18 miejsc/atrakcji w Barcelonie, które zdecydowanie WARTO zobaczyć!

1

Cześć moi Drodzy!

W listopadzie 2022 roku wraz z Narzeczoną i Jej Mamą odwiedziliśmy Barcelonę! Miasto piękne, przeciekawe, interesujące, zróżnicowane, dające każdemu coś miłego do skosztowania. Barcelona jest jak świetna restauracja, od początku do końca serwuje wyrafinowane, ale też sycące atrakcje, a jej menu zaspokoi każdego miejskiego głodomora.

W gęstej sieci ulic przy palącym słońcu łatwo się zgubić, warto zatem mieć wypisane KONKRETNE i SPRAWDZONE miejsca oraz atrakcje, na bazie których ułożycie sobie trasę i zobaczycie wiele pięknego.

Na początek co nieco o samej Barcelonie:

Barcelona to drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii, w którym na powierzchni 100 km2 mieszka ponad 1,6 mln osób. Gęstość zaludnienia to aż 16 tysięcy osób na 1 km2! Wraz z okolicą cały zespół miejski to aż 4,5 mln mieszkańców. Miasto położone jest między pasmem gór Collserola i nad Morzem Śródziemnym, w północno-wschodniej części kraju. Niemal w całości GĘSTO zabudowane, kipi miejskością i przykładami WSPANIAŁEJ architektury. Z drugiej jednak strony zapewnia szereg pięknych i przestronnych miejsc wzdłuż linii brzegowej oraz od groma atrakcji i punktów widokowych na wzniesieniach górujących nad miastem. Barcelona jest stolicą wspólnoty autonomicznej Katalonii i jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Ilość turystów sięga 8 mln rocznie i jest jednym z lepszych wyników w całej Europie. Nie ma się co dziwić – na terenie miasta jest aż 9 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeśli macie ochotę na więcej informacji dotyczących Barcelony oraz opis tego zobaczyliśmy, zapraszam do czterech artykułów, w których dość dokładnie opisałem miejsca i trasę, jaką się poruszaliśmy.

Tymczasem zapraszam Was do listy 18 pięknych i wspaniałych miejsc/atrakcji w Barcelonie, które zdecydowanie WARTO zobaczyć!


1. Park Ciutadella

Założony w 1881 roku na terenie twierdzy Cytadela, został zaprojektowany przez Josepa Fontsere i Mestre, łącząc cudowną naturę z elementami architektonicznymi. Sama brama wejściowa została specjalnie zaprojektowana. Za bramą ujrzeliśmy BUJNĄ zieleń! Palmy, drzewa, duże połacie trawy i piaszczyste alejki. Duży wpływ na świetną zabudowę miała Wystawa Światowa w 1888 roku, na której potrzeby wzniesiono imponujące i piękne gmachy z cegły. Wiele z nich możemy oglądać do dzisiaj. Chociażby szklarnie, Łuk Triumfalny bądź Zamek Trzech Smoków zbudowany jako kawiarnia-restauracja. Ten ostatni genialnie prezentuje się na tle wzgórza Tibidabo. Przepięknie jest nad stawem! Dla ludzi z Polski, czyli z odmiennego klimatu, są to dość egzotyczne obrazki. Palmy tworzą super pejzaż, kolorowe papużki dodają uroku, zaś wieżowce w oddali pokazują, że jesteśmy w dużym mieście. Po stawie można popływać – 6 euro za 30 minut.

Lokalizacja miejsca na mapie

2. Katedra Św. Eulalii i okolica

Katedra Św. Eulalii to jeden z cenniejszych przykładów gotyku w Barcelonie. Budowana w okresie między XIII-XV wiekiem, następnie ZNACZĄCO przebudowana w XIX stuleciu. Wówczas zmienił się wygląd fasady kościoła, który oglądamy obecnie. Budowla zbudowana jest z kamienia – u dołu monumentalna i surowa, wyżej zdaje się “rozpływać” w słońcu. Efektowną fasadę frontową najlepiej oglądać z Placu Katedralnego.

Plaça Nova otacza różnorodna zabudowa – są to ładne kamienice, opisana już przeze mnie katedra oraz dwie wieże, będące pozostałością po bramie w murze otaczającym miasto w czasach rzymskich. A zatem mury mające jakieś 1700 lat! Okolica Katedry Św. Eulalii to najpiękniejsze zaułki tej części miasta.

Carrer dels Comtes to wąska uliczka przylegająca od północy do katedry. Roi się tutaj od średniowiecznych pałaców i ich nastrojowych dziedzińców. Barcelona zdecydowanie ujmuje właśnie dziedzińcami i podwórzami. W porównaniu do okolicznych ulic spokój i więcej prywatności, klimat zbudowany przez stare kamienne mury, do tego owocowe drzewa oraz kolumna kojarząca się ze zdjęciami w podręcznikach do historii lub geografii. Po sąsiedzku mamy Palau del Lloctinent z cudnym dziedzińcem arkadowym. XVI-wieczny późnogotycko-renesansowy pałac był siedzibą wicekróla Katalonii. Miejsce robi wrażenie gdy po raz pierwszy się je zobaczy. W dolnej części bluszcz rosnący po ścianach, zaś wyżej arkady na kolumnach.

Uliczka del Bisbe posiada XIII-wieczną kapliczkę de Santa Llúcia i wciąga w unikalny barceloński klimat dzielnicy Barri Gotic. Widok jak z pocztówki sprzed wieeeeeelu lat, tyle tylko, że nie oglądamy owej pocztówki w domu, a mamy przed oczami. Z lewej strony fragment Katedry Św. Eulalii z rzygaczami oraz finezyjnym gotyckim portalem wejściowym, za którym widać bujną zieleń gotyckiego krużganka. Właśnie tam można zobaczyć 13 białych gęsi, a to dlatego, że Eulalia miała mieć 13 lat gdy poniosła śmierć męczęńską. Z prawej strony dłuuuuuuga ściana Palau de la Generalitat de Catalunya. Obie budowle łączy przerzucony nad uliczką w XIX wieku Most Westchnień. Biorąc pod uwagę otoczenie można odnieść mylne wrażenie, iż ów łącznik został zbudowany w XIV wieku. Warto dać się również poprowadzić zaułkom, by dotrzeć do Plaça de Sant Felip Neri. Niewielki placyk otoczony historyczną zabudową, wysokimi drzewami, zaglądający z ciekawością kolejni i kolejni goście. Miejsce CUDOWNE i godne polecenia.

Lokalizacja miejsca na mapie

3. Palau de la Música Catalana

Palau de la Música Catalana to jeden z tych budynków, który w Barcelonie trzeba zobaczyć! Wybudowany w latach 1905-1908 został zaprojektowany w stylu katalońskiego modernizmu przez Lluísa Domenecha i Montanera. Od 1997 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W odróżnieniu od większości miejskiej zabudowy, ów gmach obłożony jest czerwoną cegłą. Jednakże cegła jest tylko i aż tłem dla całej kanonady detali, zdobień i upiększeń. Mozaiki, witraże i glazurowane kafelki znajdziecie w różnych miejscach fasady i daje to EFEKT. Równie efektowna jest grupa rzeźbiarska Miguela Blaya, symbolizująca katalońską muzykę. Nie zobaczyliśmy słynnej Sali Koncertowej, ale już przedsionek i klatka schodowa wprawiają w osłupienie.

Lokalizacja miejsca na mapie

4. Plac Św. Jakuba

Niewątpliwie jest to jeden z ładniejszych placów całego Starego Miasta (Ciutat Vella). Dominującymi budynkami są usytuowane naprzeciw siebie Palau de la Generalitat de Catalunya oraz Casa de la Ciutat. Palau de la Generalitat de Catalunya to siedziba Rządu Katalonii z renesansową fasadą z końca XVI wieku. Vis-a-vis stoi budynek Ratusza, którego neoklasycystyczna fasada została wykonana w latach 1838-1847 przez Josepa Mas. Stojąc na Placu Św. Jakuba, właśnie poprzez styl zabudowy, czuć jego dostojność.

Lokalizacja miejsca na mapie

5. Bazylika Santa Maria del Pi z otoczeniem

Na Plaça de Sant Josep Oriol przy Kościele Santa Maria del Pi klimat wprowadzają sztalugi z obrazami. Plaça del Pi z kolei znajduje się przed wejściem do świątyni. To niewielki placyk handlowy, z którego ZJAWISKOWO prezentuje się prontowa fasada kościoła. Kościół Santa Maria del Pi zbudowano w XIV wieku. Świątynia nadaje całej okolicy średniowiecznego klimatu. Na masywnej fasadzie głównym elementem jest rozeta o średnicy 10 metrów! Niesamowite tło dla odbywającego się tutaj małego jarmarku.

Lokalizacja miejsca na mapie

6. Aleja La Rambla

La Rambla mierzy 1 km długości, łącząc Plac Kataloński z portem – Port Vell. Nazwa ulicy wzięła się od arabskiego słowa “Ramla” oznaczającego koryto, bowiem dawien dawno płynęła tędy rzeka. W rzeczywistości aleja to ciąg pięciu ulic o różnych nazwach – zaczynając od Plaça de Catalunya są to kolejno: Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep (nazywana również Rambla de Flores, gdyż handluje się tam kwiatami), Rambla dels Caputxins oraz Rambla de Santa Monica. Pomijając tłumy ludzi, liczne stoiska z pamiątkami oraz samochody, najmodniejszy deptak w Barcelonie jest ŚWIETNĄ ulicą! Jej środkiem, między jezdniami i szpalerami dorodnych, rozłożystych drzew ciągnie się szeroka, wygodna aleja. Posadzka wyłożona jest “falującymi” lśniącymi płytkami, smaku dodają latarnie, detale kamienic i innych budynków oraz słońce przedzierające się przez korony platanów. Przy La Rambli znajduje się cała masa ciekawych budynków – to dwa teatry: Liceu oraz Principal, dwa kościoły: Matki Boskiej Betlejemskiej oraz Św. Józefa i Św. Moniki.

Lokalizacja miejsca na mapie

7. Pomnik Kolumba

Pomnik Krzysztofa Kolumba mierzy około 60 metrów wysokości, z czego sama kolumna 40 metrów, z kolei posąg ponad 7 metrów. Monument wzniesiono w latach 1882-1888 na styku średniowiecznej Ciutat Vella i terenów nadmorskich. Co ciekawe, za opłatą (6 euro) można wjechać windą niemal na samą górę, by z dość ciasnego, ale zapewniającego widok w 360 stopniach tarasu, obejrzeć Barcelonę z góry. A jest się czym ZACHWYCAĆ!

Najciekawiej prezentuje się krajobraz z Morzem Śródziemnym w roli głównej. Na pierwszym planie pełen piękna stary budynek urzędu celnego, za nim wieeeeelka marina, Stary Port i nadmorska dzielnica – Barceloneta.

Lokalizacja miejsca na mapie

8. Rambla de Mar

Rambla de Mar to zbudowany w latach 90-tych XX wieku pomost, łączący nabrzeże z pirsem wychodzącym w morze. Przy nabrzeżu pełnym palm zobaczyć można Pailebot Santa Eulalia – stuletni żaglowiec, będący częścią floty Muzeum Morskiego w Barcelonie. Świetnie pokazuje się marina jachtowa z wysokościowcami w tle, z drugiej zaś strony dostrzeżemy Wzgórze Montjuic oraz miejsce skąd przyszliśmy z wyróżniającym się pomnikiem Kolumba.

Lokalizacja miejsca na mapie

9. Promenada nad Starym Portem

Przestrzeń publiczna zlokalizowana na samym początku pirsu w pobliżu Passeig de Colom. Równa trawka “pocięta” alejkami z czerwonej kostki brukowej plus oryginalne oświetlenie daje super efekt. Nie bez znaczenia jest lokalizacja tegoż miejsca rekreacji – widok na Wzgórze Montjuic i las masztów na pierwszym planie, palmy w połączeniu z lokalną architekturą, imponujące jachty i zabytkowa, nadmorska zabudowa miasta. Wędrówkę nad Starym Portem kontynuowaliśmy przy XIX wiecznych budynkach, w których, między innymi, znajduje się Muzeum Historii Katalonii.

Lokalizacja miejsca na mapie

10. Plaże

Barcelona dysponuje 5 km odcinkiem plaż – świetnie dostępne pieszo bądź za pomocą komunikacji miejskiej, stanowią miejsce rekreacji czynnej i biernej. Mnóstwo ludzi wygrzewa się na piasku, jeszcze więcej biega lub jeździ na rowerach wzdłuż promenady. Wyczytałem, że dopiero przed Igrzyskami Olimpijskimi, które odbywały się w Barcelonie w 1992 roku, postanowiono zadbać o ten teren. Plaża w tym miejscu jest średniej szerokości, piaszczysta, z bardzo dobrym zapleczem gastronomicznym. Znajduje się około 1 km od Barri Gotic, to też nie brakuje chętnych do plażowania. Jak prezentuje się krajobraz z plażą w roli głównej? Znakomicie! Od razu czuć, że to plaża typowo miejska, więc naturalnym jej zapleczem jest gęsta i stosunkowo wysoka zabudowa. Patrząc na północ widzimy ciągnące się kolejne barcelońskie plaże oraz miejski pejzaż z dwoma wieżowcami w roli głównej – “Hotel Arts” o wysokości 154 metrów oraz “Torre Mapfre”, również mierzący 154 metry wysokości. Oba zostały zbudowane w 1992 roku, co łączy się nam z Igrzyskami Olimpijskimi

Lokalizacja miejsca na mapie

11. Kolejka linowa łącząca Port ze Wzgórzem Montjuic

Torre Sant Sebastia to pierwsza stacja kolejki linowej Aeri del Port. Bilet w jedną stronę to koszt 11 euro za osobę, jeśli zaś chcielibyście “lecieć” tam i z powrotem, musicie zapłacić 16 euro od osoby. Moim zdaniem to jedna z ciekawszych i budzących najwięcej emocji atrakcji w stolicy Katalonii, zatem i chętnych nie brakuje. Wieża z której wsiada się do wagonika ma 78 metrów wysokości, a więc sam wjazd windą na górę zapewnia emocje i super widok! Kolejka została uruchomiona w 1929 roku, zatem można mówić o zabytku 😉 Łącząc okolice Platja de Sant Sebastian ze wzgórzem Montjuic, pokonuje ponad 1200 metrów, sunąc około 70-80 metrów ponad morzem. Między Torre Sant Sebastia a końcową stacją na wzgórzu Montjuic, znajduje się najwyższa, bo mierząca ponad 100 metrów wysokości wieża, jednakże nie stanowi ona stacji. Klimatyczne wagoniki zabierają po 20 osób, w tym pracownika obsługi. Kilkanaście minut “lotu” ponad morzem, portem, z widokiem na Barcelonę to FANTASTYCZNE uczucie wolności, adrenaliny oraz PRZEPIĘKNYCH widoków! Jakże FANTASTYCZNIE z tej wysokości prezentuje się barcelońska plaża z bezkresem morza, jak ŚWIETNIE widać Stary Port z łodziami, masę zabudowy i wzgórza w tle, NIEZWYKLE spojrzeć na las masztów w Marinie, wszystkie wieże i kopuły przeróżnych świątyń oraz palmy rosnące wzdłuż wybrzeża, jak NIESAMOWICIE popatrzeć na wzgórze Montjuic wraz z wieżami Pałacu Narodowego. Miasto z wagonika kolejki linowej pokazuje swe niezaprzeczalne walory, które zaspokoją prawie każdego zwiedzającego.

Lokalizacja miejsca na mapie

12. Plac Kataloński

Plac Kataloński to wielka (5 ha powierzchni) przestrzeń łącząca średniowieczne Stare Miasto (Ciutat Vella) z XIX-wieczną dzielnicą Eixample. Można powiedzieć, że to CENTRUM Barcelony, gdyż tutaj zbiegają się bądź rozpoczynają bieg najważniejsze ulice miasta. Pod placem przejeżdża kilka linii metra oraz kolej, na powierzchni mamy masę autobusów i samochodów.

Zabudowa jest dopasowana do skali placu, zatem ROBI WRAŻENIE wysokością oraz siłą detali. W kamienicach mieszczą się głównie banki i sklepy. Mimo kilkupasmowej jezdni oraz niezwykłych tłumów, każdy znajdzie swoje miejsce w środkowej części Placu Katalońskiego. Znajdziecie tutaj fontanny, drzewa, ławeczki i sporą przestrzeń, skąd chyba najlepiej obejrzeć sobie dookoła cały plac.

Lokalizacja miejsca na mapie

13. Passeig de Gracia

Passeig de Gracia – jeszcze na początku XIX wieku wiejska droga prowadząca do osobnego miasta Gracia, natomiast dzisiaj najmodniejsza i najdroższa aleja Barcelony. Szeroka na kilkadziesiąt metrów, pełna dostojnej zieleni drzew, zabudowana w sposób wysmakowany, elegancki i pełen architektonicznych perełek stylów modernistycznego bądź art nouveau. W mojej ocenie to jedna z NAJWSPANIALSZYCH wielkomiejskich alei w całej Europie. Ma wszystko czego można oczekiwać od miasta przez duże M.

Casa Batlló wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dom zbudowano w latach 1875-1877, przebudowany w latach 1904-1906 przez Antoniego Gaudiego, który zaprojektował również detale wyposażenia wnętrz. Fasada kamienicy jest fantazyjna, przeciekawa, subtelna i unikalna. Dolna część to różnych rozmiarów i kształtów okna, wyżej zaś większa część ściany zajęta jest dekoracją z ceramiki i kafli. Balkony bądź płytki pokrywające ściany nawiązują do motywów zwierzęcych.

Casa Mila – kamienica zbudowana została w latach 1906-1910 na rogu Passeig de Gracia oraz Carre de Provence na zamówienie biznesmena Pere Mila i jego żony Roser Segimon. Budynek wygląda jak wykuty w skale! Kamienna fasada wije się i faluje sprawiając wrażenie żywej. Dekoracji wbrew pozorom jest sporo – choćby balkony z kutego żelaza oraz osłony okienne przypominające swym kształtem fale.

Lokalizacja miejsca na mapie

14. Sagrada Familia

Świątynia Pokutna Św. Rodziny to największe dzieło Antoniego Gaudiego. Przez 40 lat swojego życia pracował nad kościołem, poświęcając się projektowi całkowicie przez ostatnie 15 lat życia. Sagrada Familia jest budowana od 1882 roku i… wciąż wznoszona. Planowano zakończyć budowę do 2026 roku w setną rocznicę śmierci Gaudiego, jednakże zmieniono ów termin na 2030 rok. Projekt tej niesamowitej świątyni zakłada budowę 3 fasad oraz 18 wież. Obecnie mamy dwie fasady i trzecią w budowie oraz dziewięć wież. Najwyższa – wieża Jezusa Chrystusa – ma mieć 172 metry wysokości. Sagrada Familia zbudowana/budowana jest z cegieł z zaprawą wapienną, żelbetu oraz masy betonowej. Największe wrażenie robi jej rozrzeźbienie! Ilość detali POWALA, choć nie łatwo je dostrzec ze względu na to, iż wszystko jest takiego samego beżowo-szaro-brązowego koloru.

Lokalizacja miejsca na mapie

15. Wzgórze Montjuic

Wzgórze Montjuic ze szczytem o wysokości 173 metrów n.p.m. jest jednym z ciekawszych miejsc w Barcelonie. Na samym szczycie znajduje się Zamek Montjuic z XVII wieku, choć już wcześniej istniały tutaj fortyfikacje. Od strony morza mamy widoczne strome urwisko i właśnie stąd jest najlepszy widok.

Obok stacji końcowej kolejki linowej Miramar mamy punkt widokowy. Krajobraz miasta, portu, morza, wzgórz ROBI WRAŻENIE. Można oczywiście “rozebrać” na czynniki pierwsze każdy fragment owego ślicznego pejzażu. Warto przyjrzeć się poniższym zdjęciom i zrozumieć, dlaczego Barcelona jest tak ciekawa, ładna i tak wiele oferuje zwiedzającym.

Tuż obok znajduje się ogród Miramar, jeden z wielu ogrodów rozsianych na całym wzgórzu. Tutejsza natura jest zachwycająca! Kwiaty rosnące na drzewach, gęste korony drzew, pachnące datury, kaktusy. A to wszystko z Morzem Śródziemnym w tle.

Lokalizacja miejsca na mapie

16. Park el Carmel

Idąc na szczyt zobaczycie maleńki kościółek z Torre Agbar i morzem w tle. Wzgórze El Carmel o wysokości 262 metrów n.p.m. to dość dzikie miejsce, zatem niełatwo tutaj wejść z wózkiem bądź bolącymi kolanami, jednakże ten właśnie klimat może Was ująć. Usiąść tak na kamieniu i patrzeć na Barcelonę przy zachodzącym słońcu – bezcenne.

Pod nami GĘSTO zabudowane miasto – równej wysokości zwarte kwartały kamienic plus wyższe zabudowania jak kościoły i wieżowce. Ciągnące się prostopadle do morza korytarze ulic, po lewej stronie nad morzem cluster wieżowców, po prawej zaś port i wyniosłe zielone wzgórze Montjuic. Wzgórze w parku del Carmel jest CUDOWNYM miejscem dla wielbicieli natury w mieście.

Lokalizacja miejsca na mapie

17. Wzgórze Tibidabo

Wzgórze Tibidabo o wysokości 512 metrów n.p.m. jest najwyższym punktem Barcelony. Wzgórze wieńczy Kościół Najświętszego Serca budowany od 1902 roku przez kolejne 60 lat. Na samym szczycie świątyni stoi rzeźba Jezusa patrzącego na miasto. W dolnym kościele szczególnie piękne są kolorowe mozaiki, natomiast górny imponuje swą strzelistością. Na wzgórzu Tibidabo już od początku XX wieku funkcjonuje Park Rozrywki, z którego zapewne chętnie skorzystają Wasze pociechy.

Na sam koniec zostawiłem WIDOK jaki rozpościera się z Tibidabo! W końcu to najwyższy punkt Barcelony. Z tego miejsca DOSKONALE widać jak wielka i gęsto zabudowana jest stolica Katalonii. Mocno zwarta miejska zabudowa ciągnie się od wzgórz aż po wybrzeże. Zieleń drzew, moc miasta, bezkres morza. Z perspektywy 512 metrów ponad morzem ten widok ZNIEWALA. Można chłonąć cudną miejską panoramę w całości, można przyglądać poszczególnym fragmentom, można szukać konkretnych lokalizacji bądź w telegraficznym skrócie przypomnieć sobie gdzie się już było. Zachęcam do spoglądania również na południe lub zachód, bo ten kierunek lepiej pokazuje, iż Barcelona to również natura.

Lokalizacja miejsca na mapie

18. Bazylika Santa Maria del Mar i okolica

Kościół Santa Maria del Mar zbudowano w stylu gotyku katalońskiego w latach 1329-1383. Świątynia w kontraście do otaczających ją uliczek jest WIELKA, POWAŻNA i SUROWA. Rzadko się zdarza tak jednolita stylistycznie średniowieczna budowla. Patrząc od frontu, czyli stojąc na Placu Santa Maria, w fasadzie imponuje wspaniała rozeta oraz gotycki portal wejściowy i wizerunki św. Piotra i św. Pawła. Wnętrze jest niesamowite! Wysokie kolumny, sklepienia krzyżowo-żebrowe i to wszystko w takim półmroku. Warto zobaczyć to wnętrze na własne oczy.

Lokalizacja miejsca na mapie


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę nowego artykułu i mam nadzieję, że okazał się przydatny. W razie pytań, możecie dawać znać tutaj w komentarzu bądź na FB lub IG.

Co ważne, jeśli interesuje Was dokładniejszy opis Barcelony i tego co sam zobaczyliśmy w tym mieście, zajrzyjcie TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Zachęcam również do zaglądania i śledzenia mnie na FB – Miejski Wojażer i IG – miejskiwojazer. Dziele się tam na bieżąco miejscami, które odwiedzam. Załączam zdjęcia, piszę na żywo z danego miejsca i dodaje relację.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa