14 pięknych i nastrojowych uliczek/zaułków w Polskich miastach. Znacie wszystkie? :)

1

Cześć moi Kochani!

Polska jest pięknym krajem. Świądczą o tym zasoby naturalne, jak i wiele większych i mniejszych miast.

Spacerując po Starych Miastach (lub w przypadku Gdańska po Głównym Mieście) nie raz i nie dwa, napotykamy prześliczne uliczki. Magiczne, ujmujące swym urokiem, zapadające w pamięci.

W niniejszym wpisie, przychodzę do Was z czternastoma pięknymi, klimatycznymi uliczkami z różnych Polskich miast.

Nie twierdzę tym samym, że akurat te konkretne są najładniejsze, bowiem sporo jeszcze przede mną do zwiedzenia. Natomiast z miast, które zobaczyłem, polecam właśnie poniższe ulice na obszarach staromiejskich.

Oto 14 klimatycznych ulic/zaułków w Polskich miastach. Życzę miłej lektury!

1. Ulica Jezuicka – Bydgoszcz

Jedna z piękniejszych uliczek Bydgoskiego Starego Miasta. Śliczne kamieniczki, wiodą wzrokiem ku farze, zamykającej ową oś widokową. Za każdym razem, kiedy tylko jestem w Bydgoszczy, nawet tylko przecinając Jezuicką, spojrzę w stronę Katedry pw. św. Marcina i Mikołaja. Świetny nastrój.

Jeśli macie ochotę poznać lepiej ulice Bydgoszczy i nie tylko, zajrzyjcie TUTAJ.

2. Ulica Spichrzowa – Grudziądz

Biegnąca na zachodnim skraju Starego Miasta Spichrzowa, z jednej strony posiada pierzeję zabytkowych spichlerzy, z drugiej zaś wgląd w klimatyczne uliczki. Spichlerze w Grudziądzu mają swój początek już w XIV wieku, kiedy pełniły równocześnie funkcję magazynową oraz obronną. Obecne spichlerze pochodzą głównie z XVII/XVIII wieku. Ciąg ceglanych elewacji z małymi oknami i drewnianymi drzwiami robi wrażenie. Klimat totalnie nie do podrobienia.

Już na samym początku mamy uroczy zaułek – po lewej stronie dawny gmach Kolegium Jezuickiego (obecnie Urząd Miasta), po prawej spichlerze i oba budynki połączone czymś w rodzaju zabudowanego mostku. Zaraz za ową bramą jest przerwa w zabudowie, otwierająca wspaniały widok na błonia i Wisłę. Wspaniały krajobraz łączy się z ceglanymi murami na pierwszym planie.

W tym miejscu mamy możliwość, w zależności gdzie spojrzymy, czerpać z energii miejskiej lub wiejskiej. Bowiem jak wspomniałem, między spichrzami jest cudowny naturalny pejzaż, zaś kiedy spojrzeć w kierunku ul. Ratuszowej, dostajemy typowo miejskich widoków. Wszystkiemu przyglądają się Ułan z dziewczyną, którzy w miłosnym uścisku, zapomnieli o całym świecie.

Dalsza część ulicy Spichrzowej jest wciąż piękna i klimatyczna. Stare elewacje budynków, zieleń w donicach plus widok na dawny Klasztor Benedyktynek (obecnie muzeum) i Bramę Wodną to fantastyczne połączenie dające miłe odczucia.

Macie ochotę lepiej poznać Grudziądz? Zachęcam zatem do kliknięcia TUTAJ.

3. Ulica Kanonicza – Kraków

Jedna w bardziej wdzięcznych ulic, nie tylko Krakowa. Zabudowana zacnymi kamienicami i pałacami, prowadzi wzrok wprost na położony na wzgórzu Zamek. Sama ulica bierze lekki zakręt, a więc nie jest oczywiste i podane jak na tacy to, co zobaczymy. Zachęca do dalszego spaceru, powoli odsłania zza fasad kamienic kolejne i kolejne. W pewnym momencie mamy przerwę w zabudowie – Plac Św. Marii Magdaleny. Przed oglądającymi miasto otwiera się niewielka, jednak szersza niż ulica przestrzeń i widok na dwa przepiękne kościoły – barokowy Św. apostołów Piotra i Pawła oraz romański z XI wieku Św. Andrzeja.

4. Ulica Grodzka – Lublin

Jedna z cudniejszych uliczek, nie tylko w Lublinie. Ściany tego miejskiego wnętrza, tworzą urokliwe kamieniczki. Coraz więcej fasad jest wyremontowanych, dzięki czemu Grodzka stała się niezwykle malownicza i klimatyczna.

Przy tejże ulicy nie brakuje knajpek i restauracji, które oblegane przez ludzi, bardzo ożywiają okolicę. Plac po Farze, usytuowany obok Grodzkiej, daje świetne widoki na Zamek, dalej zaś stawiamy kroki w dole uliczki.

Klimat niesamowity, gwar ludzi, obok śliczne kamieniczki, choć nie wszystkie wyremontowane, a całość zamyka wyjątkowo urocza Brama Grodzka. Brama do XIX wieku dzieliła miasto chrześcijańskie i żydowskie.

5. Ulica Gołębia – Poznań

Spacer ulicą Gołębią na Poznańskim Starym Mieście to sama przyjemność! Wąska, zabudowana jakże ciekawymi zabytkowymi kamienicami, widzie wprost pod Poznańską farę. Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy św. Marii Magdaleny aż kipi od baroku. Jej fasada jest stosunkowo spora, zatem wraz z wąską uliczką obok, tworzy ciekawy, pełen dynamiki i nastroju zakątek miasta.

6. Ulica Katedralna – Sandomierz

Przy Katedralnej od razu zwraca uwagę Barokowa Dzwonnica z lat 1737-1743! Katedra, Dzwonnica, okoliczna zabudowa plus ten kamień na jezdni i widok na osi uliczki kończący się gdzieś daleko. To jest to! Gotycki kościół wzniesiono w XIV wieku, w następnym stuleciu nastąpiła rozbudowa.

Od frontu można zobaczyć świetną barokową fasadę a ta pochodzi 1670 roku. Również w XIX wieku nie zabrakło zmian – katedrę odnowioną kładąc nową cegłę, co by wyjaśniało dlaczego barokowa fasada u dołu jest… ceglana. Co ciekawe, ulica kończy się przy skarpie, zatem dalej widać tereny naturalne już poza miastem.

7. Ulica Żydowska – Tarnów

Idąc ulicą Żydowską w Tarnowie, natkniecie się na chyba najbardziej klimatyczny zakątek miasta – zakręt ul. Żydowskiej i przejście na skwer z pomnikiem gen. Józefa Bema. Warto to miejsce odwiedzić i poczuć na własnej skórze.

9. Ulica Moniuszki – Wałbrzych

Tonu i charakteru ulicy Moniuszki, nadaje Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów. Świątynie proj. Alexisa Langera z Wrocławia, zbudowano w latach 1899-1904. Przede wszystkim w oczy rzuca się wysoka, smukła, ceglana wieża nakryta szpiczastym hełmem, zwieńczonym krzyżem.

9. Kamienne Schodki – Warszawa

Nie wiem, czy mogę owe schodki zaliczyć do “uliczek”, tak czy inaczej to miejsce w Warszawie szalenie mnie kręci. Urocze, klimatyczne, wąskie przejście między domami Starego Miasto w postaci schodków, daje niezliczone możliwości widokowe. Świetne miejsce na małą sesje zdjęciową, gdyż nie jest tak mocno zadeptane. Warszawskie Stare Miasto ma wiele ciekawych uliczek, ja polecam Kamienne Schodki.

10. Ulica Psie Budy – Wrocław

Przy ulicy Psie Budy, zachowały się kamieniczki z tylko jednej strony, jednak jakże to klimatyczne miejsce. Wybrukowana jednia, bierze zakręt w lewo, a wraz z nią kamieniczki, układając się w piękny staromiejski pejzaż.

11. Ścieżka Kościelna – Elbląg

Ścieżka Kościelna łączy ulicę Mostową z Św. Ducha. Jest to niewątpliwie najpiękniejszy zaułek w całym Elblągu. Przejście jest wąskie na jakieś 2 metry, po dwóch stronach ceglane mury, piękne widoki, niebywały klimat. Ścieżka Kościelna nazywa się kościelną, gdyż łączyła aż trzy kościoły. Jest ewenementem na skale kraju.

12. Ulica Pod Krzywą Wieżą – Toruń

Ta niezwykle klimatyczna uliczka wiedzie między spichlerzami z XV wieku a murami obronnymi. Niesamowite miejsce.. Również przy tej uliczce stoi “Krzywa Wieża”. “Krzywa Wieża” to to jedna z wielu baszt Torunia, ale na swój sposób wyjątkowa ponieważ – odchylona jest od pionu o 146 cm. Przy Baszcie jest śliczny, klimatyczny zaułek, cudo!

13. Ulica Cieszyńska – Bielsko-Biała

Od Rynku w kierunku zachodnim wybiega uliczka Cieszyńska – jedna z ładniejszych na Starym Mieście. Fajnie się nią spaceruję, miła, jednopiętrowa zabudowa, nawierzchnia z drobnej kostki. Spacerując ową uliczką, czułem się trochę jak w Czeskiej Pradze.

14. Ulica Mariacka – Gdańsk

Na koniec przykład z mojego miasta. Mariacka jest rzeczywiście nastrojową, magiczną wręcz uliczką. Z jednej strony zamknięta gotycką Bramą Mariacką i renesansowym dawnym gmachem Towarzystwa Przyrodników, z drugiej potężną Bazyliką Mariacką! Po obu stronach rzędy kamieniczek z przedprożami, kamienne kule, rzygacze, sklepiki z bursztynami i kawiarenki. Chcąc poczuć klimat Mariackiej, przyjdź tam po zmroku, usiądź na jednym z przedproży i chłoń!


Kilka (istotnych) słów na koniec

Mam nadzieję, że zaskoczyłem Was choćby jedną z wyżej wymienionych uliczek. Polskie miasta i miasteczka kryją ich wiele więcej. Warto jeździć po Polsce i odkrywać urokliwe zakątki miast.

Zachęcam do polubienia mojej strony na Facebook’u -> MIEJSKI WOJAŻER.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa