Plan na weekend w Neapolu – jak zorganizować wyjazd, co zobaczyć, gdzie zrobić najlepsze zdjęcia?

P

Cześć moi Drodzy!

Napisałem dla Was przewodnik na doskonały citybreak w Neapolu, który pachnie pizzą, kusi zabytkami, nęci piękną pogodą i nieprzeciętnymi atrakcjami! Pragnę pokazać, że pod tym całym brudem i hałasem, kryje się WYJĄTKOWE miasto.

Wspomnę, że planowaniem tego typu wyjazdów sam dla siebie zajmuje się od 2010 roku, kiedy to pierwszy raz pojechałem sam do innego miasta i był to Wrocław. Na swoim koncie jeśli chodzi o wycieczki jednodniowe/weekendowe mam na przykład Wiedeń, Pragę, Londyn, Bergen, Kijów, Lublanę, Budapeszt, Berlin i wiele innych.

Zapewniam, że w ciągu dnia jesteście w stanie zobaczyć bardzo dużo, zaś weekend daje jeszcze większe możliwości.

Dbam o to, aby przekazać Wam SPRAWDZONĄ trasę spacerową, najpiękniejsze i najciekawsze miejsca oraz praktyczne wskazówki, które mogą się Wam przydać.

Wracając do Neapolu, to miasto położone w południowej części Włoch, nad Zatoką Neapolitańską, u stóp Wezuwiusza i na różnorodnym pod względem różnic wysokości terenie. Oferuję mnóstwo interesujących zabytków, jak również zróżnicowaną ofertę miejsc wartych poznania. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

Pokażę Wam jak zaplanować spacer po jednym z większych miast we Włoszech, byście poznali NAJWAŻNIEJSZE miejsca, a przy okazji wczuli w jego klimat i poczuli charyzmatyczny charakter. To miasto zdecydowanie budzi emocje!

Zapraszam serdecznie do lektury!


Jak dotrzeć do Neapolu?

Do Neapolu najlepiej podróżować samolotem. Dla przykładu, lot z Gdańska do stolicy Kampanii zajmuje jedynie 2,5 h czasu. Na ten moment (artykuł pisany w marcu 2024) macie do wyboru Wizzair (loty z Warszawy i Katowic) oraz Ryanair (loty z Gdańska, Krakowa, Warszawy i Wrocławia). Co do cen, warto jednak co jakiś czas je sprawdzać, gdyż właśnie dzięki temu kupiłem bilety za 200 zł za osobę w obie strony (dosłownie dzień wcześniej cena wynosiła 340 zł za osobę w obie strony).

Dojazd z lotniska do centrum miasta – kilka opcji

Międzynarodowy Port Lotniczy w Neapolu położony jest zaledwie 4-5 km od centrum miasta. Z tego wzdlędu jednym ze sposobów na dostanie się do miasta jest spacer. Godzinka i jesteśmy na miejscu. Druga opcja to wybór komunikacji miejskiej, wówczas należy się udać na przystanek przy ulicy Viale Comandante Umberto Maddalena i autobusem dojechać do centrum. Jakim? Najlepiej sprawdzić to na mapach google. Koszt jednorazowego przejazdu wynosi 1,3 euro. Trzecią i najprostszą opcją jest skorzystanie z autobusu firmy Alibus. Za 5 euro dojedziecie na Piazza Garibaldi bądź dalej, aż pod Dworzec Morski (tuż obok Castel Nuovo). Autobusy odjeżdżają z przystanku ulokowanego kawałeczek od terminalu lotniska (miejsce zaznaczyłem na mapie).

Noclegi – jaką lokalizacje najlepiej wybrać?

Będąc w Neapolu skorzystałem z pokojów w “5 sirene” zlokalizowanych w okazałej kamienicy przy Piazza Giovanni Bovio. Porównując z innymi lokalizacjami cena była konkurencyjna, pokój ładny i z widokiem na miasto (na górę wiedzie ponad 160 schodów, ale jest też winda). Gospodyni bardzo miła i pomocna w każdej sprawie. Lokalizacyjnie również super – tuż obok Centro Storico, niedaleko Zatoki Naapolitańskiej i 10 minut spacerem od Dzielnicy Hiszpańskiej.

Widok z pokoju

Jak poruszać się po Neapolu?

Najlepiej pieszo, gdyż większość atrakcji zlokalizowana jest blisko siebie. Jeśli jednak zechcecie sobie pomóc komunikacją miejską, macie do wyboru metro, autobusy, tramwaje i kolejki funicolare. Nam bilet udało się nabyć na stacji metra, jak również w przypadkowym sklepiku. Bilet jednorazowy to koszt 1,3 euro, zaś całodzienny (ważny do 24:00) 4,5 euro.


Trasa na pierwszy dzień zwiedzania na mapie Neapolu:


Pierwszy dzień zwiedzania: Centro Storico, Via Toledo, Dzielnica Hiszpańska i Klasztor Kartuzów

Efekt WOW, czyli zaczynamy zwiedzanie!

Zwiedzanie Neapolu najlepiej zacząć od Piazza Garibaldi. Kilka pierwszych chwil i przekonacie się, że to miasto brudu i chaosu, skuterów i bezdomnych, ale też świetnej architektury i wyjątkowej aury. Rzecz jasna to dopiero pierwsze miejsce na trasie, więc spokojnie, dalej będzie lepiej 😉

Następnie udajemy się na Piazza Enrico de Nicola i rozglądamy dookoła, gdyż jest co oglądać! Otóż mamy tutaj Zamek Capuano z XII wieku, Kościół Św. Katarzyny i Bramę Capuana. Szczególnie brama ROBI WRAŻENIE swą monumentalnością.

Polecam Wam zajrzeć na Via Sant’ Antonio Abate, gdzie poczujecie specyficzny klimat Neapolu. Wzdłuż ulicy wystawione są stragany i odbywa się lokalny targ.

Centro Storico – co zobaczyć?

Wróciwszy przed Bramę Capuana, wchodzicie na teren Centro Storico, czyli odpowiednik starego miasta. Wypiszę Wam kilka ulic i miejsc (zabytków), które warto zobaczyć. Na mapie połączyłem wszystko jedną trasą.

Niezwykle ciekawe są ulice – Via dei Tribunali oraz Spaccanapoli – a to ze względu na fakt, iż właśnie tutaj biegły główne ulice Decumanus (starożytnego miasta założonego przez Greków). Idziemy więc drogą mającą jakieś 2600 lat. Koniecznie zajrzyjcie do Katedry Św. Januarego! Kasetonowy strop, filary, bądź Kaplica Św. Januarego ZACHWYCAJĄ. Innym wartym zajrzenia miejscem jest Via San Gregorio Armeno, przy której znajdziecie sklepiki z PRZEWSPANIAŁYMI szopkami bożonarodzeniowymi. Prócz nich również inne pamiątki. Klimat FANTASTYCZNY.

Jedno z ciekawszych wnętrz w mieście

Spacerując ulicą Spaccanapoli, napotkacie Plac Gesu Nuovo – jedno z ciekawszych wnętrz miejskich w Neapolu. Wartością dodaną jest wyjątkowa fasada Kościoła Gesu Nuovo, widoczne z oddali wzgórze Vomero, jak również monumentalna bryła Bazyliki Santa Chiara.

Na trasie od Zamku Capuano do Kościoła Gesu Nuovo, zobaczycie MASĘ kościołów, wąskich uliczek, poczujecie wiatr od przejeżdżających tuż obok skuterów, ujrzycie kapliczki i skryte atrakcje, jak np. Palazzo Venezia.

Główna handlowa ulica miasta

Stojąc na Placu Gesu Nuovo, mamy “rzut kamieniem” do Via Toledo – głównej handlowej ulicy miasta. Pokaźna zabudowa w postaci kamienic, masa sklepów i ludzi. Jest miło, ale prawdziwy charakter miasta poczujecie tuż obok!

Dzielnica Hiszpańska, czyli charakter Neapolu

Dzielnica Hiszpańska, czyli położone blisko siebie wąskie uliczki, dają odczuć prawdziwy klimat miasta, nie silący się na oryginalność, piękno lub blichtr. Wręcz przeciwnie! Uliczki są ciasne i ciemne, zabudowa zaniedbana, gdzie nie spojrzeć tam bajzel i wciskające się gdzie się da skutery i samochody. I to jest piękne! Po kilku chwilach “szok” mija i zaczynamy zauważać unikalność i autentyczność tego miejsca. Mimo, że jest tak turystyczne, ZDECYDOWANIE zachowało swoją tożsamość.

Wjeżdżając 180 metrów w górę

Zachęcam do tego, aby pokręcić się w okolicy bez planu, mając jednocześnie cel, jakim jest stacja kolejki funicolare “Di Montesanto”. Właśnie z tego miejsca wjedziecie na wzgórze Vomero, położone około 180 metrów wyżej, aniżeli Dzielnica Hiszpańska. Do punktu widokowego będziecie mieli jakieś 600 metrów drogi. Darmowym punktem widokowym jest Belvedere San Martino. Oferuje on WSPANIAŁY widok obejmujący przede wszystkim GĘSTO zabudowane miasto, jest też fragment wybrzeża, ale widać głównie port. Wezuwiusz ratuje sytuację, choć cały pejzaż psuje metalowa konstrukcja na pierwszym planie.

Cudne miejsce i zjawiskowy widok na miasto

Jeśli macie ochotę na lepszy widok, wyciągnijcie z kieszeni 6 euro i wejdźcie na teren Klasztoru Kartuzów. To świetne muzeum, ale też dwa tarasy widokowe z DUŻO ciekawszym i piękniejszym pejzażem, aniżeli w przypadku Belvedere San Martino. Przy okazji, zajrzyjcie do ZJAWISKOWEGO kościoła, na ŚLICZNE krużganki oraz ciekawe wystawy muzealne.

W tym miejscu kończymy pierwszy dzień zwiedzania. Cała trasa ma około 7 km długości, więc na prawdę niewiele. Po drodze możecie robić przerwy, gdyż nie raz zostaniecie skuszeni zapachem pizzy i kawy. Już ten jeden dzień pozwoli Wam ujrzeć szereg interesujących miejsc i choć trochę wczuć w klimat miasta.

Dzień drugi zwiedzania: idziemy nad Zatokę Neapolitańską!

Neapol położony jest nad wodami Zatoki Neapolitańskiej, u podnóża Wezuwiusza, zatem drugi dzień w tym szalonym i fascynującym mieście polecam Wam spędzić na odkrywaniu przestrzeni i zabytków w najbliższej okolicy Morza Tyrreńskiego (którego częścią jest Zatoka Neapolitańska). Wyjątkowe krajobrazy, łączące miejską zabudowę i bezkres wody, Zamek Dell’Ovo i wulkan, jak również smak włoskich potraw jedzonych na terenie dawnej wioski rybackiej.


Trasa na drugi dzień zwiedzania na mapie Neapolu:


Sekwencja świetnych zabytków

Zwiedzanie zaczniemy sobie od Piazza Municipio, przestrzeni otwartej urbanistycznie na Zatokę, w kierunku której ustawiona jest XVI-wieczna Fontanna Neptuna. Kawałeczek dalej macie jeden z najbardziej charakterystycznych gmachów Neapolu – Castel Nuovo, spod którego udajemy się w stronę Piazza Plebiscito. Nim tam dotrzemy, warto zajrzeć do wnętrza XIX-wiecznej Galerii Umberto I oraz zdać sobie sprawę, że stojący tuż obok Teatr San Carlo to najstarsza nieprzerwanie czynna sama operowa na świecie, otwarta w 1737 roku.

Najokazalszy plac w stolicy Kampanii

Piazza Plebiscito to niewątpliwie najokazalszy i najważniejszy z placów stolicy Kampanii – z jednego strony zamknięty okazałą, klasyczną bryłą Bazyliki San Francesco di Paola, z drugiej zaś Pałacem Królewskim. Bazylika imponuje kopułą wznoszącą się ponad 50 metrów ponad ziemię i portykiem wspartym na kolumnach i filarach. Już z perspektywy placu ujrzycie zatokę i wulkan, będące dla niego niesamowitym tłem.

Spacer nad Zatoką Neapolitańską z Wezuwiuszem w tle

Spacer nad Zatoką Neapolitańską, ulicami Via Nazario Sauro i Via Partenope, to zupełnie inna odsłona Neapolu, aniżeli ta, którą mieliście okazje poznać w ramach pierwszego dnia zwiedzania. Otwarte przestrzenie, lśniąca woda, okazała zabudowa, wyjątkowe zabytki i w tle jedyny wciąż czynny na kontynencie wulkan – Wezuwiusz. Spacer przerywany obserwacją Zatoki Neapolitańskiej to uczta dla oczu.

Wyjątkowe miejsce i doznania kulinarne

Polecam Wam wejść na wysepkę Megaride, na której ulokowany jest Zamek Dell’Ovo oraz wioska rybacka. Zachęcam, aby właśnie tutaj, w tak klimatycznej scenerii, zjeść obiad. Rekomenduję restaurację ‘O Tabaccaro <3

Cudne miejskie krajobrazy i pełen rzeźb park

Najedzeni wędrujemy dalej, w kierunku Placu Zwycięstwa. Wówczas robi się zielono, gdyż w owym miejscu zaczyna się Park Villa Comunale. Miejsce zdecydowanie warte spaceru ze względu na gęstą roślinność oraz dodające uroku rzeźby. Poza tym, w parku znajdziecie XIX-wieczne akwarium! Świetna sprawa.

Podsumowując

W tym miejscu, po przejściu około 5 km, kończy się proponowana przeze mnie trasa. Jeśli czujecie niedosyt, Neapol ma duży kaliber ciekawych miejsc! Możecie szukać interesujących miejscówek nad Zatoką Neapolitańską bądź skorzystać z atrakcji położonych na wzgórzach. Parki, punkty widokowe, zabytki – jest tego całe mnóstwo.

Zwiedzałem Neapol z Mamą, z tego względu trasy spacerowe nie są zbyt rozbudowane, gdyż były “szyte” pod moją Mamę. Jednakże dzięki temu są na spokojnie do przejścia, nawet przy wielokrotnym zatrzymywaniu się, licząc posiłki i zwiedzanie.


Kilka (istotnych) słów na koniec

Moi Mili dziękuję Wam za lekturę artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieje, że okazał się przydatny i skorzystacie z moich propozycji przy podróży do Neapolu.

Jeśli chcielibyście dokładniejszych opisów tras i miejsc w Neapolu, zapraszam do lektury poniższych artykułów. Opisałem tam krok po kroku gdzie byliśmy i co zobaczyliśmy. Zachęcam cieplutko!

Na publikowanie artykułów poświęcam dużo wolnego czasu, nie dostając nic w zamian. Możecie odwdzięczyć mi się dobrowolną “kawą”, co pozwoli na utrzymanie bloga i dalsze podróże. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam oczywiście na moje socialmedia – Miejski Wojażer na FB oraz miejskiwojazer na IG, gdzie znajdziecie relacje z podróży, zdjęcia i przemyślenia. Artykuły na blogu najczęściej muszą sporo poczekać w kolejce, więc jeśli chcecie być na bieżąco, warto 🙂

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa