Gotowy plan na dzień w Opolu – trasa zwiedzania, mapka, ciekawe miejsca

G

Cześć moi Drodzy!

Witam Was serdecznie w kolejnym artykule z serii “Plan na dzień/weekend w…”.

Tym razem mam dla Was propozycję trasy zwiedzania, która pomoże odkryć Opole w ciągu jednego dnia. Owszem, CAŁEGO miasta nie poznacie, natomiast DACIE RADĘ odkryć więcej, niż bez planu.

To trasa, oparta na moim doświadczeniu, bowiem w czerwcu tego roku tak właśnie zwiedzałem Opole. Pisałem o tym w artykułach, które znajdziecie niżej:

Dlaczego warto poznać Opole?

Otóż Opole to w dużej mierze miejsca nad wodą, jak bulwary oraz zieleń, jak chociażby Wyspa Bolko. Ładnie korespondują między sobą woda, z nad której świetnie oglądać zabudowę, oraz zabudowa, która przegląda się w kanale i rzece. To podobnie jak w Olsztynie, ciekawe połączenie natury, które jest realną częścią miasta z miastem sensu stricto. Opole to zieleń, natura, bulwary, ale również niczego sobie Stare Miasto i zabytki w postaci wielu świątyń, kryjących swoje sekrety.

Zaproponowaną przeze mnie trasę, potraktujcie proszę jako jedną z możliwości. Jeśli się Wam spodoba, będzie mi bardzo miło.

Trasa, którą opisałem na mapie Opola

Dworzec PKP -> Wyspa Pasieka

Zwiedzanie zaczynamy od Dworca PKP, przed którym znajduje się Plac Dworcowy. Mijacie po lewej stronie duży jasny budynek – to Poczta – po czym skręcacie w ulicę Korfantego. Dalej, po prawej stronie, ujrzycie wielki gmach dedykowany policji, za którym wejdziecie na most. Pod mostem płynie Kanał Młynówka i jest to stare koryto Odry. Przechodząc przez most jesteście na terenie wyspy “Pasieka”, którą, mówiąc wprost – obejdziecie dookoła.

Bulwar nad Młynówką

Wędrówka na północ nad Młynówką daje NAJPIĘKNIEJSZE wrażenia. W czasie spaceru uroczym, zielonym bulwarem tuż nad wodą, będziecie przyglądać się uroczym mostkom oraz zabudowie po drugiej stronie kanału. Szczególnie warto zwrócić uwagę na tzw. Opolską Wenecję. Szereg kamieniczek, które odbijają się w tafli wody, to najbardziej charakterystyczny punkt zwiedzania Opola.

Bulwar nad Odrą

Na północy Pasieki, skręcacie w lewo, stając między mostami Katedralnym i Piastowskim. Wówczas, schodzicie schodami do ulicy Barlickiego i kierujecie się na południe bulwarem nad Odrą. Długi, położony nad rzeką park, zapewnia typowo sielskie pejzaże, a przecież jesteśmy w środku miasta. Po drodze miniecie Most Kolejowy, za którym, zobaczycie kładkę na Wyspę Bolko.

Wyspa Bolko – park i ZOO

To kolejny element zwiedzania i kolejne przepiękne miejsce pełne zieleni, położone tuż obok centrum miasta. Na wyspie przespacerujecie się pośród dorodnych drzew, wypoczniecie nad uroczym stawem, obejrzycie przepiękne zielone polany. Jeśli będziecie mieli ochotę, zwiedzicie również ZOO, a warto, bowiem jest ładnie urządzone, a zobaczycie np. goryla, lwy, tygrysy, uszanki kalifornijskie, przeróżne ptaki bądź żyrafy. Z ZOO blisko jest do kładki nad Odrą, którą wejdziecie na Pasiekę, by ulicami Powstańców Śląskich -> Księcia Jana Dobrego oraz Wojciecha Korfantego, dojść do okolicy Dworca PKP. Za Wami już sporo drogi, ale wiem, że wciąż macie ochotę na więcej.

Stare Miasto

Plac Wolności

Przed Wami moi Drodzy jeszcze całe Stare Miasto. Penetrowanie Starego Miasta dobrze zacząć od ulicy Krakowskiej, która wiedzie od Dworca Kolejowego do Rynku. Jednak po drodze, zatrzymajcie się na Placu Wolności. Plac Wolności i okolica to masa ciekawych widoków. Zobaczycie tutaj m.in. Filharmonię i fontannę, Opolską “Nike”, Most Groszowy, interesującą Bibliotekę, zabytkową wiatę przystankową i jeszcze więcej.

Rynek

Kolejnym przystankiem będzie Rynek – otoczony kamieniczkami o pastelowych barwach, z charakterystycznym Ratuszem z lat 30-tych XX wieku i pomnikiem konnym Kazimierza I Opolskiego.

Opolskie świątynie

Tuż obok Rynku, znajdziecie Kościół Św. Trójcy z kaplicą mieszczącą Opolskie Mauzoleum. Wystarczy, że przejdziecie ulicą Szpitalną na północ, a znajdziecie kolejne dwie świątynie – Kościół Św. Aleksego i największy w Opolu – Katedra pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jeśli pójdziecie ulicą Katedralną na wschód, napotkacie Kościół Św. Sebastiana, zaś skręcają w ul. Muzealną, Kościół Matki Boskiej Bolesnej i Św. Wojciecha! Historia każdej ze świątyń sięga średniowiecza. Warto każdą poznać.

Urocze, ciekawe place

Opole to również urocze, ciekawie zagospodarowane place i tak przed Kościołem Św. Sebastiana jest plac o tej samej nazwie, dalej, za ulicą Muzealną, dotrzecie do Małego Rynku, zaś idąc ulicą Stefanii Sempołowskiej, dojdziecie do Placu Kopernika. Ten ostatni jest największy, a dobrze jest tutaj przyjść ze względu na położone tuż obok Wzgórze Uniwersyteckie. Znajdziecie tam pomniki wielu znanych osób – Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty czy Wojciecha Młynarskiego.

Staw Zamkowy

Dalsza część trasy wiedzie przez Stare Miasto ulicami Św. Wojciecha, Rynek i Zamkową, by dostać się nad Staw Zamkowy. Właśnie tutaj, w pięknej scenerii stawu, fontanny, nieopodal słynnego Opolskiego amfiteatru oraz znanej każdemu Wieży Piastowskiej, następuje koniec trasy.

Kilka (istotnych) słów na koniec

Sądzę, że taką trasę (około 20 km) dacie radę przejść w ciągu jednego dnia. Zapewniam, że starczy Wam czasu na obiad i odpoczynki. Dodam, że sam siedziałem na obiedzie dobrą godzinę, a po drodze 3 razy latałem dronem, co dało kolejną godzinę. Mimo tego, miałem jeszcze czas, by pójść do Informacji Turystycznej po pamiątki bądź na Plac Daszyńskiego.

Dzięki wędrówce, którą Wam zaproponowałem, poznacie Opole na całkiem dobrym poziomie. Dotkniecie przeróżnych przestrzeni i będziecie zadowoleni.

Zachęcam również do innych tego typu artykułów:

Warto śledzić mnie na FB -> Miejski Wojażer oraz na Instagramie – Miejski Wojażer – gdyż tam wrzucam zdjęcia i relacje bezpośrednio z miejsc, które odwiedzam.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa