7 nieoczywistych, a CIEKAWYCH miejsc w Porto

7

Cześć moi drodzy!

Porto to drugie największe miasto Portugalii, wspaniale położone, z charakterystyczną architekturą, wieloma genialnymi punktami widokowymi i miejscami, do których każdy przyjezdny musi dotrzeć.

Również i ja starałem się nie omijać słynnych budowli lub miejsc jak Kaplica Dusz, Most Ludwika I czy Ribeira.

Jednak Porto to coś więcej, wiele więcej.

Mnóstwo ślicznych uliczek, nieoczywiste punkty widokowe (położenie miasta daje wiele możliwości), rzadko odwiedzany park czy urocze kamieniczki.

To wszystko kryje się nieco głębiej, czasami obok miejsc obleganych.

Mam dla Was 7 nieoczywistych, a ciekawych miejsc w Porto. Myślę, a wręcz jestem przekonany, że przypadną Wam do gustu 🙂

No dobrze, zaczynamy!

1. Widok spod Kościoła Santo Ildefonso

Świątynia położona na wzgórzu przy Placu Batalha sama w sobie jest piękna. Stanowi ważny akcent architektoniczny dla placu a do tego po części pokryta jest płytkami azulejos. Jednak najlepszy jest widok sprzed wejścia do kościoła na wspaniałą oś widokową! Biegnące w dół i do góry Rue de 31 Janeiro oraz Rua dos Clerigos, łączą świątynie przy której stoimy z Kościołem dos Clerigos. Niesamowita oś widokowa, która zapada w pamięci.

2. Punkt widokowy przy Kościele Św. Wawrzyńca

W okolicy Kościoła Św. Wawrzyńca jest kilka miejsc z świetnymi widokami, jednak tylko jedno oferuje ów krajobraz z fasadą świątyni na pierwszym planie. Najłatwiej tutaj dojść schodząc od strony Katedry Se. Przy Katedrze mnóstwo osób, tutaj już niekoniecznie.

3. Rua de Tomas Gonzaga

Stroma, boczna uliczka łącząca świątynie de Sao Pedro de Miragaia oraz Św. Jana. Malownicza, klimatyczna, a nie spotkałem tam zbyt wielu turystów 😉

4. Park Virtudes

Tarasowo położony park, pełen uroczych, nieobleganych zakątków, mający swoje punkty widokowe. Park nie jest tak mocno uczęszczany jak Ogrody Pałacu Kryształowego, a również można znaleźć fajne krajobrazy oraz w spokoju poczytać książkę lub zwyczajnie odpocząć.

5. Rua de Sao Bento da Vitoria

Uliczka odchodząca od placu przy Jardim da Cordoaria i biegnąca aż do mniej obleganego punktu widokowego. Najlepiej będzie, jak wstawię tutaj słowa, które napisałem stojąc na owej ulicy 🙂

“Wchodzę między uroczą zabudowę ulicy, jest dość wąsko, na balkonach widzę linki na pranie, kwiaty. Całą pierzeję po lewej stronie oświetlają promienie słońca, a wzrok biegnie od jednej do kolejnej kamieniczki, aż do wyróżniającej się fasady Kościoła Matki Bożej Zwycięskiej”

6. Rua de Sao Miguel

Kolejna wyjątkowej urody uliczka. Ależ śliczne kamieniczki można tutaj zobaczyć! Połączenie kolorów, balkonowych balustrad, zdobionych drzwi, malowanych we wzorki kafelek, a do tego stojący na końcu ulicy Kościół Matki Bożej Zwycięskiej. Robi to wrażenie.

To jedna z bardziej wyszukanych uliczek w Porto z tych, które nie należą do miejsc „must to see”.

7. Rua de Alvares Cabral

Od Placu Rebubliki odchodzi Rua de Alvares Cabral. Jeśli chodzi o zabudowę, to NAJPIĘKNIEJSZA ulica w Porto! Można iść i zatrzymywać się przed niemal każdą fasadą, gdyż serio, KAŻDA jest piękna i ciekawa.

Betonowe obramowania wokół okien i drzwi, cała fasada wyłożona płytkami, rzeźbione drzwi o tym samym kolorze co i płytki, kute balustrady. Kolejne różnią się kolorem paneli, ich kształtem, formą balustrad czy wzorami, które umieszczono nad drzwiami. Cała pierzeja, odbijająca akurat promienie światła, robi niesamowite wrażenie.

Co znamienne, na Rua de Alvares Cabral, spotkałem jedną turystkę, podobnie było na Rua de Sao Miguel.

Wniosek? Szukajcie ulic poza głównymi szlakami, bo jeśli macie w sobie wrażliwość na piękno, nie zawiedziecie się.

Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę tego wpisu 🙂 Porto jest NIESAMOWITYM miastem, do którego planuje wrócić. Warto szukać właśnie tych nieoczywistych miejsc, żeby mieć wiecej wspomnień.

Jeśli macie ochotę poczytać i zobaczyć więcej Porto, zapraszam TUTAJ.

Jeszcze jedna ważna informacja! Zapraszam TUTAJ i zostawienia lajka na fanpage’u “Miejski Wojażer”. Każdego tygodnia zamieszczam tam swoje zdjęcia różnych miast i krajów, które do tej pory odwiedziłem, a do tego zawsze znajdziesz tam link do nowego wpisu na blogu.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa