16 miejsc/atrakcji w Wenecji, czyli miejsca znane i nieznane w słynnym mieście na wodzie!

1

W styczniu 2024 roku wraz z Narzeczoną i Jej Mamą udaliśmy się w podróż do Wenecji. Wróciliśmy zachwyceni i pełni energii, aby podzielić się wrażeniami z Wami drodzy czytelnicy.

Wenecja jest IDEALNYM miejscem na weekendowy wypad! Miasto wypełnione jest wartościową architekturą, przeglądającą się w kanałach, które odbijają piękno fasad. Można rzec, że Wenecja jest podwójnie piękna!

W sieci uliczek i kanałów bardzo łatwo się zgubić, warto zatem mieć wypisane KONKRETNE i SPRAWDZONE miejsca oraz atrakcje, na bazie których ułożycie sobie trasę i zobaczycie wiele pięknego.


Na początek krótka charakterystyka miasta

Wenecja jest miastem położonym w północnych Włoszech nad Morzem Adriatyckim. Liczba ludności oscyluje około 250 tysięcy, z czego historyczne centrum zamieszkuje niecałe 50 tysięcy osób. Miasto zajmuje 415 km2, z czego 257 km2 to powierzchnia wód. Bo Wenecja to ZDECYDOWANIE miasto na wodzie! Patrząc na mapę i lokalizację historycznego centrum miasta, wokół widzimy niebieską toń Laguny Weneckiej (Zatoka Wenecka Morza Adriatyckiego), zaś ono samo pocięte jest ponad setką nieregularnych kanałów, które są niemal WSZĘDZIE. Wenecja została założona na wyspach w 452 roku. Przez ponad 1000 lat (726-1797) była stolicą Republiki Weneckiej – jednej z handlowych potęg Morza Śródziemnego. Właśnie z tego okresu pochodzą NAJOKAZALSZE zabytki, które przyciągają turystów z całego świata. Zespół zabytków, wąskich i stosunkowo wysoko zabudowanych uliczek, pałaców, kanałów i placów, tworzy UNIKALNĄ całość. Całość, która w 1987 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie Wenecja jest jedną z popularniejszych destynacji turystycznych we Włoszech i nie tylko, skarbcem kryjącym szereg dzieł architektury, miejscem słynnego Karnawału i wiele wiele więcej.

Lokalizacja miejsc na mapie Wenecji


Oto 16 miejsc/atrakcji w Wenecji, które WARTO odwiedzić!

1. Kanał Rio dei Tolentini

Najlepszy widok na ów kanał jest z mostu tuż obok Canal Grande! Pastelowe fasady różnej wysokości domów, lazurowa od słońca woda, przycumowane do pali łódki, a w tle Kościół San Niccola da Tolentino. Widok jak z obrazka!

2. Kanał Rio del Gaffaro o del Magazen i Rio del Malcanton

Oba kanały stanowią jeden z PIĘKNIEJSZYCH zaułków tej części miasta. Mamy więc przycumowane do pali łódki, kilka mostków, a oprawę architektoniczną stanowią bogato zdobione fasady pałaców oraz skromniejsze domy. Miejsce jest wymarzone pod kątem MALOWNICZYCH zestawień kanałów, zabudowy i mostów. Warto zwrócić uwagę na wystawniejsze pałace – Odoni, Minotto i Marcello. Spójrzcie na Pałac Marcello i jego ceglaną elewacje korespondującą z mostkiem z tego samego budulca. Ależ to pięknie się łączy! Odwracając się o 45 stopni w prawo, zobaczycie kanał Rio del Malcanton i obdrapane fasady domów z okiennicami. Wenecja to niezwykle malownicze miasto!

3. Campo San Rocco

Nieduży placyk ma iście bogatą oprawę architektoniczną. Tuż obok siebie stoją imponujące fasady dawnego bractwa Św. Rocha i Kościoła Św. Rocha. Pierwsza pochodzi z XVI wieku i prezentuje styl renesansowy, druga to XVIII stulecie, czyli barok. Z drugiej strony zza drzew ukazuje się potężna ceglana bryła Bazyliki Santa Maria Gloriosa dei Frari z XV wieku. W zestawieniu z niewielkimi przestrzniemi wokół, ROBI WRAŻENIE rozmiarem.

4. Campo dei Frari

Plac rozciąga się wąskim przejściem obok Bazyliki Santa Maria Gloriosa dei Frari oraz przed jej frontem, gdzie ma miejsce malowniczy kanał Rio dei Frari. Cały ten obrazek – ogromny kościół, plac, kanał z gondolą i różnej wysokości domy – zapadł mi w pamięci. Weneckie kamienice, szczególnie te poza utartym szlakiem, posiadają okiennice, nierzadko są lekko nadszarpnięte zębem czasu. Inne pomalowane na pastelowe kolory. Tutaj możemy to zaobserwować.

5. Most Bosych

Most może służyć za świetny punkt widokowy na początkowy fragment wielkiego kanału! Stanąć tak i patrzyć na ruch statków, gondoli, łódek… To rzeczywiście główna arteria miasta! Jednostki pływają jedna za drugą, tuż obok siebie, mijają się niemal stykając. Szok. Zachwycający jest również, co oczywiste, kolor wody i widowiskowa architektura. Most swą nazwę zyskał od Karmelitów Bosych, których kościół stoi tuż obok i ZACHWYCA późnobarokową fasadą z XVII wieku. Zdwojone kolumny, posągi, spływy i tympanon na samej górze tworzą symetryczne dzieło. Po drugiej stronie kanału mamy inną świątynię – Kościół San Simeone Piccolo z pierwszej połowy XVIII wieku. Giovanni Antonio Scalfotto zaprojektował neoklasycystyczną budowlę nakrytą kopułą kielichową, przed którą ustawiono portyk wejściowy – tympanon oparty na kolumnach.

6. Campo San Geremia

Urokliwy plac z zabudową nie silącą się na elegancję i patos oraz Kościół San Geremia. Choć historia świątyni jest dużo dłuższa, obecny budynek pochodzi z 1753 roku. Jednocześnie murowana dzwonnica, widoczna z krajobrazie Canal Grande, została wzniesiona prawdopodobnie w XII stuleciu.

7. Ciąg ulic – Rio Tera S. Leonardo, Rio Tera de la Maddalena, Fondamenta Trapolin, Strada Nova

Ciekawych zabytków i kanałów na trasie jest cała masa. Począwszy od skromnego, nieotynkowanego domu z okiennicami i płaskorzeźbami, poprzez Kościół La Maddalena z XVIII wieku wg. proj. Tommaso Temanzy, na Kościele Santa Fosca zaprojektowanym przez Domenico Rossiego kończąc. Na całej trasie ZDECYDOWANIE zachęcam do szukania romantycznych scenerii z kanałami w roli głównej. Takowy ŚWIETNIE wygląda przed Kościołem La Maddalena, w autentycznej scenerii możecie zobaczyć przepływającego gondolą gondoliera. Zachęcam do wypatrywania również pobocznych kanałów, stanowiących połączenie widokowe z Canal Grande.

8. Kościół Santa Maria dei Miracoli

Świątynia z końca XV wieku łączy w sobie renesans z domieszką lokalnych wpływów. Pietro Lombardo zaprojektował kościół w doskonały sposób, mając do wykorzystania małą działkę. Fasadę oblicował kolorowymi marmurami, co dało niesamowity efekt.

9. Campo Santi Giovanni e Paolo

To ZDECYDOWANIE jeden z ciekawszych pod kątem architektury placów w Wenecji! Z jednej strony MOCNA oprawa w postaci wielkiej, ceglanej bryły kościoła zbudowanego w stylu Włoskiego gotyku w XV wieku, z drugiej zaś kanał i wyrastające z wody różnej wysokości domy z okiennicami. Mało? Jest więc coś jeszcze – Scuola Grande di San Marco – budynek zaprojektowany przez Pietro Lombardo i zbudowany na przełomie XV i XVI stulecia.

10. Campo Santa Maria Formosa

Kolejna ŚWIETNA pod kątem architektury przestrzeń. Plac w kształcie nieregularnego prostokąta zdobią domy, pałace oraz, co oczywiste, kościół. Właśnie on, Kościół Oczyszczenia Maryi, pierwszy zwraca uwagę wędrujących przez miasto. Świątynia została zbudowana pod koniec XV wieku według projektu architekta Mauro Codussiego. Wspomniane pałace z charakterystycznymi łukami nad oknami, stanowią o charakterze tegoż placu, jak również całego miasta.

11. Kanał San lorenzo i Rio di Sant’Antonin

Kanał San Lorenzo potrafi zauroczyć w dużej mierze prostymi, ale ładnymi fasadami domów, połyskującą od światła wodą i wieńczącą całość wieżą Kościoła San Giorgio dei Greci z XVI wieku. Tuż obok stoi Kościół San Lorenzo, w którym spoczywa nie kto inny, a słynny Wenecki podróżnik – Marco Polo. Z drugiej strony świątyni płynie kanałe Rio di Sant’Antonin. Pełne autentyczności miejsce! Czuć i widać, że domy przeglądające się w wodzie są oryginalne, że stoją po kilkaset lat. Ponad linią zabudowy góruje dzwonnica Kościoła Sant’ Antonin z połowy XVIII wieku. Będąc coraz bliżej Zatoki Św. Marka, zobaczycie przenoszące w czasie domy, a na osi kanału, w oddali na wodach laguny, wyspę z Kościołem San Giorgio Maggiore.

12. Riva Degli Schiavoni

Spacer przestronnym nabrzeżem nad laguną to prawdziwa UCZTA dla oczu spragnionych piękna <3 Widok srebrzącej się lazurowej wody, kołyszących się przy drewnianych palach gondoli i zarysu Kościoła San Giorgio Maggiore jest jak ze snu, choć rzeczywiście istnieje. Widoki zostają na długo w pamięci. Wzrok naturalnie ciągnie w stronę Zatoki Św. Marka, jednocześnie zachęcam do spoglądania na zabudowę. Pierzeja kamienic/pałaców biegnie aż do Pałacu Dożów.

13. Rejs po Canal Grande

W Wenecji tramwaj wodny (Vaporetto) ma aż 19 linii, stanowiąc podstawowy sposób przemieszczania się. Koszt jednorazowego biletu to 9,5 euro. Jeśli chcecie trochę więcej popływać, warto sprawić sobie bilet ważny 24 h kosztujący 25 euro. Chcąc płynąć z okolic Placu Św. Marka w stronę Piazza Roma, wybierzcie linię tramwaju wodnego numer 1. Zatrzymuje się ona na każdym możliwym przystanku, ale dzięki temu macie więcej czasu na robienie zdjęć.

Canal Grande to najpiękniejsza “ulica” świata! A w całej okazałości można ją zwiedzić/zobaczyć tylko z poziomu wody. Ma 3,8 km długości i kształt odwróconej litery “S”. Fasady 170 budynków wzniesionych między XIII a XVIII wiekiem, schodząc wprost do wody, sprawiając wrażenie, jak gdyby zbudowane były w wodzie laguny.

Pokrótce opisze najciekawsze zabytki na trasie rejsu po Canal Grande

Na samym początku mamy widok na Plac Św. Marka. Widziane z perspektywy Zatoki Św. Marka NAJCENNIEJSZE zabytki, tworzą emblematyczne, pocztówkowe zestawienie. Gotycki Pałac Dożów “gra” światłem i cieniem, ciemnymi i jasnymi elementami fasady, kawałek dalej mamy Bibliotekę Marciana z rytmem arkad prowadzącym wzrok wgłąb Piazzetta San Marco i charakterystyczną, wznoszącą się na niemal 100 metrów w górę Dzwonnicę Św. Marka. A w głębi widać pełną ozdób i kolorów Bazylikę Św. Marka.

Odwracając się w drugą stronę, zobaczyłem jedno z cenniejszych dzieł architektury Wenecji – Bazylika Sanda Maria della Salute. Świątynia została wzniesiona jako wotum dziękczynne po zakończeniu epidemi dżumy, która pozbawiła życia około 30 % mieszkańców miasta. Barokowy kościół zaprojektował Baldassare Longhena, a budowa trwała od 1631 do 1681 roku. Bazylika, mając cieszyć oko z każdej strony, została wzniesiona na planie centralnym. Architekt dodał do głównej bryły mniejszą kopułę z dwiema dzwonnicami. Dzięki temu płynąc kanałem, budowla cały czas zaskakuje zwiedzających.

W nadwodnej pierzei wypatrzyłem chociażby PRZECUDNY Palazzo Contarini Fasan! Wysoka, gotycka fasada, składa się z trzech kondygnacji. Wyjątkowe wrażenie robią triforia na drugim piętrze z kamiennymi balkonami <3 Z kolei z drugiej strony kanału stoi Kawałek za bazyliką, pośród wielu pałaców, warto zwrócić na Palazzo Dario – gotycki pałac z XV wieku, który na początku XX wieku został namalowany przez słynnego Claude’a Moneta.

Most Rialto – najstarsza przeprawa przez Grande Canal została zbudowana w latach 1588-1591. Most jest masywny i majestatyczny! Wsparty na jednym łuku wznosi się 7,5 metra nad wodą. Ma 48 metrów długości o 22 metry szerokości. Środkowa część mostu jest zabudowana i działają tam sklepy z pamiątkami.

Krajobraz Canal Grande wypełniają przepiękne pałace zamożnych rodów, które zamieszkiwały miasto w czasach jego rozkwitu. Zasobność portfela odzwierciedlają wykwintne fasady, które razem, wraz z kanałem i gondolami, prezentują jeden z najbardziej UNIKALNYCH widoków w całej Europie. Niezwykle ciężko ogarnąć kunszt dawnych budowniczych każdego z pałaców, ale ten jeden jedyny WARTO poznać bliżej. To Pałac Ca’ d’Oro!

Pałac został wzniesiony w latach 1428-1430 dla rodziny Contarini, która dała Wenecji na przestrzeni wieków aż ośmiu dożów. Niezwykle bogaty i ceniony ród potrzebował reprezentacyjnej i pełnej bogactwa siedziby. Ca’ d’Oro zwraca uwagę asymetryczną fasadą, bowiem lewa jej strona jest BARDZO ażurowa, powycinana, lekka i światłocieniowa, zaś prawa część fasady jest lita, ciężka i obłożona marmurem. Fasada obłożona jest cennym marmurem istryjskim, a całość wieńczy attyka. Ca’ d’Oro zdaje się przeczyć prawom fizyki – jak bowiem zbudowano ścianę, gdzie więcej niż jej samej jest prześwitów i otworów? Lekkość, śliczne kształty i cenny budulec stanowią o WYJĄTKOWOŚCI tegoż pałacu – jednego z ważniejszych zabytków Wenecji.

14. Campo San Stefano

Jeden z ciekawszych placów w dzielnicy San Marco. Można go podzielić na dwie przestrzenie. Idąc od północy, a więc z Placu Św. Anioła, trafiamy na większą z nich. Wzrok ciągnie się po mniej i bardziej zdobnych pałacowych fasadach, a kulminacją spojrzenia z tej strony placu jest Kościół San Vidal. Wspaniała fasada świątyni z lat 1734-1737 została zaprojektowana przez Andreę Gaspari. Już od frontu widać, że kościół ma układ bazylikowy, a więc nawa główna jest wyższa niż nawy boczne. Wspomniałem o większej i mniejszej przestrzeni Campo San Stefano, a Kościół San Vidal stoi właśnie przy tej mniejszej.

15. Ponte dell’ Accademia

To jeden z zaledwie czterech mostów na Wielkim Kanale. Oryginalna, stalowa przeprawa została zbudowana w połowie XIX wieku, jednakże zastąpiono ją drewnianym mostem w 1933 roku projektu Eugenio Miozzi. To jeden z lepszych punktów widokowych na Canal Grande! Zakręcający w tym miejscu kanał, wygięte w łuk pierzeje pałaców przeglądających się w wodzie, a dalej kopuły Bazyliki Santa Maria della Salute. Unikalny krajobraz miasta na wodzie, które jasno mówi – drugiego takiego nie ma!

16. Piazza i Piazzetta San Marco

Plac Św. Marka to oficjalnie jedyny pełnoprawny plac w mieście – najważniejsza przestrzeń Wenecji, skupiająca słynne zabytki, jakże ważne w historii miasta. Plac Św. Marka (Piazza San Marco) ma kształt zbliżony do prostokąta – wzdłuż dłuższych boków ciągną się arkady Prokuracji Starej i Nowej, kierujących wzrok na najważniejszą świątynie w Wenecji – Bazylikę Św. Marka. W parterach jednego i drugiego budynku działają założone w XVIII wieku kawiarnie – Caffe Quadri, Caffe Lavena i Caffe Florian. Co ciekawe, Caffe Florian założono w 1720 roku, a zatem jest to najstarsza wciąż działająca kawiarnia w Europie i jedna ze starszych w świecie. Wschodnią flankę placu wypełnia bajkowa w swej architekturze Bazylika Św. Marka, ale nie tylko, bowiem bliżej nas stoi wysoka na niemal 100 metrów Dzwonnica Św. Marka. Charatkerystyczna wieża jest jednym z symboli Wenecji! Stanęła tutaj już w XII wieku. Przez wiele stuleci wpisała się w krajobraz miasta, kiedy w 1902 roku się zawaliła… Wenecjanie nie potrafili sobie wyobrazić miasta bez dzwonnicy, zatem w latach 1903-1912 została obdudowana. Bazylika Św. Marka jest zdecydowanie NAJWAŻNIEJSZĄ z Weneckich świątyń. Zbudowano ją w IX wieku dla pochowania relikwii Św. Marka, które z Aleksandii wykradli weneccy kupcy. Co istotne, obecna budowla pochodzi z XI wieku, ale jego oryginalna struktura ginie pod marmurami i ozdobami. Największe wrażenie robi szeroka na 52 metry fasada! Posiada ona pięć portali zwieńczonych półkolistymi tympanonami ozdobionymi mozaikami. Ależ się tutaj dzieje! Każda z przepięknych, kolorowych mozaik przedstawia ważne wydarzenia z życia miasta. Po 1204 roku fasadę ozdobiono przywiezionymi z Konstantynopolu kolumnami (każda jest inna) i kwadrygą (cztery antyczne konie).

Bazylika Św. Marka ROBI WRAŻENIE! Jeszcze większe wrażenie robi wraz z Pałacem Dożów, którego fasada ciągnie się wzdłuż Piazzetta San Marco w stronę zatoki. Tym samym przechodzimy z Placu Świętego Marka na Placyk Św. Marka. Architektoniczna i urbanistyczna liga mistrzów.

Z obu stron placu stoją mistrzowskie gmachy, których architektura jest na najwyższym poziomie – Pałac Dożów i Biblioteka Marciana. Przestrzeń otwiera się na nabrzeże oraz lagunę i stojący na wyspie Kościół San Giorgio Maggiore. Przepiękne połączenie architektonicznego bogactwa i wykorzystania urbanistyki w celu zbudowania widowiskowych przestrzeni.

Pałac Dożów w obecnej formie pochodzi z XV wieku, choć przeróżne budynki stały tutaj już od 814 roku. Siedziba władców i rządu Wenecji ma WYJĄTKOWY “kostium”. Pałacowa fasada doskonale “gra” światłem i cieniem. Dwie dolne kondygnacje posiadają arkadowe loggie. Ponad loggiami stoi zwarta, pełna ściana, ozdobiona płytami dwukolorowego kamienia, zwieńczona ażurową attyką. Mamy więc lekki i pełen prześwitów dół, jak i pełną, ciężką góre budynku. Lita ściana spoczywa na kolumnach i łukach, co wygląda NIESAMOWICIE. Bibliotekę Marciana zaprojektował Jacopo Sansovino. Mamy wyraźne linie pionowe jak i poziome, co zapewnia harmonię całemu gmachu. Liczne rzeźby figuralne są atutem biblioteki, gdyż Sansovino był także rzeźbiarzem.


Kilka (istotnych) słów na koniec!

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieję, że 16 miejsc w Wenecji, które pokazałem na łamach bloga, dadzą Wam szerszy obraz miasta, aniżeli jego główne atrakcje. Na tym mi zależało.

Oczywiście wspaniałych miejsc jest więcej! Można popłynąć na Burano i Murano, również inne wyspy zapraszają na zwiedzanie, do tego inne, nieodwiedzone przez nas miejsca, chociażby cypel przy Bazylice Santa Maria della Salute oraz Giardini della Biennale.

Jeśli tylko chcecie dokładniejsze opisy tras i miejsc w Wenecji, zapraszam do lektury poniższych artykułów. Opisałem tam krok po kroku gdzie byliśmy i co zobaczyliśmy. Zachęcam cieplutko!

Zapraszam oczywiście na moje socialmedia – Miejski Wojażer na FB oraz miejskiwojazer na IG, gdzie znajdziecie relacje z podróży, zdjęcia i przemyślenia. Artykuły na blogu najczęściej muszą sporo poczekać w kolejce, więc jeśli chcecie być na bieżąco, warto 🙂

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa