Dzień w Bratysławie – jak poprowadzić spacer? (mapa z trasą i ważnymi punktami)

D

Cześć moi Drodzy!

Stolica Słowacji to fascynująco ciekawe miasto położone całkiem blisko Polski. Uważam, że Bratysława nadaje się na świetny jednodniowy wypad.

Z tego względu, aby Wam pomóc, napisałem przewodnik na dzień w Bratysławie z którym w ciągu jednego tylko dnia poznacie centrum stolicy Słowacji.

Wspomnę, że planowaniem tego typu wyjazdów sam dla siebie zajmuje się od 2010 roku, kiedy to pierwszy raz pojechałem sam do innego miasta i był to Wrocław. Na swoim koncie jeśli chodzi o wycieczki jednodniowe/weekendowe mam na przykład Wiedeń, Pragę, Mediolan, Londyn, Bergen bądź Kijów.

Artykuły z planami na dzień lub dwa w różnych miastach znajdziecie TUTAJ. Zapewniam, że w ciągu dnia jesteście w stanie zobaczyć bardzo dużo. Właśnie o to dbam.

Odwiedziłem Bratysławę podróżując po Słowacji latem 2022 roku. Miasto zrobiło na mnie wrażenie mnogością przeróżnych przestrzeni i atrakcji. Spacer po Bratysławie budzi pozytywne emocje i nie daje się nudzić. Kameralne i śliczne Stare Miasto, most “UFO”, górujący nad miastem Zamek oraz wiele interesujących ulic.

Z tym planem zobaczycie wiele interesujących miejsc w Bratysławie i poczujecie jej klimat! A zatem, zapraszam na spacer po stolicy Słowacji!


Skąd najlepiej zacząć zwiedzanie?

Do Bratysławy dojedziecie zapewne pociągiem, autobusem, ewentualnie samochodem. Dworce – kolejowy i autobusowy – położone są dość daleko od siebie. Z tego względu jako miejsce startu rekomenduję Hodžovo námestie przed Pałacem Prezydeckim. Z Dworca Autobusowego dotrzecie tutaj trolejbusem linii 42. Z kolei z Dworca Kolejowego jest to dystans 1 km, więc spokojnie do przejścia pieszo.

Trasa na mapie Bratysławy

Hodžovo námestie i Pałac Prezydencki

Zwiedzanie zaczynamy od razu, bowiem moi Drodzy Hodžovo námestie to jeden z głównych placów w centrum miasta. Najważniejszym obiektem jest tutaj Pałac Prezydencki z połowy XVIII wieku. Zachęcam do tego, aby spojrzeć na malowniczą elewację z perspektywy ogrodu, znajdującego się na północ od zabytku. Wejście do ogrodu jest darmowe.

Nie tylko typowe turystyczne ulice

Kierujemy się na południe na Hurbanovo námestie przy którym pięknie wygląda barokowy Kościół Trynitarzy z lat 1717-1727. Na północnym skraju Starego Miasto biegnie wielkomiejska w wyrazie Námestie SNP. Wędrówka ulicami Námestie SNP -> Špitálska -> Štúrova to świetne doświadczenie. Uważam, że WARTO zobaczyć najróżniejsze w wyrazie ulice, nie tylko typowo turystyczne. Ciąg arterii, o których napisałem powyżej, spaja mocno różnorodną zabudowę, na którą składają się mocne w wyrazie kamienice, budynki współczesne, fasady kościołów i wiele innych.

Idziemy nad Dunaj, a po drodze – Niebieski Kościółek

Wzdłuż ulicy Štúrovej śmiga tramwaj, zaś całkiem blisko (trzeba przejść przez Park Gabora Barosa i ul. Sienkiewicza) znajduje się Kościół Św. Elżbiety. Zbudowany w latach 1909-1913 jest jednym z ciekawszych budynków w Bratysławie. Wracamy do ulicy Štúrovej, by kawałek dalej na południe trafić nad Dunaj.

Promenada nad rzeką między Starym a Nowym Mostem fajnie się miastu udała, zatem nie może Was tutaj zabraknąć. Trakt pieszy nad Dunajem jest super miejscem pod kątem krajobrazowym, jak i przestrzenią relaksu i dla przykładu zjedzenia czegoś co macie ze sobą.

Śliczne Stare Miasto – ulice, place, pałace i zabytki

Z nad rzeki odbijamy sobie w Námestie Ľudovíta Štúra i powoli zagłębiamy w Starym Mieście. Na samym początku odwiedzimy podłużny, zielony plac Hviezdoslavovo námestie. Z jednej strony plac zamyka Teatr Narodowy, zaś z drugiej niepozorna Kolumna Morowa. Plątanina wąskich uliczek, pełnych blasku placów oraz masy zabytków to oczywiście Stare Miasto. Patrząc na mapę GOOGLE’a cały ów obszar odróżnia się czerwienią dachów zabytkowych kamienic.

Dobrze jest zobaczyć pewne miejsca, a jednocześnie chciałbym, byście sami odkryli tę część miasta. Taki spacer smakuje najbardziej! Ze swojej strony polecam takie ulice jak: Panská, Laurinská, Kapitulská, Ventúrska, Michalská bądź Uršulínska. Jeśli chodzi o place Starego Miasta to koniecznie udajcie się na: Hlavné námestie, Primaciálne námestie, Františkánske námestie oraz Rudnayovo námestie.

Staromiejskie uliczki kryją dziesiątki jak nie setki pięknych najczęściej barokowych fasad kamienic i pałaców. To one zapewniają klimat i tworzą krajobraz ulic i placów. Ale nie tylko! Miasto ma swój charakter dzięki świątyniom z Katedrą Św. Marcina na czele oraz innym zabytkom jak Ratusz lub Brama Michalska.

Ulica Kapucinska czyli super miejski widok

Bramą Michalską wychodzimy z obszaru Starego Miasta i kierujemy w ulicę Kapucínską. W moim mniemaniu jedna z ładniejszych w mieście! Stojący na jej osi na wzgórzu Zamek stanowi niebywałe tło! Kierujemy się zatem w stronę Zamku, który jest jednym z ważniejszych zabytków Bratysławy.

Zamek – widoki, warownia, ogród

Wzgórze, na którym stoi warownia, wznosi się na 85 metrów ponad poziom Dunaju, więc z góry rozciągają się świetne widoczki. Teren zielony wokół Zamku jest przyjemnym miejscem – dogodnym by w spokoju odpocząć i jednocześnie oglądać śliczne widoczki. Zachęcam byście pod Zamek weszli ulicami Żydowską i Mikulášska, następnie schodami obok kościółka Św. Mikołaja i kolejnymi schodami już w pobliżu Zamku.

Co ważne, okolica Zamku, piękny barokowy ogród w północnej części całego założenia oraz dziedzińce są dostępne ZA DARMO. Koniecznie zerknijcie na cudną panoramę miasta.

I na koniec – widok z Mostu SNP

Jeśli o panoramie mowa, kolejnym miejscem, które szczerze Wam polecam jest Most SNP z punktem widokowym ulokowanym na samej górze pylonu mierzącego niemal 100 metrów! Wejście do pylonu gdzie kupicie bilety i wjedziecie windą na górę, znajduje się z drugiej strony rzeki z Parku Janka Krala.

Aby się do niego dostać, będziecie potrzebowali przejechać autobusem do przystanku “Aupark” i wówczas przejść w stronę centrum handlowego i Parku Janka Krala. Wjazd kosztuje 10 euro. Z góry jest WSPANIAŁY widok na każdą stronę miasta! Szczególnie jak na dłoni widać centrum Bratysławy. Warto tutaj być.


Kilka (istotnych) słów na koniec

Tutaj proponuje zakończyć zwiedzanie Bratysławy. Oczywiście ciekawych miejsc jest w mieście więcej, więc jeśli starczy Wam czasu, możecie kontynuować zwiedzanie Brarysławy. Jednocześnie uważam, iż trasa i miejca, które Wam opisałem są idealne na pełen atrakcji dzień w stolicy Słowacji.

Dziękuję za lekturę nowego artykułu i mam nadzieję, że okazał się przydatny. W razie pytań, możecie dawać znać tutaj w komentarzu bądź na FB lub IG.

Co ważne, jeśli interesuje Was dokładniejszy opis Bratysławy i tego co sam zobaczyłem w tym mieście, zajrzyjcie TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Zachęcam również do zaglądania i śledzenia mnie na FB – Miejski Wojażer i IG – miejskiwojazer. Dziele się tam na bieżąco miejscami, które odwiedzam. Załączam zdjęcia, piszę na żywo z danego miejsca i dodaje relację.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa