12 miejsc, które WARTO zobaczyć w Bratysławie

1

Cześć moi Drodzy!

W lipcu 2022 roku wraz z Narzeczoną odwiedziliśmy Słowację. Nie mogło zabraknąć wędrowania po jej stolicy – Bratysławie. Miasto okazało się na tyle interesujące, że nie mogę nie podzielić się z Wami miejscami, które uważam za ładne i godne odwiedzenia.

W gęstej sieci uliczek łatwo się zgubić, warto zatem mieć wypisane KONKRETNE i SPRAWDZONE miejsca na bazie których ułożycie sobie trasę i zobaczycie wiele pięknego. Opis trasy i mapę macie TUTAJ.

Na początek co nieco o samej Bratysławie:

Bratysława to stolica Słowacji i największe miasto w kraju. Mieszka tutaj 475 tysięcy osób, zaś powierzchnia owego grodu to aż 368 km2. Miasto położone jest nad Dunajem (wysokość 126 m n.p.m.) oraz na wzgórzach Małych Karpat (najwyższy szczyt – 514 metrów n.p.m.) Jest jedyną stolicą na świecie, która (jako miasto!) graniczy z dwoma państwami – Austrią i Węgrami. Wspaniałe ukształtowanie terenu Bratysławy, różnoraka architektura, nieszablonowe położenie i klimat dzielnic sprawiają, iż to miasto jest bardzo CIEKAWE. Interesująca jest również jego historia, ponieważ Bratysława przez długi czas od 1536 roku do XIX wieku, gdy te funkcje przejmowała Buda, była miastem koronacyjnym władców Węgierskich. Dopiero po I wojnie światowej stała się stolicą Słowacji (wchodzącej w skład Czechosłowacji).

Jeśli macie ochotę na więcej informacji dotyczących Bratysławy oraz opis tego zobaczyliśmy, zapraszam TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. Te trzy wpisy to dość dokładne przedstawienie trasy, jaką się poruszaliśmy i interesujących miejsc.

Tymczasem zapraszam Was do listy 12 interesujących i pięknych miejsc w Bratysławie, które uważam WARTO zobaczyć!

Lokalizacja miejsc na mapie Bratysławy:


1. Kościół Św. Jadwigi (niebieski kościółek)

Kościół Św. Elżbiety Węgierskiej, ze względu na swój kolor, nazywany jest również Niebieskim Kościółkiem. To jeden z PIĘKNIEJSZYCH architektonicznie budynków w Bratysławie! Secesyjną świątynię zbudowano w latach 1909-1913 wg. projektu węgierskiego architekta Ödöna Lechnera. Czterospadowy dach, eliptyczna wieża oraz utrzymane w takiej samej stylistyce wnętrze (np. ławki) dają przemiłe wrażenie. Wzięliśmy udział we Mszy Świętej, więc dokładnie przyjrzeliśmy się wnętrzu.

2. Hviezdoslavovo námestie

Przestronny zielony plac w południowej części Starego Miasta od wschodu zamknięty jest reprezentacyjnym XIX-wiecznym gmachem Teatru Narodowego. Przed wejściem do teatru stoi Fontanna Ganimedesa, dodatkowo zdobiąca ów budynek. Hviezdoslavovo námestie ciągnie się w kierunku południowo-zachodnim, tworząc zacienioną przez dorodne drzewa aleję, wzdłuż której ciągną się staromiejskie kamienice. Spacer tutaj to przyjemność również ze względu na miło szumiącą do ucha fontannę. Południowo-zachodni kraniec Starego Miasta (oraz zachodni fragment placu) zajmuje Targ Rybny, na którym stoi Kolumna Trójcy Świętej. Bywa również nazywana Kolumną Morową, a została wzniesiona na początku XVIII wieku po wielkiej zarazie.

3. Hlavné námestie

Hlavné námestie to główny plac Starego Miasta w Bratysławie – miejsce malownicze i fotogeniczne. Przy Rynku stoją kamienice-pałace o skromnych i eleganckich fasadach – rokokowy Pałac Kutscherfeld oraz stojący obok niego barokowy Pałac Gubernatora – jak również wyższe i bogato zdobione – np. Pałac Rolanda.

Jednakże o pięknie głównego staromiejskiego placu stanowi pierzeja wschodnia, a mianowicie Ratusz oraz Kościół Jezuitów. Stary Ratusz jest jednym z najstarszych budynków w mieście – pochodzi z XV wieku. Wówczas to połączono dwa gotyckie budynki – dom Jakuba i dom Pawera. Rada Miejska potrzebowała kolejnych pomieszczeń i w XVI wieku zakupiła dom Ungera, zaś w XIX wieku Pałac Apponyiego zbudowany w latach 1761-1762. Barokowa wieża wraz z fasadą Kościoła Jezuitów z połowy XVII wieku to emblematyczny pejzaż Bratysławy.

Rynek to nie tylko zabudowa! Otóż na jego płycie stoi nasłynniejsza fontanna w mieście – Fontanna Rolanda, której budowę już w 1572 roku, zlecił król Węgier Maksymilian II.

4. Františkánske námestie

Podłużny, ciągnący się na północ Rynku plac to kolejne wspaniałe zabytki – Pałac Mirbachów z lat 1768-1770 oraz Kościół Franciszkanów z historią ponad 700 lat! Klimatyczny kawałek miasta. Stojące vis-a-vis siebie wspaniałe budynki walczą o uwagę przechodniów. Nieco nadgryziona zębem czasu fasada świątyni, półkolumny, rzeźby oraz światło, wsprowadzają nutkę magii. Z kolei Pałac Mirbachów jest świeży, czysty, elegancki, z wydatnym gzymsem oraz tympanonem. Takie miejsca robią wrażenie.

5. Primaciálne námestie

Jeden z ładniejszych placów miasta przy którym stoi XVIII-wieczny Pałac Prymasowski oraz XV-wieczny Stary Ratusz (jego tylna fasada). Imponująca fasada Pałacu Prymasowskiego to dzieło architekta Melchiora Hefele. Został on zbudowany w latach 1778–1781 dla arcybiskupa i kardynała Józsefa Batthyányego. Co ciekawe już w XIV wieku w tym samym miejscu była siedziba biskupia, zaś od XVI stulecia rezydowali tutaj Węgierscy prymasi.

6. Staromiejskie uliczki – Panská, Kapitulská i Michalská

Panská – jej nazwa nawiązuje do pałaców i rezydencji, które eksponują swe pastelowe i zdobne elewacje. Spacer między tak wspaniałymi kamienicami i pałacami to sama przyjemność odkrywania. Jednym z takich budynków jest Pałac Johanna Pálffy’ego, wzniesiony w XIX wieku na miejscu trzech średniowiecznych kamieniczek. Cieszą estetyka oraz detale innych kamienic, zaś fasady tworzą staromiejski krajobraz pełen uroku i smaku.

Spacerując ulicą Pańską nie sposób nie zauważyć wyjątkowego pomnika – to Čumil. Čumil to po Polsku dosłownie “Gap”. Trzeba przyznać, że pomysł na pomnik wychylającego się ze studzienki kanalarza jest co najmniej ciekawy. Autor pomnika twierdzi, że niczego on nie symbolizuje, nie przedstawia również żadnej postaci. Miał po prostu ożywić okolice i trzeba przyznać, że robi to doskonale.

Kapitulská – w mojej ocenie mająca najbardziej klimatyczny wyraz na Starym Mieście w Bratysławie. Parterowe lub piętrowe domy wiją się wraz z ulicą, układając w pełen historii pejzaż. Klimatu dodaje kostka brukowa, czerwone dachówki, latarnie oraz stojący na osi uliczki Kościół Św. Marcina. Jedno z piękniejszych spojrzeń na Bratysławę to właśnie ulica Kapitulska widziana spod Kościoła Św. Marcina. Stary bruk, niskie zabytkowe domy i wieża Kościoła Klarysek.

Michalská – jedna z bardziej urodziwych w całym mieście. Schodzi lekko w dół, a przystraja ją szereg ślicznych kamienic! Są one różnej wysokości, posiadają fasady o pastelowych kolorach i detale dodające smaku. Krajobraz ulicy Michalskiej to bratysławskie Stare Miasto w najlepszym wydaniu. Oczywiście cała przestrzeń wyłączona jest z ruchu kołowego, a w licznych lokalach gastronomicznych tętni życie. W pierzei ulicy zdecydowanie wyróżnia się Pałac Leopolda de Pauli, zbudowany w latach 1775-1776. Spójrzcie tylko na ten portal wejściowy oraz grupę rzeźb na tympanonie!

7. Ulica Kapucínska i Plac Hurbanovo

Kapucínska jest jedną z ciekawszych ulic w Bratysławie (licząc te poza Starym Miastem). Z jednej bowiem strony mamy zamknięcie perspektywy wzgórzem i Zamkiem, z kolei z drugiej, białą świątynię czyli Kościół Trynitarzy. Przy owej ulicy stoi również Kościół Kapucynów z połowy XVIII wieku. Dodatkowo jezdnią kursują tramwaje, co potęguje efekt. Spójrzcie tylko na zdjęcia!

Z kolei Plac Hurbanovo zamyka od północy Stare Miasto będąc ciekawą miejską przestrzenią. Różnorodna architektura, brukowana jezdnia, sunące ulicą tramwaje, plastyczna fasada Kościoła Trynitarzy. Przez Plac Hurbanovo przechodziliśmy wielokrotnie i polubiliśmy ten klimat.

8. Pałac Prezydencki wraz z ogrodem

Obecny Pałac Prezydencki został ukończony w 1760 roku przez architekta Antona Mayerhofera dla węgierskiego arystokraty Antala Grassalkovicha. Późnobarokowo-rokokowy pałac jest ozdobą Hodžovo námestie, a jego jasna fasada i subtelne zdobienia są świetnym tłem dla fontanny w kształcie kuli ziemskiej. Z drugiej strony pałacu rozciąga się zielona enklawa – ogród francuski. Fontanna, kwiaty, strzyżone bukszpany, pomnik konny i śliczna bryła pałacu. Nie ma co mówić, to miejsce jest PIĘKNE!

9. Zamek

Zamek Bratysławski stoi na skalistym wzgórzu o wysokości 85 metrów nad Dunajem. Jego masywna prostokątna bryła z czterema narożnymi wieżyczkami stanowi dominantę miasta. Zamek jest stałą cześcią krajobrazu Bratysławy, jej punktem charakterystycznym, bez którego wiele by straciła. Historia Zamku jest baaaaardzo długa i sięga X wieku. Przez tysiąc lat wiele się działo – chociażby w 1811 roku, kiedy to warownia została zniszczona przez wojska napoleońskie. Dopiero w drugiej połowie XX wieku Zamek został odbudowany!

Cały teren Zamku wraz z dziedzińcami i ogrodami jest dostępny dla każdego chętnego za darmo. Są to m.in. Bastion Lugiland z XVII wieku, ogród angielski, barokowy budynek z XVIII wieku mieszczący Słowackie Muzeum Narodowe oraz Dziedziniec Honorowy.

Zamek i cały teren wokół wygląda PRZEŚLICZNIE! Zadbany, schludny, czysty, po prostu piękny. Śliczny ogród z rzeźbami z zalesionymi wzgórzami w tle, robi niebywałe wrażenie. Nie inaczej jest jeśli chodzi o widok z Dziedzińca Honorowego – mamy Dunaj, Most Nowy oraz Petržalkę jak na dłoni.

10. Most SNP z punktem widokowym

Zbudowany w latach 1967-1972 most ma 430 metrów długości, pylon niemal 85 metrów wysokości. Na samym szczycie pylonu działa restauracja! Jej kształt sprawia, że przeprawa często jest nazywana “Mostem UFO”. Kosztem 10 euro można wjechać na punkt widokowy, którego platforma zlokalizowana jest ponad restauracją o nazwie “Ufo”. To zdecydowanie najciekawszy (z tych, które odwiedziliśmy) punkt widokowy w Bratysławie!

Widok na Dunaj, Pečnianski las jest cudowny. Nie mniej ciekawie prezentuje się Stare Miasto, którego czerwone dachy niesamowicie kontrastują z zielonymi pagórkami i domostwami w dalszej częsci miasta. Centrum miasta to również nowocześniejsza zabudowa – stojąc na moście naliczyłem kilknaście wieżowców. Patrząc na wschód mamy pod sobą Park Janka Kráľa, Stary Most i dalsze rejony miasta, z kolei południowa część Bratysławy to dzielnica Petržalka, a tam masywne bloki mieszkalne.

11. Dzielnica Devin

Devin to małomiasteczkowy klimat dzielnicy sąsiadującej przez Dunaj z Austrią. Położony nad rzeką z jednak strony, zamknięty z drugiej pasmem Małych Karpat, skrywa świetny klimat dla lubiących odetchnąć od centrum miasta. Ruiny Zamku Devin, Kościół Św. Krzyża-Panny Marii robią miłe wrażenie. Z kolei spacer nad Dunajem bądź wędrówka nad najwyższy szczyt Bratysławy jest przyjemnym przeżyciem.

12. Pomnik Slavin

Wzgórze Slavín wyróżnia się pomnikiem z 1960 roku, upamiętniającym żołnierzy Armii Radzieckiej. Warto jednak przybyć tutaj nie dla pomnika, a po WIDOKI. Autobus, którym można dojechać w te okolice, pokonuje aż 100 metrów przewyższenia, zatem nie brakuje spojrzenia na miasto z nowej perspektywy.


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę nowego artykułu i mam nadzieję, że okazał się przydatny. W razie pytań, możecie dawać znać tutaj w komentarzu bądź na FB lub IG.

Co ważne, jeśli interesuje Was dokładniejszy opis Bratysławy i tego co sam zobaczyłem w tym mieście, zajrzyjcie TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Zachęcam również do zaglądania i śledzenia mnie na FB – Miejski Wojażer i IG – miejskiwojazer. Dziele się tam na bieżąco miejscami, które odwiedzam. Załączam zdjęcia, piszę na żywo z danego miejsca i dodaje relację.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa