12 atrakcyjnych miejsc w Pradze, które zdołasz odwiedzić w ciągu JEDNEGO dnia

1

Cześć moi Drodzy!

W lipcu 2023 roku wraz z Narzeczoną pojechaliśmy do Pragi. Jedno z popularniejszych miast w Europie zachwyca ilością wspaniałych zabytków, urokiem bocznych uliczek bądź staromiejskim krajobrazem nad Wełtawą.

W gęstej sieci uliczek łatwo się zgubić i coś pominąć, warto zatem mieć wypisane KONKRETNE i SPRAWDZONE miejsca oraz atrakcje, na bazie których ułożycie sobie trasę i zobaczycie wiele pięknego.

Z tego względu przygotowałem dla Was dwanaście atrakcyjnych miejsc w Pradze, które warto zobaczyć. Co więcej, jesteście w stanie zrobić to w ciągu zaledwie jednego dnia.

Na blogu Miejski Wojażer znajdziecie główny artykuł pokazujący Pragę. TUTAJ i TUTAJ opisałem dokładnie cały dzień zwiedzania, zatem jeśli lubicie czytać i chcecie zobaczyć większą ilość zdjęć, zapraszam serdecznie.

Oto 12 miejsc w Pradze, które zdołacie zobaczyć w ciągu jednego dnia!


1. Ulica Celetná

Ulica Celetná ma 400 metrów długości i łączy Bramę Prochową z Rynkiem Staromiejskim. Stanowi część dawnej drogi królewskiej wiodącej w kierunku Zamku na Hradczanach. Skoro to tak WAŻNA z perspektywy historii (ale i obecnie) droga, stoją przy niej ZACNE okazy kamieniczek. W dużej mierze barokowe fasady, łączą się ze sobą, tworząc niezapomniany widok. Zwróćcie uwagę na sporych rozmiarów portale wejściowe, delikatne, estetyczne obramienia okien bądź balustrady balkoników. Na krajobraz ulicy Celetnej składają się również witryny licznych sklepów, pokryta niedużą kostką jezdnia oraz rzecz jasna piesi.

2. Rynek Staromiejski

Wschodnia pierzeja Rynku wyróżnia się tym, iż ponad kamieniczkami wznosi się wysoka na 80 metrów, zwieńczona ozdobnymi późnogotyckimi hełmami para wież Kościoła Najświętszej Marii Panny przed Tynem.

Patrząc nieco niżej, obok siebie stoją świetni reprezentanci różnych stylów architektonicznych. Dom “Pod kamiennym dzwonem” (dům U kamenného zvonu) jest jedną z zachowanych średniowiecznych kamienic w Pradze. Pochodzi z XIII wieku! Z kolei tuż obok, zbudowany w latach 1755-1756, rokokowy Pałac Kinskich.

Północna pierzeja ROBI WRAŻENIE. Seria przebogatych fasad wskazuje, jak ważna i bogata była Praga. Widok północnej pierzei wieńczy imponująca barokowa bryła Kościoła Św. Mikołaja.

W zachodniej części Rynku Staromiejskiego stoi Ratusz. Budowany od XIV wieku ma dość skomplikowaną formę, acz każda z jego części to istne arcydzieło. Pod Ratuszową wieżą o każdej pełnej godzinie ustawia się niemały tłum gapiów. Spoglądają oni na Zegar Astronomiczny. Praski Orloj, bo tak również jest nazywany, został skonstruowany przez zegarmistrza Mikołaja z Kadania i matematyka, prof. Jana Sindla. Jest jednym z najbardziej popularnych tego typu zegarów na świecie!

3. Ovocný trh

Plac w kształcie lejka o długości 140 metrów zakończony jest fasadą Teatru Stanowego. Budynek został zaprojektowany przez Antona Haffeneckera i wzniesiony w 1783 roku. Oprawa placu to nie tylko teatr, bowiem cud kamienic tutaj nie brakuje.

Bardzo interesująco prezentuje się przytulona od północy do teatru uliczka (w zasadzie część placu Owocowego), przy której stoi Karolinum, czyli Kolegium Karola – historyczna siedziba Uniwersytetu Karola z XIV wieku.

4. Plac Wacława

Plac Wacława ma 750 metrów długości i 60 metrów szerokości. Ujęty jest w dwie monumentalne pierzeje kamienic oraz dwa szpalery drzew, oś widokową zamyka gmach Muzeum Narodowego. Kamienice prezentują najróżniejsze style architektoniczne, na które składają się odmienne detale oraz linie wiodące wzrokiem na elewacjach Fasada ze szkła i stali Hotelu Julish z lat 1922-1925 jest rodzynkiem, mocno ożywiającym szereg kolejnych kamienic. Inny hotel – Grandhotel Evropa – mieści się w secesyjnej kamienicy z lat 1903-1905. Prawdziwe CUDO! Będąc pod samym budynkiem muzeum, robił on JESZCZE WIĘKSZE wrażenie. Pomnik Św. Wacława, a za nim pompatyczna, pełna ciekawych rozwiązań architektonicznych frontowa część budynku.

5. Nad Wełtawą

Ależ tutaj jest ŚWIETNIE! Odcinek około 900 metrów długości na wysokości Nowego i Starego Miasta między Tańczącym Domem i Mostem Karola łączy BOGATĄ pierzeje kamienic, widok na rzekę, Słowiańską Wyspę i kolejne mosty w tle. Wzdłuż bulwaru ciągnie się szpaler drzew, umilający cały nadwodny pejzaż. Rzućcie okiem na Wełtawę, Most Karola i Hradczany, bo to jeden z wspanialszych widoków pośród Europejskich miast.

6. Dzielnica Żydowska – Josefov

Dzielnica żydowska w Pradze jest interesująco położona, gdyż z każdej strony otacza ją Stare Miasto. Była i jest to więc niewielka enklawa innej wiary, życia i architektury. Imponująco prezentuje się ulica Pařížská i inne okoliczne. Na pierwszy rzut oka widać, że ich zabudowa jest młodsza, aniżeli pozostałe uliczki na Starym Mieście. Wszystko z uwagi na fakt, iż w tej części miasta znajdowało się żydowskie getto, którego stan pozostawiał wiele do życzenia. Wyburzono całe kwartały, zastępując je wielkomiejskimi kamienicami z przełomu XIX i XX wieku. Sąsiadują one z niewielkimi synagogami, udało się bowiem uratować niektóre z dawnych zabytków Josefova.

7. Nabrzeże Alšovo

Owe nabrzeże pozwala na spacer pod drzewkami z widokiem na słynny Most Karola oraz całą drugą stronę Wełtawy. Nawet mimo kapryśnej pogody, Praga świetnie pozuje do zdjęć. Takich miejsc nad Wełtawą jest w mieście cała masa, trzeba szukać i warto, ponieważ odwdzięczają się miłymi dla oka nadrzecznymi pejzażami.

8. Křižovnické námesti

Plac przed wejściem na Most Karola jest to ZDECYDOWANIE jednym z tych miejsc, które pozostają w pamięci każdego, kto ceni sobie dobrą architekturę. Barokowy Kościół Św. Franciszka z Asyżu robi wrażenie swą zwartą bryłą z wieloma “płaskimi”, ale widocznymi elementami architektonicznymi. Kościół Św. Salvatora to również budynek barokowy, którego fasada usłana jest wieloma rzeźbami, zaś sama posiada symetryczny kształt pełen zachowanego uroku. Obracając się w stronę Mostu Karola zobaczycie gotycką Wieżę Mostu Staromiejskiego, która zdecydowanie przypomina Bramę Prochową oraz wieżę Ratusza Starego Miasta. Łączy się to nam w spójną, architektoniczną całość.

9. Most Karola

Most Karola został zbudowany w XIV wieku, ma nieco ponad 500 metrów długości i 10 metrów szerokości. To jeden z magnesów turystycznych Pragi, przyciągający prawdziwe tłumy turystów. Zachowana przeprawa z XIV stulecia ROBI WRAŻENIE grupą aż 30 rzeźb, stojących po obu stronach mostu. To one są często na pierwszym planie zdjęć, gdzie w tle widzimy Stare Miasto, Małą Stranę bądź Hradczany. Czym bliżej Małej Strany, tym krajobraz jakby mocniej wypełnia się wybornymi zabytkowymi budowlami. Pełen zwiedzających Most Karola, średniowieczne Wieże Mostowe, Kościół Św. Mikołaja, Katedra Św. Wita i cała reszta zabudowy.

10. Malostranské náměstí

Rynek Małej Strany to nie tylko skupisko PRZEŚLICZNEJ zabudowy, ale również miejsce, przez które przejeżdżają tramwaje i samochody. O wyjątkowym uroku tego miejsca świadczy połączenie zjawiskowo ładnej zabudowy (króluje barok), stosunkowo starych tramwajów oraz pochyłej nawierzchni placu.

11. Plac Hradczański – widok na miasto

Stojąc na Placu Hradczańskim, jesteście około 70 metrów powyżej rzeki, ponad czerwonymi dachami Małej Strany. Spoglądając w kierunku Starego i Nowego Miasta zobaczycie bezkres zabudowy, poprzecinany enklawami zieleni. Ponad poziom kamienic wybijają się wieże, kopuły i wieżyczki, w końcu Praga bywa nazywana “miastem stu wież”. Bardziej różnorodnie prezentuje się widok łączący dachy kamienic Małej Strany, ogród na wzgórzu Petřín, zarysowaną linię zabudowy nad Wełtawą z tańczącym domem i nowocześniejsze oblicze miasta w postaci wieżowców.

12. Złota uliczka

Złota uliczka to jedno z urokliwszych miejsc w Pradze i nie tylko. Znajduje się w północno-wschodniej części kompleksu zamkowego. Małe domki dobudowano do łuków muru obronnego z 1500 roku. Swego czasu mieszkała tutaj praska biedota, obecnie w domkach zlokalizowane są sklepiki, galerie i wystawy. Wstęp jest płatny, choć mnie udało się wejść za darmo.


Lokalizacja powyższych miejsc na mapie Pragi:


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę nowego artykułu oraz wizytę na blogu. Mam nadzieję, że lista 12 atrakcyjnych miejsc w Pradze zaspokoiła Wasze oczekiwania.

Jeśli planujecie wizytę w Czeskiej stolicy, mam dla Was najpopularniejszy artykuł na moim blogu, który napisałem już 3 lata temu. To plan zwiedzania miasta i wyznaczona trasa. Znajdziecie go, klikając poniżej.

Zachęcam jeszcze raz do lektury głównego artykułu o Pradze, gdzie opisałem od A do Z całą trasę spaceru. Dłuższe opisy, dużo więcej zdjęć, czyli artykuł na wypasie. 😉

Zapraszam serdecznie na moje socialmedia, gdzie na gorąco i na bieżąco publikuje zdjęcia i opisy miejsc, które odwiedzam. FB IG na Was czekają.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa