Fantastyczne Miasto Górne w Bergamo

F

Cześć moi drodzy!

Drugi dzień we Włoszech spędziłem w Bergamo. Właśnie tutaj wylądowałem dnia poprzedniego, kiedy pojechałem oglądać Mediolan. Popełniłem pięć wpisów nt Mediolanu, do których lektury serdecznie Was zachęcam, są na blogu.

Co jasne, uwagę większości osób “kradnie” bardziej znany i większy Mediolan, lecz warto, co postaram się Wam udowodnić tą relacją, przyjrzeć się samemu Bergamo.

Co ważne! Czytasz TRZECIĄ z czterech części spaceru po Bergamo. Poniżej masz pozostałe, które polecam Ci zobaczyć, abyś miał ogląd całej trasy i wszystkich miejsc, jakie zobaczyłem tego jednego dnia.

-> Klimatyczne uliczki dolnego miasta w Bergamo (klik)

-> Bergamo – najważniejsza ulica miasta (klik)

-> Bergamo widziane z góry (klik)


Przed dwoma tygodniami dotarliśmy najważniejszej ulicy Bergamo, a dzisiaj wjedziemy do innego “miasta w mieście” – Miasta Górnego.

Zapraszam serdecznie na spacer po Włoskim Bergamo!


Wszedłem do innego świata


Gdy wjechałem na górę, wysiadłem z wagonika i wszedłem do innego świata. Miasto górne jest starszą częścią Bergamo położoną na wzgórzu. Różnice wysokości plus nieregularna siatka ulic sprawiają, że chodziłem jak zaczarowany przy fasadach kamienic, przyglądając krajobrazom wąskich uliczek. 

Niektóre z nich, przez wgląd na położenie tej części miasta, otwierają się na okoliczne zielone wzgórza – fachowo nazywa się to otwarciem urbanistycznym, w tym przypadku krajobrazowym. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Piazza ViecchaKiedy powłóczyłem się bocznymi uliczkami, wszedłem na główny trakt Via Gombito i Piazza Vieccha. Główny plac Citta Alta, otoczony jest wyjątkowej urody budynkami. Począwszy od Palazza Nuovo z XVII wieku, w którym mieści się Biblioteca Civica Angelo Mai, poprzez Palazzo della Ragione z XVI wieku, aż po nadającą klimatu fontannę Contarini. Wiąże się z nią ciekawa historia. Otóż nazwa pochodzi od nazwiska Alvise Contarini, burmistrza Republiki Weneckiej, który chcąc upiększyć plac, postanowił postawić na nim fontannę, a było to w XVIII wieku. Niemal równo sto lat później fontannę rozebrano, aby zrobić miejsce na pomnik Giuseppe Garibaldiego. Jednak na początku XX wieku ów pomnik przeniesiono do miasta dolnego, a fontannę odbudowano. 

 

 

 

 

Cuda architektury!


Wchodząc na plac położony za Palazzo della Ragione, nie spodziewałem się takich cudów architektury! XV-wieczna Kaplica Colleoni jest częścią większego Kościoła Santa Maria Magiore, założonego w XII wieku. Tuż obok wznosi się Katedra Duomo. Obie świątynie, choć różne, dodają okolicznym placom i uliczkom wiele piękna. Kiedy zestawimy wąskie uliczki ze sporymi gmachami, robi to wrażenie. 

 

 

 

 

 

 

 

Klimatyczny placyk


Wszedłem na świetny placyk przy Palazzo Terzi, jedno z bardziej klimatycznych miejsc, a o dziwo, zupełnie puste. Z jednej strony mamy niszę z rzeźbą, po obu stronach kolumny, wyżej balustradę z opadającą na nią roślinnością, z drugiej pałac oraz kamienice. Uroku dodaje kamienna nawierzchnia i ciekawe auto, które akurat stało w tym miejscu. 

 

 

Na skraju tej części miasta


Piazza Padre Reginaldo Giuliani, obok Kościoła Santa Maria Maggiore, wszedłem na Via Arena. Wąską, niemal pustą uliczką, doszedłem do Vicolo Mura di Santa Grata. Skusił mnie widoczek, gdyż owa uliczka położona jest na skraju tej części miasta. Podszedłem więc do muru, ciesząc oczy przestrzenią. Wróciwszy między kamienice, kierowałem się w stronę kolejki funicolare…

 

 

 

 

 

 

 

…kolejką wjechałem jeszcze wyżej po fantastyczne widoki, które zobaczycie już za tydzień 🙂


Kilka (ważnych) słów na koniec


Dziękuję za wizytę na blogu! Za tydzień ostatni wpis z Bergamo, a później wrócimy do Polski.

Odkrywajcie świat, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa