7 miejsc w centrum Szczecina, które TRZEBA zobaczyć (dokładne opisy, zdjęcia, mapka)

7

Cześć moi drodzy!

Śródmieście Szczecina jest wyjątkowe. Nie, nie używam zbyt poważnych słów. Jest ono wyjątkowe w skali Polski i warto się jemu przyjrzeć.

W niniejszym wpisie, wymieniam 7 miejsc w centrum Szczecina, które TRZEBA zobaczyć. Jeśli to zrobicie, zrozumiecie trochę lepiej to miasto.

Opisy miejsc i zdjęcia są z 2014 roku, kiedy to zwiedzałem stolicę województwa Zachodnio-Pomorskiego.

Co znajdziesz w Artykule?

Lokalizacja miejsc na mapie Szczecina

Zapraszam serdecznie do lektury i oglądania zdjęć!

1. Wały Chrobrego

1. Wały Chrobrego

Myślisz Szczecin, widzisz Wały Chrobrego. Nie mogłem pominąć tego jakże pięknego i ciekawego miejsca. Poniżej macie mój opis Wałów Chrobrego z 2014 roku, kiedy odwiedziłem Szczecin.

Wały Chrobrego powstały na początku XX-go wieku dzięki ówczesnemu nadburmistrzowi – Hakenowi. Projektant, Wilhelm Meyer-Schwartau, wykonał kawał dobrej roboty! Tarasy Hakena, gdyż również tak są nazywane, położone są na 19 metrach nad poziomem odry, mają 500 metrów długości. Wzdłuż gmachów wiedzie alejka z ławeczkami z dogodnym widokiem na Odrę, wyspy, stocznię, trasę zamkową.

Stoją tutaj cztery niesamowite gmachy, właśnie one nadają Wałom Chrobrego majestatu, uroku i piękna.

Urząd Wojewódzki zniewala swym architektonicznym wyrazem. Długa, genialnie zdobiona fasada robi kolosalne wrażenie. Wszystkie szczyty, dwie wieże, wykusze, kolumny przed wejściem, stanowią część urokliwej całości. Długo uważałem, że Gdańska Politechnika jest najpiękniejszym przykładem neorenesansu, aż do tamtej chwili. Gmach Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, zbudowano w latach 1906-1912 wg. projektu Paula Kieschke i był przed wojną siedzibą Urzędu Rejencji Prowincji Pomorskiej.

Na samym środku Walów, stoi gmach główny Muzeum Narodowego, mieszczący również Teatr Współczesny. Dostojny budynek z lat 1908-1911, zaprojektował Wilhelm Meyer-Schwartau. Doskonale widać podobieństwo tego budynku do całych wałów (pawilony, fontanna, schody).

Trzecia instytucja w dwóch kolejnych gmachach to Urząd Morski. Niższy budynek powstał w latach 1902-1905 wg projektu Emila Drewsa. Przed wojną mieścił siedzibę Zakładu Ubezpieczeń Ziemskich. Wyższy budynek, neorenesansowy, zbudowano w latach 1918-1921, czyli najpóźniej. Mieściła się tutaj Naczelna Izba Ceł. Całość wygląda niesamowicie, tyle pięknych budynków obok siebie robi wrażenie. Przejdźmy dalej.

Patrząc spod Muzeum Narodowego w dół prowadzą szerokie schody, aż do niżej usytuowanego tarasu widokowego. Widać z niego fontannę, ulicę nad Odrą, tramwaje i majestatyczne latarnie. U góry, równomiernie rozmieszczone są dwa pawilony. Następnie, najniżej jest piękna ściana, basen z wodą i tryskająca tutaj fontanna. Z obu stron opasają ją zakręcone schody. Fontanna niedawno została wyremontowana. Tryska tutaj około 18 dysz, nocą są podświetlane. Obok stoją dwie duże latarnie stylizowane na latarnie morskie! Fontannę od nabrzeża dzieli ulica, jak i tory tramwajowe. Oddalając się od wodotrysku coraz lepiej widać Tarasy Hakena, a to, że są na poziomie 19 metrów wyżej, dodaje im majestatyczności.


2. Plac Jasne Błonia

2. Jasne Błonia

Jasne Błonia to jedno z piękniejszych miejsc w Szczecinie. Koniecznie trzeba je odwiedzić, pospacerować przy platanach i spojrzeć na piękną kompozycję urbanistyczno-ogrodniczą. Poniżej macie mój opis Jasnych Błoni z 2014 roku, kiedy odwiedziłem Szczecin.

Jasne Błonia to wielka trawiasta polana z ładną, równą trawką, miejsce “kocykowania” wielu osób. Mniej więcej na środku stoi pomnik Jana Pawła II. Ustawiony w 1995 roku, upamiętnia, że właśnie tutaj nasz papież odprawił Mszę Świętą w 1987 roku, podczas pielgrzymki do Polski.

Po obu stronach polany biegną dwie alejki z ławeczkami, zaś jeszcze bardziej z “zewnętrznej” znakomite aleje Platanów.

Jasne Błonia założono w latach 1925-1927 na gruntach należących do rodziny Quistorpów. Posadzono 213 platanów – od południa polany trzy rzędy, zaś od północy dwa. To największe skupisko tych drzew w Polsce, stąd też pozwoliłem sobie nazwać Szczecin “miastem platanów”. Platanowe aleje klonolistne są przepiękne! Rozłożyste korony zapewniają cień, ciekawa faktura kory i jej kolor dodają uroku. Platany wespół z polaną, fontanną oraz Ratuszem, wyglądają fenomenalnie.

Przecinając ulicę Piotra Skargi, trafiamy na kolejną część Jasnych Błoni. Środkiem biegnie szeroka aleja, na której końcu stoi duży pomnik. Monument “Czynu Polaków”, ustawiono w 1979 roku. Został postawiony ku czci ludzi, którzy podjęli się odbudowy Szczecina po wojnie. Pomnik tworzą trzy ogromne orły postawione jeden na drugim, które jakby wzlatują w powietrze.


3. Al. Jana Pawła II

3. Al. Jana Pawła II

Najokazalsze założenie urbanistyczne w Szczecinie. Zespół kilku ciekawych, innych od siebie placów, dużo dorodnej zabudowy, miejsc odpoczynku. Spacer tą aleją to obowiązek przy wizycie w Szczecinie. Poniżej macie mój opis Alei. Jana Pawła II z 2014 roku, kiedy odwiedziłem Szczecin.

Aleja Jana Pawła II biegnie w pasie między dwiema jezdniami. Niezwykłe, a zarazem tak proste rozwiązanie, doskonale się sprawdza. Izoluje spacerowiczów piękną zielenią w postaci drzew, krzewów i kwiatków od jeżdżących tuż obok aut.

Zaczynając od przepięknego Urzędu Miasta, zauważamy ładne kwiatki, pomnik Gryfa i ławeczki. Widok na Urząd zamykający oś Alei jest świetny. Szczególnie, gdyby iść w jego kierunku. My jednak idziemy w drugą stronę.

Dalej warto oddać się spokojnemu spacerowi między różami, pamiętając, że tuż obok są piękne kamienice. Ceglany gmach Uniwersytetu z XIX wieku, świetna beżowa kamienica z lekko brązowymi elementami i szczytami, działają na miejskość tego miejsca.

Plac Grunwaldzki to jeden z kolejnych placów, nanizanych jak paciorki wzdłuż Alei Jana Pawła II. W formie dużego ronda, dookoła którego stoją monumentalne, bogato zdobione kamienice. Wykusze, hełmy, zdobienia, szczyty na wspaniałym poziomie. Stoi tutaj również jedna z wielu zabytkowych pomp wodnych. Plac Grunwaldzki jest najokazalszym placem gwiaździstym w Szczecinie, skąd promieniście odchodzi aż osiem ulic. Taki układ urbanistyczny jest fenomenalny i rzadko u nas spotykany. Środek ronda to alejki z ławeczkami, zaułki, dużo zieleni, przejeżdżające tramwaje, które mają tutaj przystanek.

Docierając na Aleję Fontann, zobaczymy pomnik Marynarza trzymającego ster. Monument projektu Ryszarda Chachulskiego, odsłonięto w 1980 roku. Aleja Fontann ma 250 metrów długości. Są tutaj trzy duże baseny z wieloma dyszami i wodą. Między nimi zgrabne pawilony gastronomiczne. Kolejny jest Plac Lotników Polskich. Plac pokryty jest drobną kostką, latarnie konsekwentnie takie same, jak w innych miejscach Szczecina. Plac zdobi okazały i dobrze wykonany Pomnik siedzącego na koniu Bartolomeo Colleoniego z 1913 roku. Jest to kopia pomnika z Wenecji. Tutaj nie uświadczymy kamienic, które strawiła wojna. Są za to pierzejowo ustawione domy osiedla mieszkaniowego, budowanego w latach 50-tych XX-go wieku.

Ostatnim etapem alei jest droga z krętymi ławkami, kończąca się dużym pomnikiem “Wdziecznosci dla Armii Radzieckiej”.

Aleja Jana Pawla II to wspaniałe założenie spacerowe, łączące zieleń z monumentalną zabudową, mające po drodze kilka świetnych placów, fontann i pomników, podzielone tematycznie.


Stare Miasto – Plac Orła Białego i ulica Staromłyńska

4. Plac Orła Białego i ulica Staromłyńska

Szczecińskie Stare Miasto zostało mocno zniszczone, jednakże spacerując po Szczecińskim Śródmieściu, polecam zajrzeć na Plac Orła Białego i ul. Staromłyńską. Poniżej macie mój opis tych miejsc z 2014 roku, kiedy odwiedziłem Szczecin.

Plac Orła Białego wraz z ulicą Staromłyńska, tworzy najpiękniejszy rejon Starego Miasta.

Na początku stoi pomnik Flory, postawiony w 1730 roku. Zbudowany z saksońskiego piaskowca i zaprojektowany przez Johanna Konrada Kocha. Kolejny ważny element placu to fontanna Orła Białego. Zaprojektował ją ten sam architekt, spod którego dłuta wyszedł pomnik Flory. Fontanna wykonana z piaskowca w dolnej części posiada misę w kształcie czterolistnej koniczyny. Z misy wychodzi trzon, przy którym ustawiono misy w kształcie muszli. Na samej górze jest największa misa, na której spoczywa orzeł z rozpostartymi skrzydłami.

Barokowy wodotrysk stoi przed Pałacem Pod Globusem. Zbudowano go w latach 1724-1725. Parter ozdobiony boniowaniem, wyżej gzyms z balustradą, cztery kolumny i trójkątny szczyt z herbem. Drugi budynek to Pałac Klasycystyczny, wybudowany w latach 1778-1779. Końcowy fragment ulicy Staromłyńskiej, zdobią dwie piękne fasady. Barokowy Pałac, zbudowano na początku XVIII wieku dla Sejmu Stanów Pomorskich, projektantem był Gerhard Cornelius van Wallrawe. Od 1928 roku pełni funkcję muzeum. Pałac jest naprawdę wyborny! Vis-a-vis stoi skromniejszy pałac, również z XVIII wieku, będący filią Muzeum Narodowego.


5. Bulwar Piastowski

5. Bulwar Piastowski

Szczecin co prawda nad morzem nie leży, ale wody ma pod dostatkiem. Byłoby nietaktem, nie wspomnieć o jakimś miejscu nad wodą. A tym bardziej, że w centrum Szczecina znajdziecie pięknie zagospodarowane bulwary nad Odrą. Poniżej macie mój opis Bulwaru Piastowskiego z 2014 roku, kiedy odwiedziłem Szczecin.

Bulwar Piastowski, zaczyna się w okolicy Trasy Zamkowej, właściwie pod jej estakadami, od postawionego nad Odrą chronometru. Dalej ciągnie się wzdłuż rzeki, aż w okolicę Mostu Kolejowego.

Ów Bulwar ma długość przeszło 900 metrów. Szeroka promenada nad wodą, bardzo wygodna i pięknie zagospodarowana. Nad samą Odrą mamy szeroką na około 5 metrów aleję z dużych płyt, między którymi jest drobna kostka. W pasie małej architektury są deski, gdzie stoją wygodne, duże ławki. Po prawej stronie, stoją pokaźne donice z drzewkami, są małe latarenki. Równolegle biegnie droga dla rowerów i szeroka, brukowana promenada, wyposażona w ławki.

Bulwarem wyśmienicie się spaceruje! Jest naprawdę przestronnie, ławki są duże i wygodne (nawet gdyby usiadły dwie osoby z obu stron, nie przeszkadzałyby sobie). Na odcinku, gdzie nabrzeże jest obniżone, ludzie siadają na drewnianym murku z oparciem również z drewna.
Na wodzie widać różne jednostki pływające, jak i te przycumowane do nabrzeża.


6. Plac Janiny Szczerskiej

6. Plac Janiny Szczerskiej

Centrum Szczecina to mnóstwo placów. Plac Janiny Szczerskiej jest jednym z ciekawiej zagospodarowanych. Poniżej macie mój opis Placu Janiny Szczerskiej z 2014 roku, kiedy odwiedziłem Szczecin.

Plac Janiny Szczerskiej to genialny przykład jak można gospodarować takimi właśnie miejscami.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to piękne alejki oraz brukowane placyki, ławeczki oraz śmietniki o ciekawym, niestandardowym kształcie. Plac wyposażono w dwa place zabaw. Poza tym, znajdziecie tam pompę wodną z XIX wieku i wisienkę na torcie – fontannę! Fontanna ulokowana jest w basenie z wodą o powierzchni 700 m2. Dookoła zapewniono miejsca siedzące. Z obu dłuższych boków, do środka tryska kilkadziesiąt dysz, zaś z wody kilka metrów w górę tryska 7-8 strumieni. Wraz z gmachem wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, tworzy piękny widok. Plac Janiny Szczerskiej uważam za jeden z bardziej udanych tego typu zieleńców.


7. Plac Hołdu Pruskiego i Plac Solidarności

7. Plac Hołdu Pruskiego i Plac Solidarności

Ostatnie miejsca, jakie polecam w centrum Szczecina, to place: Hołdu Pruskiego i Solidarności. Duża dawka różnorakiej architektury, przestrzeń publiczna, żyjące miasto. Ot Szczecin! Poniżej macie mój opis Placu Hołdu Pruskiego i Placu Solidarności z 2014 roku, kiedy odwiedziłem Szczecin.

Przy Placu Hołdu Pruskiego stoi piękna Brama Królewska. Brama powstała w latach 1725-1728 wg projektu Gerharda Corneliusa van Wallrawe’a. Bogato zdobione fasady robią robotę! Plac ozdabiają kwiaty, z kolei przejeżdżające tuż obok tramwaje i inne budynki, nadają miejskości.

Tuż obok jest Plac Solidarności. Plac ma bardzo ciekawą nawierzchnię. Z jednej strony płaska, z drugiej unosi się ku górze. Również ciekawie prezentują się dwa gmachy, stojące obok.

Pierwszy to Filharmonia. Z jednej strony dziwny, niemy budynek, nie mający nic do powiedzenia, z drugiej poczułem, że właśnie ten gmach “mówi” mi bardzo dużo. Bryła o białej barwie, podzielona złudnie na fasady mniejszych kamienic z prostymi, trójkątnymi szczytami.

Drugi gmach to Komenda Wojewódzka Policji. Dawny budynek Królewskiego Prezydium Policji, zbudowano w latach 1902-1905 proj. Rösenera. Razem z Filharmonią tworzą niesamowity architektoniczny kontrast.

Znajduję się tutaj również świetny przykład gotyku – Kościół Św. Piotra i Pawła. Ceglana świątynia z XV wieku jest na europejskiej trasie gotyku ceglanego. Malowniczy szczyt i cały front, robią wrażenie na fanach tego stylu.


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że Szczecin Was zaciekawił i może jeszcze w tym roku właśnie tam się wybierzecie?

Jeśli jesteście zainteresowani tym miastem, mam dobrą wiadomość. Otóż mam na blogu artykuł o Szczecińskim Cmentarzu Centralnym:

A będą kolejne! Mam bowiem w planie pokazać Wam Szczecińskie bulwary nad Odrą oraz zajrzeć w kolejne ciekawe zaułki w szeroko pojętym centrum miasta.

Aby tego nie przegapić, zaglądajcie na bloga i niżej na stronę MIEJSKI WOJAŻER na FB.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa