9 miast, które polecam zwiedzić w Wielkopolsce

9

Cześć moi Drodzy!

W lipcu 2021 roku odbyłem wraz z dziewczyną przepiękną podróż do Wielkopolski. Spędziliśmy intensywne osiem dni na zwiedzaniu miast i miasteczek w tymże województwie.

Województwo Wielkopolskie nie jest tak oblegane jak Małopolska czy Pomorze, a szkoda! Bowiem znajdziecie tam MASĘ pięknych miejsc. Przekonacie się niżej.

W niniejszym artykule wymieniłem 9 miejsc w Wielkopolsce, które polecam Wam zobaczyć. Są to głównie miasta i miasteczka, gdyż i my właśnie w ten sposób odkrywaliśmy Wielkopolskę.

To CZTERNASTY z kilkunastu artykułów z serii o Wielkopolsce. Poniżej znajdziecie pozostałe:

Korzystajcie z podpowiedzi i zwiedzajcie Wielkopolskę – warto!

1. Gniezno

Gniezno położone jest na siedmiu wzgórzach, między pięcioma jeziorami, na powierzchni 40 km2. Miasto zamieszkuje ponad 68 tysięcy osób, a prawa miejskie zyskało przed 1239 rokiem (to najstarsza udokumentowana lokacja miejska w Wielkopolsce). Jednakże początki Gniezna i grodu, sięgają aż 940 roku. W X wieku miasto było ważnym punktem na mapie Polski – stanowiło jeden z grodów stołecznych państwa Piastów. Gniezno do 1038 roku było stolicą Polski. Miał tutaj miejsce Zjazd Gnieźnieński w roku 1000 oraz koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski w 1025 roku.

Gniezno to miasto kościółków, jezior i widoków. Prócz Archikatedry jest sporo zabytkowych, mających wiele set lat historii świątyń. Można wypocząć nad Jeziorem Jelonek, jednakże w mieście tej wielkości jest ich aż 5 – robi to wrażenie. Widoki i krajobrazy ulic, gdzie kamienice, kościoły i zieleń świetnie się łączą, stanowią o uroku Gniezna. Gniezno to oczywiście historia i początki Polski, jej pierwsza stolica i słynna Katedra Gnieźnieńska, która skrywa masę niesamowitych zabytków. Miasto zaskakuje również terenami zielonymi i solidną kamieniczną zabudową.

2. Poznań

Poznań to stolica województwa, jedno z większych miast w Polsce o powierzchni 262 km2 gdzie mieszka ponad 550 tysięcy osób. Centrum stolicy Wielkopolski jest BARDZO CIEKAWE! Począwszy od pięknych, zielonych parków tuż obok emblematycznych gmachów, poprzez wielkomiejskie ulice i place, deptaki pełne ludzi i gastronomii, jakże ciekawe fontanny, zieleńce, aż po wspaniałe zabytki jak Fara lub Ratusz i staromiejskie wnętrza, które zostawiają namiastkę swego klimatu w pamięci każdego, kto je zobaczy i ich doświadczy. Aczkolwiek Poznań to również wiele miejsc poza centrum. Cztery jeziora, masa parków, piękne miejsce rekreacji “Szachty” bądź ścieżka wśród koron drzew, Jezioro Maltańskie. Poznań to też wiele uroczych i ciekawych dzielnic – Śródka, Jeżyce, Łazarz, Sołacz.

3. Kórnik

Kórnik prawa miejskie uzyskał w połowie XV wieku. Przez kolejne stulecia związany z rodem Górków i Działyńskich. Oba nazwiska będą się jeszcze przewijały w czasie naszej wędrówki. Miasteczko obecnie zajmuje 6 km2, zaś zamieszkuje je niemal 7800 osób. Kórnik położony jest nad Jeziorem Kórnickim, posiada zatem przepiękne naturalne zaplecze dla jakże interesującej zabudowy. Poza tym właśnie w Kórniku znajduje się piękny Zamek i słynny Ogród Dendrologiczny.

4. Kalisz

Kalisz zajmuje 70 km2. Na tej powierzchni mieszka około 100 tysięcy osób. Miasto jest drugim największym w Wielkopolsce po Poznaniu i największym oraz najważniejszym na południu województwa. Kalisz leży na nizinie południowo-wielkopolskiej we wschodniej części Wysoczyzny Kaliskiej nad rzeką Prosną i jej dopływami Pokrzywnicą i Swędrnią. To miasto mostów, zieleni, ciekawych świątyń i gmachów, które tworzą to piękne miejsce. W Kaliszu bardzo blisko siebie jesteście w stanie spacerować pośród pokaźnych kamienic oraz wśród tajemniczej parkowej zieleni. Kalisz to miasto interesujące z wieloma klasycystycznymi lub nawiązującymi do tego stylu budynkami. Miasto nad rzeką i kanałami z pięknymi mostami Kamiennym i Trybunalskim, odbudowane po zniszczeniach w 1914 roku Stare Miasto, które ma swoje mocne strony i tutaj warto wyróżnić Rynek i dostojny Ratusz. Kalisz zapamiętam przede wszystkim przez pryzmat zieleni! Park Miejski jest tak bogaty w klimatyczne zielone zaułki, w miejsca nad wodą, w romantyczne widoki, że nie sposób tego miejsca nie polubić. Warto na własne oczy zobaczyć Kalisz i powoli odkrywać to miasto.

5. Mosina i Wielkopolski Park Narodowy

Mosina wymieniana jest już w pierwszej połowie XIII wieku, natomiast w 1302 roku po raz pierwszy jako miasto. Zajmuje nieco niecałe 14 km2 z liczbą mieszkańców około 13800, co daje mniej więcej 1000 os./km2. W granicach miasta jest ponad 70 metrów różnicy wysokości. Czuć to idąc w kierunku Wielkopolskiego Parku Narodowego, którego mały fragment leży w granicach Mosiny.

Wielkopolski Park Narodowy został założony w 1957 roku, zajmuje ponad 7,5 tysiąca ha. Park Narodowy nad Wartą założono w celu ochrony krajobrazu polodowcowego.

Mosina jest niewielkim, acz interesującym i świetnie położonym miastem. W końcu na jej terenie (w granicach miasta) leży fragment Wielkopolskiego Parku Narodowego. Miłośnicy miejscowości, które żyją spokojnie, nie zawiodą się! O WPN za wiele nie mogę napisać, a jedynie polecić wędrówkę na wieżę widokową oraz nad Jezioro Góreckie.

6. Leszno

Leszno zamieszkuje niemal 64 tysiące osób na powierzchni około 32 km2. Miasto leży na Wysoczyźnie Leszczyńskiej między dwoma ważnymi i dużymi miastami – Poznaniem i Wrocławiem. Wzmiankowane jako wieś już w XIV wieku, natomiast prawa miejskie otrzymało w 1547 roku.

Leszno ma swój klimat i jest WARTE odwiedzenia. To miasto pięknych, smukłych i tworzących super panoramę wież, to miasto CUDOWNYCH placów, które łączą zieleń i zabudowę tak jak lubię najbardziej, to miasto wielu kultur, to wreszcie miasto z fantastycznym Rynkiem, którego chlubą jest wyjątkowej urody Ratusz, jak i szpaler drzew przy każdej pierzei.

7. Rydzyna

W Rydzynie, zajmującej 2,2 km2 powierzchni, mieszka ok. 2750 osób. Rydzyna jest Polską “perłą baroku” bowiem jak nigdzie indziej w kraju zachował się tutaj barokowy układ urbanistyczno-architektoniczny łączący architekturę i naturę. Położona między Poznaniem a Wrocławiem i 8 km od Leszna Rydzyna swój początek ma na początku XV wieku. W kolejnych stuleciach miasteczko było własnością Leszczyńskich i Sułkowskich. Obecnie jest przepięknym niewielkim barokowym miasteczkiem, które żyje własnym, spokojnym rytmem. Wpisana na listę Polskich Pomników Historii, zasługuje na uwagę każdego. Jestem przekonany, że urok Rydzyny się Wam udzieli.

8. Rawicz

Rawicz z herbem z czarnym niedźwiedziem w złotym polu, kroczący po murawie. Do tego data – 1638 rok. Właśnie w tym roku zgodę u króla Władysława IV na założenie miasta uzyskał Adam Olbracht Przyjma-Przyjemski, herbu “Rawicz”. Miasto zostało założone na surowym korzeniu, zatem możliwe było dokładne i przemyślane jego zaplanowanie. Obecnie Rawicz zamieszkuje około 20 tysięcy osób na powierzchni niecałych 9 km2.

Rawicz jest miastem, które nie rzuca się tysiącem atrakcji na zwiedzającego. Potrzeba się przejść, przyjrzeć, poznać i pomyśleć. To miasto warto docenić za drugie co do długości planty w Polsce oraz bardzo miły jeśli chodzi o widoczki Rynek i Ratusz. Jeśli pojedziecie do Rawicza, nie będziecie zawiedzeni.

9. Konin

Konin jest jednym z większych miast w Wielkopolsce – zajmuje 82 km2, które zamieszkuje około 72,5 tysiąca osób. Położony nad Wartą na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie południowowielkopolskiej, ma dostęp do kilku mezoregionów. Dzieli się na Konin lewo i prawobrzeżny. Po raz pierwszy wzmiankowany w końcu XIII wieku, rozwijał się w XV i XVI wieku.

Miasto jest dość ciekawym tworem jeśli chodzi o rozmieszczenie poszczególnych osiedli. Stare Miasto daje dużo pozytywnych emocji między Mostem Toruńskim a Kościołem Św. Bartłomieja oraz więcej spokoju i natury w Parku Chopina i ładnie zagospodarowanych bulwarach nad Wartą.

Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę kolejnego artykułu. Listą miejsc do odwiedzenia w Wielkopolsce zamykam cykl artykułów z tej przepięknej lipcowej wycieczki.

Mam nadzieję, że artykuł okazał się ciekawy i przede wszystkim przydatny. Zachęcam do lektury innych wpisów z tego cyklu.

Już niedługo wracam z kolejnymi ciekawymi miejscami, tym razem z Krakowa!

Relacje z podróży i różne zdjęcia oraz opisy zamieszczam na FACEBOOK’u oraz INSTAGRAMIE – zapraszam!

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa