9 miast, które polecam zwiedzić w Wielkopolsce

9

Cześć moi Drodzy!

W lipcu 2021 roku odbyłem wraz z dziewczyną przepiękną podróż do Wielkopolski. Spędziliśmy intensywne osiem dni na zwiedzaniu miast i miasteczek w tymże województwie.

Województwo Wielkopolskie nie jest tak oblegane jak Małopolska czy Pomorze, a szkoda! Bowiem znajdziecie tam MASĘ pięknych miejsc. Przekonacie się niżej.

W niniejszym artykule wymieniłem 9 miejsc w Wielkopolsce, które polecam Wam zobaczyć. Są to głównie miasta i miasteczka, gdyż i my właśnie w ten sposób odkrywaliśmy Wielkopolskę.

To CZTERNASTY z kilkunastu artykułów z serii o Wielkopolsce. Poniżej znajdziecie pozostałe:

Korzystajcie z podpowiedzi i zwiedzajcie Wielkopolskę – warto!

Gniezno położone jest na siedmiu wzgórzach, między pięcioma jeziorami, na powierzchni 40 km2. Miasto zamieszkuje ponad 68 tysięcy osób, a prawa miejskie zyskało przed 1239 rokiem (to najstarsza udokumentowana lokacja miejska w Wielkopolsce). Jednakże początki Gniezna i grodu, sięgają aż 940 roku. W X wieku miasto było ważnym punktem na mapie Polski – stanowiło jeden z grodów stołecznych państwa Piastów. Gniezno do 1038 roku było stolicą Polski. Miał tutaj miejsce Zjazd Gnieźnieński w roku 1000 oraz koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski w 1025 roku.

Gniezno to miasto kościółków, jezior i widoków. Prócz Archikatedry jest sporo zabytkowych, mających wiele set lat historii świątyń. Można wypocząć nad Jeziorem Jelonek, jednakże w mieście tej wielkości jest ich aż 5 – robi to wrażenie. Widoki i krajobrazy ulic, gdzie kamienice, kościoły i zieleń świetnie się łączą, stanowią o uroku Gniezna. Gniezno to oczywiście historia i początki Polski, jej pierwsza stolica i słynna Katedra Gnieźnieńska, która skrywa masę niesamowitych zabytków. Miasto zaskakuje również terenami zielonymi i solidną kamieniczną zabudową.

Poznań to stolica województwa, jedno z większych miast w Polsce o powierzchni 262 km2 gdzie mieszka ponad 550 tysięcy osób. Centrum stolicy Wielkopolski jest BARDZO CIEKAWE! Począwszy od pięknych, zielonych parków tuż obok emblematycznych gmachów, poprzez wielkomiejskie ulice i place, deptaki pełne ludzi i gastronomii, jakże ciekawe fontanny, zieleńce, aż po wspaniałe zabytki jak Fara lub Ratusz i staromiejskie wnętrza, które zostawiają namiastkę swego klimatu w pamięci każdego, kto je zobaczy i ich doświadczy. Aczkolwiek Poznań to również wiele miejsc poza centrum. Cztery jeziora, masa parków, piękne miejsce rekreacji „Szachty” bądź ścieżka wśród koron drzew, Jezioro Maltańskie. Poznań to też wiele uroczych i ciekawych dzielnic – Śródka, Jeżyce, Łazarz, Sołacz.

Kórnik prawa miejskie uzyskał w połowie XV wieku. Przez kolejne stulecia związany z rodem Górków i Działyńskich. Oba nazwiska będą się jeszcze przewijały w czasie naszej wędrówki. Miasteczko obecnie zajmuje 6 km2, zaś zamieszkuje je niemal 7800 osób. Kórnik położony jest nad Jeziorem Kórnickim, posiada zatem przepiękne naturalne zaplecze dla jakże interesującej zabudowy. Poza tym właśnie w Kórniku znajduje się piękny Zamek i słynny Ogród Dendrologiczny.

Kalisz zajmuje 70 km2. Na tej powierzchni mieszka około 100 tysięcy osób. Miasto jest drugim największym w Wielkopolsce po Poznaniu i największym oraz najważniejszym na południu województwa. Kalisz leży na nizinie południowo-wielkopolskiej we wschodniej części Wysoczyzny Kaliskiej nad rzeką Prosną i jej dopływami Pokrzywnicą i Swędrnią. To miasto mostów, zieleni, ciekawych świątyń i gmachów, które tworzą to piękne miejsce. W Kaliszu bardzo blisko siebie jesteście w stanie spacerować pośród pokaźnych kamienic oraz wśród tajemniczej parkowej zieleni. Kalisz to miasto interesujące z wieloma klasycystycznymi lub nawiązującymi do tego stylu budynkami. Miasto nad rzeką i kanałami z pięknymi mostami Kamiennym i Trybunalskim, odbudowane po zniszczeniach w 1914 roku Stare Miasto, które ma swoje mocne strony i tutaj warto wyróżnić Rynek i dostojny Ratusz. Kalisz zapamiętam przede wszystkim przez pryzmat zieleni! Park Miejski jest tak bogaty w klimatyczne zielone zaułki, w miejsca nad wodą, w romantyczne widoki, że nie sposób tego miejsca nie polubić. Warto na własne oczy zobaczyć Kalisz i powoli odkrywać to miasto.

Mosina wymieniana jest już w pierwszej połowie XIII wieku, natomiast w 1302 roku po raz pierwszy jako miasto. Zajmuje nieco niecałe 14 km2 z liczbą mieszkańców około 13800, co daje mniej więcej 1000 os./km2. W granicach miasta jest ponad 70 metrów różnicy wysokości. Czuć to idąc w kierunku Wielkopolskiego Parku Narodowego, którego mały fragment leży w granicach Mosiny.

Wielkopolski Park Narodowy został założony w 1957 roku, zajmuje ponad 7,5 tysiąca ha. Park Narodowy nad Wartą założono w celu ochrony krajobrazu polodowcowego.

Mosina jest niewielkim, acz interesującym i świetnie położonym miastem. W końcu na jej terenie (w granicach miasta) leży fragment Wielkopolskiego Parku Narodowego. Miłośnicy miejscowości, które żyją spokojnie, nie zawiodą się! O WPN za wiele nie mogę napisać, a jedynie polecić wędrówkę na wieżę widokową oraz nad Jezioro Góreckie.

Leszno zamieszkuje niemal 64 tysiące osób na powierzchni około 32 km2. Miasto leży na Wysoczyźnie Leszczyńskiej między dwoma ważnymi i dużymi miastami – Poznaniem i Wrocławiem. Wzmiankowane jako wieś już w XIV wieku, natomiast prawa miejskie otrzymało w 1547 roku.

Leszno ma swój klimat i jest WARTE odwiedzenia. To miasto pięknych, smukłych i tworzących super panoramę wież, to miasto CUDOWNYCH placów, które łączą zieleń i zabudowę tak jak lubię najbardziej, to miasto wielu kultur, to wreszcie miasto z fantastycznym Rynkiem, którego chlubą jest wyjątkowej urody Ratusz, jak i szpaler drzew przy każdej pierzei.

W Rydzynie, zajmującej 2,2 km2 powierzchni, mieszka ok. 2750 osób. Rydzyna jest Polską „perłą baroku” bowiem jak nigdzie indziej w kraju zachował się tutaj barokowy układ urbanistyczno-architektoniczny łączący architekturę i naturę. Położona między Poznaniem a Wrocławiem i 8 km od Leszna Rydzyna swój początek ma na początku XV wieku. W kolejnych stuleciach miasteczko było własnością Leszczyńskich i Sułkowskich. Obecnie jest przepięknym niewielkim barokowym miasteczkiem, które żyje własnym, spokojnym rytmem. Wpisana na listę Polskich Pomników Historii, zasługuje na uwagę każdego. Jestem przekonany, że urok Rydzyny się Wam udzieli.

Rawicz z herbem z czarnym niedźwiedziem w złotym polu, kroczący po murawie. Do tego data – 1638 rok. Właśnie w tym roku zgodę u króla Władysława IV na założenie miasta uzyskał Adam Olbracht Przyjma-Przyjemski, herbu „Rawicz”. Miasto zostało założone na surowym korzeniu, zatem możliwe było dokładne i przemyślane jego zaplanowanie. Obecnie Rawicz zamieszkuje około 20 tysięcy osób na powierzchni niecałych 9 km2.

Rawicz jest miastem, które nie rzuca się tysiącem atrakcji na zwiedzającego. Potrzeba się przejść, przyjrzeć, poznać i pomyśleć. To miasto warto docenić za drugie co do długości planty w Polsce oraz bardzo miły jeśli chodzi o widoczki Rynek i Ratusz. Jeśli pojedziecie do Rawicza, nie będziecie zawiedzeni.

Konin jest jednym z większych miast w Wielkopolsce – zajmuje 82 km2, które zamieszkuje około 72,5 tysiąca osób. Położony nad Wartą na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie południowowielkopolskiej, ma dostęp do kilku mezoregionów. Dzieli się na Konin lewo i prawobrzeżny. Po raz pierwszy wzmiankowany w końcu XIII wieku, rozwijał się w XV i XVI wieku.

Miasto jest dość ciekawym tworem jeśli chodzi o rozmieszczenie poszczególnych osiedli. Stare Miasto daje dużo pozytywnych emocji między Mostem Toruńskim a Kościołem Św. Bartłomieja oraz więcej spokoju i natury w Parku Chopina i ładnie zagospodarowanych bulwarach nad Wartą.


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę kolejnego artykułu. Listą miejsc do odwiedzenia w Wielkopolsce zamykam cykl artykułów z tej przepięknej lipcowej wycieczki.

Mam nadzieję, że artykuł okazał się ciekawy i przede wszystkim przydatny. Zachęcam do lektury innych wpisów z tego cyklu.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Relacje z podróży i różne zdjęcia oraz opisy zamieszczam na FACEBOOK’u oraz INSTAGRAMIE – zapraszam!

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa