Cześć moi drodzy!
Zapraszam do zestawienia 7 miejsc, lektury i zdjęć 🙂
1. Wyspa Młyńska
Wyspa Młyńska jest chlubą Bydgoszczy i jednym z tych miejsc, którego nie wypada pominąć. Nie są to jednak puste słowa, bowiem Wyspa Młyńska jest genialnym miejscem.
Spacer po Wyspie Młyńskiej to wiele różnorakich krajobrazów, masa miejsc do posiedzenia i przyglądania się miastu, przeróżne przestrzenie, dające wiele możliwości. W moim odczuciu, nie ma drugiego takiego miejsca w centrach Polskich miast.
2. Bulwar im. Narutowicza
Jeśli miałbym polecić spacer nad rzeką, KONIECZNIE przejdźcie bulwarem im. Narutowicza. Zacznijcie od Mostów Solidarności.
Po prawej stronie, zobaczycie Wyspę Młyńską, gdzie szczególnie pięknie pozuje “Biały Spichlerz” i szczyt Bydgoskiej Fary na Starym Mieście. Po lewej słynna Opera Nova, dalej odgłosy miasta, lecz są one daleko, Wy zaś tutaj, nad wodą. Po rzece płyną wioślarze, widzicie również tramwaj wodny, Wyspę Św. Barbary, zabudowę Starego Miasta i Most Staromiejski im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Za mostem sławiące miasto w logo Spichlerze.
3. Stary Rynek
Centralnie ulokowany plac na Starym Mieście w Bydgoszczy. Miejsce tętniące życiem niemal cały czas.
Np. najstarsza rzeźba w mieście – “Dzieci bawiące się z gęsią” z 1909 roku, gmach Kolegium Jezuickiego, mieszczący dzisiaj Urząd Miasta, pomnik “Walki i Męczeństwa” – przypominający o tragicznych wydarzeniach, czyli rozstrzelaniu Bydgoszczan na Starym Rynku w 1939 roku. Chcąc poczuć jak bije serce dawnej Bydgoszczy, warto się tutaj udać.
4. Ulica Gdańska
Najważniejsza i najpiękniejsza ulica Bydgoskiego Śródmieścia. Rzędy różnorakich, efektownych kamienic zerkają na przechodniów, Ci przyglądają się sklepowym witrynom, nad wszystkim czuwa wieża Kościoła Św. Piotra i Pawła.
Widząc wielkomiejską, jakże malowniczą zabudowę ulicy Gdańskiej, przejeżdżające tramwaje, spacerujących mieszkańców jak i turystów, ciężko przywołać mi z pamięci piękniejszy krajobraz wielkomiejskiej ulicy pośród dużych Polskich miast.
5. Plac Wolności i Park Kazimierza Wielkiego
Plac Wolności to prawdziwy salon Bydgoskiego Śródmieścia. Wspaniałe połączenie wielkomiejskiej ulicy Gdańskiej z nastrojowym i uroczym Parkiem Kazimierza Wielkiego. Świetne miejsce do wypoczynku wśród zieleni, ale tuż obok monumentalnych, zdobnych kamienic.
Dzieło Ferdynanda Lepckego, zostało zniszczone w 1943 roku na cele wojenne. Całe szczęście, w 2004 roku, zawiązano społeczny komitet odbudowy fontanny. 10 lat później, uruchomiono “Potop” w pełnej krasie. Miałem nawet okazje zobaczyć tę uroczystość na żywo. Park Kazimierza Wielkiego jest zacisznym, zacienionym i pełnym uroku miejscem. Warto odwiedzić!
6. Park Kochanowskiego
Śródmieście Bydgoszczy nie jedno ma imię. Dzielnica Muzyczna, której sercem jest Park Kochanowskiego, to sielankowa, zielona i pełna uroku odsłona miasta.
To miejsce jest znane również z tego, iż właśnie tutaj stoi pomnik słynnej “Łuczniczki”. Rzeźba stanęła początkowo przed nieistniejącym Teatrem Miejskim w 1910 roku, jednakże później przeniesiono ją do Parku Kochanowskiego. Dzieło Ferdynanda Lepckego wyrosło na prawdziwy symbol Bydgoszczy.
7. Stary Kanał Bydgoski
XVIII-wieczny Kanał Bydgoski jest wspaniałym zabytkiem hydrotechniki. Kanał o długości 26 km zbudowano w 1,5 roku, co zapewniło połączenie wodne między Wisłą a Odrą.
Kilka (istotnych) słów na koniec
Siedem miejsc, które wypisałem powyżej, nie wystarczą, by poznać Bydgoszcz. Aczkolwiek jeśli miałbym wybierać, poleciłbym właśnie te miejsca.
Zaczelibyście na Wyspie Młyńskiej, przeszli przez Stare Miasto, nad Brdą, by potem zaznać wielkomiejskiej odsłony Śródmieścia, ale również parkowej i spokojnej.
Bydgoszcz jest pięknym miastem, które warto zobaczyć. Być może właśnie w tym roku?
Zapraszam serdecznie do innych wpisów o Bydgoszczy:
- Jak zwiedzić Bydgoszcz, mając zaledwie pół dnia? (mapka z trasą zwiedzania)
- Fordon – w Bydgoszczy, a jednak obok
Zachęcam do zostawienia niżej “lajka” oraz śledzenia bloga.
Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!