Wieliczka – co można zobaczyć POZA Kopalnią Soli?

W

Cześć moi Drodzy!

Cztery ostatnie dni sierpnia 2021 roku, spędziliśmy w Krakowie. Do stolicy Małopolski wybrałem się z dziewczyną, bratem, kolegą i Jego narzeczoną, zaś na miejscu gościli nas kolega i Jego narzeczona.

Do Krakowa zawsze wracam z dużą radością, ponieważ to miasto ma OGROM atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc poza centrum miasta i interesującej architektury. To również żywy świadek Polskiej kultury, miasto pełne emocjonującej i długiej historii, muzeów, parków i pomników. Poza tym, bliższe i dalsze okolice Krakowa, to zagłębie przeciekawych miejscówek, które można poznać.

W ciągu czterech dni sporo padało, ale mimo tego, staraliśmy się zobaczyć coś co już znamy, ale bardzo lubimy – Stare Miasto i Kazimierz, jak i miejsca zupełnie nowe, zielone, pełne przestrzeni i spokoju. Znalazł się również czas na to, by podjechać do jednego z podkrakowskich miast, ale po kolei.

Co ważne! Czytasz TRZECI z trzech artykułów z wypadu do Krakowa i Wieliczki. Pozostałe macie niżej.

W niniejszym artykule pokażę Wam Wieliczkę. Jednakże nie zejdziemy pod ziemię do słynnej Kopalni Soli. Będziemy zwiedzali Wieliczkę na powierzchni, chłonąc widoki ulic i placów oraz starając się odkryć jak najwięcej piękna tego niewielkiego miasta.

Zapraszam w podróż po Krakowie i okolicach!


Wieliczka

Opcji było wiele, padło na Niepołomice

W niedzielę 29 sierpnia 2021 roku, drugiego dnia pobytu w Krakowie, mieliśmy plan udać się poza miasto. Pomysłów było sporo. Począwszy od okolic Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Zamku Tenczyn, przez “polskie malediwy” w Jaworznie, Beskid Wyspowy, aż po Niepołomice. Stanęło na Niepołomicach.

Wieliczka zamiast Niepołomic

Zaczęliśmy od przejazdu tramwajem z Bronowic na Plac Inwalidów. Tuż obok, przy Alei Trzech Wieszczów i Parku Krakowskim jest przystanek, z którego mieliśmy pojechać do wspomnianych Niepołomic. Mieliśmy, gdyż nie pojechaliśmy. Okazało się, że owszem autobus kursuje, ale tylko w dni pogodne. Niedziela była zachmurzona, bez deszczu. Autobus nie przyjechał. Na szybko myśleliśmy gdzie pojechać i padło na Wieliczkę.

Wieliczka – krótka charakterystyka miasta

Wieliczka leży tuż obok Krakowa i należy do aglomeracji Krakowskiej. Mieszka tutaj niemal 24 tysiące osób na powierzchni 13,4 km2. Na tym stosunkowo niewielkim obszarze, różnice względne wysokości dochodzą do 137 metrów. Kojarzona głównie ze słynną Kopalnią Soli, którą odwiedza niemal 2 mln osób rocznie, jest również po prostu ciekawym niedużym miastem.

My nie zwiedzaliśmy kopalni, chcąc poznać ulice, parki, pomniki, widoki i klimat Wieliczki. Klimat na powierzchni. Czy gdyby nie było tutaj kopalni soli, byłoby po co przyjechać do Wieliczki?

Pierwsze miejsce na trasie – Park Mickiewicza

Z Krakowa do Wieliczki kursuje autobus numer 304. Wysiedliśmy tuż obok Parku im. Adama Mickiewicza, tak aby od razu nacieszyć się tutejszą przyrodą. Nie był to co prawda długi spacer, natomiast obfitujący w urocze, pełne zieleni widoczki nad stawem.

Tężnia Solankowa i punkt widokowy

Dosłownie rzut kamieniem od Parku Mickiewicza jest zbudowana w 2014 roku Tężnia Solankowa. Główna jej część ma 9 metrów wysokości, wieża 22,5 metra. Ze względu na możliwość wejścia na wieżę, kupiliśmy bilety wstępu. Wewnątrz tężni jest ładnie urządzony teren, a ławeczki skierowane przodem do solanki spływającej po wiązkach tarniny.

Oglądanie miasta z wysokości rozpoczęliśmy od 9 metrów głównej części tężni. Jednak dopiero spojrzenie z wieży, odkryło więcej widoków. Spojrzenie na południe to wielickie i już poza miejskie wzgórza z zabudową w postaci domów, widok w stronę centrum miasta i wyróżniające się panoramie Kościół Św. Klemensa oraz dawny Szyb Górsko.

Wielickie Planty

Sztygarówka

Po zejściu na ziemię, ruszyliśmy ulicą Dembowskiego w kierunku wielickich plant, przy których gromadzi się kilka interesujących budynków i miejsc. Przy zakręcie ulicy zwróciłem uwagę na neogotycki gmach “Sztygarówki”, wybudowany na cześć Franciszka Józefa I w 1898 roku. Mieściła się tutaj Szkoła Górnicza oraz Muzeum Salinarne.

Plac Kościuszki – najładniejsze miejsce w centrum Wieliczki

Na plantach zobaczycie postawiony w 1903 roku pomnik Adama Mickiewicza, który pierwotnie stał w Parku Miejskim. Najpiękniejszy widok zobaczyliśmy z Placu Kościuszki z fontanną, obok którego dumnie stoi Szyb Regis i Kościół Św. Klemensa.

Szyb Regis jest najstarszym w Wieliczce – jego historia sięga XIV wieku, kiedy to nakazał go wybudować król Polski Kazimierz Wielki. Oryginalna konstrukcja liczy sobie 700 lat. Można nim zjechać 127 metrów pod ziemię. W przestrzeni miejskiej Wieliczki, znajdziecie więcej elementów nawiązujących do górniczych tradycji.

Jedna z ciekawszych uliczek w mieście – Sikorskiego

Wchodząc w ulicę Sikorskiego, spojrzałem w kierunku Zamku Żupnego, którego początki sięgają XIII wieku. Zamek Żupny był siedzibą zarządu kopalń Wieliczki i Bochni. Sikorskiego jest jedną z ciekawszych ulic – biegnie po lekkiej stromiźnie, między Szybem Regis a Kościołem Św. Klemensa w kierunku Rynku Górnego.

Rynek Górny w Wieliczce

Rynek Górny w Wieliczce to kwadrat o boku 74,5 metra. Do XIX wieku z zabudową drewnianą, którą po pożarze w 1877 roku, zastąpiono małomiasteczkowymi, jedno i dwupiętrowymi kamieniczkami. Przy Rynku Górnym do 1784 roku stał Ratusz, który rozebrano, zaś na jego miejscu wzniesiono stojący do dzisiaj Pałac Przychockich. Na płycie Rynku Górnego zobaczycie pomnik wychodzących spod ziemi górników oraz wagonik kopalnianej kolejki. Zabudowa w postaci kamieniczek tworzy bardzo miłe tło.

Wieliczka widziana okiem drona

Wówczas podeszliśmy ulicą Górsko na trawnik blisko dawnego Szybu Górsko, skąd puściłem na zwiady drona. Zrobiłem zdjęcie chociażby Rynkowi Górnemu, ale nie tylko, więc mam nadzieję, że całość się Wam podoba. Na tym skończyliśmy spacer po Wieliczce choć wiem, że spokojnie moglibyśmy spędzić tutaj więcej czasu.

Jaka jest Wieliczka na powierzchni? Czy warto tutaj przyjechać?

Wieliczka to przede wszystkim tradycje górnicze, co widać na każdym kroku. Szyby górnicze nadają miastu unikalnego charakteru, pomnik i wagonik na Rynku tylko to potwierdzają. Prócz słynnej Kopalni Soli, Wieliczka ma czym się pochwalić. Są kościoły, jest sporo zieleni urządzonej, jest Zamek. Będąc w Krakowie, warto podjechać do Wieliczki i odkryć jej piękno.

Mapa Wieliczki i trasa, którą przeszliśmy

Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuje pięknie za wizytę na blogu i lekturę artykułu o Wieliczce. Mam nadzieję, że opisy miejsc oraz zdjęcia przypadły Wam do gustu i sami zamierzacie odwiedzić to miasto.

Tym samym to ostatni wpis, pokazujący mój wyjazd do Krakowa i Wieliczki. Jednocześnie zapraszam serdecznie na początek relacji z wizyty w Norweskim Bergen! To już we wtorek 1 lutego! 🙂

Więcej zdjęć, inspiracji, opisów miast, znajdziecie na stronie Miejski Wojażer na FB oraz profilu 7 zdjęć z Gdańska na IG.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa