Ateny – 19 miejsc, które WARTO odwiedzić w stolicy Grecji

A

Cześć moi Drodzy!

W lutym 2023 roku wraz z Narzeczoną odwiedziliśmy stolicę Grecji – Ateny. Przygotowałem dla Was listę najciekawszych moim zdaniem miejsc, które polecam zobaczyć.

Ateny to dom miliona dziko żyjących kotów, pomarańczy rosnących WSZĘDZIE, starożytnych zabytków przenoszących w czasie, wzgórz z historią i pejzażami, że hoho, ulicznego handlu, urokliwych uliczek jak i pełnych gwaru, klaksonów i graffiti ulic.

“Białe” miasto rozciągające się między górami a Morzem Egejskim to szereg miejsc, atrakcji, zabytków i wartych skosztowania pyszności.

W gęstej sieci ulic przy palącym słońcu łatwo się zgubić, warto zatem mieć wypisane KONKRETNE i SPRAWDZONE miejsca oraz atrakcje, na bazie których ułożycie sobie trasę i zobaczycie wiele pięknego.

Oto 19 miejsc w Atenach, które nie powinny umknąć Waszej uwadze!

Lokalizacja miejsc na mapie Aten:


1. Dzielnica Plaka

Dzielnicy Plaka, charakteryzuje się wąskimi, krętymi uliczkami, pastelowymi fasadami neoklasycystycznych domów, schodami i przejściami pełnymi tajemnic, niewielkimi kościółkami i położeniem pod Akropolem, stanowiącym dominantę ulic i placów. Spacerując po Place można się przekonać jak wyglądały Ateny pod koniec tureckiego panowania. Dzielnica sąsiaduje z NAJWAŻNIEJSZYMI zabytkami, wspomniany Akropol, ale też ruiny antycznych rynków – Agory Greckiej i Agory Rzymskiej. Okolica jest piękna i malownicza, uliczki oddają swój urok przechodniom, którzy z każdym krokiem dostają serię nowych wrażeń.

2. Dzielnica Anafiotika

Anafiotika to maleńka część Plaki, położona w najwyższej jej części, pod murami Akropolu. Malowniczą dzielnice założono w połowie XIX wieku dla robotników pracujących przy pałacu króla Ottona. Kamieniarze, murarze oraz stolarze, przybyli do Aten z wyspy Anafi i można rzec przenieśli typową cykladzką architekturę do centrum stolicy Grecji.

Wąskie przejścia między białymi domkami są jak pełen klimatu labirynt. Urokliwe wejścia do domów, strome schody, kwiaty, kolorowe okiennice, liczne koty, to wszystko oddaje klimat cykladzkich wysp. NAJBARDZIEJ ujmuje widok z samej góry, kiedy stojąc ponad kościółkiem Św. Jerzego, widać cudny miejski krajobraz, mając na pierwszym planie flagę Grecji oraz dzwon i krzyż owej świątyni, zaś w tle góry.

3. Ulica Lisikratous

Lisikratous – to zdecydowanie jedna z WSPANIALSZYCH ulic w Atenach! Sama zabudowa jest ciekawa, jednakże to nie ona stanowi o uroku uliczki. NAJCIEKAWSZE są zamknięcia osi widokowych. Z jednej strony jest to mający niemal 1900 lat Łuk Hadriana, zaś z drugiej górujące ponad zabudową skaliste wzgórze i Akropol. Łuk Hadriana zbudowano z marmuru w 131 roku ku czci cesarza Hadriana. Stoi on jak gdyby nigdy nic przy jednej z głównych ulic miasta. TRZEBA go ujrzeć. Na drugim biegunie ulicy Lisikratous stoi Pomnika Lizykratesa. Monument wzniesiono w 335 roku p.n.e. podczas Wielkich Dionizjów (święta na cześć Dionizosa).

4. Plac Monastiraki

Plac Monastiraki jest jednym z ciekawszych pod względem barwności architektury oraz spędzających tutaj swój czas ludzi. O kolorycie tego miejsca stanowią świątynie – Kościół Pantanassy z prawdopodobnie X wieku oraz Meczet Tzistarakis zbudowany w 1759 roku. Widok na plac wraz z Akropolem w tle to jeden z tych obrazków miasta, które stanowią o jego wyjątkowości.

Plac Monastiraki to barwna mozaika ułożona pod nogami, różnoraka pod względem wysokości i stylu zabudowa, wylewające się z uliczek masy spacerowiczów, otwarcie urbanistyczne na Akropol.

Klimat tutaj panujący odbiega od sielskich pejzaży plaki, ale to jest NAJPIĘKNIEJSZE, kiedy miasto potrafi zaskakiwać i budzić emocje.

5. Ulica Ifestou

Pełna sklepików i kramów ulica Ifestou oraz odchodzące od niej uliczki to pamiątki wszelkiej maści, obrazy, książki, naczynia, szkło, starocie – wszystko nadaje okolicy targowego klimatu.

6. Agora Ateńska

W starożytnej Grecji był to główny plac w mieście, wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne oraz handlowe. Miejsce wyznaczono już w 600 roku p.n.e., zaś zabudowa powstawała w ciągu piątego, czwartego oraz drugiego stulecia przed Chrystusem.

Charakterystycznymi budynkami były STOA – wydłużone hale kolumnowe, z których najlepiej widoczna z ulicy Adrianou jest Stoa Attalosa. Zbudowano ją w połownie II wieku p.n.e., zniszczono przez Herulów w 267 roku i odbudowano w latach 1953-1956. Co ciekawe, przez wiele lat na terenie Agory rozhulała się chaotyczna miejska zabudowa. Wyburzono ją dopiero w latach 60-tych XX wieku i pozwolono wejść na teren archeologom. Dzięki temu dzisiaj każdy chętny ma możliwość przyjrzeć się z bliska centrum miasta sprzed 2,5 tysiąca lat.

7. Agora Rzymska

Założony w pierwszym wieku przed Chrystusem starożytny rynek miejski. Poczucie historii, starożytności i antyku, niewypowiedzianego klimatu i aury, która jest tutaj jak zaczarowana. Widok jak z pocztówki. Wieża Wiatrów jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytnych Aten. W okresie panowana Turków w połowie XV wieku na ruinach chrześcijańskiej bazyliki zbudowano meczet. Ten został przebudowany w XVII stuleciu, zaś później, już po odzyskaniu przed Grecję niepodległości, w 1834 roku. Od strony zachodniej stoi Brama Ateny Walczącej, która zachowała się, mając ponad 2 tysiące lat! Agorę Rzymską możecie spokojnie zwiedzać oglądając zabytki zza ogrodzenia, bez konieczości kupowania biletów.

8. Plac Syntagma i Parlament

To centralnie położony plac, skupiający najważniejsze ulice, komunikacje miejską oraz miejsca ważne z perspektywy turysty zwiedzającego miasto. Nazwa placu pochodzi od Konstytucji (Syntagma = Konstytucja), którą w 1843 roku wydał pierwszy król Grecji – Otton. Wschodnią część placu zajmuje najważniejszy budynek – Stary Pałac Królewski, obecnie Grecki Parlament. Neoklasycystyczny gmach zaprojektował bawarski architekt Friedrich von Gartner, zaś zbudowany został w latach 1836-1843. To właśnie przed nim stoją Ewzoni, czyli żołnierze Gwardii Prezydenckiej, trzymający wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Warto zwrócić uwagę na ich tradycyjne mundury i nietypowe, charakterystyczne kroki.

Większa część Placu Syntagma udostępniona jest pieszym i służy za miejsce spotkań, centrum przesiadkowe oraz teren przeróżnych wydarzeń. Plac jest elegancką, wielkomiejską przestrzenią, przez której środek biegnie szeroki trotuar, zaś bo obu stronach króluje zieleń. W centrum stoi fontanna, która wraz z Parlamentem w tle, stanowi charakterystyczny widok centrum Aten.

9. Ogrody Narodowe

Ogrody Narodowe to zielona enklawa w samym centrum gęsto zabudowanego miasta. Teren zielony o powierzchni 15,5 ha, rozciąga się za budynkiem Parlamentu. Ogrody założono na zamówienie królowej Amalii w 1838 roku. Aby spełnić marzenie królowej, grecka marynarka wojenna przywoziła egzotyczne rośliny z różnych zakątków Europy. W latach 20-tych XX wieku park został udostępniony dla gości. Obecnie ogrody są dostępne za darmo, będąc świetnym terenem zielonym, pozwalającym uciec od miejskiego zgiełku. Na terenie parku uwagę zwraca szpaler wysokich palm z gmachem Parlamentu w tle, uroczy stawek i mini zoo oraz starożytne ruiny.

10. Wzgórze Aeropag

To niepozorne skaliste wzniesienie (115 metrów n.p.m.) daje oglądać świetnie widoczną Agorę, całe centrum Aten, wzgórze Akropolu z widocznymi z tej strony Propylejami oraz góry wokół miasta. W panoramie miasta kilka wzgórz z Likawitos na czele, które wyrastają wysoko ponad budynki, urozmaicając cały pejzaż. Krajobraz z jednej strony zdominowany jest przed ogrom miasta, które zdaje się nie mieć końca, zaś z drugiej strony przez skały i zieleń, gdyż ta część Aten jest zdecydowanie interesująca pod kątem natury i świetna na ucieczkę przed miejskim gwarem.

11. Wzgórze Akropol

Akropol jest symbolem Aten, miejscem o którym słuchaliśmy w szkołach i skupiskiem starożytnych budowli, których wartość architektoniczna i historyczna jest na najwyższym poziomie. W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wzgórze Akropolu wznosi się na 157 metrów n.p.m. Jego szczyt to około 3 ha powierzchni, gdzie od dawien dawna budowano świątynie. Zamieszkany już w neolicie, od VIII wieku p.n.e. wzgórze stało się miejscem kultu boginii Ateny. Niestety po świątyniach z tego okresu nie ma śladu, gdyż zostały zniszczone podczas wojen perskich. Odbudowę zainicjował Peryklen, który owo dzieło powierzył Fidiaszowi, jak również Iktinosowi, Mnesiklesowi i Kallikratesowi. Wówczas, w dużej mierze w V wieku p.n.e., powstał kompleks świątyń i budowli, którymi zachwycają się turyści z całego świata.

MOCNE pierwsze wrażenie robi Odeon Heroda Attyka! Zbudowany w 161 roku na południowo-zachodnim zboczu Akropolu jest jednym z miejsc w Atenach, które zostają w pamięci. Odeon to inaczej teatr, a ten mógł pomieścić 5 tysięcy osób. Odeon na tle współczesnego miasta, gór oraz morza, prezentuje się NIEZWYKLE.

Zwracając się w stronę głównego wejścia na Akropol, po prawej stronie widać Świątynia Ateny Nike. Zbudowana w stylu jońskim około 420 roku p.n.e., stoi wysoko ponad zwiedzającymi.

Wejście na Akropol i jego główna brama to Propyleje – monumentalna budowla wzniesiona w latach 437-432 p.n.e. Zewnętrzną jak i wewnętrzną fasadę tworzyło sześć doryckich i jońskich kolumn, nakrytych tympanonami. Imponujący budynek nie przetrwał w całości, ale tak czy inaczej ROBI WRAŻENIE!

Partenon – świątynia Ateny Partenos, czyli Ateny Dziewicy, została wzniesiona w latach 447-432 p.n.e. w miejscu poprzedniego Partenonu, zniszczonego przez Persów. Monumentalna jak na tak odległe czasy budowla ma wymiary 69,5 na 30,9 metrów. Wysokich na 10 metrów kolumn było tutaj łącznie 46 (po osiem w fasadach i po siedemnaście w bocznych ścianach). Kolumnada plus skalista nawierzchnia wierzchołka wzgórza i góry w tle to widok bezcenny i TOTALNIE łączący zwiedzających z czasami sprzed 2,5 tysiąca lat.

We wschodniej części Akropolu, pod flagą Grecji, znajdziecie najlepszy punkt widokowy na tym wzgórzu. Co prawda nie widać Akropolu, na którym się stoi, ale inne piękne i ważne miejsca owszem. Z tej strony również NAJLEPIEJ prezentuje się Partenon, który pozuje do milionów fotografii.

Erechtejon – świątynia zbudowana w latach 421-406 p.n.e., poświęcona Posejdonowi i Atenie. Cechą charakterystyczną budynku jest południowy portyk, podtrzymywany przez sześć kariatyd. Kariatydy to kolumny podtrzymujące jakiś element budowli, jednakże w formie kobiet. Tutaj mamy sześć kobiecych postaci, aczkolwiek każda to kopia. Oryginały można ujrzeć w Muzeum Akropolu i Muzeum Brytyjskim. To miejsce jest jednym z NAJWAŻNIEJSZYCH zabytków na całym świecie, który uważam trzeba i warto zobaczyć.

Bilet na Akropol kosztuje 20 euro (w sezonie) i 10 euro (poza sezonem).

12. Wzgórze Filopapposa

Wzgórze Filopapposa położone jest na południowy-zachód od Akropolu. Wejście na górę nie zajmuje więcej niż 10-15 minut. W moim przekonaniu, wzgórze Filopapposa oferuje NAJLEPSZY widok na Akropol, który od południa prezentuje się ZJAWISKOWO! Z drugiej zaś strony, prezentuje się panorama miasta z morzem w tle! Właśnie z tego miejsca najbardziej czuć ogrom miasta, które ciągnie się aż nad Zatokę Sarońską, choć same Ateny ciągną się do pewnego momentu, dalej są inne miasta, ale ich nieprzerwana, gęsta i zwarta zabudowa ROBI WRAŻENIE jednego organizmu miejskiego. Na wzgórzu stoi również Pomnik Filopapposa (rzymskiego senatora i konsula) zbudowany w latach 114-116, a więc ponad 1900 lat temu.

13. Ulica Ermou

To jedna z głównych handlowych ulic w Atenach, która na 1,5 km długości, aż w połowie jest deptakiem. Wytyczona w 1833 roku wg planu panów arch. Kleanthisa i Schauberta, stanowi bardzo ważną oś widokową oraz przestrzenną, łączącą okolice stanowisko archeologiczne Kerameikos z Placem Syntagma. Odcinek ulicy będący deptakiem to zagłębie sklepów modowych i wielu innych. Zabudowa nierzadko jest ciakawa, natomiast główną rolę gra tutaj zamknięcie osi przez gmach Parlamentu oraz Kościół Pantanassy. Niewielka świątyna stoi na środku ulicy, choć to ona była tutaj pierwsza, “wyprzedzając” ulicę o jakieś 800 lat. Co interesujące, budowa ulicy Ermou sprawiła, że rozważano rozbiórkę kościółka, jednak całe szczęście ten pomysł odrzucono.

14. Ulica Aiolou

Spacer wyłączoną z ruchu ulicą jest przyjemny i relaksujący z kilku względów. Pierwszym jest fakt “otulenia” przez palmy, krzewy i drzewka pomarańczowe oraz fasady różnorakich budynków. Drugi to niezwykłe poczucie odosobnienia od ruchliwych ulic, których ni to nie słychać, nie widać, jesteśmy tylko tu i teraz w tym mikroświecie pełnym skarbów.

Jednym z takich skarbów jest kościół Panagia Chrysospiliotissa. Świątynia poświęcona jest Zaśnięciu Najświętszej Marii Panny, zaprojektowana przez Dimitriosa Zazosa i zbudowana w XIX wieku. Kościół łączy elementy neoklasycyzmu z bizantyjskimi wpływami. Elewacje zdają się być wzniesione z ciosanych kamieni. Lokalnego charakteru dodają smukłe, wysokie i zakończone półokrągłymi zamknięciami otwory okienne oraz wieże i kolumna.

Za ulicą Ermou jest FENOMENALNA oś widokowa, gdyż Akropol jest tutaj ŚWIETNYM zamknięciem spokojnej uliczki! Wszystko tutaj ładnie “siada”.

15. Wzgórze Likawitos

Wzgórze Likawitos wznosi się na 277 metrów n.p.m. Na góre można spokojnie wejść pieszo, poczynając od ulicy Sarantapicho, korzystając z własnej orientacji. Początkowy fragment trasy wiedzie sosnowym lasem i już z tej wysokości można ujrzeć NIESAMOWITY pejzaż – gęsto zabudowane miasto, wyrastający mocno Akropol i Morze Egejskie w tle. Będąc coraz wyżej, w dole widać lśniące budynki liczone w tysiącach w tym jeden wyjątkowy – mający około 2,5 tysiąca lat Partenon, zaś na dalszym planie złota od słońca Zatoka Sarońska z widoczną nań flotyllą, czekającą zapewne na wejście do portu w Pireusie. Najwyższa część wzgórza jest już “goła”, to znaczy nie ma tutaj drzew, a za to agawy i opuncje, dodające pejzażowi unikalnego wyrazu. Panorama Aten ze wzgórza Likawitos ONIEŚMIELA ogromem tego miasta, a w zasadzie metropolii. Na samym szczycie stoi mały kościółek Św. Jerzego z XIX wieku i to tutaj jest główny punkt widokowy. Miasto i morze łączą się w jednym, pełnym uroku pejzażu, który moglibyśmy oglądać i oglądać. Oto jeden z najpiękniejszych widoków z miastem w tle.

16. Plac Kotzia

Plac Kotzia, którego nazwa została wzięta od Konstantinosa Kotziasa – byłego burmistrza Aten – jest jednym z tych, które warto zobaczyć. Przy placu zachowało się kilka neoklasycystycznych gmachów, w tym ratusz gminy Ateny. Został zbudowany w roku 1874 i rozbudowany o drugie piętro w 1937 roku. Dość skromny jak na tak znaczące i duże miasto, aczkolwiek pełen ładu i klasycznych kształtów.

17. Plac Św. Ireny

Pomarańczowe drzewa i duuuuuużo gęstej zieleni, między nią restauracyjne stoliki, ponad drzewami śliczna zabudowa oraz cytryny na tle Kościoła Św. Ireny! Tyle klimatu i uroku w jednym tylko miejscu. Oto Ateny!

18. Plac Katedralny

To jeden z głównych placów tej części miasta, a swą nazwę wziął, a jakże, od stojącej tutaj Katedry Zwiastowania Matki Bożej. Świątynia została zbudowana w latach 1842-1862 pod kierunkiem kilku architektów – Theophila Hansena, Dimitrisa Zezosa, Panagisa Kalkosa oraz Francois Boulanger. Do budowy murów katedry wykorzystano marmur z 72 zburzonych kościółków! Tuż obok katedry, stoi maleńki (12,2 na 7,6 metra) kościółek św. Eleutherios. Został wzniesiony najprawdopodobniej w XIII stuleciu z wykorzystaniem “spolla” z istniejących wcześniej budynków (rzeźby/mury z istniejących dawniej budynków). Katedra Zwiastowania Matki Bożej i Kościółek św. Eleutherios razem prezentują się zjawiskowo! Otoczenie placu to wyższe niż na Place kamienice, w tym nowocześniejsze fasady.

19. Plac Omonia

Plac Omonia jest jednym z głównych placów w Atenach, stanowiąc północny narożnik XIX-wiecznego miasta. Środkową część placu zajmuje duża fontanna, której niższe wraz wyższymi, pieniącymi się strumieniami tworzą interesujący wodny spektakl. Tłem dla fontanny jest oczywiście zabudowa! Różnorodna wysokościowo, elewacyjnie i stylistycznie. Mamy szklaną elewacje, mamy trochę szarzyzny z klimatyzatorami, są też ciekawsze fasady kamienic. Świetnie prezentują się klasycystyczne kamienice mieszczące hotele: “Bagkeion” oraz “Megas Alexandros”, będące “bramą” ulicy Athinas. Od Placu Omonia (inaczej placu Zgody) odchodzi aż 6 ulic, których perspektywy ciągną się daleko ubrane w pierzeje wysokich budynków.


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę nowego artykułu i mam nadzieję, że okazał się przydatny. W razie pytań, możecie dawać znać tutaj w komentarzu bądź na FB lub IG.

Co ważne, jeśli interesuje Was dokładniejszy opis Aten i tego co sam zobaczyliśmy w tym mieście, zajrzyjcie TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Zachęcam również do zaglądania i śledzenia mnie na FB – Miejski Wojażer i IG – miejskiwojazer. Dziele się tam na bieżąco miejscami, które odwiedzam. Załączam zdjęcia, piszę na żywo z danego miejsca i dodaje relację.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa