10 znanych i mniej znanych miejsc w Bydgoszczy, jakie odwiedziłem w 2021 roku

1

Cześć moi Drodzy!

Minął nam 2021 rok, który mogę uznać za udany pod kątem podróży. Podsumowanie tego gdzie byłem i co zobaczyłem macie TUTAJ.

Jednakże w osobnym artykule pragnę napisać Wam o Bydgoszczy. Od 2,5 roku odwiedzam to miasto bardzo często ze względu na fakt, iż właśnie w Bydgoszczy mieszka moja Narzeczona (sam mieszkam w Gdańsku).

Dla mnie osobiście poznawanie miasta jest tak oczywiste, jak chęć poznawania ważnej osoby. Jestem ciekaw tego co piękne, ale i tego, czego miasto może się wstydzić.

Byliśmy z Narzeczoną w najróżniejszych miejscach, tych znanych, jak i tych, których wiele osób może nie kojarzyć.

Mam dla Was DZIESIĘĆ takich miejsc, które odwiedziliśmy w Bydgoszczy w ciągu 2021 roku.

Zapraszam do lektury i inspirowania się!

1. Balaton

Balaton to zbiornik wodny, znajdujący się na gęsto zaludnionej dzielnicy miasta – Bartodziejach. Od XIX wieku w tym właśnie miejscu wydobywano glinę na potrzeby cegielni. Po ostatniej wojnie wyrobisko zostało zalane wodą.

Obecnie Balaton to ponad 5 ha zbiornik wodny, dookoła którego poprowadzona jest alejka spacerowa z ławeczkami. Miejsce pełni rolę (zachowując skalę) dzielnicowego “Central Parku”, co najlepiej widać z lotu ptaka (kiedyś zrobię kilka ujęć dronem). Piękna zieleń i woda na tle wielgachnych bloków mieszkalnych.

2. Brdyujście

Ujście Brdy do Wisły znajduje się w Bydgoszczy, na terenie dzielnicy Brdyujście. Od dłuższego czasu ciągnęło mnie w tym kierunku i udało się! Miejsce jest piękne, odosobnione, ciche, ciekawe. Największą atrakcją jest fakt, iż właśnie tutaj Brda uchodzi do Wisły, jednakże towarzyszą temu ciekawe obiekty. Dwie śluzy – Brdyujście (1879 rok) i Czersko Polskie (1999 rok) oraz śliczny, ryglowy dom. Super widoki na wodę i zieleń gwarantowane, a do tego obiekty hydrotechniczne.

3. Jachcice – “piaski”

Jachcice to dzielnica Bydgoszczy położona między Brdą na zachodzie i lasem na wschodzie, na północ od Dworca Kolejowego. Jednym z ciekawszych widokowo miejsc naturalnych są “piaski” (to moja nazwa tego miejsca) na północ od ulicy Komandosów.

Dlaczego piaski? Otóż teren jest piaszczysty i ulokowany na skarpie, z której można oglądać sporą zieloną polankę. Piękne miejsce!

4. Park nad Starym Kanałem Bydgoskim

Nad zbudowanym w XVIII wieku Kanałem Bydgoskim łączącym pośrednio Odrę z Wisłą już na początku XIX wieku założono park o powierzchni 47 ha. Mowa o tzw. Starym Kanale między Rondem Grunwaldzkim a ul. Bronikowskiego (między IV a VI śluzą). To miejsce dość znane, ale moim zdaniem godne, by jak najczęściej je pokazywać. Spacer nad kanałem przywodzi mi na myśl promenady w eleganckich europejskich miastach. To właśnie taki klimat! Spacer we dwoje nad wodą, wśród dorodnych drzew, z historycznymi śluzami po drodze, to przyjemność. Najładniej jest jesienią.

5. Smukała – kładka nad Brdą

Smukała to jedna z dzielnic w Bydgoszczy, gdzie próżno szukać wielkomiejskich arterii i wysokich budynków. Wręcz przeciwnie – mamy tutaj Brdę, lasy, zalew i duuuuuużo spokoju. Jednym z miejsc, do których pragnąłem dotrzeć była drewniana kładka nad Brdą. W mojej ocenie urokliwe miejsce, dobre na chwile oddechu przy dłuższej wycieczce pieszej lub świetne po to, by przyjechać, stanąć i cieszyć naturą.

6. Ul. Szamarzewskiego – miejsca nad Brdą

Ul. Szamarzewskiego na Piaskach to poboczna gruntowa ulica, biegnąca mniej więcej równolegle do Brdy. W niektórych miejscach jest dostęp do rzeki, która tutaj jest wyjątkowo dzika i naturalna. W mojej ocenie świetne miejsce, by przyjechać rowerem i usiąść nad wodą. Nawet nie trzeba wyjeżdżać z miasta.

7. Potok przy ul. Rekreacyjnej

Potok, którego nazwy nie znam, płynie w pobliżu ul. Rekreacyjnej na leśnym terenie blisko torów kolejowych i kładki dla pieszych nad nimi. Wędrowałem z Narzeczoną lasem z Jachcic do Myślęcinka, trafiając na to jakże śliczne miejsce! Świetne na to by przyjść i ćwiczyć wdzięczność za małe rzeczy.

8. Śluza Okole

Śluza Okole z 1915 roku ulokowana jest na nowej części Kanału Bydgoskiego w pobliżu Ronda Gen. Maczka. Bardzo ładnie widać ją z Mostu im. Antoniego z Padwy oraz z dawnego mostu kolejowego. Miejsce jest interesujące ze względu na fakt, iż znajduje się blisko dużych arterii, a zapewnia spokój. Z Narzeczoną odwiedziliśmy Śluzę Okole w ramach miejskiej podróży przez Okole.

9. Kościół Garnizonowy

Kościół pobernardyński Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju został zbudowany w latach 1552-1557 w stylu gotyckim i renesansowym. To jedna z trzech najstarszych świątyń w mieście. Do tej pory nie miałem okazji zobaczyć owego kościoła z bliska, więc to nadrobiłem. Uwielbiam miejsca, które na przestrzeni wieków się zmieniają, lecz niektóre budynki jak stały, tak stoją. A poza tym połączenie gotyku z renesansem jest SMACZNE. 😉

10. Nowa Fontanna na Wyspie Młyńskiej

Młyny Rothera zbudowano w połowie XIX wieku po przebudowie Wyspy Młyńskiej i przekopaniu Kanału Zbożowego. Nazwa młynów wzięła się od nazwiska pruskiego ministra rolnictwa – Christiana von Rothera. Wielki ryglowy gmach jest jednym z bardziej charakterystycznych w Bydgoszczy, choć do niedawna stał i czekał na lepsze czasy. W ciągu kilku ostatnich lat młyny zostały zrewitalizowane, a tuż obok urządzono tzw. “tarasy”. Umieszczono tam fontannę, składającą się z około 50 dysz, puszczających wodę w różnoraki sposób. Woda wypełnia kilka różnych basenów, spływa ze schodów, a nocą jest podświetlana. Młyny, Opera lub Fara są ŚWIETNYM tłem dla fontanny.


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że jeśli jesteś mieszkańcem Bydgoszczy, poznasz lepiej swoje miasto, zaś jeśli będziesz gościem tego miasta, odwiedzisz choćby kilka z wymienionych miejsc.

Już za tydzień we wtorek kontynuuję publikowanie artykułów pokazujących podróże, które odbyłem w 2021 roku. Na pierwszy ogień Kraków.

Zapraszam serdecznie na stronę Miejski Wojażer na FB oraz na Miejski Wojażer na Instagram.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa