20 najciekawszych miejsc, które WARTO zobaczyć w Neapolu

2

Cześć moi Drodzy!

Przygotowałem specjalnie dla Was zestawienie 20 miejsc/atrakcji w Neapolu, które SZCZEGÓLNIE warto zobaczyć.

Trzecie co do wielkości miasto Włoch kusi położeniem nad Zatoką Neapolitańską, zapachem pizzy na każdym rogu, unikalnymi zabytkami, punktami widokowymi oraz miejscami, które wprawiają w zachwyt.

Jednocześnie to miasto jest SZALONE i totalnie ZWARIOWANE! Ruch uliczny rządzi się swoimi prawami, nieład i brud jest nad wyraz widoczny, chaos i harmider pozwalają poznać temperament neapolitańczyków, którzy ze swoim wyluzowanym podejściem do życia powodują uśmiech i dają odetchnąć.

Zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest wybrać NAJCIEKAWSZE miejsca patrząc po raz pierwszy na mapę zupełnie obcego miasta. Wychodzę Wam naprzeciw i…

W niniejszym artykule przygotowałem dla Was listę DWUDZIESTU miejsc/atrakcji, które warto odwiedzić w stolicy Kampanii!


Ważna uwaga. Jeśli chcielibyście lepiej poznać miasto, zachęcam do lektury artykułów, które znajdują się pod tym akapitem. Opisałem tam całą naszą trasę zwiedzania, wszystkie interesujące miejsca, widoki, perspektywy i dodałem swoje odczucia. Znajdziecie tam DUŻO więcej opisów i zdjęć, więc jeśli macie ochotę na WIĘCEJ, zapraszam do lektury.


Na publikowanie artykułów poświęcam dużo wolnego czasu, nie dostając nic w zamian. Możecie odwdzięczyć mi się dobrowolną “kawą”, co pozwoli na utrzymanie bloga i dalsze podróże. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A na początek krótka charakterystyka miasta

Moi Drodzy Neapol to trzecie co do wielkości miasto we Włoszech. Ponad 920 tysięcy mieszkańców żyje na powierzchni 117 km2, a to oznacza sporą gęstość zalutnienia – 7752 os./km2. Stolica Kampanii, położona jest u stóp Wezuwiusza, który stanowi stały element charakteru miasta. Położenie nad Zatoką Neapolitańską (Morze Tyrreńskie) i na wzgórzach (różnice wysokości sięgające ponad 200 metrów) sprawia, iż poszczególne miejsca mają PIĘKNE tło i ciekawą strukturę. Neapol został założony przez Greków już w VIII wieku p.n.e. Następnie stał się jednym z głównych ośrodków antycznego Rzymu. Od XIII wieku przez blisko 600 lat miasto było stolicą Królestwa Neapolu. Wówczas Neapol zaczął się prężnie rozwijać! Od czasów średniowiecza stolica Kampanii jest uznawana za jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych Europy. Mają tutaj siedziby najstarszych na kontynencie uczelni, to Neapol odegrał ważną rolę w rozwoju muzyki klasycznej i był jednym z centrów humanizmu. Z uwagi na wiele nietuzinkowych rozwiązań artystycznych, miejscowa odmiana sztuki nazywana jest przymiotnikiem neapolitański. Najsłynniejsza jest oczywiście neapolitańska pizza. W XIX wieku Neapol i generalnie południe Włoch spowolniło swój rozwój.

Lokalizacja miejsc na mapie Neapolu:


Zapraszam do zestawienia 20 najciekawszych miejsc/atrakcji w Neapolu!

1. Targ na ulicy, czyli lokalny klimat jak na dłoni

Lokalny targ rozciągający się wzdłuż Via Sant’ Antonio Abate. pozwala poczuć specyficzny klimat Neapolu! Podniszczone i brudne kamienice, ryczące skutery przedzierające się między ludźmi, barokowa fasada Kościoła Św. Anny, a przede wszystkim targ – przeróżne produkty – owoce i warzywa, mięso i ryby, słodycze i ciastka, choć w większości odzież i zabawki.

2. Trzy WYJĄTKOWE zabytki jeden obok drugiego… i trzeciego 😉

Pierwszym jest Zamek Capuano zbudowany w XII wieku przez syna pierwszego monarchy Królestwa Neapolu. Drugim Chiesa di Santa Caterina a Formiello – renesansowy kościół z początku XVI wieku, oraz trzecim Porta Capuana – masywna renesansowa brama miejska.

Zamek na przestrzeni wieków był kilkakrotnie przebudowywany, zatem nie zachował swego średniowiecznego wyglądu. Kościół pod wezwaniem Św. Katarzyny wraz z Bramą są do siebie stylistycznie podobne. Charakterystyczne białe ściany i ciemnoszare elementy zdobiące obydwa budynki opowiadają o lokalnej odmianie renesansu.

3. Katedra Św. Januarego – miejsce, które ZACHWYCA

Katedra w Neapolu nazywana też Katedrą Św. Januarego została zbudowana w XIII i XIV wieku w stylu gotyckim w miejscu dwóch bazylik paleochrześcijańskich. Fasada świątyni reprezentuje XIX stulecie i styl neogotycki, do przeszłości natomiast przenosi wnętrze.

Wnętrze katedry ROBI WRAŻENIE! Zachwycający kasetonowy strop z XVII wieku, ozdobiony pięcioma obrazami autorstwa Girolama Imparata, wisi 35 metrów ponad posadzką. Pokryte różnokolorowymi marmurami filary są jak galeria sztuki, bowiem właśnie do nich przymocowane są popiersia pierwszych szesnastu biskupów Neapolu.

Wchodząc do kaplicy Św. Januarego CZARUJĄ freski na sklepieniu oraz wpadające do środka złote światło, które zmienia całe wnętrze w coś więcej niż zwykłe pomieszczenie.

4. Via San Gregorio Armeno – chcesz wyjątkową pamiątkę, to właśnie tutaj ^^

To jedno z najbardziej ZACHWYCAJĄCYCH miejsc w Neapolu! Wąska uliczka łączy dwie główne ulice Cetro Storico – Via dei Tribunali i Spaccanapoli, skupiając handlujących ręcznie zdobionymi Bożonarodzeniowymi szopkami. Dla mieszkańców Neapolu nie choinka, a szopka jest najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia. Ręcznie robione szopki są do prawdy ŚLICZNE!

5. Spaccanapoli, czyli droga mająca… 2600 lat :O

To jedna z trzech głównych ulic założonego w VIII wieku p.n.e. Neapolu. Zabudowa stanowiąca “ściany” uliczki jest tutaj na wysokim poziomie estetycznym oraz architektonicznym. Wąska uliczka urozmaicona jest niewielkimi placami, jak chociażby Piazzetta del Nilo, przy którym pyszni się barokowy Kościół Sant’Angelo a Nilo i tworzące przytulne wnętrze kamienice. Szereg sklepików z towarem wystawionym na zewnątrz również dodają klimatu i sprawiają, że spacer jest zwyczajnie ciekawszy.

6. Plac Gesu Nuovo i unikalna fasada

Kościół powstał z przekształcenia pałacu zbudowanego w XV wieku dla rodziny Sanseverino. Ich potomkowie pałac stracili, a ten kupili Jezuici i na przełomie XVI i XVII wieku przekształcili w kościół. Fasada świątyni jest zdaje się najciekawszą w całym mieście. Obłożona boniowaniem, czyli kamiennymi blokami w kształcie ostrosłupów, zmienia swój wygląd w zależności od miejsca, z którego się ją ogląda. Grafitowy kolor przełamany jest białymi, zdobionymi portalami wejściowymi.

7. Piazza Giovanni Bovio, a więc WIELKOMIEJSKI Neapol

Piazza Giovanni Bovio i cała okolica ZNACZĄCO różnią się od Centro Storico. Do tej pory pokazałem miejsca między wąskimi uliczkami, wprowadzające klimat sprzed wieluset lat. Piazza Giovanni Bovio jest dużą przestrzenią z wielkim pomnikiem Wiktora Emanuela II na samym środku. Wokół niego odbywa się normalny ruch samochodowy, a plac otaczają eleganckie, wysokie i pełne wielkomiejskiego sznytu kamienice.

8. Park i Pałac Capodimonte z królewskimi widokami <3

Park jest kapitalnie zadbany, pełen równo strzyżonych trawników, ciekawych okazów drzew z całego świata i rzecz jasna widoków! Najpiękniejszy krajobraz oglądaliśmy spod Pałacu Królewskiego – XVIII-wiecznej rezydencji króla Neapolu i Sycylii Karola VII. Obecnie w pałacu mieści się wspaniałe muzeum, w którym można obejrzeć dzieła Caravaggia, Tycjana bądź El Greco.

9. Piazza Municipio – Neptun i otwarcie urbanistyczne

Piazza Municipio jest bardzo ładnie zabudowany. Okazałe i przy tym smaczne fasady kamienic stoją w jego zachodniej części, gdyż patrząc na wschód, otwiera się nam widok na port i Zatokę Neapolitańską. Środek placu zajmuje Fontanna Neptuna z XVI wieku, która DOSKONALE siedzi w przestrzeni, której tłem jest morze.

10. Via San Carlo – ulica łącząca trzy WSPANIAŁE zabytki

Spore wrażenie robi nagromadzenie na niewielkiej przestrzeni tak ZACNYCH budowli i miejskich przestrzeni.

Castel Nuovo zaczął być wznoszony w XIII wieku na polecenie Karola I Andegaweńskiego. Gotycka bryła zamku jest jednym z architektonicznych symboli miasta! Zabytek rzeczywiście ROBI WRAŻENIE!

Przy Via San Carlo znajdują się ponadto ogrody Pałacu Królewskiego i Teatr San Carlo oraz Galerią Umberto I. Wnętrze Galerii Umberto I doprawdy BUDZI PODZIW! Zbudowana na planie krzyża i nakryta metalowo-szklaną kopułą mieści luksusowe sklepy. Ilość detali, złoceń, pompatyczność i rozmach, elegancja i jakość, powodują zachwyt.

Vis-a-vis znajduje się Teatr San Carlo (“Teatr Królewski Św. Karola”) – najstarsza nieprzerwanie czynna sala operowa na świecie! Otwarta w 1737 roku o kilkadziesiąt lat wyprzedza mediolańską La Scalę i wenecką La Fenice.

11. Piazza Plebiscito – największy i najważniejszy z placów

Piazza Plebiscito zajmuje 2,5 ha powierzchni będąc największym placem w Neapolu. Bazylika San Francesco di Paola zajmuje całą zachodnią pierzeję placu. Zbudowana na początku XIX wieku świątynia imponuje symetryczną fasadą, która wręcz “obejmuje” zachodnią część placu. Bazylika San Francesco di Paola zbudowana jest na planie centralnym, zatem po wejściu do środka, zastaniemy okrągłe wnętrze wyznaczone kolumnami i posągami świętych.

Stojąc przed kościołem, mamy przed sobą kolejny niezwykle ważny gmach – Pałac Królewski. Budowany od 1600 roku pałac zajmuje wschodnią pierzeję Piazza Plebiscito. Między XVII a XX stuleciem pałac był siedzibą wicekrólów Hiszpanii, dynastii Burbonów, Józefa Bonaparte i Joachima Murata oraz po zjednoczeniu Włoch dynastii Sabaudzkiej.

Prócz tego stoją tutaj pałace – Prefektury i Salerno. Dużą przestrzeń urozmaicają dwa pomniki – Karola III Burbona i Ferdynanda I. Przestrzeń placu łączy się widokowo z Wezuwiuszem.

12. Via Nazario Sauro, czyli spacer nad Zatoką Neapolitańską

Spacer nad Zatoką Neapolitańską jest jedną z najpiękniejszych czynności, jaką możecie zrobić w Neapolu. Ciepełko, połyskująca od słońca woda, mnóstwo spacerowiczów, po prostu bajka. Wędrówka wzdłuż Via Nazario Sauro pozwala na podziwianie namorskich krajobrazów, których głównym tłem jest Wezuwiusz.

Wezuwiusz jest JEDYNYM wciąż czynnym wulkanem leżącym bezpośrednio na kontynencie europejskim. Osiąga wysokość 1281 metrów n.p.m., zatem jest doskonale widoczny z Neapolu, stanowiąc integralną część krajobrazu miasta.

Jednocześnie to nie tylko Wezuwiusz, ale też charakterystyczne elementy krajobrazu związane z morzem. Kamienny narzut doskonale zgrywa się z łódkami, nabrzeże pełne siedzących na nim ludzi z fruwającymi mewami, ulica i jej monumentalna zabudowa z lśniącą od słońca wodą, pirsy i pomosty z nabieżnikami.

Nawet w lutym można poczuć wiosnę <3

13. Wędrująca Fontanna Giganta i Via Partenope

Fontanna Giganta to dzieło dwóch włoskich rzeźbiarzy – Pietra Berniniego i Michelangela Naccherina. Co interesujące, fontanna na samym początku stała na znanym już Wam Piazza Plebiscito, następnie wędrowała z miejsca na miejsce, aż w 1906 roku trafiła nad zatokę. Fontanna kojarzy się nam głównie z wodą, tymczasem tutaj więcej jest elementów kamiennych i rzeźbiarskich. Trzeba przyznać, że Fontanna Giganta prezentuje się genialnie wespół z Wezuwiuszem, otaczającą zielenią, wodą i przystanią Porto di Santa Lucia.

Via Partenope jest kontynuacją Via Nazario Sauro. Rozpoczyna się przy opisanej wyżej Fontannie Giganta, przebiega tuż obok wyspy (patrz następny punkt) i ciągnie aż do Placu Zwycięstwa. Ulica pozwala na ujrzenie w całości Castel Dell’Ovo, a ponadto ogólny krajobraz styku miasta i morza, na który składają się: pierzeja pokaźnych kamienic, masy ludzi, ciągnące się daleko wybrzeże i piękna woda. To wszystko dodaje energii.

14. Castel dell’Ovo i wioska rybacka – WARTO!

Castel dell’Ovo usmiejscowiony jest na wysepce Megaride. Poza warownią, znajdziemy tam klimatyczną zabudowę i Porto di Santa Lucia. Castel Dell’Ovo ma historię sięgającą XII wieku. Zamek ma zwartą kamienną bryłę z typowymi dla architektury obronnej elementami. Na wysepce, prócz zamku, znajduje się Borgo Marinari, co można przetłumaczyć na Wieś Żeglarzy. Typowy morski klimat, urocze dwupiętrowe domy, restauracje z duszą, wokół marina żeglarska i morze. Warto skorzystać z okazji i w jednym z lokali gastronomicznych skosztować włoskich pyszności. Polecam restaurację ‘O Tabaccaro.

15. Plac Zwycięstwa i TEN WIDOK O.O

Wielowastrwowy pejzaż, którego poszczególne elementy tworzą obrazek pełen południowego piękna, zobaczyć można stojąc przy Placu Zwycięstwa. Na pierwszym planie pełen zieleni – trawników, opuncji i palm skwerek z dumnym pomnikiem, drugi plan zajmują okraszone okiennicami owocowe fasady kamienic, zaś tło należy do Castel Sant Elmo i gęstej zabudowy stojącej na zboczu wzgórza.

16. Park Villa Comunale wraz z miejskim Akwarium

Park Villa Comunale to miejsce pełne gęstej zieleni, w tym wielu palm, pomników, rzeźb i fontann. Stare rzeźby i fontanny wprowadzają nieco nostalgicznego klimatu. Mniej więcej w połowie długości parku znajduje się budynek mieszczący miejskie Akwarium z 1874 roku. Koszt zwiedzania wynosi 7 euro od osoby. Warto wejść do środka i zobaczyć całą masę najróżniejszych ryb żyjących w Zatoce Neapolitańskiej.

17. Via Toledo – główna handlowa ulica miasta

Via Toledo jest jedną z najważniejszych arterii handlowych w Neapolu. Ulica ma ponad 1 km długości, stanowiąc granicę między Dzielnicą Hiszpańską a Centro Storico. Zabudowa przy Via Toledo składa się w dużej mierze z imponujących rozmiarem kamienic. Wysokie, pełne siły i mocy, tworzą wielkomiejską przestrzeń dla pieszych. Poza kamienicami mamy świątynie, np. Kościół Santa Maria delle Grazie. Świątynia stojąca w pierzei Via Toledo została wzniesiona w XVII wieku. Klasyczna fasada zaakcentowana jest czterema pilastrami i łagodnym boniowaniem oraz zwieńczona tympanonem.

18. Stacja metra “Toledo” i jej artystyczny wystrój

Niektóre stacje metra w Neapolu są wyjątkowo zaprojektowane! Stacja metra “Toledo” zachwyca niepowtarzalną instalacją artystyczną. Przy wyjeżdżaniu na powierzchnię zobaczycie ściany i sufit pokryte są niebiesko-białą mozaiką oraz mieniącą się kolorami dziurę w suficie. Niezwykłe miejsce.

19. Dzielnica Hiszpańska – charakter Neapolu

Ów rewir Neapolu zyskał taką a nie inną nazwę za sprawą znajdującego się tutaj w XVI wieku garnizonu wojskowego zamieszkałego przez Hiszpanów właśnie. Działo się to podczas hiszpańskiego panowania nad tym obszarem. Właśnie tutaj można poczuć prawdziwy klimat miasta, nie silący się na oryginalność, piękno lub blichtr. Wręcz przeciwnie! Uliczki są ciasne i ciemne, zabudowa zaniedbana, gdzie nie spojrzeć tam bajzel i wciskające się gdzie się da skutery i samochody. I to jest piękne! Po kilku chwilach “szok” mija i zaczynamy zauważać unikalność i autentyczność tego miejsca. Mimo, że jest tak turystyczne, ZDECYDOWANIE zachowało swoją tożsamość.

20. Klasztor Kartuzów – wspaniałe krużganki, zachwycający kościół i najlepszy widok na miasto

Klasztor na wzgórzu Vomero założono już w XIV wieku. Obecnie klasztor prezentuje styl barokowy i rokokowy, który uzyskał w XVI i XVII wieku. Zbudowania Klasztoru San Martino są PRZEPIĘKNE! Kościół posiada bogactwo wnętrze, które onieśmiela. Kolorowa marmurowa posadzka, takież same ściany, niesamowite sklepienie pokryte malunkami – warto to zobaczyć na własne oczy. W następnej kolejności warto zajrzeć na krużganki, gdzie soczysta zieleń łączy się z wysmakowaną architekturą. Najbardziej ujmują mnie kwitnące drzewka na tle okalającej dziedziniec kolumnady.

Jednakże to po widoki warto tutaj przyjść. Pierwszy taras widokowy oferuje ekspozycję na południe, a więc Zatokę Neapolitańską. Mamy więc wygięte w łuk wybrzeże Neapolu, lśniącą wodę, charakterystyczną kopułę Bazyliki Francesco di Paola, jak również Wezuwiusz. Całości dopełna wspaniała zieleń ogrodów na pierwszym planie należących do klasztoru.

Drugi taras widokowy zapewnia GENIALNY widok. W centralnym punkcie krajobrazu znalazł się Castel Nuovo i Dworzec Morski, do tego tereny portowe, morze i widoczny dużo lepiej Wezuwiusz. Rzecz jasna cały ów pejzaż poprzedza budynek klasztoru i przyklasztorna zieleń.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieję, że owe dwadzieścia miejsc w Neapolu choć trochę zaspokoiło Waszą ciekawość na temat tego miasta.

Oczywiście wspaniałych miejsc jest tam więcej! Podziemne atrakcje w tym słynne katakumby, słynne Muzeum Archeologiczne, wspaniałe tereny nad zatoką, parki z widokami, uliczki i place, kościoły i niezapomniane smaki miasta.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam oczywiście na moje socialmedia – Miejski Wojażer na FB oraz miejskiwojazer na IG, gdzie znajdziecie relacje z podróży, zdjęcia i przemyślenia. Artykuły na blogu najczęściej muszą sporo poczekać w kolejce, więc jeśli chcecie być na bieżąco, warto 🙂

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa