Spacer z Redłowa do Orłowa

S

Witam Was serdecznie!

Wybaczcie ostatnie nieregularne posty. Dzisiaj wracam na dobre! Zapraszam Was na spacer po Gdyni. Na Płycie Redłowskiej bywam najczęściej jeśli chodzi o różne Gdyńskie dzielnice. Mam nakreślonych kilka tras spacerowych, które często wykorzystuje gdy jestem w okolicy.

Jeden z takich spacerów zrobiłem pewnego pięknego razu, a zaczęło się przy ulicy Powstania Wielkopolskiego…


Dojście do Orłowa

Ulica Powstania Wielkopolskiego od ulicy Korczaka pnie się stromo w górę aż do okolicy ul. Powstania Śląskiego, właśnie w tym miejscu jestem. Płyta Redłowska, z racji swojego położenia, daje ciekawe możliwości widokowe, o czym przekonuje się już za moment, na schodach. Chcąc dostać się w dół, do ul. Powstania Styczniowego, trzeba pokonać niemal 200 stopni 😉 Całe szczęście teraz idziemy w dół. Między domkami jawi się daleko piękny las i dzielnica Mały Kack.

Docieram do wcześniej wspomnianej ulicy Powstania Styczniowego i mijając po swojej lewej stronie Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej docieram do ul. Szturmanów. Tylko kawałek i wchodzę na ulicę Armatorów, z której skręcam w prawo na Nawigatorów. Na przeszkodzie staje rzeczka o nazwie Kacza. Przeszkoda to oczywiście miła dla obserwacji z przerzuconego nad nią mostku. Za Kaczą nadal jestem na ul. Nawigatorów, skąd skręcam tym razem w lewo na ul. Cumowników, która docieram do Spacerowej. Spacerując ulicą o jakże wdzięcznej nazwie po prawej stronie słyszę i widzę jak toczy się budowa osiedla “Nowe Orłowo”. Kawałek dalej mijam parking oraz wchodzę na ul. Orlowska. Stad już tylko kawałek do jednego z piękniejszych miejsc Gdyni i nie tylko. 

Zejście z Powstania Wielkopolskiego do Legionów.
Bliżej Legionów 🙂 Napawam się widokami..
Rzeczka Kacza 🙂

Promenada Królowej Marysieńki – zielona przestrzeń z widokiem na morze

Idąc jeszcze ulicą Orłowską, która opada w dół, już przed moimi oczyma otwiera się widok na morze i wbijające się w jego głąb molo. Postanawiam udać się na Promenadę Królowej Marysieńki. Po lewej stronie roztacza się cudny krajobraz niekończącego się Bałtyku, bliżej mamy plażę oraz molo. Jeśli sięgnąć wzrokiem dalej, można odnaleźć Gdańskie akcenty, port, kominy elektrociepłowni czy bryłę stadionu. Odwracam się, po to by uświadczyć pejzażu, w który wkrada się klif, na którym rosną drzewa. Jest możliwość wejścia nieco wyżej, gdzie ławeczki zapraszają do relaksu. Promenada Królowej Marysieńki to zadbana zielona przestrzeń położona tak, że widoki na Bałtyk, molo i klif są niezrównane. 

Spojrzenie na Molo.
Pomnik księdza Zawadzkiego z zielenią w tle.
Piękne miejsce.

Na klifie – dawka adrenaliny z genialnymi widokami

Wracam w stronę klifu po drodze przechodząc przez Skwer Antoniego Suchanka, na którym jest on upamiętniony pomnikiem. Wchodzę na plaże i powoli wdzieram się między drzewami do Rezerwatu Przyrody “Kępa Redłowska”. Jeśli jestem w Orłowie, nie potrafię odmówić sobie wejścia na klif, oczywiście zachowując bezpieczną odległość od urwiska. Co za krajobrazy… ! W dole wąska plaża na której leży para młoda a przed Nimi fotograf ! Na plaży piasek wymieszany z większymi i mniejszymi kamieniami, gałęzie, obalone drzewo, przyroda fascynuje… Z tak wysoka ludzie wydaja się tak malutcy, że ciężko ich dostrzec, cudnie prezentuje się widok w stronę molo i Sopotu. Kawałek dalej pionowa ściana klifu, na którym rosną drzewa a obok morze… Niesamowite, widzę tam kilka osób, które stoją przy drzewie i podziwiają… Spacer nad tą przepaścią to dawka adrenaliny z genialnymi widokami 😉 Do Redłowa w okolice ulicy Legionów dotarłem wejściem nr 13 na plaże i dalej przez las.

Skwer Antoniego Suchanka.
I już na górze!
Zbliżenie na parę młodą 🙂
Przepiękny krajobraz!
Imponująca natura.
Wracam do Redłowa 🙂

Kilka (istotnych) słów na koniec

Gorąco polecam spacer do Orłowa! Promenada Marysieńki, Molo, Skwer Antoniego Suchanka i plaża to genialne miejsca, razem tworzą fantastyczny obraz tej cudownej dzielnicy. Polecam również wejść na klif, lecz z zachowaniem ostrożności i uwagi. Emocje wspaniałe a krajobraz budzi respekt przed przyrodą.

Zachęcam do zajrzenia również na mój fanpage “MIEJSKI WOJAŻER”.

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa