10 atrakcyjnych miejsc w Stavanger – czyli co zobaczyć w Norweskiej Stolicy Ropy Naftowej?

1

Cześć moi Drodzy!

W październiku 2023 roku odbyłem wraz z Narzeczoną, Bratem i Jego dziewczyną weekendową wycieczkę do Stavanger.

Położone w południowo-zachodniej części Norwegii, nadaje się idealnie na weekendowe zwiedzanie i złapanie innego klimatu, krajobrazów, powietrza, architektury.

Stavanger to miasto łączące to co najlepsze w Norwegii – drewnianą architekturę oraz rześkie powietrze i soczystą naturę. Położenie na półwyspach, nad zatoczkami i fiordem sprawia, że w różnych częściach miasta mamy KAPITALNE naturalne tło miejskiego krajobrazu.

W sieci uliczek, przy szarpiącym wietrze łatwo się zgubić, warto zatem mieć wypisane KONKRETNE i SPRAWDZONE miejsca oraz atrakcje, na bazie których ułożycie sobie trasę i zobaczycie wiece pięknego.

Co ważne! Na blogu znajdziecie cztery obszerne artykuły o Stavanger, gdzie opisałem po kolei gdzie byliśmy, co widzieliśmy i na co w danym miejscu warto zwrócić uwagę. Zatem, jeśli lubicie dłuższe formy lektury, zapraszam serdecznie do kliknięcia poniżej:

Na początek krótka charakterystyka miasta

Stavanger jest miastem położonym na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii, nad Morzem Północnym i jego zatoczkami. Portowe miasto zajmuje powierzchnię 71 km2 z liczbą ludności sięgającą 146 tysięcy mieszkańców. Czwarte największe miasto Norwegii słynie z urokliwej drewnianej architektury oraz typowego dla Norwegii krajobrazu, łączącego wodę, skały, lasy i góry. W mieście znajdują się dwa WAŻNE muzea – Muzeum Konserw oraz Muzeum Ropy Naftowej. Pierwsza placówka przypomina o czasach, kiedy mieszkańcy Stavanger utrzymywali się w połowów oraz eksportu ryb i produktów rybnych. W mieście działało wiele zakładów produkujących konserwy rybne. Drugie muzeum daje poznać sposoby wydobycia ropy naftowej. Wszystko z tego powodu, iż w latach 60-tych XX wieku odkryto złoża ropy pod dnem morskim u wybrzeży Norwegii. Wówczas Stavanger stało się Norweską Stolicą Ropy Naftowej. Swoją siedzibę ma tutaj na przykład firma Statoil.

Oto 10 miejsc w Stavanger, które nie powinny umknąć Waszej uwadze!


1. Solastranden – wyjątkowa piaszczysta plaża koło lotniska

Solastranden to piaszczysta, stosunkowo szeroka, ciągnąca się przez ponad 2 km plaża. Znajduje się w zatoczce Morza Północnego, stąd widok z obie strony wieńczy wygięte w łuk wybrzeże. Piaszczysta plaża Solastranden znajduje się 2 km od lotniska. Dojście zajmuje góra 30 minut.

3. Staw i jego otoczenie

Patrząc na mapę przypomina kształtem serce i można powiedzieć, że to “serce” centrum Stavanger. Wokół zbiornika wodnego biegną ścieżki spacerowe, mające parkowy charakter. Nie brakuje wprowadzających rekreacyjny klimat dorodnych drzew, trawników i kwiatów. Relaks nad wodą i wśród zieleni urządzonej pozwala jednocześnie na podziwianie zróżnicowanej architektury.

Najpiękniej jest od strony wschodniej i północnej, gdzie tłem dla natury są jasne elewacje drewnianych domów i większych budynków. Elewacje są ciekawe, urozmaicone detalami, niektóre kilkukondygnacyjne, zwieńczone spadzistymi dachami.

Spacer nad stawem urozmaicają pomysłowe pomniki – chociażby chłopiec karmiący kaczki lub ciągnący za brodę kozła.

3. Katedra Św. Swituna

Aby dopełnić opisu zabudowy w okolicy stawu, nie mogę nie wspomnieć o Katedrze Św. Swituna. Zbudowana w pierwszej połowie XII wieku jest jedną z najstarszych świątyń w Norwegii. Wzniesiona w stylu romańskim, następnie odbudowana po pożarze w stylu gotyckim.

4. Gamle Stavanger

Gamle Stavanger, czyli Stare Miasto, to NAJUROKLIWSZA część Stavanger. Całość tworzy niemal 200 drewnianych domów z końca XVIII i początku XIX wieku. Pomalowane na biało fasady wraz z czerwonymi dachami i szarym brukiem tworzą niezapomniany, bajkowy wręcz krajobraz dawnego miasta. Gamle Stavanger umiejscowione jest na zboczu i ciągnie się równolegle do zatoki Vågen.

To co zwróciło mą uwagę to uliczki łączące Øvre Strandgate z nabrzeżem nad zatoką Vågen. Ze względu na położenie Gamle Stavanger, uliczki biegną często stromo w dół (bądź w górę patrząc od strony nabrzeża) tworząc interesujące – piękne i pełne uroku pejzaże. Właśnie tutaj w jednym obrazku łączą się – śliczna drewniana zabudowa z naturą w postaci wody i gór na drugim planie. Widok jak z pocztówki, który zdecydowanie polecam zobaczyć na żywo!

5. Nabrzeże nad zatoką Vågen

Z jednej strony zatoczki biegnie ulicą Strandkaien. Statki cumujące przy nabrzeżu oraz znajdująca się po drugiej stronie zatoczki ładna, również w dużej mierze drewniana zabudowa, z drugiej położone na zboczu domy Gamle Stavanger – wszystko tworzy atmosferę dawnego, portowego miasta.

Wystarczy obejść zatoczkę, aby znaleźć się po przeciwnej stronie względem Gamle Stavanger. Ulicą Skagenkaien biegnie wzdłuż zabudowy tworzącej waterfront miasta. Dominuje architektura drewniana – kolorowe domy stojące szczytem do nabrzeża. Cechą charakterystyczną stojących w szeregu budynków są wysunięte przed lico fasady (szczytu) daszki. Można się domyślać, że dawniej domy te były wyposażone w liny i haki, tak jak ma to miejsce w Amsterdamie. W tej części Stavanger pojawiają się również solidniejsze, murowane budynki. Przy nabrzeżu można zobaczyć Tollboden, czyli Gmach Urzędu Celnego z 1905 roku, naprzeciw którego stoi pokaźna jak na Stavanger kamienica mieszcząca Hotel Viktoria.

6. Kolorowa i żywa część centrum miasta (między zatoczką Vågen a Norweskim Muzeum Ropy Nafowej)

Położona na półwyspie nieregularna siatka ulic, otoczona nabrzeżami i przystaniami, stanowi najbardziej uczęszczaną, żywą i pod wieloma względami najciekawszą część centrum Stavanger. Tak jak Gamle Stavanger to pocztówkowa, bajkowa część miasta, choć jednocześnie spokojna i senna, tak tutaj, po drugiej stronie zatoki Vågen, tętni życie Stavanger. Białe domy Starego Miasta stawiają poprzeczkę piękna bardzo wysoko, ale i w ten fragment centrum jest urokliwy, ładny i ciekawy. Mamy połączenie nieregularnej siatki ulic pociągniętych nad wodą, jak również po pagórkach i niewielkich wyniesieniach terenu, zabudowę w dużej mierze drewnianą, jak również większe kamienice, a do tego wiele restauracji, sklepów i usług.

7. Kolorowa ulica Øvre Holmegate

Najbardziej kolorową ulicą w Stavanger jest Øvre Holmegate. Zaczęło się od pomysłu fryzjera Toma Kjørsvika, który pragnąć dodać okolicy kolorytu i więcej życia. Domy rzeczywiście są tutaj pomalowane na RÓŻNORAKIE kolory! Fiolet łączy się z żółcią, pomarańcz z zielenią, fiolet z błękitem, łososiowy z czerwienią itp. Mylicie się jednak, jeśli myślicie, że pozwolono “ot tak” wymalować każdy dom. Za projekt kolorowych elewacji odpowiada Craig Flannagan.

8. Wieża Valberg – punkt widokowy

Jednym z wyróżniających się budynków w Stavanger jest Wieża Valberg. Z racji przeznaczenia, wieże strażniczą zbudowano w połowie XIX wieku na naturalnym wzniesieniu. Z 26 metrów wysokości strażnik obserwował miasto, aby ostrzec przed ewentualnym zagrożeniem pożarowym. Obecnie wieża stanowi znaczący element krajobrazu Stavanger, które nie posiada zbyt wielu dominujących, monumentalnych wież. Wzgórze oferuje ciekawy widok na Gamle Stavanger, port i statki, jak również ładnie, tarasowo ulokowane domki.

9. Norweskie Muzeum Ropy Naftowej

Norweskiego Muzeum Ropy Naftowej architektonicznie wyróżnia Stavanger na tle innych miast, bowiem budynek nawiązuje wyglądem do platformy wiertniczej. Wejście kosztuje 150 koron, a więc niemało. Warto jednak przyjść tutaj dla samych widoków nad wodą. Wzburzona woda, jej sina barwa, statki, potężny most i stojące pod nim osiedle podobnych do siebie domków, zielony brzeg z przystanią żeglarską i imponujące góry w tle… ależ to jest widok!

10. Trasa spacerowa wzdłuż wybrzeża dzielnicy Storhaug

Mamy tutaj to, co typowe dla Norweskiego krajobrazu – skaliste wybrzeże, fiord, wzburzona woda, soczysta zieleń i góry na horyzoncie. Taki widok mieliśmy z pierwszej miejscówki, wyposażonej w pomost, ławki i stolik oraz mapę z trasą. Skały otulone trawą schodzą stopniowo do wody, zapewniając doskonałe punkty widokowe na ciągnący się nad wodą brzeg. Brzeg urozmaicony, ciekawy, pełen zieleni, górek i uroczych, malowanych na czerwono/brązowo domków. Pejzaże mają w sobie dużo spokoju, ogarniają z niemal każdej strony i ładują pozytywną energią. W Norwegii nawet kiedy jest nieco brzydsza pogoda i pada deszcz, natura prezentuje się doskonale. Moim zdaniem warto tutaj przyjechać właśnie po spokój, wyciszenie, równowagę.

Lokalizacja miejsc na mapie Stavanger:


Kilka (istotnych) słów na koniec!

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieję, że owe dziesięć miejsc w Stavanger choć trochę zaspokoiło Waszą ciekawość na temat tego miasta.

Oczywiście wspaniałych miejsc jest więcej! Zwiedzanie szlakiem street artu, inne muzea, znany wielu pomnik Sverd i fjell oraz zjawiskowa natura – ikoniczny klif Preikestolen oraz zakleszczony między skałami 1 km nad wodą kamień – Kjeragbolten.

Zachęcam do zaglądania na moje socialmedia – Miejski Wojażer na FB oraz miejskiwojazer na IG.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa