Cześć moi Drodzy!
Przygotowałem specjalnie dla Was zestawienie 26 miejsc/atrakcji w Stambule, które SZCZEGÓLNIE warto zobaczyć.
Największe miasto Europy kusi orientalnym klimatem i położeniem na dwóch kontynentach. Ciągły handel, liczne meczety, wspaniałe zabytki, tradycja i kultura, pyszne jedzenie i magia, której próżno szukać w innych miastach Europy.
Stambuł kupuje odwiedzających tym, iż z jednej strony jest OGROMNYM, mającym ponad 16 mln mieszkańców miastem, z drugiej zaś dominuje lokalna tradycja i jedna religia, wyczuwalny jest klimat stworzony przez Imperium Osmańskie, nie brakuje również miejsc pełnych szczerości, odartych z blichtru i turystycznego “pudru”.
To miasto WIELU twarzy, pełne FASCYNUJĄCYCH miejsc, wciągające w wir swego życia, bodźcujące z każdej strony. W mojej ocenie Stambuł jest IDEALNYM miastem na pograniczu zachodu i wschodu, tego co już znamy z Europy środkowej i zachodniej, z tym co wciąż dla wielu z nas obce i zagadkowe z bliskiego wschodu.
To miasto IDEALNE dla podróżników, którzy chcą zajrzeć do innego świata.
Zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest wybrać NAJCIEKAWSZE miejsca patrząc po raz pierwszy na mapę zupełnie obcego miasta. Wychodzę Wam naprzeciw i…
W niniejszym artykule przygotowałem dla Was listę 26 miejsc/atrakcji, które warto odwiedzić w największym mieście Turcji!
Ważna uwaga. Jeśli chcielibyście lepiej poznać miasto, zachęcam do lektury artykułów, które znajdują się pod tym akapitem. Opisałem tam całą trasę zwiedzania, wszystkie interesujące miejsca, widoki, perspektywy i dodałem swoje odczucia. Znajdziecie tam DUŻO więcej opisów i zdjęć, więc jeśli macie ochotę na WIĘCEJ, zapraszam do lektury.
- Stambuł – WIELKIE miasto i WIELE nowych bodźców #1 – mała Hagia Sofia, piękny meczet i odkrywanie dzielnicy Kadirga
- Stambuł – WIELKIE miasto i WIELE nowych bodźców #2 – NAJWAŻNIEJSZE miejsca i zabytki (tona zdjęć)
- Stambuł – WIELKIE miasto i WIELE nowych bodźców #3 – Stambuł bez filtrów, czyli miejsca, które uczą życia
- Stambuł – WIELKIE miasto i WIELE nowych bodźców #4 – Azjatycka część miasta – długi spacer nad Bosforem, CUDNA dzielnica i podglądanie miejskiego życia
- Stambuł – WIELKIE miasto i WIELE nowych bodźców #5 – ZJAWISKOWY meczet, BOGATY pałac i CUDNY zachód słońca
- Stambuł – WIELKIE miasto i WIELE nowych bodźców #6 – Tureckie miasto w Europejskiej odsłonie architektonicznej
- Stambuł – WIELKIE miasto i WIELE nowych bodźców #7 – spacer poza turystycznym szlakiem
Na publikowanie artykułów poświęcam dużo wolnego czasu, nie dostając nic w zamian. Możecie odwdzięczyć mi się dobrowolną “kawą”, co pozwoli na utrzymanie bloga i dalsze podróże. Dziękuję!
A na początek krótka charakterystyka i historia miasta
Stambuł, zamieszkany przez niemal 16 mln osób, to największe miasto Turcji, Europy i jedna z potężniejszych metropolii na świecie! Zjawiskowe i tętniące życiem miasto rozciąga się na obszarze 1539 km2 w niezwykle ważnym i od dawien dawna strategicznym miejscu. Miasto położone jest nad Cieśniną Bosfor na styku Europy i Azji (jedyna metropolia na świecie, leżąca na dwóch kontynentach!), dodatkowo w część Europejską wcina się zatoka zwana “Złotym Rogiem”. Wielka połać Stambułu na południu dotyka Morza Marmara, zaś na północy dociera niemal nad Morze Czarne. Liczne wzgórza pełne strzelających w górę minaretów widoczne nad Złotym Rogiem lub Bosforem, tworzą charakterystyczny krajobraz, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Początków miasta należy szukać w VII wieku p.n.e., kiedy to greccy koloniści pod wodzą króla Byzasa, założyli tutaj kolonię i nazwali Bizancjum. W 330 roku za panowania Konstantyna Wielkiego, miasto zostało stolicą Wschodniego Imperium Rzymskiego. Z początku nazywano je Nowym Rzymem, zaś później przez wiele lat Konstantynopolem. Miasto rosło w siłę – mieszkało tutaj 500 tysięcy osób i uchodziło za najpiękniejsze oraz najbogatsze na świecie. Kolejną ważną datą jest 29 maja 1453 roku – tego dnia już nie Konstantynopol, a Stambuł, został stolicą Imperium Osmańskiego. W 1933 roku stolicę przeniesiono do Ankary, jednakże do dzisiaj to Stambuł jest najdynamiczniej rozwijającym się miastem Turcji. Co roku odwiedza go kilkanaście milionów osób, które przyciągają zabytki pamiętające czasy cesarza Konstantyna, jak również klimat handlu i tradycji stworzony przez Imperium Osmańskie.
Lokalizacja miejsc na mapie Stambułu:
Zapraszam do zestawienia 26 najciekawszych miejsc/atrakcji w Stambule!
1. Mała Hagia Sophia i autentyczna dzielnica Kadirga
Kościół Świętych Sergiusza i Bakchusa wybudowano w VI wieku za panowania cesarza Justyniana I w stylu wczesnobizantyjskim. W XVI wieku zamieniony w meczet, stąd minaret tuż obok. Mała Hagia Sophia, bo tak się obecnie nazywa, jest jednym z najważniejszych zabytków świadczących o historii miasta z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego.
Dzielnicy Kadirga to miejsce pełne autentyzmu i uroku. Kilka uliczek, a przy nich fantastyczne domy. W dużej mierze drewniane, kolorowe fasady, większość urozmaicona wykuszem. Widać gołym okiem, że to stare domy zamieszkane przez lokalsów, co tylko podnosi atrakcyjność miejsca. Najładniejsza z uliczek – Şehsuvar Bey – łączy dwa niewielkie parki: Cundi oraz Kadirga.
2. Meczet Sokollu Mehmeda Paszy i strome uliczki obok
Meczet został zaprojektowany przez arch. Mimara Sinana w XVI wieku. Budynek zlokalizowany jest na stromym zboczu, z tego względu wejście na dziedziniec kolumnowy poprzedza kilkanaście wysokich stopni. Na dziedzińcu wzrok przykuwa fontanna ablucji, kopuła samego meczetu (13 metrów średnicy i 22,8 metra wysokości) oraz smukły, wysoki minaret. Już na dziedzińcu można zauważyć PRZEPIĘKNE zdobienia i malowane wzory, jednakże to w środku kryje się prawdziwy skarb Meczetu Sokollu Mehmeda Paszy. Otóż wnętrze słynie z płytek Iznik, ozdobionych niebieskimi, czerwonymi i zielonymi wzorami kwiatowymi.
Uliczka tuż obok świątyni biegnie stromo w górę, a z góry, prócz meczetu, widać Morze Marmara. Stambuł ma wiele tego typu miejsc z widokiem na wielką wodę.
3. Hipodrom
Hipodrom – bizantyjski tor wyścigowy dla koni i rydwanów – zainaugurowano w 330 roku. Obecny Plac Sułtana Ahmeda (Sultanahmet Meydanı) po części pokrywa się z Hipodromem, mamy więc do czynienia z “niewidzialnym” zabytkiem, który poniekąd wpłynął na urbanistyczne rozwiązania w tej części miasta.
Plac ma kształt wydłużonego prostokąta, a jego głównymi obiektami monumentalnymi są trzy obeliski/kolumny, przy których zatrzymuje się każdy przewodnik i turysta. Obelisk Teodozjusza jest jedynym elementem pamiętającym czasy założenia Hipodromu. Pierwotnie wysoki na 32 metry (dzisiaj zaledwie 18 metrów) został sprowadzony z Egiptu i ustawiony w 390 roku na cokole ozdobionym płaskorzeźbami. Wężowa Kolumna o wysokości 5,5 metra przedstawia trzy spiralnie splecione żmije. Najbliżej Uniwersytetu Marmara stoi Obelisk Konstantyna – wysoki na 32 metry.
Spacer w miejscu dawnego Hipodromu dostarcza pejzaży, o które ciężko w innych Europejskich metropoliach. Dwa muzea – Sztuki Tureckiej i Islamskiej oraz Historii Hagia Sophia – mieszczą się w gmachach nawiązujących swą architekturą do kultury bliskiego wschodu. Z drugiej strony placu można dojrzeć NAJWAŻNIEJSZE zabytki miasta – Błękitny Meczet oraz Hagia Sophia. Łącznie dziesięć minaretów i kilkadziesiąt kopuł, które wyrastają ponad skromnymi, acz uroczymi budynkami mieszczącymi sklepiki z pamiątkami i restauracje. Z kolei na jego końcu stoi Niemiecka Fontanna (Alman Çeşmesi) zbudowana w 1898 roku w Niemczech dla upamiętnienia drugiej rocznicy wizyty cesarza niemieckiego Wilhelma II w Stambule, zaś do Stambułu przetransportowana i zmontowana w 1900 roku.
4. Błękitny Meczet
Potężna świątynia stanęła vis-a-vis Hagia Sophia, mając przyćmić najważniejszy zabytek Konstantynopola. Błękitny Meczet wzniesiono w latach 1609-1616 wg. proj. Sedefkâra Mehmeta Agi na polecenie sułtana Ahmeda I. W pierwszej kolejności zobaczycie dziedziniec otoczony krużgankami wspartymi na 26 kolumnach, przykrytych 30-ma kopułami. Na dziedzińcu znajduje się midha (studnia służąca do obmycia rytualnego) i medresa (muzułmańska szkoła).
Do środka wchodzi się za darmo, trzeba tylko odstać swoje w kolejce i oczywiście zdjąć buty (kobiety winny zakryć głowy chustą). Wnętrze oszałamia przestrzenią! Kopuła przykrywająca świątynię ma średnicę 22,4 metra i wznosi się 43 metry ponad posadzką. Ściany ozdobione są płytkami fajansowymi z manufaktur w Izniku w liczbie 21 tysięcy. Ponadto wszystkie filary, łuki, pendentywy i stropy prezentują się ZJAWISKOWO.
5. Park Sułtana Ahmeda
To jedno z piękniejszych miejsc w Stambule! Cudna, ładnie urządzona zieleń w postaci wygrodzonych trawników, kwiatów i krzewów oraz rosnących wokół palm, okrągła niecka fontanny, a do tego najlepsze przykłady architektury bizantyjskiej i osmańskiej.
Fontanna zajmuje środkową część parku, przykuwając wzrok za dnia, jak i po zmroku. Okrągły basen pokryty mozaikami przedstawiającymi Stambuł prezentuje się elegancko, jak również stylowo. Właśnie z niej do środka basenu tryska mnóstwo niewielkich dysz, tworząc lapidarne stumienie. W centralnej części kilkanaście dysz, puszczających wodę na kilka(naście) metrów w górę. Cała przestrzeń parku jest bardzo zadbana i przyjazna, w tle z kolei pysznią się NAJWAŻNIEJSZE zabytki miasta.
6. Hagia Sophia
Została wzniesiona już w IV wieku jako Kościół Mądrości Bożej i była świątynią najwyższej rangi w Cesarstwie Bizantyjskim. Jednakże ta była w dużej mierze zbudowana z drewna, zaś bazylika w obecnym kształcie została wzniesiona w latach 532-537 z rozkazu cesarza Justyniana Wielkiego. Przez niemal 1000 lat był to największy kościół na świecie. W 1453 roku Turcy ormańscy zdobyli Konstantynopol i przekształcili kościół w meczet. Wówczas, w XV stuleciu, zaczęto budować minarety przy świątyni.
Hagia Sofia prezentuje typowy styl bizantyjski – tego typu kościołów jest mnóstwo np. w Atenach – jednakże tutaj WRAŻENIE robi jej rozmiar. W stolicy Grecji mamy niewielkie kościółki, w Stambule POTĘŻNĄ bazylikę o wymiarach 71 na 77 metrów. Centralną część nawy przykrywa kopuła o średnicy 31 metrów, a wysokość od posadzki do najwyższego jej punktu wynosi 55,6 metra.
Do niedawna do środka można było wejść za darmo, obecnie ta przyjemność kosztuje 25 EURO.
7. Uliczka Soğuk Çeşme
Uliczka biegnąca między Hagia Sophia a Pałacem Topkapi jest jedną z ŁADNIEJSZYCH, jakie można odwiedzić w Stambule! Z jednej strony stoi 12 historycznych domów z drewna, z drugiej zaś dwie okazałe i wspaniałe bramy osmańskie wraz z murem Imaret. Świetną atmosferę tworzy zadbana zabudowa, niska zieleń, klimat wprowadzają wykusze, minaret i drzewka. Warto tutaj przyjść.
8. Pałac Topkapi
Pałac Topkapi to jeden z WAŻNIEJSZYCH zabytków Stambułu – rezydencja sułtanów przez ponad 380 lat. Zbudowany w latach 1453-1465 pałac jest jednym z ważniejszych z turystycznego punktu widzenia miejsc w mieście. W końcu to tutaj rezydowali i stąd rządzili ogromnymi terenami (obejmującymi aż trzy kontynenty) sułtani osmańscy. Za darmo zwiedzić można pierwszy dziedziniec, na który dostać się można przez Bramę Imperialną.
Po lewej stronie zwiedzających wita Hagia Eirene – bizantyjski kościół pw. Pokoju Bożego z VI wieku. Cały obszar między Bramą Imperialną a Bramą Pozdrowień jest doskonale zadbanym terenem zielonym. Po drugiej stronie dziedzińca stoi jeszcze okazalsza Brama Pozdrowień.
Za Bramę Pozdrowień wchodzi się z biletem wstępu. Cena wynosi 40 EURO, a zwiedzanie może zająć sporo czasu.
9. Park Gülhane
Parku Gülhane jest rozległym i urokliwym terenem zielonym. Szerokie aleje ujęte są w szpalery wysokich drzew, polanki wyglądają jak zielony dywan, a całości dopełnia pełna stylu mała architektura. Park z jednej strony zamknięty jest murami Pałacu Topkapi, zaś z drugiej zabudową ciągnącą się przy ulicach Alemdar oraz Taya Hatun. Rzeźba terenu pozwala na oglądanie zatoki “Złoty Róg” oraz cieśniny Bosfor. W parku znajdziemy wiele uroczych i ciekawych miejsc, jak chociażby stawek z mostkami i fontannami, mnóstwo kwiatów, Kolumna Gotów o wysokości 18,5 metra bądź inne fontanny.
10. Aleja Yeniçeriler
Krajobraz alei Yeniçeriler jest tym, po co przyjeżdża się do Stambułu – kopuły i minarety, miła dla oka pierzejowa zabudowa i liczne sklepy. Mocno zabytkowo robi się przy Placu Çemberlitaş, gdzie stoi Kolumna Konstantyna z IV wieku, a tuż za nią Meczet Gazi Atika Alego Paszy wzniesiony w XV wieku na rozkaz przyszłego wielkiego wezyra Hadima Alego Paszy. Z kolei w głębi placu możemy oglądać Meczet Nuruosmaniye z XVIII wieku, którego bryła robi wrażenie swą monumentalnością oraz zdobieniami łuków i minaretów.
11. Plac Bajazyda
Przestronny, elegancki plac ma ZACNĄ oprawę w postaci wysmakowanej architektury. Najważniejszym zabytkiem i jednocześnie obiektem monumentalnym, nadającym ton miejscu, jest Meczet Bajazyda II. Wybudowany w XV-XVI wieku reprezentuje typową osmańską architekturę Islamskich świątyń. Północną stronę placu flankuje potężna i bogato zdobiona brama uniwersytetu, nawiązująca stylistyką do otoczenia.
12. Wielki Bazar
Handlowano tutaj już w epoce Bizancjum, później, w 1464 roku, na rozkaz sułtana Mehmeda Zdobywcy, wzniesiono hale dla jubilerów i antykwariuszy. Z biegiem czasu bazar stawał się większy i zmieniał swój charakter. Obecnie to 3,5 tysiąca sklepików, nastawionych w dużej mierze na ruch turystyczny. Przyprawy, biżuteria, tureckie łakocie, herbata, odzież, jak również perfumy i cała masa pamiątek typu figurki, magnesy lub kubki – tego znajdziecie tutaj bez liku. Każda z uliczek Krytego Bazaru wręcz lśni, sklepy są schludne i poukładane, nie brakuje malowideł i ciekawych wzorów na sklepieniach. Obecny kształt Krytego Bazaru pochodzi z XIX wieku, co można wywnioskować po architekturze (łuki, sklepienia, śliczne kolorowe wzorki).
13. Most Galaty
Zbudowany już w XIX wieku łączy brzegi Złotego Rogu i jest najbardziej znanym mostem w Stambule. Słynie przede wszystkim z faktu, iż na całej jego długości, niezależnie od pory dnia, stoją wędkarze. Widok opartych o balustradę mostu wędek z minaretami ważnych meczetów w tle jest jednym z tych, które doskonale oddają charakter miasta i zapadają w pamięci. Most jest także świetnym punktem widokowym na dzielnicę Fatih.
14. Akwedukt Walensa
Akwedukt Walensa to jeden z ważniejszych zabytków w Stambule! Długi na niemal 1 km, został zbudowany w IV wieku za panowania Cesarstwa Rzymskiego. Był częścią ogromej inwestycji, zapewniającej miastu dostęp do wody. System akweduktów i kanałów o łącznej długości 250 km, pobierał wodę ze zboczy wzgórz między dzielnicą Kağıthane a Morzem Marmara. Architektura obiektu – łuki i filary, rozciągające się nad Bulwarem Atatürka – i dzisiaj ROBIĄ WRAŻENIE.
15. Balat
Stara żydowska dzielnica, przyciąga coraz większą ilość zwiedzających, mimo oddalenia o kilka kilometrów od głównych atrakcji turystycznych miasta. Balat jest kolorowy, nietuzinkowy, zaniedbany, wielokulturowy, ciekawy, stromy, barwny i pełen fascynujących kadrów. Meczety, kościoły i synagogi stoją tutaj obok siebie, gdyż Balat zamieszkiwali żydzi, kurdowie oraz grecy. Ta niezwykła mozaika jest odczuwalna na każdym niemal kroku. W niższych partiach dzielnicy, zlokalizowanych bliżej “Złotego Rogu”, znajduje się (między innymi) uliczka o nazwie Vodina. Tworzy ją urocza, niska i kolorowa zabudowa. W parterach działa mnóstwo sklepików, kawiarni i knajpek, których wystawy i szyldy wprowadzają miłą i spokojną aurę. Kamieniczki są przeróżne, od zwyczajnych po przepiękne, od przeciętnych po bogato zdobione. Uwagę zwracają różne kolory fasad i wykusze.
16. Nad Złotym Rogiem
Nad wodą można poczuć jak OGROMNE jest to miasto! Rozglądając się wokół, niczym stojący na postumencie prezydent Turcji w latach 1923-1938 Mustafa Kemal Atatürk, zobaczywszy na każdym z brzegów gęstą miejską zabudowę, czuć moc miasta. Ta ciągnie się hen daleko, aż po Most Bosforski. Ponad ustawionymi obok siebie kamienicami i nowszymi plombami, strzela w górę las wieżowców, których w Stambule jest imponująca ilość (prawie 30 budynków powyżej 150 metrów wysokości). Między Europejską a Azjatycką częścią miasta bezustannie kursują promy i statki, od których roi się na wodzie. Na wysokości Parku Gülhane cieszyć się można zadbaną i dobrze przygotowaną do spacerów promenadą. Pomosty do siedzenia/wędkowania, liczne ławki, urządzona zieleń i ta PRZESTRZEŃ.
17. Rejs promem przez Cieśninę Bosfor
Rejs odbywa się sporą jednostką, można więc usiąść pod dachem, jak również wybrać miejsce na świeżym powietrzu. Oglądanie tak WIELKIEGO miasta ze środka cieśniny Bosfor ROBI WRAŻENIE. To poczucie, że wszędzie, na każdym brzegu wokół, ciągnie się gęsta zabudowa sprawia, że czuć oddech ogromnej metropolii. Jednocześnie cieśnina Bosfor to nie jest wąski kanał lub rzeka, a na prawdę WIELKI obszar, zatem miasto jest stosunkowo daleko, dominuje zaś woda, woda i jeszcze raz woda. W trakcie rejsu jest okazja zobaczyć dzielnicę Fatih z tej perspektywy i rzeczywiście prezentuje się imponująco. Równie ciekawie jest zerknąć na Wieże Galata i całe nabrzeże, ciągnące się hen po Most Bosforski. Zarówno po europejskiej, jak i azjatyckiej stronie miasta, mamy do czynienia z terenem pełnym wzgórz, które wznoszą się dosłownie kawałek od wody. Malowniczy krajobraz wzburzonej wody, wielu promów, statków i łódek, towarzyszy przez cały czas rejsu.
18. Wieża Leandra
Jednym z symboli całego miasta jest Wieża Leandra – latarnia morska usytuowana na wysepce oddalonej około 200 metrów od brzegu. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie z 1763 roku. Latarnia urozmaica widok i stanowi jeden z ważniejszych obiektów fotografii przyjeżdżających do Stambułu.
19. Promenada nad Bosforem (strona Azjatycka, dzielnica Üsküdar)
Promenada nad Bosforem ma różne oblicza. Od zwykłego, wąskiego chodnika, przez szeroki trotuar, place pełne wędkarzy, aż po zielone parki. Z kazdym metrem “rośnie” w oczach Most Bosforski, pojawia się więcej ludzi i ciekawych smaczków. Kawałek przed terminalem promowym Üsküdar, nabrzeże przybiera formę przestronnej, ładnie zaaranżowanej promenady. Przy samym brzegu stoją jeden obok drugiego wędkarze, przestrzeń placu zajmują ławki i kioski ze słodkościami. “Ścianą” nadwodnej przestrzeni publicznej są stojące na wzniesieniu bloki i rzecz jasna kilka meczetów. Za terminalem promowym Üsküdar, znajdują się dwa parki. Pozwalają one odpocząć z genialnym spojrzeniem na las wieżowców i “schodzące” do wody budynki mieszkalne.
20. Kuzguncuk
Kuzguncuk jest zatopioną w zieleni, pełną kolorów i wspaniałej architektury mieszkalnej częścią dzielnicy Üsküdar. Jest jak niewielka, spokojna i magiczna enklawa pośród OGROMNEGO miasta. Dzielnica od lat stanowi mozaikę kulturową, bowiem tuż obok siebie żyli tutaj Żydzi, Ormianie, Grecy i Turcy, co widoczne jest również w architekturze sakralnej. Jednakże to co NAJUROKLIWSZE, to architektura domów, klimat i sielski charakter miejsca. Przy głównej ulicy Kuzguncuk – İcadiye – stoi WIELE genialnych budynków. Drewniane fasady z wykuszami, pełne ornamentów i zdobień, eleganckie kolorowe fronty, jak również bogato zdobione kamienice. W większości z nich działają sklepiki, kawiarnie i restauracje. Ogródki restauracyjne, wystawy sklepowe, piekarnie, szyldy i dorodne drzewa, budują przyjemny mikroklimat ulicy i całej okolicy. Ulica żyje swoim życiem, nie przejmując się tym co za rogiem. Tradycja i lokalne życie jest tutaj nad wyraz odczuwalne.
21. Meczet Ortaköy
Meczet Ortaköy został zamówiony przez osmańskiego sułtana Abdulmejida I, zaprojektowany przez ojca i syna – Panów Balyan i ukończony w 1856 roku. Architektura świątyni czerpie z różnych nurtów – neoklasycyzmu, baroku osmańskiego. Konstrukcja meczetu, jego liczne zdobienia ze złoceniami i dwa minarety zwracają uwagę przechodniów. Zabytek stał się jednym z chętniej odwiedzanych przez turystów, którzy uwielbiają pozować na jego tle. Wszystko przez doskonałą lokalizacje nad samą wodą.
Z kolei na tle Meczetu Ortaköy pozuje Most Bosforski! Imponująca przeprawa została zbudowana wg. proj. Williama Browna i Gilberta Robertsa w latach 1970-1973. Całkowita długość mostu wynosi 1560 metrów (w tym długość najdłuższego przęsła 1074 metry), wysokość pylonów aż 165 metrów. Konstrukcja wisi 64 metry nad wodą cieśniny, co z bliska wygląda nieprawdopodobnie.
22. Pałac Dolmabahçe
Zbudowany w latach 1842-1853 pałac służył jako centrum administracyjne Imperium Osmańskiego. Architekt Karaber Balyan projektując tak ważny gmach, wzorował się na Luwrze i Pałacu Buckingham, tworząc PRZEBOGATY i POMPATYCZNY pałac! Od samego początku ROBIŁ WRAŻENIE i nadal nikt nie pozostaje obojętny wobec jednego z NAJWAŻNIEJSZYCH zabytków Stambułu.
Pałac zlokalizowany jest nad cieśniną Bosfor, aczkolwiek nie jest to jeden główny budynek, a cały kompleks widowiskowej architektury, dziedzińców i ogrodów. Już z zewnątrz czuć przepych podkreślający bogactwo Imperium Osmańskiego.
Wnętrza można zwiedzić za stosowną opłatą i po przejściu kontroli bezpieczeństwa.
23. Wieża Galaty
Wieża została zbudowana w 1384 roku jako część fortyfikacji ówczesnej kolonii Genui. Wysoka na 63 metry była jej najwyższym punktem i do dzisiaj jako jeden z niewielu obiektów tak mocno dominuje nad okoliczną zabudową. Na górze działa punkt widokowy. Wieże obejrzeć można dodatkowo na osi ulicy Büyük Hendek, która ma ten walor, iż jest ŁADNIE zabudowana. Wysokie kamienice, pastelowe kolory, fasady z wykuszami. PIĘKNY kawałek miasta.
24. Aleja İstiklal
Aleja ?stiklal (aleja niepodległości) to długi na 1,4 km deptak zabudowany jest WIELKOMIEJSKIMI kamienicami z XIX i początku XX wieku! Krajobraz ulicy jest iście Europejski, jakże odmienny od ulic po drugiej stronie Złotego Rogu. Możnaby z powodzeniem przenieść tę ulicę do Budapesztu, Wiednia lub Londynu.
Wchodząc na aleję İstiklal i spoglądając przed siebie, od razu czuć, że to jedna z bogatszych w ZACNE i WIELKOMIEJSKIE kamienice ulic w Europie. Pierzeje kamienic zdają się nie kończyć, wysokie zdobne fasady oddają monumentalność i pompatyczność miasta. Kamienice reprezentują różnorakie style architektoniczne – neoklasycyzm, neogotyk, neorenesans, Beaux-Arts, Art Nouveau, Art Deco i przykłady tureckiej architektury narodowej. Bezmiar wykuszy, kolumn, boniowania, naczółków, płaskorzeźb, balustrad i wszelkich innych zdobień BUDZI PODZIW. Co istotne, to ulica handlowa, zatem w parterach kamienic, na całej jej długości, ciągną się sklepy, restauracje, kawiarnie, galerie sztuki, teatry, biblioteki, puby, kluby nocne, hotele i wiele innych.
Swoistego kolorytu całej alei dodaje czerwony tramwaj, kursujący między pętlami Tünel i Taksim. Zabytkowy tramwaj śmiga środkiem deptaka i trzeba przyznać jest bardzo fotogeniczny.
W bezpośrednim sąsiedztwie Alei İstiklal znajduje się kilka kościołów, w tym Kościół Św. Antoniego z Padwy. Pierwsza świątynia została wzniesiona w tym miejscu w 1725 roku przez włoską społeczność miasta. Obecny kościół został zbudowany w latach 1906-1912 w stylu weneckiego neogotyku.
25. Plac Taksim
Plac Taksim – jeden z bardziej znanych w Stambule. Warto tutaj przyjść ze względu na to, iż plac jest na turystycznej trasie zwiedzania, ale nie tylko. Niewielką część placu zajmuje teren zielony, a tam znajduje się Pomnik Republiki z 1928 roku. Wókół niego poprowadzone są tory tramwajowe, gdyż zabytkowy czerwony tramwaj właśnie tutaj ma pętlę. Jednym z obiektów monumentalnych jest Meczet Taksim, wzniesiony w latach 2017-2021. Ciężko zauważyć, że to całkiem nowy budynek. Jak widać w Turcji i obecnie potrafi się budować ładne, nawiązujące do tradycyjnej architektury świątynie.
26. Ogród Pałacu Ihlamur
Wstęp do ogrodu jest biletowany (kosztuje 20 LIR, ok. 2,5 zł) i jest on częścią Pałacu Ihlamur – dawnego letniego pawilonu cesarskiego. Ten został zbudowany w XIX wieku w latach panowania sułtana Abdulmejida I. Miejsce jest niezwykle FOTOGENICZNE! W centralnej części ogrodu znajduje się niewielki staw, wokół którego rosną magnolie. Drzewka pełne kwiatów, które wraz z pałacową architekturą, wodą i zielenią w tle tworzą magiczne obrazki. Ogród położony jest poza turystycznym szlakiem, ale mając więcej czasu, warto tutaj zabłądzić.
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieję, że owe dwadzieścia sześć miejsc w Stambule choć trochę zaspokoiło Waszą ciekawość na temat tego miasta.
Oczywiście wspaniałych miejsc jest tam więcej! Wielkie i piękne meczety, ciekawe parki, interesujące ulice, bazary i targi. Przekonacie się o tym wyjeżdżając do Stambułu.
A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!
Zapraszam oczywiście na moje socialmedia – Miejski Wojażer na FB oraz miejskiwojazer na IG, gdzie znajdziecie relacje z podróży, zdjęcia i przemyślenia. Artykuły na blogu najczęściej muszą sporo poczekać w kolejce, więc jeśli chcecie być na bieżąco, warto.
Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!