Turku – 10 świetnych miejsc/atrakcji w najstarszym mieście Finlandii

T

Cześć moi Drodzy!

Mam dla Was interesujące zestawienie 10 miejsc/atrakcji w pierwszej stolicy Finlandii – Turku!

Szóste co do wielkości miasto kraju nie jest turystycznym hitem, odwiedzanym przez masy przyjezdnych. I pięknie! Bowiem Turku to idealne miasto dla tych z Was, którzy cenią sobie spokój, lokalny klimat i zwiedzanie we własnym tempie. Ciężko tutaj o pamiątki, jednakże największą pamiątką będzie to, co przeżyjecie i zobaczycie.

W niniejszym artykule przygotowałem listę 10 miejsc/atrakcji, które warto odwiedzić w najstarszym mieście w Finlandii.

Ważna uwaga. Jeśli chcielibyście lepiej poznać miasto, zachęcam do lektury artykułów, które znajdują się pod tym akapitem. Opisałem tam całą naszą trasę zwiedzania, wszystkie interesujące miejsca, widoki, perspektywy i dodałem swoje odczucia. Znajdziecie tam DUŻO więcej opisów i zdjęć. Zapraszam do lektury.

A na początek krótka charakterystyka miasta

Turku jest jednym z ważniejszych miast Finlandii z liczbą mieszkańców bliską 200 tysięcy. Położone nad ujściem rzeki Aurajoki do Morza Archipelagowego (część Morza Bałtyckiego między Wyspami Alandzkimi a wybrzeżem Finlandii), zajmuje niemal 250 km2 powierzchni. Wybrzeże zasypane jest licznymi wysepkami, które szczegolnie z lotu ptaka wyglądają zjawiskowo.

Już od średniowiecza Turku pełniło rolę stolicy kraju. W XIV wieku należało do związku miast handlowych – Hanzy – przez co mocno się rozwinęło. Miasto przez wiele lat podlegało Szwedom, stąd zapewne widoczne obecnie dwujęzyczne tabliczki z nazwami ulic. W 1637 roku księciem (gubernatorem) miasta został Per Brahe, który namówił królową Szwecji Krystynę, by ta ufundowała uniwersytet. I tak Turku już 26 marca 1640 roku miało swój uniwersytet. XIX wiek okazał się mało łaskawy. W 1812 roku Turku straciło status stolicy Finlandii na rzecz Helsinek, zaś 15 lat później wielki pożar strawił dużą część miasta. Turku było zniszczone również w czasie II Wojny Światowej.

Miasto można postrzegać przez kilka perspektyw – architektury drewnianej, której mimo różnych zawirowań zachowało się w mieście sporo, rzeki Aurajoki, nad którą toczy się życie mieszkańców, najważniejszych zabytków, takich jak Katedra i Zamek, sporej ilości ciekawych muzeów, np. Muzeum Rękodzieła, Nowego Rynku i okolicznych ulic. Ponadto Turku w swych granicach ma kilka wysp, a więc doskonały dostęp do dzikiej przyrody.

Zapraszam do zestawienia 10 interesujących miejsc/atrakcji w Turku!


1. Katedra

Katedra w Turku została zbudowana w XIII wieku, zaś rozbudowana w XIV i XV stuleciu. Masywna ceglana fasada wieżowa na kamiennej podbudowie, zwieńczona jest hełmem dodanym po wielkim pożarze miasta. To najważniejszy zabytek sakralny w całym kraju i siedziba Arcybiskupa. Katedra widoczna jest z wielu punktów miasta, będąc jego chlubą i znakiem rozpoznawczym.

2. Stary Rynek

Okolica Katedry oraz Stary Rynek, zabudowane są jednolitymi gmachami wzniesionymi po wielkim pożarze (głównie XIX wiek). Pośród nich stoją starsze budowle z XVIII stulecia – między innymi Ratusz z 1732 roku i Dom Brinkkala z 1787 roku. Przestrzenie między budynkami wypełniają zadbane parki i place. Warto dodać, że przestrzeń między Katedrą a Starym Ratuszem jest najpiękniejsza w całym mieście.

3. Muzeum Rzemiosła Luostarinmäki

To jedyny fragment miasta, którego nie strawił ogień w 1827 roku. Zachowało się 18 drewnianych domków, mających około 200 lat. Co jak co, ale skansen Luostarinmäki TRZEBA zobaczyć. Choćby po to, by podejrzeć jak wyglądało życie ludzi na początku XIX wieku. Obecnie w Muzeum Rzemiosła Luostarinmäki można obejrzeć około 30-tu manufaktur. Zwiedzanie jest wciągające i trochę trwa, bowiem wchodzi się do niemal każdego domu. Zobaczycie jak działały zakłady tapicerskie, szewskie, krawieckie, drukarnia itp. Spacer między domami i zaglądanie do wnętrz jak gdyby wyjętych sprzed dwóch stuleci to wyjątkowe doświadczenie.

Wstęp kosztuje 10 euro od osoby. Przy kasie biletowej, znajduje się sklepik z pamiątkami. Jeśli zależy Wam na pamiątkach, kupcie coś właśnie tutaj. Na mieście nie ma żadnych sklepików z pamiątkami.

4. Nad rzeką Aurą

Początkowy fragment bulwaru nad Aurą jest najurokliwszy. Właściwie niczego tutaj nie brakuje, by móc cieszyć się miłym spacerem. Na odcinku od Katedry do ul. Kristiinankatu, nad rzeką ciągnie się gęsty szpaler drzew, obok których, gdzieniegdzie, można zejść nad wodę. Wyżej stoją ławeczki z widokiem na wodę oraz okoliczne budynki, jak na przykład wieżę słynnej Katedry lub zabudowę Starego Rynku. Równolegle mamy do czynienia z bardzo interesującymi i ważnymi budynkami. Stoją one wzdłuż bulwaru, zapewniając naturze wysmakowaną oprawę architektoniczną. Do najciekawszych należą: gmach Biblioteki, Ratusz oraz Dom Qwensel (najstarszy drewniany dom w mieście – XVII wiek).

5. Prom Föri

Niewielki prom linowy łączy brzegi Aury od 1904 roku. Pływa non stop, ułatwiając komunikację w tej części miasta. Podróż na drugi brzeg zajmuje 2 minutki i co ważne – jest darmowa. Możecie przepłynąć na drugą stronę, zrobić zakupy (akurat jest tam sklep) i wrócić. Fajna atrakcja, która może się spodobać dzieciom 🙂

6. Funikular na wzgórze Kakola

Kolejka liniwa wwozi chętnych za darmo na Wzgórze Kakola. Deniwelacja terenu wynosi ok. 35 metrów, więc nie jest to pokaźna góra, jednakże mimo tego jazda wagonikiem w górę jest ciekawą atrakcją. Na wzgórzu było najsurowsze więzienie w Finlandii. Było, bowiem obecnie więzienne bloki zmieniają się w lofty, browar i restauracje.

7. Zamek

Warownia (obóz warowny) została zbudowana w XIII wieku, zaś na początku XIV stulecia stała się zamkniętym zamkiem. Największa przebudowa przypada na XVI wiek, kiedy zamek stał się rezydencją wielkiego księcia Finlandii – Jana III. Ówczesna renesansowa forma zamku zachowała się do czasów obecnych. Co ciekawe, książe Jan III poślubił polską królewnę Katarzynę Jagiellonkę, która, co oczywiste, również mieszkała na zamku. Zamek prezentuje dość surową, zwartą bryłę otoczoną dużą ilością zieleni. Można rzec, że to enklawa dawnych czasów pośród współczesnego portu.

8. Dzielnica Port Arthur

Dzielnica składa się z skromnych, piętrowych domów nakrytych spadzistymi dachami. Poruszaliśmy się ulicą Puutarhakatu, której krajobraz wypełniają kolorowe, drewniane elewacje XIX-wiecznych domów. Miłe dla oka historyczne pierzeje ciągną się wzdłuż owej ulicy jak i przecznic, tworząc dzielnicę o typowym dla tego rejonu Europy charakterze.

9. Nowy Rynek

Rynek zaskakuje in plus swoim wyglądem. Środek placu, przeznaczony dla pieszych, nie jest bynajmniej betonową pustynią. Owszem, wyłożony granitowymi płytami, jednakże bardzo ciekawie urozmaicony. Nowy Rynek to centrum Turku, miejsce w którym przystanki mają liczne linie autobusowe, gdzie znajdują się siedzimy gazet i banków, przy którym stoją wartościowe i ładne budynki, w których działają sklepy, centra handlowe i restauracje. Cerkiew Św. Aleksandry jest bardzo ważnym elementem placu, bowiem zamyka jego północną stronę. Cerkiew zbudowano w latach 1839-1845 wg. proj. Carla Ludwiga Engela. Pozostała zabudowa tworzy zwarte pierzeje, na które składają się historyczne, jak też współczesne elewacje. Między innymi neoklasycystyczny gmach Teatru Szwedzkiego z 1839 roku. Projektantem elewacji był Carl Ludwig Engel, a zatem to jego drugie dzieło przy tym samym placu.

10. Park Polski

Ów park znajduje się na wzniesieniu, do którego prowadzi ul. Aurakatu. Park Polski, podobnie jak inne, jest bardzo zadbany i schludny, za co należy się duży szacunek. Stare drzewa, skały, alejki wijące się, biegnąc góra-dół i trochę widoczków. W parku znajdziemy również rzeźbę odlatujących łabędzi, którym towarzyszy fontanna.


Interesujące miejsca w Turku na mapie miasta:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieję, że owe dziesięć miejsc w Turku choć trochę zaspokoiło Waszą ciekawość na temat tego miasta.

Oczywiście wspaniałych miejsc jest więcej! Wyspa Ruissalo, wiele ciekawych placówek muzealnych, w tym Forum Morskie bądź wnętrze Domu Qwensel, inne parki, stare kościoły w innych dzielnicach i jeszcze więcej.

Zachęcam do zaglądania na moje socialmedia – Miejski Wojażer na FB oraz miejskiwojazer na IG.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa