Najpiękniejsze miejsca w Pradze?

N

Cześć moi drodzy!

Po Placu Wacława wracam na Stare Miasto i podążam w stronę Mostu Karola… Zapraszam na dalszą część spaceru po stolicy Czech.

Ważna sprawa! Poniżej macie odnośniki do pozostałych wpisów tej jednodniowej wycieczki do Pragi. Zapraszam do lektury.


Po tylu pięknych kamienicach dalej nie mogę oderwać wzroku od zabudowy…

Wchodzę z powrotem na Stare Miasto, zabudowa staje się dużo niższa, a ulice węższe. Idę ulica na Mustku, otoczoną uroczą zabudową dwu-piętrową. Już przy Rytirskiej, spoglądam na świetny brązowy budynek z boniowaniem u dołu, kolumnami i pilastrami wyżej oraz rzeźbami. Skręcam w lewo właśnie w Rytirska i szok…. Po lewej stoi genialna, wielkaaaa jasna kamienica! Niesamowita elegancka w zdobieniu, subtelne złocenia, wiele rzeźb, kolumienki przy oknach… Przepięknie się prezentuję, a do tego ciekawie łączy z dalszą – sporo niższą i nie tak nasyconą detalem – zabudową. 

Na Mustku.
Ul. Rytirska, lecz poszedłem w drugą stronę a tam…
…takie cudo!

Od Targu Węglowego do ul. Karlovej


Jestem na Targu Węglowym. Trójkątny, niewielki plac, otoczony jest spójną zabudową. Dużo daje zieleń, która sprawia, iż to dość tajemnicze miejsce. Na środku stoi fontanna z brązowego materiału. Przedstawia dzieci, które trzymają się nogi kielicha, na którym stoi ptak (?). Idę dalej, spotykam Kościół Św. Marcina, urocza świątynia. Szczególnie materiał, brązowy kamień daje ciekawe wrażenie. Obok jest ładny zaułek. Ja idę dalej by skręcić Na Perstyne. Szybkie spojrzenie na Nowe Miasto i wgłębiam się w Staromiejską część Śródmieścia.

Przy Kościele Św. Bartłomieja wybieram drogę pięknym zaułkiem, którym dotarłem do uroczego placyku z drzewkiem 😉 Dookoła drzewka stoi ławka, można chwilę odsapnąć. Trafiam w końcu na kaplice Betlejemską. Tuż obok rozciąga się Plac Betlejemski, całkiem miły. Spacerując wąskimi uliczkami szukam uliczki Jilskiej, którą nie tak dawno oglądałem w google street view. Jestem, wąska uliczka, która w jednym miejscu daje odsapnąć – przy St. Giles Church. Oczywiście Jilska jest ładnie zrobiona, to znaczy nawierzchnia lśni, obok śliczne domy. Kawiarenki przy których siedzi sporo ludzi, fajne połączenie nieregularnych uliczek i bloków zabudowy, które super razem wyglądają. Jeden z portali wejściowych jest piękny, podtrzymują go w sumie czterej panowie. 

Fontanna na Targu Węglowym.
Kościół Św. Marcina.
Ciekawy zaułek przy świątyni.
Praskie Stare Miasto to zagłębie wąskich uliczek u zaułków. 
Niby jedno drzewko, a jak zmienia odbiór tegoż placyku.
Kaplica Betlejemska.
Ulica Jilska. 
Imponujący portal wejściowy 🙂

Jedno z piękniejszych miejsc w Pradze


Docieram na ulicę Karlovą, czyli jedną z ważniejszych ulic na Starym Mieście. Ładne kamieniczki w różnych kolorach z drobnym detalem tylko przygotowywały mnie na to co ujrzę za chwilę. Uliczka ulega poszerzeniu a architektura coraz mocniej mnie uderza. Śliczne kamieniczki z pięknym detalem, szczyty, wykusze. Po lewej pierzeja trzech piętrowych ślicznych kamieniczek, zaś po prawej półokrągła Kaplica Włoska.

Powoli sunąc wąską uliczką Karlovą, docieram na Krizovnickie Namesti. Genialny w architekturze plac, przez który przejeżdżają tramwaje, a który tuż obok ma widok na najbardziej znaną część miasta z Mostem Karola i Zamkiem w roli głównej. Po prawej widzę świetny barokowy Kościół Św. Franciszka z Asyżu pochodzący z XVII wieku. Zbita bryła, bez jakichś wieżyczek czy wyodrębnionych lub zaakcentowanych części. Kolor ciemnobrązowy, pilastry, boniowanie, w niszach rzeźby a wyżej tympanon i postaci stojące na gzymsie. Na górze kopuła w jaśniejszym kolorze.

To niesamowite, ulicą obok mkną auta i tramwaje. Te drugie nie dość, że jadą tą wąską uliczką, gdzie po obu stronach kłębi się tłum turystów to jeszcze by pojechać dalej wjeżdża w wąską bramę. Coś genialnego dla mnie, człowieka, który kocha tramwaje.

Przechodzę przez ulice, staję na placu przy Kościele Św. Franciszka z Asyżu, odwracam się i… Szczęka opada. Przepiękna fasada Kościoła Św. Salvatora. Piękna architektura. Na placu stoi pomnik. Powoli zmierzam na Most Karola, ale by na niego wejść przejść trzeba przez piękną, bardzo podobną brama do Prochowej z początku wycieczki. Zapewne gotycka, z szpiczastymi wieżyczkami. 

No i jest ładnie 😀
Kaplica Włoska z prawej strony 🙂
Słońce było coraz niżej, ale dzięki temu świetnie wydobywało piękno kamieniczek.
No i doszedłem…
Kościół Św. Franciszka z Asyżu, auta, bruk, tramwaje, mnóstwo osób… Cudne miejsce!
Odwracam się a tutaj Kościół Św. Salvatora! 🙂 To w moim odczuciu jedno z piękniejszych miejsc w Pradze.

Most Karola – to nie jest zwykła przeprawa


Kamienny Most Karola, zbudowany został w XIV wieku na miejscu poprzednika z wieku XII, również kamiennego. Ma 516 metrów długości i niemal 10 metrów szerokości. W okresie baroku poustawiano po bokach 30 figur świętych. Most niezwykłej urody, a widoki z niego genialne. Cała masa ludzi robi sobie zdjęcia, spaceruje, rozmawia, a ja między nimi. Od razu po lewej widać wodę a dookoła kamieniczną zabudowę.

Widok w stronę Zamku powala. Jest piękny, zwiewny, taki stary, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Mnóstwo ludzi na bruku, obok śliczne latarnie i pomniki a dalej widok na Małą Strane i Hradczany z wieloma wieżami i wieżyczkami. Z mostu spoglądam na Wełtawę, kolejny most i zabudowę nad rzeką. Patrząc w druga stronę widzę spad wody, ciekawie to wygląda na tak szerokiej rzece. Kolejne rzeźby świętych przyciągają mój wzrok, bo kto by nie patrzył, nie robił zdjęć, ten most to nie jest zwykły most, przejście na drugą stronę rzeki.

To deptak, galeria pod gołym niebem, punkt widokowy, to coś niesamowitego!

Przejście Mostem Karola było dla mnie niezwykłym przeżyciem 🙂
Spoglądam na moment w lewo…
…za siebie…
…w prawo…
…oraz przed siebie! Coraz bardziej zachwycony.
Widać spiętrzenie wody a dalej zabudowę 🙂
W sumie świetnie wyszło, że doszedłem tutaj gdy słońce było już tak nisko 😉 
Powoli witam się z Małą Straną, ale to już w kolejnym wpisie 🙂

Kilka (istotnych) słów na koniec


Dziękuję za wejście na bloga, zapraszam do pozostałych części, w których pisałem o Pradze 🙂 Odnośniki są na początku każdego z wpisów o Pradze.

Zapraszam na fanpage MIEJSKI WOJAŻER (klik), gdzie każdego tygodnia pokazuje inne miasto/państwo.

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

komentarzy

  • Praga jest cudowna!
    Byłam tam jako dziecko, planuje niedługo znów powrócić. Myślałam wybrac się na majówkę teraz, ale padło że sobie to wolne 'przedłużam' i na stopa jadę do Paryża, bo tam mnie jeszcze nie było 😀 Jeśli lubisz zwiedzać a widzę że tak, to zapraszam na swojego bloga. Dopiero uzupełniam, nie ma tam jeszcze dużo z odbytych wypraw a na kolejne się już szykuję, ale uzupełniam na bieżąco:)
    Egipt, Tunezja, Izrael, o tym jak się szykuję do 3miesięcznych praktyk w Grecji – a to tylko część !:)
    Serdecznie zapraszam i czekam na opinię!:)
    http://bedziesz-miedzy-gwiazdami.blogspot.com/

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa