Malta i Gozo – 10 cudownych miejsc, które warto zobaczyć i poznać

M

Cześć moi Drodzy!

Wraz z Narzeczoną odwiedziliśmy Maltę w marcu 2022 roku. To była niezwykła, pełna FASCYNUJĄCYCH naturalnych (i nie tylko) miejsc. Wiele z nich zapadło nam w pamięci i z tego względu pomyślałem, że zrobię dla Was listę miejsc, które koniecznie warto odwiedzić i poznać na Malcie i Gozo.

Malta to wyspiarski kraj położony na południu Europy na Morzu Śródziemnym. Główna wyspa Malta jest wielkości Krakowa, z kolei Gozo ma 14 km długości i 7 km szerokości. Wyspy są naszpikowane historią, przepięknymi i fascynującymi miejscami stworzonymi przez naturę oraz miastami, których urok trudno ubrać w słowa.

Trzymajcie 10 cudownych miejsc na Malcie i Gozo, które POLECAMY zobaczyć!


1. Valletta

Valetta, stolica Malty, zajmuje jedyne 0,8 km2 gdzie mieszka 5827 osób. Jest najbardziej na południe wysuniętą stolicą Europy oraz najbardziej słoneczną miejscowością na starym kontynencie. Valetta przez liczne zabytki (320!) jest jednym z najmocniej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie! Wpisana w całości na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na każdym kroku daje poczuć zapach historii.

Valetta wciągnie Was w pełne klimatu ulice i pokaże, że stwierdzenie “Muzeum pod gołym niebem” nie jest na wyrost! Tutaj wszystko jest spójne, estetyczne. Każdy dom łączy podobna kolorystyka, niemal każdy ma drewniany wykusz, niemal każdy zdobi figurka Matki Bożej. Kościoły również wyglądają podobnie do siebie, choć rzecz jasna są różnorodne. Krajobraz ulic jest FENOMENALNY, taki jakiego próżno szukać w innym mieście. Fortyfikacje imponują jak nigdzie indziej. Perspektywy ulic z bogatymi pierzejami kamienic, kościołów i widokiem na morze. Zabytki Valetty nadają jej poważnego sznytu. Tutaj nawet stosunkowo nowe budynki poddają się historii.

Valletta jest jak Konkatedra Św. Jana Chrzciciela lub Górne Ogrody Barrakka. Z zewnątrz interesująca, acz nie wyróżniająca się niczym szczególnym. Ale w środku? Szczęka opada, oczy otwierają szeroko i aparaty same robią zdjęcia.

2. Marsaxlokk

Marsaxlokk to zamieszkałe przez 3500 mieszkańców miasteczko, które słynie z ślicznych, ikonicznych łódeczek Luzzu oraz niedzielnego targu rybnego. Marsaxlokk położone jest na południowo-wschodnim brzegu wyspy, całkiem blisko portu. Wyjątkowy, kameralny klimat miasteczka, ściąga wielu turystów. Do Marsaxlokk warto przyjechać po autentyczność. To nie wydmuszka, a rzeczywiście rybackie miasteczko. Spacer promenadą, oglądanie łódek “luzzu” oraz targ dają poczuć ten nadmorski klimat.

3. Birgu

Birgu to jedno z miast maltańskiego “trójmiasta”. Można się do niego dostać z nabrzeża Valletty niewielką łódką, co samo w sobie jest atrakcją. Niewątpliwie warto się wybrać do Birgu. To zupełnie inne miejsce aniżeli Valletta i jeśli chcecie pospacerować w spokoju, bez tłumów, poznając mniej znane miejsca, zachęcam.

4. Blue Grotto

Blue Grotto (jej wysokość to ponad 40 metrów, zaś głębokość 26 metrów), zlokalizowana w południowo-wschodniej części Malty jest jedną z największych jej atrakcji. Klif z tak dużą jaskinią prezentuje się zjawiskowo. Niezwykła formacja skalna, przez którą przelewa się morska woda, która szczególnie przy brzegu ma śliczny odcień niebieskiego. Cudowne miejsce i widok, na który składa się jeszcze jeden element – Wyspa Filfla. Owa wyspa oddalona jest o 5 km od Malty. Ma formę płaskowyżu o wysokich na 60 metrów klifowych brzegach. Filfla jest niezamieszkana i stanowi rezerwat przyrody. Nie można jej zwiedzać.

Blue Grotto można zobaczyć z punktu widokowego przy przystanku “Panorama” oraz od strony wody. Jeśli woda jest spokojna, można podpłynąć do jaskini łodzią.

5. Klify Dingli

Klify Dingli to formacja skalna i jednocześnie najwyższy punkt na Malcie – szczyt Ta’ Dmejrek (253 metry n.p.m.). Klify zawdzięczają swą nazwę Sir Thomasowi Dingleyowi, rycerzowi Zakonu Św. Jana, który przybył tutaj w XVI wieku. Czy warto zobaczyć Klify Dingli? Spodziewałem się lepszego widoku na same klify, które są dość mocno oddalone od jezdni, ale tak czy inaczej WARTO! Krajobraz nie do opisania, uczucia nie do opowiedzenia. Z tego co wiem, bliżej Blue Grotto jest najlepszy punkt widokowy, którego my nie zobaczyliśmy.

6. Mdina

Mdina została założona jako miasto Maleth przed Fenicjan już w VIII wieku p.n.e.. Kilkaset lat później miasto przejeli Rzymianie (nazywając je Melite) i wówczas po raz pierwszy pojawiły się mury obronne, jednakże obejmowały nie tylko obecną Mdinę, ale i Rabat. W 870 roku całą Maltę zajęli Arabowie, po których do dzisiaj zostały nazwy – Mdina (Medina, od Arabskich medin) i Rabat (oznaczające przedmieście).

Mdina moi Drodzy to Maltańska perełka – miasto położone na sporym wzniesieniu w środku wyspy Malta, pełniące do XVI wieku funkcję stolicy kraju, otoczone świetnie zachowanymi fortyfikacjami, które kryją całą masę wąskich, krętych i ślicznych uliczek. Miasto zajmuje obszar 0,9 km2, zaś mieszka tam mniej niż 300 osób!

7. Klify Sanap

Klify Sanap są wysokie do 120 metrów, porasta je ciekawa roślinność (np. rozmaryn i kapary). Co ciekawe, są dwa razy mniejsze niż Klify Dingli, a jednak robią większe wrażenie. Wszystko przez fakt, iż tutaj możemy podejść do samego zbocza i oglądać klify, które są tuż obok. W przypadku Klifów Dingli, te pionowe ściany są dość mocno oddalone od drogi i punktów widokowych. Nic nie odda patosu jaki bije z tego miejsca. Koniecznie to zobaczcie.

8. Zatoka Dwejra

Dwejra Bay to skalista zatoka zlokalizowana w zachodniej części Gozo. Nie ma tutaj tłumów, a jest się czym zachwycać. Pierwszym takim “naturalnym hitem” jest Inland Sea, czyli Morze Śródlądowe. To nic innego jak laguna wody morskiej połączona z Morzem Śródziemnym przez otwór w skale o długości 80 metrów. Druga rzecz to miejsce gdzie do 2017 roku było słynne Azure Window. Most skalny miał 28 metrów wysokości i łączył klifowe wybrzeże ze skałą wyrastającą z morza. Innym fascynującym miejscem jest tzw. Blue Hole (Ghar iż-Żerqa). To maleńkie, ale głębokie na kilkanaście metrów jeziorko oddzielone od morza skałą w nim zatopioną. Miejsce popularne wśród nurków, gdyż w skale, około 6-7 metrów pod wodą jest dziura, przez którą można przepłynąć na otwarte morze. Będąc tutaj warto spojrzeć również na południową część zatoki. Zobaczycie tam Fungus Rock – samotną skałę wyrastającą z wody. Niegdyś występował tam grzyb (cynomorium szkarłatne), który miał mieć lecznicze właściwości. Za czasów joannitów wchodzenie na skałę było zabronione.

9. Jaskinia Mixta i plaża Ramla

Jaskini Mixta zapewnia mega widok na plażę Ramla! Zatoczka oświetlona mocno popołudniowym słońcem i złoty wręcz od naturalnego światła piasek plus okoliczne wzniesienia – to może być IDEALNA chwila na oglądanie tegoż pejzażu. Plaża Ramla to jedyna piaszczysta plaża na Gozo! Plaża jest piękna ze względu na drobny piasek oraz jego kolor. Bliżej mu do czerwonego, bowiem zawiera sporą ilość tlenku żelaza. Na plaży stoi pomnik Matki Boskiej z 1881 roku.

10. Okno skalne Wied il-Mielah

Wied il-Mielah jest położone w mniej eksponowanym miejscu niż słynne Azure Window (które runęło do morza w 2017 roku), natomiast nie można mu odmówić piękna i majestatu! Ów most skalny jest tylko kilka metrów niższy od Azure Window i robi nie mniejsze WRAŻENIE. “Okno” jest świetnym miejscem do wspinaczki. Spójrzcie na zdjęcia i ludzi, którzy wspinają się na skałę. W ten sposób najlepiej wyobrazić sobie jak wysoka (26 metrów) jest ta formacja skalna. Całości widoku dopełnia oczywiście morze, którego kolor, szczególnie tuż obok skał, wprawia w zachwyt.


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieję, że wpis okazał się przydatny i każdy wyciągnie coś dla siebie.

Polecam serdecznie Maltę na zwiedzanie! Te 10 miejsc to przykłady, które sam poznałem. Natomiast takich cudnych miejscówek jest na Malcie i Gozo więcej.

Jeśli macie ochotę na więcej zdjęć i opisów, niżej znajdziecie artykuły nt. Malty i Gozo:

Relacje z podróży umieszczam na Instagramie oraz Facebook’u – zachęcam do śledzenia!

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa