absolutnie fantastyczne miejsce!



Arabahmet – najpiękniejsze miejsce w Nikozji
Kierując się na południe, trafiamy do moim zdaniem najpiękniejszej dzielnicy Nikozji – Arabahmet. W wąskich uliczkach napotkacie odrestaurowaną, typowo osmańską zabudowę, której skromność i piękno są jak miód na serce. Doskonałe miejsce na sesje zdjęciową, tym bardziej, że nie jest oblegane. Na tym kończymy zwiedzanie Nikozji, pozostaje tylko wrócić na stronę Grecką (południową) i udać na dworzec autobusowy.






Kilka (istotnych) słów na koniec
Moi Mili dziękuję Wam za lekturę artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieje, że okazał się przydatny i skorzystacie z moich propozycji przy zwiedzaniu Nikozji.
Jeśli chcielibyście dokładniejszych opisów tras i miejsc w Nikozji, zapraszam do lektury poniższych artykułów. Opisałem tam krok po kroku gdzie byliśmy i co zobaczyliśmy. Zachęcam cieplutko!
- Nikozja – dodaje to miasto do listy moich ULUBIONYCH! *Turecka (północna) część Starego Miasta*
- Nikozja – dodaje to miasto do listy moich ULUBIONYCH! *Cypryjska (południowa) część Starego Miasta*
Opracowanie niniejszego wpisu wymagało ode mnie DUŻO pracy. Jeśli chcielibyście się odwdzięczyć, możecie postawić mi wirtualną kawę. Szczegóły poniżej.

Zapraszam oczywiście na moje socialmedia – Miejski Wojażer na FB oraz miejskiwojazer na IG, gdzie znajdziecie relacje z podróży, zdjęcia i przemyślenia. Artykuły na blogu najczęściej muszą sporo poczekać w kolejce, więc jeśli chcecie być na bieżąco, warto.
Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!