Łódź poza planem – zieleń zamieniłem na kamienice!

Ł

Cześć moi Drodzy!

Zazwyczaj, rzekłbym nawet, że zawsze, moje wyjazdy/podróże są wcześniej zaplanowane. Czasami jednak zdarzają się wyjątkowe okazje poza planem i z nich również lubię korzystać.

Taką okazją było szkolenie mojej Narzeczonej w Łodzi! Nie musiała mnie długo namawiać (właściwie w ogóle nie musiała! :D) byśmy wybrali się we dwoje do stolicy województwa Łódzkiego i spędzili tam cały dzień.

W czasie gdy moja luba słuchała prelegentów w Hali Expo, ja EXPO… wróć!, eksplorowałem miasto. W ramach zwiedzania poznałem bliżej zieloną i rekreacyjną odsłonę miasta. Później zaś poszwendałem się pośród mniej i bardziej imponujących kamienic Łódzkiego Śródmieścia oraz Starego Polesia.

Łódź – krótka charakterystyka miasta

Łódź proszę Państwa to miasto leżące w centralnej części Polski, położone na Wzniesieniach Łódzkich oraz Wysoczyźnie Łaskiej. Choć spacer po centrum miasta tego nie ukazuje, miasto leży na wysokości od 162 do 278 metrów n.p.m. Liczba mieszkańców (658 tysięcy) daje Łodzi czwartą pod tym względem lokatę w Polsce. Gwałtowny rozwój miasta nastąpił w XIX wieku po dołączeniu do osad przemysłowych. Na początku XIX wieku Łódź miała kilkuset mieszkańców, zaś rok później… 600 tysięcy. Taki wzrost był ewenementem na skalę całej Europy. I choć kojarzymy miasto z wielkimi ceglanymi zakładami przemysłowymi, morzem wspaniałych XIX i XX wiecznych kamienic, to ma ono średniowieczne korzenie! Prawa miejskie zyskało w 1423 roku, a zatem… kończy właśnie 600 lat! Łódź to miasto, które wymyka się wszelkim schematom. Miasto parków, byłych zakładów przemysłowych (w dużej mierze zaadaptowanych do nowych funkcji), przepięknych kamienic, szkoły filmowej, pałaców przemysłowców oraz wielu innych atrakcji.

Co ważne, to drugi wpis pokazujący ten konkretny dzień w Łodzi. Pierwszy znajdziecie poniżej:

Chodźcie, pokażę Wam kilka ciekawych miejsc w Łodzi!


Tym razem zieleń, zamieniłem na kamienice! Łódź, jakby nie było, może się pochwalić rozległym jak na Polskie warunki obszarem zabudowanych kamienicami z XIX i XX wieku. Na początek wybrałem obszar zlokalizowany na zachód od ul. Piotrkowskiej nazywany Starym Polesiem.

Ulica Łąkowa i dwa ciekawe obiekty

Jako pierwszą zwiedziłem ulicę Łąkową, przy której stoją dwa ciekawe obiekty. Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, budowany w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, od razu przyciąga wzrok. Architekt Józef Kaban zaproponował klasyczne formy i symetrię w oparciu o układ bazylikowy (nawa główna jest wyższa niż nawy boczne).

Minąwszy kościół, na dobre wszedłem w ulicę Łąkową. Od razu ujrzałem stojący w oddaleniu wielki gmach dawnej Fabryki Towarów Bawełnianych. Budynek z końca XIX stulecia stylizowany jest na budowlę obronną. Sporych rozmiarów fasada, flankowana wieżami, zwieńczona jest blankami i gzymsami. Obecnie w budynku działa hotel, gdyż w Łodzi od lat stare obiekty fabryczne, wykorzystywane są do nowych celów.

Chłonąc klimat ulic…

Skręciłem w prawo w ulicę Kopernika. Chłonąłem klimat. Stare kamienice, przejeżdżające obok tramwaje, lokalne sklepiki i tubylcy. Z ciekawszych budynków, minąłem chociażby najstarszą w Polsce lecznicę “Pod Koniem”. Z każdym metrem kamienice rosły. Nie tylko w górę, bo również jeśli chodzi o estetykę, bogactwo zdobień.

Piotrkowska – najpiękniejsza i najciekawsza Łódzka ulica

Niezwykłe wrażenie robi wejście na ulicę Piotrkowską. Najpiękniejszą i najbogatszą w wartościową architekturę Łódzką ulicę. To przy niej stoją wszystkie kamieniczne “gwiazdy” miasta. Pierzeje prezentują się wielkomiejsko i pięknie! Niektóre z fasad mógłbym długo opisywać, tak są różnorodne i skomplikowane.

Piotrkowska to serce Łodzi, co czuć na każdym kroku. Liczne restauracje i bary, mnóstwo ludzi, gwar odbijający się od ścian. Wiele interesujących pomników, elegancka nawierzchnia, ciekawe meble miejskie i zieleń w postaci drzewek lub kwiatów. Wszystko razem tworzy charakterystyczną, bo równą jak od linijki, przebogatą architektonicznie i pełną życia ulicę.

Piotrkowska ma to do siebie, że można nią spacerować wiele razy i za każdym kolejnym zwrócicie uwagę na coś innego. Warto mieć oczy dookoła głowy, gdyż coraz więcej odchodzących od Piotrkowskiej uliczek, zyskuje blask. Za przykład mogą robić ulice Moniuszki, Traugutta lub 6 Sierpnia.

Muszę tu wrócić!

Kierowałem się na północ, mając w osi ulicy Pomnik Tadeusza Kościuszki, stojący na Placu Wolności. Jeden z ważniejszych placów w mieście jest właśnie przebudowywany. Podobnie rzecz się ma z Parkiem Staromiejskim. Muszę przyjechać do Łodzi, kiedy obie inwestycje będą gotowe.

Te budynki ROBIĄ WRAŻENIE :O

Doszedłem do ulicy Ogrodowej, której północną pierzeję tworzą dwa WSPANIAŁE budynki. Robią wrażenie wielkości, detalem i niebywałym kunsztem wykonania. Pałac Izraela Poznańskiego i wielki ceglany gmach Przędzalni Bawełny.

Chwilę później skręciłem w ul. Gdańską, wracając pod Halę EXPO. Wówczas już we dwoje udaliśmy się na spacerek Piotrkowską, by coś zjeść i na spokojnie nacieszyć atmosferą miasta. Do Bydgoszczy odjechaliśmy kilka minut przed 20:00.


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Łódź nie jest typowym miastem i choć ma typowe dla siebie miejsca, potrafi nieźle zaskoczyć. Miejsca rekreacji, które odwiedziłem w ramach tej wizyty to tylko mała część wszystkiego. Podobnie rzecz się ma z kamienicami, fabrykami i innymi budynkami.

Łódź trzeba poznać bliżej, zrozumieć jej fenomen i poczuć na własnej skórze. Wielkie ceglane gmachy, słynne woonerfy, cudowne kamienice, mnóstwo parków w samym centrum, śliczne ogrody i pałace, murale oraz nietuzinkowe pomniki i muzea. Odkrywajcie, a znajdziecie coś dla siebie! 🙂

Wciąż czeka na mnie w Łodzi wiele interesujących miejsc, do których jeszcze nie dotarłem. Dlatego zawsze chętnie będę tutaj wracał.

Jeśli nie macie dość Łodzi, niżej czeka zestawienie wszystkich artykułów na blogu, w których napisałem o tym mieście. Miłej lektury!

Zachęcam do zaglądania na moje socialmedia – Miejski Wojażer na FB oraz miejskiwojazer na IG.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa