7 miejsc w Bydgoszczy, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności

7

Cześć moi drodzy!

W niniejszym artykule zaglądamy do Bydgoszczy. Wypisałem bowiem 7 miejsc w tym mieście, które TRZEBA i warto zobaczyć w pierwszej kolejności.

Jeśli wybierasz się do Bydgoszczy, zacznij właśnie od miejsc, które wymieniam w tym wpisie.

Sam byłem w Bydgoszczy wielokrotnie (myślę, że niedługo pęknie setka!) i jeśli miałbym polecić kilka KONIECZNYCH do obejrzenia miejsc, no to macie je poniżej.

Zapraszam do zestawienia 7 miejsc, lektury i zdjęć 🙂

1. Wyspa Młyńska

Wyspa Młyńska jest chlubą Bydgoszczy i jednym z tych miejsc, którego nie wypada pominąć. Nie są to jednak puste słowa, bowiem Wyspa Młyńska jest genialnym miejscem.

Łączy nadwodne położenie (z jednej strony Brda i świetny widok na Operę Nova, z drugiej strony Kanał Młynówka i klimatyczna “Bydgoska Wenecja”), zieleń (alejki między drzewami, duża trawiasta polana), zabudowę zabytkową (spichlerze, młyny), kulturę (muzea).

Spacer po Wyspie Młyńskiej to wiele różnorakich krajobrazów, masa miejsc do posiedzenia i przyglądania się miastu, przeróżne przestrzenie, dające wiele możliwości. W moim odczuciu, nie ma drugiego takiego miejsca w centrach Polskich miast.

2. Bulwar im. Narutowicza

Jeśli miałbym polecić spacer nad rzeką, KONIECZNIE przejdźcie bulwarem im. Narutowicza. Zacznijcie od Mostów Solidarności.

Niech Brda będzie Wam drogowskazem, oczekujcie coraz to nowych nadwodnych krajobrazów, pokazujących się za zakrętem.

Po prawej stronie, zobaczycie Wyspę Młyńską, gdzie szczególnie pięknie pozuje “Biały Spichlerz” i szczyt Bydgoskiej Fary na Starym Mieście. Po lewej słynna Opera Nova, dalej odgłosy miasta, lecz są one daleko, Wy zaś tutaj, nad wodą. Po rzece płyną wioślarze, widzicie również tramwaj wodny, Wyspę Św. Barbary, zabudowę Starego Miasta i Most Staromiejski im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Za mostem sławiące miasto w logo Spichlerze.

3. Stary Rynek

Centralnie ulokowany plac na Starym Mieście w Bydgoszczy. Miejsce tętniące życiem niemal cały czas.

Estetyczne, zabudowane uroczymi kamieniczkami, z elegancką posadzką i kilkoma interesującymi obiektami.

Np. najstarsza rzeźba w mieście – “Dzieci bawiące się z gęsią” z 1909 roku, gmach Kolegium Jezuickiego, mieszczący dzisiaj Urząd Miasta, pomnik “Walki i Męczeństwa” – przypominający o tragicznych wydarzeniach, czyli rozstrzelaniu Bydgoszczan na Starym Rynku w 1939 roku. Chcąc poczuć jak bije serce dawnej Bydgoszczy, warto się tutaj udać.

4. Ulica Gdańska

Najważniejsza i najpiękniejsza ulica Bydgoskiego Śródmieścia. Rzędy różnorakich, efektownych kamienic zerkają na przechodniów, Ci przyglądają się sklepowym witrynom, nad wszystkim czuwa wieża Kościoła Św. Piotra i Pawła.

Warto przejść Gdańską na odcinku od Al. Mickiewicza w dół do ul. Jagiellońskiej. Polecam szczególnie Waszej uwadze skrzyżowanie z ulicami Dworcową i Pomorską, gdzie stoi słynny Hotel “Pod Orłem”.

Widząc wielkomiejską, jakże malowniczą zabudowę ulicy Gdańskiej, przejeżdżające tramwaje, spacerujących mieszkańców jak i turystów, ciężko przywołać mi z pamięci piękniejszy krajobraz wielkomiejskiej ulicy pośród dużych Polskich miast.

5. Plac Wolności i Park Kazimierza Wielkiego

Plac Wolności to prawdziwy salon Bydgoskiego Śródmieścia. Wspaniałe połączenie wielkomiejskiej ulicy Gdańskiej z nastrojowym i uroczym Parkiem Kazimierza Wielkiego. Świetne miejsce do wypoczynku wśród zieleni, ale tuż obok monumentalnych, zdobnych kamienic.

Bliżej Parku Kazimierza Wielkiego stoi Fontanna “Potop”. Zdobi miasto od 1904 roku. Postaci zastygnięte w ekspresyjnych pozycjach, oblane wodą, są na tyle realnie odlane, jak gdyby miały za moment ożyć.

Dzieło Ferdynanda Lepckego, zostało zniszczone w 1943 roku na cele wojenne. Całe szczęście, w 2004 roku, zawiązano społeczny komitet odbudowy fontanny. 10 lat później, uruchomiono “Potop” w pełnej krasie. Miałem nawet okazje zobaczyć tę uroczystość na żywo. Park Kazimierza Wielkiego jest zacisznym, zacienionym i pełnym uroku miejscem. Warto odwiedzić!

6. Park Kochanowskiego

Śródmieście Bydgoszczy nie jedno ma imię. Dzielnica Muzyczna, której sercem jest Park Kochanowskiego, to sielankowa, zielona i pełna uroku odsłona miasta.

Park Kochanowskiego założono na początku XX wieku. Obecnie, odremontowany, zachęca do spacerów przy płynących z okien Akademii Muzycznej dźwiękach. Wzdłuż alejek zobaczycie popiersia sławnych kompozytorów.

To miejsce jest znane również z tego, iż właśnie tutaj stoi pomnik słynnej “Łuczniczki”. Rzeźba stanęła początkowo przed nieistniejącym Teatrem Miejskim w 1910 roku, jednakże później przeniesiono ją do Parku Kochanowskiego. Dzieło Ferdynanda Lepckego wyrosło na prawdziwy symbol Bydgoszczy.

7. Stary Kanał Bydgoski

XVIII-wieczny Kanał Bydgoski jest wspaniałym zabytkiem hydrotechniki. Kanał o długości 26 km zbudowano w 1,5 roku, co zapewniło połączenie wodne między Wisłą a Odrą.

Oglądanie śluz oraz spacer odcinkiem za ul. Wrocławską, to prawdziwa przyjemność. Szczególnie jesienią będziecie zachwyceni!


Kilka (istotnych) słów na koniec

Siedem miejsc, które wypisałem powyżej, nie wystarczą, by poznać Bydgoszcz. Aczkolwiek jeśli miałbym wybierać, poleciłbym właśnie te miejsca.

Zaczelibyście na Wyspie Młyńskiej, przeszli przez Stare Miasto, nad Brdą, by potem zaznać wielkomiejskiej odsłony Śródmieścia, ale również parkowej i spokojnej.

Bydgoszcz jest pięknym miastem, które warto zobaczyć. Być może właśnie w tym roku?

Zapraszam serdecznie do innych wpisów o Bydgoszczy:

Zachęcam do zostawienia niżej “lajka” oraz śledzenia bloga.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa