10 miejsc, które TRZEBA zobaczyć w Opolu

1

Cześć moi Drodzy!

Od kilku tygodni pokazuje Wam Opole. To urocze miasto położone nad Odrą, skrywa masę pięknych miejsc, zatem Warto pisać o nim dużo i ładnie.

W niniejszym artykule, wypiszę i opiszę 10 miejsc w Opolu, które moim zdaniem TRZEBA zobaczyć. Taki zbiór miejsc dla turysty, który chciałby zajrzeć do Opola, ale nie wie od czego zacząć.

Jeśli chciałbyś zobaczyć więcej zdjęć oraz przeczytać więcej o dniu, który spędziłem w Opolu, zapraszam do poniższych artykułów:

Jeśli już wiesz jakie miejsca chciałbyś odwiedzić, proponuję dodatkowo rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzana, dzięki której dobrze poznasz Opole.

Oto 10 miejsc w Opolu, które TRZEBA zobaczyć!

1. Plac Daszyńskiego i Fontanna z Ceres

Położony w Śródmieściu Opola Plac Daszyńskiego jest najładniejszym miejscem w tej części miasta. Składa się na to estetyka posadzki placu, świetnie utrzymana zieleń i mała architektura, piękna fontanna z Ceres i wieloma innymi rzeźbami z 1907 roku oraz zabudowa w postaci kamienic i obiektów użyteczności publicznej.

Uwielbiam takie miejsca, bowiem Plac Daszyńskiego daje dużo wytchnienia. Jest gdzie usiąść i schronić pod drzewami przed słońcem, jest możliwość zrobienia wielu ciekawych i ładnych ujęć, jest możliwość zaczepić wzrok na wielu elementach placu i czuć się zwyczajnie świetnie.

2. Bulwar nad Młynówką (wyspa Pasieka)

Wyspa Pasieka otoczona jest wodami rzeki Odry oraz kanałem Młynówka. Bulwar nad Młynówką to wyłożona płytkami trasa spacerowa nad samą wodą, bardzo ładnie urządzona, wyposażona w elementy małej architektury. Bulwar to również masa zieleni, która oddziela spacerujących od biegnącej równolegle ulicy. To w końcu urocze mostki – w tym najładniejszy – Most Groszowy z końca XIX wieku. Jednakże spacer bulwarem nad Młynówką to jeszcze więcej, mianowicie stąd można oglądać budynki na Starym Mieście, w tym słynną “Opolską Wenecję”.

3. Bulwar nad Odrą (wyspa Pasieka)

Zupełnie inny jest Bulwar nad Odrą, zlokalizowany po drugiej stronie Pasieki. Szeroka alejka wiedzie nad dużo szerszą Odrą, krajobrazy są dalekie i szerokie, zaś za Odrą widać bloki mieszkalne. Bulwar bliżej Wyspy Bolko zamienia się w Park Nadodrzański, gdzie pospacerujecie nie tylko nad wodą, ale również uroczymi alejkami wśród wysokich drzew.

4. Staw Zamkowy (wyspa Pasieka)

Trzecim wartym uwagi miejscem na Wyspie Bolko jest Staw Zamkowy. Wiecie, że to fragment fosy Zamku Piastowskiego, po którym została jedynie pochodząca z połowy XIV wieku Wieża Piastowska? Miejsce jest urocze! Dzisiaj to sztuczny zbiornik wodny, na którym działa spora, multimedialna fontanna. Pięknie urządzone miejsce spacerów jak i wypoczynku, czaruje estetyką i faktem, że znajduje się w samym centrum Opola.

5. Wyspa Bolko (park i ZOO)

Wyspa Bolko stanowi zielone płuca Opola. Na wyspie znajdziecie urządzony w 1910 roku wielki park o charakterze krajobrazowym oraz Ogród Zoologiczny. Park posiada wiele kilometrów ścieżek, które dają masę możliwości jeśli chodzi o spacerowanie oraz bieganie, jak i jazdę na rowerze. Między alejkami, znajdziecie mnóstwo dorodnych drzew, ogromną polanę oraz śliczne stawy. Naturalny krajobraz tego miejsca daje totalnie zapomnieć, że dosłownie w 20 minut spacerem można dojść na Dworzec Kolejowy. Ogród Zoologiczny również ma swoje lata, choć jest młodszy aniżeli park. Na powierzchni 30 ha urządzono wybiegi dla ponad 1000 zwierząt, reprezentujących 227 gatunków. Co ważne, przestrzeń ogrodu jest super utrzymana, a zwierzęta mają piękne miejsca bytowania. Jak jest w ZOO? Napisałem o tym TUTAJ.

6. Rynek Główny

Najważniejszy plac na Starym Mieście nie zawodzi oczekiwań. Środek Rynku zajmuje XX-wieczny Ratusz z wysoką na 65 metrów wieżą i podcieniami. Dookoła Rynku stoją ładne kamieniczki, jednak szczególnie warto zwrócić uwagę na te w pierzei południowej, na tle których stoi pomnik konny Kazimierza I Opolskiego. Zwróćcie proszę uwagę na świetne miejskie pejzaże i ulice wychodzące z Rynku, jak np. ulica Koraszewskiego i widok na Katedrę Podwyższenia Krzyża Świętego. To tutaj znajdziecie punkt informacji turystycznej oraz restauracje.

7. Plac Wolności

Plac Wolności to duży temat i więcej przeczytacie w moim artykule o Starym Mieście w Opolu. Natomiast tutaj wspomnę, że Plac Wolności warto zobaczyć ze względu na sąsiedztwo z Filharmonią Opolską, Mostem Groszowym, ze względu na pomniki – “Bojownikom o Polskość Śląska” oraz “Brońmy Swego Opolskiego” oraz widoki na Kościół Franciszkanów i ulicę Krakowską.

8. Ulice Katedralna i Muzealna

Jeśli miałbym polecić ulice, którymi warto przejść na Starym Mieście w Opolu, byłby to ciąg – Katedralna -> Plac Św. Sebastiana -> Malczewskiego -> Muzealna -> Mały Rynek

Zaczynając od ulicy Katedralnej, to właśnie przy niej stoi największa Opolska świątynia – Katedra pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Plac Św. Sebastiana jest dobrym miejscem, by usiąść i przyjrzeć się niewielkiemu Kościołowi Św. Sebastiana, przy Muzealnej mieści się Muzeum Śląska Opolskiego oraz położony na górce Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i Św. Wojciecha, zaś Mały Rynek jest świetnie zaaranżowanym placem, gdzie prócz wyłożenia go płytami z granitu, nie zapomniano o drzewach i ławkach w ich cieniu.

9. Plac Kopernika i Wzgórze Uniwersyteckie

Plac Kopernika to kolejny wyremontowany plac w Opolu, obok którego znajduje się zieleniec, a tam kilka pomników Polskich artystów. Zobaczcie sami kogo możecie tutaj spotkać i z kim zrobić zdjęcie 😉

10. Ulica Krakowska

Ostatnim z dziesięciu miejsc, które Wam polecam jest ulica Krakowska. Ulica będąca po części deptakiem, łączy okolicę Dworca Kolejowego z Rynkiem Starego Miasta. Znajdziecie tutaj wiele sklepów, różnorodną zabudowę, różnorodny klimat. Ulica przecina również Plac Wolności, zatem jest co oglądać.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję serdecznie za wizytę na blogu moi mili i lekturę powyższego artykułu. Póki co to koniec artykułów o Opolu, ale myślę, że macie ich na tyle dużo, że na spokojnie zwiedzicie Opole jak należy.

Jeśli macie jakieś pytania bądź sugestię, zapraszam do komentowania.

Niezmiennie zachęcam Was do polubienia Miejskiego Wojażera na FB oraz śledzenia na Instagramie.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa