Leszno – 6 miejsc, które TRZEBA zobaczyć

L

Cześć moi Drodzy!

Przez osiem lipcowych dni, wraz ze swoją dziewczyną, odkrywałem uroki Wielkopolski. To była wyjątkowa wyprawa, podczas której cieszyliśmy się pięknem tego województwa przez pryzmat wielu miast i miasteczek. Nie zabrakło również atrakcji typowo przyrodniczych.

Na łamach bloga, przeprowadzę Was po kolei przez Wielkopolskę moimi oczyma. Zobaczycie królewskie Gniezno, wielkomiejski i pełen zaskoczeń Poznań, urocze Leszno, śliczną barokową Rydzynę, piękno Wielkopolskiego Parku Krajobrazowego, świetnie położony Kórnik i wiele więcej.

Myśląc o wakacjach w Polsce, większość z nas wybierze znane i odwiedzane tłumnie Kraków, Warszawę lub Gdańsk, pojedzie nad Polskie morze, na Mazury bądź w góry. To naturalne.

A może by tak odwiedzić Wielkopolskę? Całe województwo kryje MASĘ świetnych miast i miasteczek, które tylko czekają na odkrycie. Ponadto, nie brakuje tutaj miejsc pełnych natury i zieleni.

Postaram się udowodnić i pokazać, że warto przyjechać do Wielkopolski i cieszyć świetnie spędzonym urlopem.

W cyklu kilkunastu artykułów opiszę nasze trasy zwiedzania poszczególnych miast. Nie zabraknie opowieści o ważniejszych zabytkach i miejscach, gdzie warto się zatrzymać. Dostaniecie również mapkę z przebytą przez nas trasą, byście i Wy sami mogli taki spacer odbyć, aby wyciągnąć z danego miejsca jak najwięcej.

To DZIESIĄTY z kilkunastu artykułów z serii o Wielkopolsce. Poniżej znajdziecie pozostałe:


Leszno jest jednym z ciekawszych miast w Wielkopolsce. Na mnie robi wrażenie swoim wyjątkowym klimatem, na którym piętno odcisnął włoski architekt Pompeo Ferrari.

Wymieniłem w niniejszym tekście 6 miejsc w Lesznie, które moim zdaniem warto zobaczyć. Jeśli potrzebujecie szybkiego przewodnika jesteście we właściwym miejscu.

Zapraszam do 6 miejsc, które TRZEBA zobaczyć w Lesznie!

1. Ulica Słowiańska

Słowiańska jest jedną z ważniejszych ulic Leszna – otóż łączy okolicę Dworca PKP z Starym Miastem (Rynkiem). Idąc w kierunku Rynku, warto choć na moment się zatrzymać i spojrzeć na piękną pierzeję czterokondygnacyjnych kamienic, których fasady tworzą uroczą całość i wiodą wzrokiem aż do wieży Ratusza. Przy skrzyżowaniu z ulicą Zygmunta Krasińskiego stoi okazały gmach Poczty zbudowany w 1884 roku. Słowiańska między ul. Krasińskiego a Rynkiem jest deptakiem. Różnorodne fasady kamienic, witryny sklepów, będąca coraz bliżej wieża Ratusza sprawiają, że czuć tutaj miejski klimat.

2. Rynek

Centralnym i najważniejszym placem na Starym Mieście jest oczywiście Rynek. Wytyczony po 1547 roku ma kształt nieregularnego czworoboku, przez co każda z pierzei na inną długość. Uważam Rynek w Lesznie za jeden z ciekawszych pod kątem architektury i zieleni. Każda z pierzei jest BARDZO ciekawa i przed każdą mamy szpaler drzew. Połączenie zieleni drzew z szczytami kamienic jest po prostu SMACZNE. Każdą z pierzei obejrzałem również z oddalenia, wówczas na pierwszym planie jest wysmakowana w architekturze budowla Ratusza. Ratusz w Lesznie, który możemy obecnie oglądać, został zaprojektowany przez wybitnego włoskiego architekta – Pompeo Ferrariego na początku XVIII stulecia. Znakiem rozpoznawczym, widocznym już z oddali jest smukła wieża nakryta hełmem. Jak wspomniałem wyżej, gdy na pierwszym planie znajdzie się tak piękny budynek jak Ratusz, zaś w tle zobaczymy fragment jednej z pierzei i szpaler drzew to… niczego więcej nie potrzeba. Piękny staromiejski krajobraz możemy podziwiać patrząc na pierzeję południową, za którą widać wieże Bazyliki Mniejszej Św. Mikołaja.

3. Plac Jana Metziga

Kapitalne miejsce! Cudowne połączenie architektury i zieleni na najlepszym poziomie. Pierwsze spojrzenie mówi bardzo dużo – na pierwszym planie kroczący jakby w naszą stronę pomnik Stanisława Grochowiaka, za nim dużo zieleni w postaci drzew (w tym 350-letni dąb “Bolek”) i pergola, zaś w tle wysoka wieża Kościoła Św. Krzyża. Plac otaczają różnorakie kamienice i w zależności jak spojrzeć, tak odczucia mogą być inne. Patrząc na połączenie zieleni z kamienicą z żółtą cegiełką na fasadzie widzę plac w sporym mieście. Jednak tuż obok stoją dwa domy z spadzistymi dachami i Kościołem Św. Mikołaja między nimi i to już jest obrazek jak z mniejszego, uroczego miasta. Jeszcze inaczej, moim zdaniem najpiękniej, jest gdy spojrzymy na XVIII-wieczną Pastorówkę i Kościół Św. Krzyża.

4. Plac Kościuszki

Bardzo zielony, z dostojnymi, rozłożystymi drzewami, dwoma stawami z ceglanym mostkiem plac, otoczony jest zacną zabudową w postaci kamienic i Pałacu Sułkowskich. Uwielbiam oglądać pięknie zdobione elewacje kamienic z perspektywy jakiegoś zielonego zakątka. Tutaj jest taka możliwość. Na stawie północnym tryska fontanna co dodaje piękna całości. Polecam serdecznie to przytulne miejsce!

5. Lapidarium przy Kościele Św. Krzyża

Kościół Św. Krzyża został zbudowany w latach 1711-1720. Głównym budowniczym był Adam Stier z Rydzyny, współpracujący z Pompeo Ferrarim. Z ceglanej części głównej kościoła, wyrasta wysoka wieża nakryta hełmem. Zachęcam do zajrzenia w pobliże świątyni, gdyż w latach 1956-1960 urządzono tam lapidarium. Utworzyło je około 100 nagrobków pochodzących z XVII, XVIII i XIX wieku. Miejsce z klimatem.

6. Ulica Chrobrego

Chrobrego trzeba odwiedzić ze względu na ładne kamienice, ale nie tylko. Główną rolę przy ulicy Chrobrego gra nieco od niej oddalony Kościół pw. Św. Jana. Jest to świątynia nawiązująca swym stylem do późnego gotyku, choć zbudowana na początku XVIII stulecia. Ceglana wieża nakryta hełmem jest jedną z kilku wież, które nadają miastu charakterystycznego, jakże pięknego wyglądu. Spacerując ulicą Chrobrego czuć ład i porządek. Wśród pierzei kamienic, znajdziemy m.in. budynek, w którym do 1845 roku mieściło się Gimnazjum Leszczyńskie. Również i dzisiaj okazałe kamienice mieszczą różne instytucje publiczne jak Sąd lub Bibliotekę.

Lokalizacja miejsc na mapie Leszna

Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę artykułu! Mam nadzieję, że okazał się ciekawy i przede wszystkim przydatny. Macie pytania? Zachęcam do komentowania.

Jeśli macie ochotę na więcej Leszna – długi tekst i masa zdjęć czekają na blogu.

-> Kliknij TUTAJ, aby przeczytać artykuł <-

Zapraszam serdecznie na stronę Miejski Wojażer na FB oraz na profil Miejski Wojażer na Instagram.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa