Osiem miejsc/atrakcji w Tbilisi, których TRZEBA doświadczyć

O

Cześć moi drodzy!

Gruzja to coraz częściej odwiedzany przez Polaków kraj. Wizyta nie może się obyć bez zwiedzania stolicy – Tbilisi. Wypisałem osiem miejsc/atrakcji, które koniecznie warto odwiedzić/przeżyć będąc w Tbilisi.

Zapraszam do lektury 🙂

1. Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny to ponad 100 ha pięknego, zielonego terenu, położonego za wzniesieniem, które góruje nad centrum miasta. Znajdziemy tam piękny wodospad, mostki, rzekę, wiele zielonych zakątków oraz kilka punktów widokowych z zacnymi krajobrazami.

2. Twierdza Narikala

Góruje nad Tbilisi, nie sposób jej nie zauważyć, ponieważ stanowi tło dla wielu miejskich widoków. Koniecznie wejdźcie na górę pod mury twierdzy, skąd rozpościera się szeroka panorama miasta.

3. Dzielnica Łaźni

Dzielnica Abanotubani i część dzielnicy Kala (przy ul. Botanikuri) to najpiękniejszy fragment starego Tbilisi. Wąskie, strome uliczki, zabudowa z drewnianymi zdobieniami, klimat nie do podrobienia, różnice wysokości, łaźnie. Tutaj jest PIĘKNIE!

4. Kolej linowa/szynowa na płaskowyż Mtatsminda

Sama przejażdżka koleją po zboczu góry, z oddalającą się sylwetą miasta, robi WRAŻENIE. Jednakże owe wrażenie maleje, kiedy zobaczymy widok z góry! Widoczne jest niemalże całe miasto, można długo stać i podziwiać, robić zdjęcia, cieszyć pejzażem.

5. Ulica Ioane Shavteli

Wchodząc między stare domy z drewnianymi elementami zabudowy, porośnięte zielenią fasady, idąc obok najstarszej świątyni w Tbilisi – Anczischati – poczujesz jak to miasto jest szalenie ciekawe i piękne.

6. Kolej gondolowa z Parku Rike na mury Twierdzy Narikala

Przy murach twierdzy już byliśmy, ale wjechać tam kolejką gondolową to inna sprawa! Mamy możliwość “przelecieć” nad miastem, a co raz zmieniająca się perspektywa potrafi na nowo zaskoczyć.

7. Pomnik “Matki Gruzji”

Pomnik znajduje się niedaleko górnej stacji kolejki gondolowej z poprzedniego punktu. Postawiona w 1958 roku 20-metrowa kobieta, jest metaforą charakteru Gruzinów. Spod pomnika rozciąga się świetny miejski krajobraz.

8. Aleja Szoty Rustawelego

Najważniejsza ulica w mieście, wielkomiejskie kamienice mieszają się z istotnymi w jej pejzażu gmachami użyteczności publicznej. Spacer aleją Szoty Rustawelego pozwoli Wam poznać trochę inną odsłonę miasta, mocną, miejską, pełną patosu i powagi.

Kilka (istotnych) słów na koniec

To wszystko co dla Was dzisiaj przygotowałem. Dziękuję bardzo za wizytę na blogu i lekturę tekstów.

Proszę o polubienie strony MIEJSKI WOJAŻER, ponieważ również tam dzielę się zdjęciami i pokazuje rejacje z podróży.

Odkrywajcie świat, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa