Wrocław widziany z Wieży Matematycznej oraz mały bonus

W

Cześć moi drodzy! 

Dzisiaj chciałbym pokazać Wam Wrocław z nieco innej perspektywy, a dokładniej Wieży Matematycznej, znajdującej się na gmachu Uniwersytetu. 

Byłem we Wrocławiu niemal 10 razy, wiele razy przechodziłem koło Uniwersytetu od strony Placu Uniwersyteckiego jak i Odry. Ten wpis pokaże jak niewiele potrzeba, by spojrzeć na nowo na znane miejsce.

Wieża Matematyczna to jeden z tych punktów widokowych, które nie wzbijają się wysoko ponad zabudowę. A ja takie wprost uwielbiam, ponieważ pozwalają oglądać elementy miasta jeden obok drugiego i jeden za drugim.


No dobrze, dość wstępu, czas na miasto!


Widok z Wieży Matematycznej


Na początku spojrzałem na Plac Uniwersytecki otoczony wspaniałymi budynkami. Prym wiodą barokowe – Uniwersytet, Kościół Imienia Jezus, Wydział Nauk Biologicznych czy Ossolineum (położone nieco dalej). Prócz tego mamy kamienice stojące w pierzei vis-a-vis Uniwersytetu i nowoczesny budynek. Nieco dalej widać Kościół Św. Macieja, Cerkiew Grekokatolicką, Katedrę Św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, “Manhattan”, ceglaną wieże budynku Poczty i Kościół pw. Św. Bernardyna z Sieny.

Tyle wspaniałości w jednym tylko widoku

Podchodząc do barierki od strony Odry, u dołu ujrzymy ulicę Grodzką, zaś nad Odrą Most Uniwersytecki. Po ulicy jak i przeprawie nad rzeką jeżdżą tramwaje, co mnie się bardzo podoba. Nieco dalej widać żółtą kładkę, prowadzącą na Wyspę Słodową oraz kamieniczną zabudowę Nadodrza. Patrząc nieco bardziej w lewo, dostrzeżemy marinę, Mosty Pomorskie, Most Sikorskiego i nowo budowane budowle. 

Most Uniwersytecki i Nadodrze
Kładka prowadząca na Wyspę Słodową
Tramwaj wjeżdża w gęstwinę kamienic
Ulica Grodzka biegnąca nad Odrą
Widok w stronę Mostów Pomorskich

Na koniec zostawiłem kontemplowanie widoku w stronę południową. Kolorowa zabudowa Starego Miasta z dwiema, jakże różnymi wieżami – Ratuszową i wieżowca Sky Tower. Bliżej stoi potężny Kościół Św. Elżbiety, przy Rynku można wypatrzeć słynną modernistyczną kamienice, z drugiej strony Kościół Św. Marii Magdaleny i wiele wiele innych elementów, składających się na ten widok. 

Zjawiskowa Aula Leopoldina


Będąc w budynku Uniwersytetu, nie sposób nie odwiedzić słynnej i zjawiskowo pięknej barokowej Auli Leopoldina. Powstała jako najbardziej reprezentacyjne wnętrze Uniwersytetu w latach 1728-1732. Dekoracje stiukowe wykonał Franz Mangoldt, freski Johann Christoph Handke, zaś rzeźby drewniane Krzysztof Hollandt. 

Myślę, że w tym wypadku słowa nie wystarczą, by opisać skalę i bogactwo tegoż miejsca. Sami zobaczcie.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dzięki za dzisiaj! Mam nadzieje, że po lekturze tego wpisu oraz obejrzeniu zdjęć spojrzeliście na Wrocław nieco inaczej. 


Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć! 😉

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa