10 znanych i mniej znanych miejsc w Bydgoszczy, jakie odwiedziłem w 2022 roku

1

Cześć moi Drodzy!

Minął nam 2022 rok, który był BARDZO piękny pod kątem podróży. Podsumowanie tego gdzie byłem i co zobaczyłem macie TUTAJ.

Jednakże w osobnym artykule pragnę napisać Wam o Bydgoszczy. Od 3,5 roku odwiedzam to miasto bardzo często ze względu na fakt, iż właśnie w Bydgoszczy mieszka moja Narzeczona (sam mieszkam w Gdańsku).

Bydgoszcz to dla mnie drugi dom. Skoro dom, pragnę poznać jego najróżniejsze miejsca.

Dla mnie osobiście poznawanie miasta jest tak oczywiste, jak chęć poznawania ważnej osoby. Jestem ciekaw tego co piękne, ale i tego, czego miasto może się wstydzić.

Byliśmy z Narzeczoną w najróżniejszych miejscach, tych znanych, jak i tych, których wiele osób może nie kojarzyć.

Mam dla Was DZIESIĘĆ takich miejsc, które odwiedziliśmy w Bydgoszczy w ciągu 2022 roku.

Zapraszam do lektury i inspirowania się!

1. Willowa okolica – ulica Płocka

Jeden z jesiennych spacerów po mieście poprowadziłem ulicą Chodkiewicza. Idąc przed siebie oczywiście się rozglądałem i wtem ujrzałem zachęcająco wyglądającą uliczkę. Ulica Płocka leży na terenie dzielnicy Bielawy i jest częścią kolonii willowej z początku XX wieku. Jak się okazuje, wille przy tej i okolicznych ulicach zostały zaprojektowane przez Fritza Weidnera oraz Ernsta Petersa. Domy wzniesiono dla bydgoskich urzędników w latach 1903-1904.

2. “Londynek”

Ulica Pomorska łączy dwa jak gdyby inne światy. Z jednej strony samo centrum miasta i reprezentacyjna ulica, zaś z drugiej miejsce opuszczone i budzące mieszane uczucia – “londynek”. Domy w konstrukcji ryglowej wzniesiono w latach 1873-1878 na końcu ulicy Pomorskiej. Szkoda, że spora część z nich ma zabite okna i jak gdyby czeka na rozbiórkę. Szkoda, bo to miejsce z WIELKIM potencjałem! Architektura jest urocza, gdyby tylko o nią zadbać i tchnąć w tę okolicę więcej życia.

3. “Sahara”

Piaszczysty lej w lesie to pozostałość po działającej tutaj dawniej żwirowni. Bydgoska “Sahara” leży na wysokości osiedla Bartodzieje i stacji kolejowej Bydgoszcz Bielawy. Odwiedziłem to miejsce w listopadzie, ale muszę wrócić wiosną lub latem. Robi wrażenie i jest dość trudne jeśli chodzi o spacerowanie. Z dziecięcym wózkiem nie polecam, chyba że od strony lasu.

4. Góra Myślęcińska

Myślęcinek to dla bydgoszczan to samo co Central Park dla nowojorczyków bądź plaże dla gdańszczan. Miejsce odpoczynku od miasta, azyl zieleni, możliwość długich spacerów, jeżdżenia na rowerze lub rolkach. Wiele razy tutaj byłem, ale na Górę Myślęcińską wszedłem po raz pierwszy. 107 metrów ponad poziomem morza i widok, który ZACHWYCA! Ogromny teren parku w Myślęcinku i dopiero hen daleko miasto. To niezwykły zasób Bydgoszczy.

5. Kanał Bydgoski

Również w 2022 roku nie mogło zabraknąć spaceru nad Starym Kanałem Bydgoskim. Zbudowany w XVIII wieku kanał jest znanym miejscem spacerów i o każdej porze roku prezentuje się inaczej. Na zdjęciach niżej macie lato i jesień.

6. Widok z Wyżyn (ul. Ogrody)

Wraz z Narzeczoną wędrowaliśmy również mniej znanym szlakiem. Na trasie naszego spaceru była ulica Ogrody i widok ze skarpy. Uwielbiam odkrywać naturalne punkty widokowe i nieszablonowo odkrywać miasto. Wówczas czuje, że żyję.

7. Park Centralny

Park Centralny zajmuje 6 ha i zlokalizowany jest nad Brdą. Ów teren zielony znalazł się na trasie jednej z “miejskich podróży” (opisy tych tras trafią na bloga o Bydgoszczy, którego założę wraz z przeprowadzką do miasta nad Brdą) z Narzeczoną. To jedno z tych miejsc, do których warto przyjechać po spokój, zieleń i ciekawe spojrzenie na miasto nad wodą.

8. Młyny Rothera – taras widokowy

Młyny Rothera z połowy XIX wieku dawniej straszyły i wciąż kuły oczy przechodniów. Całe szczęście to się zmieniło! Zabytek został świetnie odremontowany i oferuje coraz to więcej atrakcji. W 2022 roku udostępniono dla każdego chętnego za darmo taras widokowy! Cieszy fakt, że w Bydgoszczy jest kolejny oficjalny punkt widokowy, bowiem trochę ich brakuje. Widoki są jak widzicie ZACNE.

9. Młyny Rothera – wystawa “Węzły”

Również w 2022 roku w Młynach Rothera została otworzona wystawa “Węzły”. Świetna sprawa! Jest to wystawa opowiadająca o rozwoju Bydgoszczy i jej związkach z wodą. Zrobiona z pomysłem, ciekawie, trafiająca do każdego. Moim zdaniem brakowało w Bydgoszczy takiego miejsca i tego typu wystawy, zatem cieszę się niezwykle.

10. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy

Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy istnieje od 1946 roku i zlokalizowany jest na Wzgórzu Wolności. Na powierzchni ponad 0,5 ha pochowano 1169 mieszkańców Bydgoszczy, którzy stracili życie w okresie hitlerowskiej okupacji. To miejsce o dużym ładunku emocjonalnym, które powinien odwiedzić każdy mieszkaniec miasta oraz przyjezdny. Pamiętajcie, że “Nie zginął ten, kto trwa w pamięci żywych”. Mnie osobiście nasunęło się porównanie do cmentarza ofiar hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. Tam również blisko nekropolii stoją wysokie bloki mieszkalne.


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że jeśli jesteś mieszkańcem Bydgoszczy, poznasz lepiej swoje miasto, zaś jeśli będziesz gościem tego miasta, odwiedzisz choćby kilka z wymienionych miejsc.

Już za tydzień we wtorek kontynuuję publikowanie artykułów pokazujących podróże, które odbyłem w 2022 roku. Na pierwszy ogień Iława.

Zapraszam serdecznie na stronę Miejski Wojażer na FB oraz na Miejski Wojażer na Instagram.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa