7 miejsc, które polecam zobaczyć w Gnieźnie

7

Cześć moi Drodzy!

Gniezno to jeden z ciekawszych i ważniejszych adresów w Wielkopolsce. Świadczy o tym historia miasta, położenie wśród jezior i wzgórz oraz ciekawe zabytki.

To DRUGI z kilkunastu artykułów z serii o Wielkopolsce. Poniżej znajdziecie pozostałe:

W niniejszym tekście wypisałem 7 miejsc w Gnieźnie, które polecam zobaczyć. Krótkie, konkretne opisy i zdjęcia. Tak, byście mogli łatwo znaleźć coś dla siebie.

Bez przedłużania, zapraszam do 7 miejsc w Gnieźnie, które warto zwiedzić!

1. Katedra Gnieźnieńska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sięga swą historią początków Państwa Polskiego. Relikty przedromańskiego grodowego kościoła Mieszka I można zobaczyć w podziemiach Katedry. Obecna gotycka świątynia pochodzi z XIV-XV wieku i jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. To tutaj dokonano pięciu koronacji królewskich. Jest miejscem pochówku świętego Wojciecha.

Zwiedzanie Katedry w Gnieźnie odbywa się ze słuchawkami i urządzeniem odtwarzającym dźwięk. Spacerując po wnętrzu świątyni, w zależności od tego gdzie się pojawimy, głos w słuchawkach opowiada odpowiednią historię. Świątynia kryje również słynne Drzwi Gnieźnieńskie z XII wieku. Drzwi wykonał nieznany autor około 1175 roku. Przedstawiają one sceny z życia Świętego Wojciecha. Warto również wejść na wieżę na położony 50 metrów ponad ziemią punkt widokowy.

2. Rynek

Rynek położony jest na jednym z siedmiu wzgórz miasta – Wzgórzu Panieńskim. Ma nieregularny kształt, zabudowany jest z każdej strony różnego rodzaju kamienicami. W jego pobliżu stoją trzy świątynie. Rozejrzyjmy się – patrząc z Rynku w ulicę Farną, zobaczycie Kościół Farny Świętej Trójcy, patrząc w kierunku ulicy Franciszkańskiej, ujrzycie Kościół Franciszkanów, zaś patrząc wzdłuż ulicy Tumskiej, słynną Katedrę. Nawierzchnia z kostki w większości przeznaczona jest dla pieszych. Na środku placu oczy cieszy fontanna.

3. Jezioro Jelonek

Jezioro Jelonek zajmuje 15 ha i jest drugim co do wielkości w mieście. Wokół jeziora biegnie alejka spacerowa, są place zabaw i miejsca do odpoczynku. Jedno z takich miejsc oferuje bujane ławki i hamaki. Bujając się, można oglądać piękny krajobraz będąc tuż obok centrum miasta.

4. Park Pojednania

Dolinka jest ślicznym zielonym miejscem, ładnie zagospodarowanym i świetnym na odpoczynek. Imponuje fakt, iż tak urocze zielone miejsce, położone jest tak blisko głównego placu miasta (dzieli je niecałe 100 metrów).

5. Ulica Chrobrego

Ulica Chrobrego jest główną osią urbanistyczną Gniezna i wiedzie wprost do Gnieźnieńskiej Katedry. Posiada piękną zabudowę, a niektóre kamienice są na tyle ciekawe, że zrobiono o nich film. Mam na myśli film na YouTube na kanale AIAGI z serii “Ulice i kamienice” (wkładam go niżej – warto obejrzeć!). Oś widokowa zakończona prezbiterium i dwiema wieżami jednej z ważniejszych Polskich świątyń robi robotę.

6. Park Andersa

Park Władysława Andersa, założono w 1798 roku na terenie ogrodu pojezuickiego. Po powodzi w XIX wieku przeprojektowany przez ogrodników Jankowskiego i Szaniera w typie parku angielskiego. Spacer po parku jest bardzo miły ze względu na dwa stawy, fontanny i mostki. Dodatkowo pagórki i stoki dodają mu uroczego wyglądu. Co ciekawe, przez park pociągnięto linię kolejową do rzeźni, której wysoki nasyp stanowi dzisiaj miejsce spacerów. Obecnie park zajmuje 14 ha powierzchni.

7. Park Kościuszki

Park Kościuszki zlokalizowany jest w pobliżu Dworca PKP. To inny typ parku – mniejszy, nowocześnie urządzony. Główna oś spacerowa wyłożona płytkami. Na jednym z placyków jest fontanna. Dookoła zadbana zieleń i kwiatki. Z perspektywy parku cudownie wyglądają okoliczne bogato zdobione kamienice!

Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę kolejnego artykułu. Mam nadzieję, że jest przydatny i co najważniejsze – interesujący. Niewątpliwie bardziej interesujące jest Gniezno, do którego odwiedzenia zachęcam.

Jeśli macie ochotę na więcej Gniezna – długi tekst i masa zdjęć czekają na blogu. Kliknij TUTAJ, aby przeczytać artykuł.

Zapraszam serdecznie na stronę Miejski Wojażer na FB oraz na profil Miejski Wojażer na Instagramie.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Jeden komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa