10 pięknych miejsc w Lublanie, które TRZEBA zobaczyć

1

Cześć moi Drodzy!

Słowenia i jej stolica Lublana to wciąż niedoceniana turystyczna destynacja. W końcu tuż obok jest Chorwacja (która notuje rekordowe przyjazdy turystów z Polski) oraz Włochy.

Jednakże jadąc do Chorwacji lub do Włoch, możecie zatrzymać się na choćby dzień w Słowenii. O tym, co w ciągu dnia możecie zwiedzić Lublane, napiszę za tydzień.

Dzisiaj zaś mam dla Was listę 10 pięknych miejsc, które KONIECZNIE warto zobaczyć. Możecie sobie w oparciu o te miejsca ułożyć trasę zwiedzania.

Oto 10 uroczych miejsc w Lublanie, które warto zobaczyć!

Zapraszam serdecznie do lektury 🙂

1. Ulica Słoweńska i Nebotičnik

Jeśli chodzi o te typowo wielkomiejskie ulice – Słoweńska jest NAJCIEKAWSZA. Począwszy od dwóch wieżowców (wysokość szacuje na 80-100 metrów), które tworzą bramę do ulicy, poprzez historyczne, solidne kamienice, gmachy użyteczności publicznej na zabudowie z lat 30-tych kończąc. Dużo się tutaj dzieje jeśli chodzi o architekturę!

Mamy nietuzinkowe zestawienia budynków, mamy dynamikę, mamy patos i bogactwo, mamy różne style. Podobnie jest w przestrzeni publicznej. To tutaj zlokalizowane są przystanki autobusowe, sklepy, restauracje. Ulica ŻYJE! Kocham to.

Ulica Słoweńska najciekawsza jest między ulicami Štefanova i placem Kongresni Trg.

W pierzei wyróżnia się zbudowany w latach 1931-1933 Nebotičnik (w języku Słoweńskim oznacza to wieżowiec). Projektantem wieżowca z lat 30-tych XX wieku jest Vladimir Šubic. Budynek zbudowano w stylu art-deco, ma 70 metrów wysokości, a na jego górnych kondygnacjach fukjonuje kawiarnia.

Jaki jest widok na miasto?

W centralnej części Plac Prešerena, po lewej barokowe świątynie – Zwiastowania NMP i Św. Mikołaja, czerwone dachy kamieniczek przytulone są do wyniosłego, porośniętego drzewami wzgórza, na którym stoi Zamek. Zupełnie inaczej Lublana prezentuje się wzdłuż ulicy Słoweńskiej (obie strony) – czuć duże miasto, a zagęszczenie budynków imponuje. Dodatkowym atutem jest fakt, iż na horyzoncie rysuje się pasmo gór.

W pierzei za Nebotičnikiem stoi gmach Banku Słowenii oraz kamienica o wyraźnych modernistycznych kształtach (zaokrąglony narożnik, pasy okien, ciemne przyziemie i jasna elewacja). Po drugiej stronie ulicy, u wylotu ulicy Čopovej, imponuje wyglądem budynek mieszczący urząd pocztowy. Wyróżnia się jego narożnik, który został podkreślony półkolumnami, balustradą i kopułą.

2. Plac Kongresowy

W mojej ocenie najpiękniejszy tego typu plac w Lublanie. Można podzielić go na dwie części – parkową i typomo miejską/architektoniczną.

Część parkowa to schludny, zadbany, świetny park wysadzony wielkimi platanami. W alejkach białe ławki, między nimi gęsta i równa trawka. Cudowne miejsce odpoczynku, skąd można obserwować miejskie życie i niebanalne gmachy.

Przechodząc kawałek dalej na otwarty plac, odkrywa się NIESAMOWITA perspektywa, której zwieńczeniem jest zielone, wyniosłe wzgórze i Zamek na jego szczycie. Miejskie wnętrze zamykają pierzeja kamienic i drzew, widoczna na końcu placu śliczna zabudowa i wspomniane wzgórze z Zamkiem. Od strony zachodniej na zamknięciu perspektywy Placu Kongresowego stoi Kościół Urszulanek Świętej Trójcy. Zupełnie niezwykła fasada w stylu barokowym została wzniesiona w latach 1718-1726. Idąc w dół placu, po prawej stronie zobaczyłem kolejny wspaniały budynek – to Gmach Główny Uniwersytetu w Lublanie.

3. Nabrzeża nad Lubljanicą (Hribarjevo nabrežje, Petkovškovo nabrežje, Adamič-Lundrovo nabrežje i Cankarjevo nabrežje)

Petkovškovo nabrežje – Świetny bulwar nad Lubljanicą ciągnie się między Smoczym (Zmajski most) a Potrójnym Mostem (Tromostovje). Po prawej stronie urokliwa zabudowa, głównie dwupiętrowe kamieniczki z lokalami gastronomicznymi w parterach. Środkiem biegnie brukowana jezdnia, a po obu jej stronach szpalery rozłożystych drzew. Przy kamieniczkach jak i nad rzeką masa stolików przy których siedzą klienci barów i restauracji. Po drugiej stronie rzeki, nad samą wodą, ciągnie się zbudowana w latach 1940-1944 Hala Targowa. Jože Plečnik zaprojektował nieprzeciętny budynek, usytuowany wzdłuż rzeki między Smoczym a Potrójnym Mostem. Petkovškovo nabrežje jest CUDOWNYM miejscem! Urokliwa zabudowa + ładna i schludna przestrzeń publiczna + dużo zieleni + piękne widoki nad rzeką + gwar rozmów = miasto w wydaniu, jakie uwielbiam.

Hribarjevo nabrežje – już na samym początku cieszyłem oczy porośniętym zielenią Mostem Św. Jakuba, za którym wyrasta wieża Kościoła Św. Jakuba, zabudowa przy nabrzeżu i zielone wzgórze wraz z Zamkową wieżą. Za mostem zszedłem na nabrzeże tuż nad rzeką, podczas gdy wyżej biegnie brukowana jezdnia również wyłącznie dla pieszych. Za rzeką kolejne nabrzeże, mury spowite bluszczem, kamieniczki nakryte spadzistymi dachami z czerwoną dachówką. Jesienny klimat doprowadził mnie do refleksji, że chyba częściej powinienem odwiedzać miasta w październiku. Lubljanica płynie w dole, po obu jej stronach są pasy zieleni (trawka, drzewa), urokliwa zabudowa oraz górujący nad wszystkim Zamek. Zachwycającym widokom nie ma końca!

4. Prešernov trg

Plac Prešerena to centralny i najważniejszy pod kątem usytuowania plac w Lublanie. Widnieje na zdjęciach każdego turysty, na niemal każdej pocztówce lub innej pamiątce z Lublany. Nie ma się co dziwić, bowiem Plac Prešerena jest zadziwiająco ciekawy i jakże zachwycający.

Od okrągłego placu odchodzi wiele ulic i w zależności gdzie spojrzeć, tak można oglądać urzekający miejski pejzaż. Główną rolę gra tutaj Kościół Franciszkanów, a dokładniej Kościół Zwiastowania NMP. Zbudowali go w XVII wieku Augustianie, których pod koniec XVIII stulecia zmienili w tym miejscu Franciszkanie. Charakterystyczna fasada o łososiowym kolorze, podzielona jest podwójnymi pilastrami, które ciągną się przez całą jej wysokość. Środkowa część jest wyższa i zakończona trójkątnym frontem, wspartym na wolutach z obu stron. Koniecznie wejdźcie do środka! Pełne patosu wnętrze zachwyca. To świetne miejsce by odpocząć od gwaru miasta.

W tej części placu warto zwrócić również uwagę na zbudowany około 1900 roku gmach Apteki Centralnej. Przed Apteką Centralną stoi dumnie Pomnik France’a Prešerena (1800-1849). Wzniesiony w 1905 roku pomnik wieszcza narodowego (uznawany za najlepszego poetę w Słowenii, autor hymnu tegoż kraju) ma 3,5 metra wysokości.

Czas obejrzeć się na południe, w kierunku Miejskiego Rynku i Wzgórza Zamkowego. Lublana robi tutaj OGROMNE wrażenie! Stojąc w tym miejscu i później kilkukrotnie przechodząc, nie mogłem wyjść z podziwu. Na pierwszym planie słynny Potrójny Most na Lubljanicy. Za mostami dwie narożne kamienice ze ściętymi narożnikami i umieszczonymi tam ślicznymi, finezyjnymi wykuszami. Kamienice są swego rodzaju bramą, tworzącą uroczyste przejście na Miejski Rynek, który jest widoczny w oddali. Zaś w osi uliczki, ponad kamieniczkami przy Miejskim Rynku, widoczne jest zielone wzgórze i Zamek oczywiście. Cudowne wnętrze urbanistyczne!

5. Park Tivoli

Park Tivoli jest największym parkiem w stolicy Słowenii. Założony w pierwszej połowie XIX wieku wg. planów inżyniera Jeana Blancharda skrywa wiele urokliwych, wspaniałych, zielonych miejscówek.

Główna promenada jest przedłużeniem ulicy Cankarjeva i wiedzie wprost na Zamek Tivoli. To rezydencja z XVII wieku, odnowiona w połowie XIX wieku przez marszałka Józefa Radetzky’ego. Park jest przepięknym miejscem z wielkimi polanami i długimi alejkami. Mieszkańcy Lublany tłumnie spacerują, biegają i bawią się w parku. Spod lasu jest super widok na miasto, w tym wzgórze i Zamek. Przed Zamkiem Tivoli stoi barokowa fontanna “Chłopiec z rybą” jednakże jest to rekonstrukcja. Wędrując na południe, można dotrzeć nad prostokątny staw, który wraz z otoczeniem jest wyjątkowo pięknym miejscem.

6. Mosty – Tromostovje oraz Zmajski most

Słynny Potrójny Most na Lubljanicy obecny kształt zyskał w latach 1929-1932 dzięki Jože Plečnikowi, którego to zainspirował Most Karola w Pradze. Łączy centralny plac miasta – Prešernov trg – z Stritarjeva ulica. Świetne usytuowanie, masa ciekawych obiektów obok, cudowne miejskie widoki. Czego chcieć więcej?

W pobliżu dolnej stacji kolejki linowej znajduje się Smoczy Most. Betonowa przeprawa została zbudowana w latach 1900-1901. Co ciekawe, w pierwszej wersji most miałby zdobić rzeźby skrzydlatych lwów, ale ostatecznie zdecydowano się na cztery smoki. Smok jest symbolem Lublany, co najlepiej widać w sklepach z pamiątkami.

7. Mestni trg

Mestni Trg to pełen klimatu, jak również elegancji oraz dostojnych, bogato zdobionych kamienic plac. Warto zwrócić uwagę na kolejne adresy, pod którymi stoją pięcio, a nawet siedmio osiowe kamienice/pałace. Chociażby adres Mestni Trg 24. Środkowa część kamienicy jest lekko wysunięta, osie podzielone półkolumnami i zaakcentowana trójkątnym naczółkiem oraz portalem wejściowym. Najpiękniejszy i najbardziej imponujący widok otwiera się w kierunku Katedry Św. Mikołaja, który stoi w centrum, na jego tle Fontanna Robby, po lewej narożna kamienica z wykuszem i po prawej Ratusz.

8. Stari trg

Stari Trg to ulica biegnąca równolegle do Lubljanicy oraz pod Wzgórzem Zamkowym. Mamy więc śliczną zabudowę tworzącą pełne klimatu miejskie wnętrza, a do tego z jednej strony uliczki łączące Stari Trg z nabrzeżem nad rzeką, zaś z drugiej tło w postaci górującego nad miastem Zamku. Kamieniczki są śliczne! Osobno warto patrzeć na ich partery, gdzie co kamieniczka to inna witryna, inny sklep, inny wystrój. Inna kwestia to elewacja powyżej. W większości otynkowane, ozdobione pilastrami, okna zwieńczone naczółkami, zaś całość pod wydatnym, acz odpowiednio dopasowanym gzymsem. Świetny staromiejski pejzaż.

9. Zamek

Zamek stojący na wyniosłym wzgórzu w centrum miasta widać z różnych części Lublany. Stanowi bardzo ciekawe tło dla ulic i placów, nadając dynamizmu oraz uroku. Pierwsza forteca powstała już I wieku naszej ery za sprawą Rzymian, jednakże została zniszczona w V wieku n.e. przez Hunów. Obecna budowla była wiele razy przebudowywana, a najstarszą częścią jest Kaplica Św. Jerzego z końca XV wieku.

Dziedziniec Zamku jest niewielki, ale schludny i ładnie urządzony. To świetne miejsce, by się rozejrzeć i zaplanować dalsze zwiedzanie. Nie można pominąć murów Zamku, Kaplicy Św. Jerzego z XV wieku oraz Wieży Obserwacyjnej.

10. Park Archeologiczny “Emona”

W I wieku n.e. Rzymianie założyli na terenie dzisiejszej stolicy Słowenii osadę o nazwie: Emona. Przy ulicy Erjavčeva cesta 15 jest Park Archeologiczny, gdzie możecie ujrzeć mozaiki i część chrześcijańskiego baptysterium. Niesamowite!


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę ostatniego artykułu z podróży do Słowenii, którą odbyłem jesienią 2021 roku.

Wierzę, że taki artykuł okaże się Wam przydatny i przyda się przy planowaniu podróży do Lublany. A warto tam pojechać!

Relacje z podróży umieszczam na Instagramie oraz Facebook’u – zachęcam do śledzenia!

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa