Cześć moi Drodzy!
Przygotowałem specjalnie dla Was zestawienie 10 miejsc/atrakcji w Pafos, które SZCZEGÓLNIE warto zobaczyć.
Pafos to czwarte co do wielkości miasto na Cyprze, idealnie łączące coś dla łaknących słońca, plażowania i drinków z widokiem na morze oraz coś dla tyhc z Was, którzy lubią poznawać historię, zabytki i kulturę danego kraju. Cudne wybrzeże i stanowiska archeologiczne tworzą doskonałe combo!
Zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest wybrać NAJCIEKAWSZE miejsca patrząc po raz pierwszy na mapę zupełnie obcego miasta. Wychodzę Wam naprzeciw i…
W niniejszym artykule przygotowałem dla Was listę 10 miejsc/atrakcji, które warto odwiedzić w Pafos – jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Cyprze!
Ważna uwaga. Jeśli chcielibyście lepiej poznać miasto, zachęcam do lektury artykułu, które znajdują się pod tym akapitem. Opisałem tam całą trasę zwiedzania, wszystkie interesujące miejsca, widoki, perspektywy i dodałem swoje odczucia. Znajdziecie tam DUŻO więcej opisów i zdjęć, więc jeśli macie ochotę na WIĘCEJ, zapraszam do lektury.
A na początek krótka charakterystyka i historia miasta
Pafos, czwarte pod względem wielkości miasto Cypru, ulokowane nad Morzem Śródziemnym w południowo-zachodniej części wyspy. Na powierzchni 18 km2 mieszka ok. 37 tysięcy osób. Z jednej strony 7,5 km zagospodarowanego wybrzeża, z drugiej wzgórza i wzniesienia, dochodzące (w granicach miasta) do ponad 200 metrów n.p.m. Obecnie, obok Ayia Napy, jest jednym z dwóch najważniejszych ośrodków turystycznych na wyspie Afrodyty, dawniej natomiast było jej stolicą.
Historia Pafos jest bardzo długa, bo sięgająca czternastu stuleci przed Chrystusem, kiedy na wschód od dzisiejszego miasta, założono Palepafos. Wracając jednak do obszaru w obrębie dzisiejszych granic miasta, przenosimy się do IV wieku p.n.e. – wówczas to Król Nikokles założył Nea Pafos. Ówczesne miasto stało się stolicą Cypru, a największy rozkwit przeżyło za panowania Rzymian (od 58 roku p.n.e.).
Całość, jako Park Archeologiczny Nea Pafos, wpisana jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i udostępniona do zwiedzania. Najcenniejszy skarb miasta i jedno z ważniejszych miejsc na Cyprze, zobaczycie za jedyne 4,5 euro.
Pafos było kolejno pod panowaniem Bizancjum, łacinników, Wenecjan i Turków Osmańskich. Straciło na znaczeniu na rzecz Larnaki, Kirenii i Famagusty. Wszystko zmieniło się w 1974 roku, kiedy wprowadzono granicę między Cyprem Południowym a Cyprem Północnym (Tureckim). Republika straciła Kirenie i Famagustę, na czym skorzystało właśnie Pafos.
Zapraszam do zestawienia 10 najciekawszych miejsc/atrakcji w Pafos!
1. Grobowce Królewskie
Położony bezpośrednio w sąsiedztwie Morza Śródziemnego, dziki obszar o powierzchni około 25 ha, skrywa około stu podziemnych grobowców. Powstawały one od IV wieku p.n.e. do III wieku n.e. Grobowce zostały wykute w litej skale, a niektóre prezentują się doprawdy okazale. Choć żaden król nigdy nie został w nich pochowany, ich monumentalna forma sprawiła, że zostały nazwane „królewskimi”. Zwiedzanie budzi dreszczyk emocji, w końcu stąpamy w zbudowanych ponad 2 tysiące lat temu grobowcach. Co prawda tylko kilka z nich ma wręcz architektoniczną oprawę, ale również te mniej okazałe, robią wrażenie.




2. Park Archeologiczny Nea Pafos
Mający ponad 60 ha dziki i niezabudowany teren, rozciągający się za bramą wejściową, to jedno z CENNIEJSZYCH miejsc w Pafos! Miasto – Nea Pafos – założone zostało w IV wieku p.n.e. Wiele się tutaj nie ostało, ale to, co przetrwało, jest BEZCENNE. Przylądek przez lata skrywał bogatą historię, dopiero kilkadziesiąt lat temu grupa archeologów (w tym z Polski), rozpoczęła prace w tym miejscu. Wykopaliska archeologiczne przyniosły niebywałe owoce, gdyż światło dzienne ujrzały pozostałości ogromnych Rzymskich rezydencji oraz agora, asklipieion, bazylika i teatr. Najistotniejsze z punktu widzenia zwiedzającego są mozaiki podłogowe, datowane na II-IV wiek n.e.!
Odwiedzając Pafos latem, przed wejściem na teren Parku Archeologicznego, warto kupić sobie wodę i pamiętać, że ciężko tutaj o cień. A słońce grzeje BARDZO MOCNO.
Wracając do zwiedzania, na terenie Nea Pafos obejrzeć można pozostałości czterech dawnych rezydencji.
Dom Aionu wita PRZEPIĘKNYMI mozaikami z IV wieku n.e. przedstawiającymi narodziny Dionizosa, konkurs piękności między Kasjopeją a nereidami oraz triumf Dionizosa.
Tuż obok znajduje się imponujący swymi rozmiarami Dom Tezeusza (120 na 80 metrów)! Warto odszukać niesamowitą moizakę w kształcie medalionu, przedstawiającą starcie Tezeusza z Minotaurem.
Bardzo blisko znajduje się jeszcze Dom Orfeusza z moizaikami z III wieku n.e. Krajobraz tego miejsca jest wprost NIEPRAWDOPODOBNY! Nie czuć tutaj ani nie widać obrazków typowych dla turystycznego kurortu. Wprost przeciwnie! Ziemia w kolorze kawy z mlekiem, pozostałości zabytkowych zabudowań w podobnych barwach, gdzieniegdzie krzaczki, a w tle… niebieska toń Morza Śródziemnego.
Zdecydowanie najbogatszy w moizaiki podłogowe jest Dom Dionizosa. Aż 556 m2 PRZECUDNYCH kolorowych mozaik ze scenami mitologicznymi, zabytkowymi i myśliwskimi. Oj ROBI WRAŻENIE!





3. Promenada nadmorska
Linia brzegowa w Pafos wynosi ok. 7,5 km i w całości przystosowana jest do spacerów! Promenady, plaże, bulwary i deptaki, pozwalają na swobodne, pełne naturalnych (ale też miejskich) krajobrazów wędrówki.
Trzeba przyznać, że nadmorska promenada w Pafos prezentuje się zacnie. Przestronna, elegancka, kolorem nawiązująca do Cypryjskich skał, pociągnięta została kilka/kilkanaście metrów od morza. Liczne ławeczki oraz miejsca zapewniające cień, pozwalają delektować się hipnotyzującymi krajobrazami. Nadmorska trasa ciągnie się między burzliwym morzem a terenem Nea Pafos z widoczną doskonale latarnią morską. Świetny nadmorski krajobraz, po który jedzie się na południe Europy.






4. Aleja Posejdona
Promenada Posejdona to miejsce absolutnie warte przechadzki i uwagi. Nadmorski deptak w tej odsłonie ciągnie się przez niemal kilometr, zapewniając szeroki pas dla spacerowiczów. Wzdłuż promenady stoi niewysoka, wysmakowana zabudowa z licznymi sklepikami i restauracjami w parterach, zaś spacer umila szpaler palm wraz małą architekturą (marmurowe ławki koloru białego). Całości, co jasne, dopełniają pejzaże – i to jakie! Śliczny kolor morza, kamienne plaże, głazy wystające ponad lustro wody, a ponadto zabudowa, w większości współczesna architektura, jak również historyczna (Zamek).




5. Zamek
Forteca stoi tutaj od wieków, wszak już za czasów Cesarstwa Bizantyjskiego broniła dostępu do portu w Pafos. Kolejne stulecia przynosiły przebudowy, odbudowy i modernizacje. Swoje zrobili królowie z dynastii de Lusignan, Wenecjanie oraz Turcy, no i Brytyjczycy. Obecnie Zamek w Pafos pełni funkcje kulturalne i turystyczne. Na dachu znajduje się punkt widokowy z widokiem na wybrzeże Pafos.




6. Ruiny Kościoła Agia Kyriaki
Najważniejszym sakralnym zabytkiem w Pafos jest Kościół Agia Kyriaki. W zasadzie mowa o ruinach jednej z największych na ów czas świątyń na wyspie! Zbudowana w IV wieku, została zniszczona w 653 roku przez Arabów. Na jej ruinach, w XI wieku, wzniesiono dużo mniejszy Kościół Matki Bożej Chrysopolitissa. Co ciekawe, w świątyni odbywają się nabożeństwa po Polsku. Wyjątkowo prezentuje się niewielka bryła kościoła, na tle DUŻO WIĘKSZEGO terenu, zajmowanego przez dawną bazylikę. Warto rzucić okiem na zachowane cenne posadzki z mozaikami.



7. Ktima Pafos
Stare Miasto założono w VII wieku n.e. po atakach arabskich piratów, kiedy to mieszkańcy Nea Pafos przenieśli się 3 km w głąb lądu (70 metrów n.p.m.). Wyłączone z ruchu uliczki, niska, urokliwa zabudowa, niewielkie restauracje, punkty widokowe. Zdecydowanie mniej ludzi, aniżeli nad samym morzem.







8. Tawerna z widokiem
Tawerna „Promitheas Mouttalos” mieści się w budynku dawnego kina przy ul. Kâmil Toçan. Właśnie takich miejsc się szuka! Pytając o menu, obsługa odpowiada, że takowego nie posiada, ale spokojnie opowie, co mają do zaserwowania.
Dwa dania z piwem kosztowały nas około 30 euro. Gratis deser, dwa pragnące uwagi koty oraz OBŁĘDNY widok na Pafos i morze! Miejsce godne uwagi, szczególnie przy zachodzie słońca.

9. Teatr Rzymski
Na terenie Kato Pafos, niedaleko morza, znajduje się Teatr Rzymski, datowany na 300 rok p.n.e.! Obiekt jest dostępny za darmo.

10. Plaże
Linia brzegowa Pafos ciągnie się na długości 7,5 km, z czego około 1,5 km to plaże. Jedną z najładniejszych jest ta na wysokości Kefalos Beach Tourist Village. Wąska, z fajnym zapleczem (promenada z palmami) i uroczymi domkami.

Lokalizacja miejsc na mapie Pafos
Kilka (istotnych) słów na koniec
Moi Mili dziękuję Wam za lekturę artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieje, że okazał się przydatny i skorzystacie z moich propozycji przy podróży do Pafos.
Jeśli chcielibyście dokładniejszych opisów tras i miejsc w Pafos, zapraszam do lektury poniższego artykułu. Opisałem tam krok po kroku gdzie byłem i co zobaczyłem. Dłuższe opisy i więcej zdjęć. Zachęcam cieplutko!
A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Zapraszam oczywiście na moje socialmedia – Miejski Wojażer na FB oraz miejskiwojazer na IG,, gdzie znajdziecie relacje z podróży, zdjęcia i przemyślenia. Artykuły na blogu najczęściej muszą sporo poczekać w kolejce, więc jeśli chcecie być na bieżąco, warto 🙂
Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!