Świdnica – 7 pięknych miejsc, które WARTO zobaczyć

Ś

Cześć moi Drodzy!

Świdnice odwiedziłem wraz z Narzeczoną w ramach podróży po Dolnym Śląsku. To miasto kryjące obiekt z listy UNESCO, ale nie tylko! Imponujący Rynek i jego zabudowa, piękne parki i IMPONUJĄCE kościelne wnętrze. Tego możecie się spodziewać.

Przygotowałem dla Was 7 miejsc w Świdnicy, które WARTO byście odwiedzili. Dzięki temu lepiej poznacie miasto i będziecie zadowoleni z wyjazdu.

Co ważne! Na blogu znajdziecie obszerny artykuł nt. Świdnicy, w którym opisałem po kolei gdzie byliśmy, co widzieliśmy i na co w danym miejscu warto zwrócić uwagę. Zatem, jeśli lubicie dłuższe formy lektury, zapraszam serdecznie do kliknięcia TUTAJ.

Zapraszam do zestawienia SIEDMIU najciekawszych miejsc w Świdnicy, które polecam Wam zobaczyć!


1. Park Centralny

Zlokalizowany na południe od Starego Miasta Park Centralny jest ZDECYDOWANIE najładniejszym i najbardziej urozmaiconym parkiem w Świdnicy. Niemal 10 ha powierzchni, a tam: potok Witoszówka, staw z przerzuconym nad nim żelbetowym mostem z 1911 roku, piękna część parku z kwiatami i fontanną. Fontanna w postaci kilku dysz tryska również na stawie. Co istotne, zieleniec jest odseparowany od okolicznych ulic, dając rzeczywiście dobrze odpocząć.

2. Plac 1000-lecia Państwa Polskiego

Plac założono na planie prostokąta – w środkowej części umieszczono basen z fontanną, wystrojoną w krzewy, kwiaty oraz trawniki. Z każdej ze stron mamy alejki z białymi ławkami, między nimi bujne kwiaty i żywopłoty, zamykające zieloną przestrzeń. Plac ma miejski charakter. Gęsta zieleń nie przesłania gmachu z 1903 roku (obecnie siedziba banku), większych kamienic, jak również malowniczych domów. Nad całością góruje wieża Katedry Św. Stanisława i Św. Wacława.

3. Katedra Św. Stanisława i Św. Wacława

Jeden z największych kościołów na Dolnym Śląsku zbudowano w XIV wieku, rozbudowywano w XV wieku i odbudowano po pożarze w 1546 roku. Budowla ROBI WRAŻENIE swą wielkością, jak również ilością detali.

Kościół jest późnogotycką, trzynawową bazyliką. Nawa główna jest wyższa aniżeli nawy boczne, co sprawia, że ponad nimi wyrastają masywne przypory. Ciemnoszary kamień i piaskowiec tworzą skomplikowany, acz pełen PIĘKNA widok. Od strony zachodniej znajdują się cztery gotyckie portale wejściowe, a całość wieńczy wieża o wysokości ponad 101 metrów. To najwyższa wieża kościelna na całym Śląsku i szósta co do wysokości w całej Polsce.

Wnętrze na wstępie UDERZA połączeniem wielkiej przestrzeni z przebogatym wyposażeniem. Nawa główna ma 71 metrów długości, 10 metrów szerokości i 25 metrów wysokości. Gotycka bryła kryje barokowe cuda – ależ to jest połączenie! Zjawiskowo malowane i rzeźbione sklepienie gwiaździste, iluzoryczne malowanie ścian tak typowe dla baroku, pełne przepychu ramy obrazów, wspaniałe dzieło jakim jest ołtarz główny – to wszystko buduje atmosferę pełną patosu, iluzji i bogactwa kolorów.

4. Rynek

Główny plac Starego Miasta w Świdnicy jest chlubą miasta. Przez wieki budowane i przebudowywane, usytuowane przy rynkowych pierzejach kamieniczki, tworzą plac pełen staromiejskiego uroku, a jednocześnie miejskiego charakteru. Na Dolnym Śląsku zdaje się tylko Wrocław może poszczycić się piękniejszym Rynkiem, bowiem Świdnica pod tym względem może stanąć w szranki z największymi miastami Polski.

Przy Rynku stoi niemal czterdzieści świetnych kamienic, których fasady prezentują różnorakie style architektoniczne. Najokazalej pod względem architektonicznym i najładniej zarazem jest w północnej części Rynku. Bogactwo fasad północnej pierzei, ciągnie wzrok ku charakterystycznej, zielonkawej, secesyjnej kamienicy “Pod Hermesem”. Z lewej strony ten układ zamyka szpaler drzew, barokowa Kolumna Świętej Trójcy z 1693 roku i Fontanna Neptuna, powstała w 1732 roku.

Kilka przykładowych kamieniczek: Dom “Pod Złotą Koroną” posiada dekorowaną pilastrami fasadę, zaś sąsiednia kamieniczka “Pod Złotym Chłopkiem” nosi oryginalne manierystyczny portal, na którym widnieje napis w języku łacińskim – “Drzwi te mają być otwarte dla przyjaciela, a zamknięte dla wroga”. W zachodniej pierzei Rynku, wyróżnia się kamienica pod numerem 33. Późnogotycka fasada pozbawiona jest licznych zdobień, dzięki czemu lepiej dostrzec figurki św. Piotra i Pawła z przełomu XV i XVI wieku. Nie można pominąć pierzei południowej, wzdłuż której znajdziecie prawdziwe smaczki. Chociażby kamienica pod numerem 26, kryjąca piwnice z XIV wieku! Po sąsiedzku mamy Pałac Hochberów, przebudowany w 1730 roku. Kamieniczka chwali się, i słusznie, oryginalnym portalem i drzwiami.

Rynek to również blok śródrynkowy, gdzie prócz kamieniczek stoi Ratusz wraz z wieżą. Budowla ma historie sięgającą XIV wieku. Dwukrotnie strawił ją pożar, a na domiar złego, 5 stycznia 1967 roku, wieża runęła! Została odbudowana w latach 2010-2012. Na górze znajduje się punkt widokowy.

5. Ulica Grodzka

Ulica Grodzka zabudowana jest okazałymi, secesyjnymi kamienicami. Warto zdać sobie sprawę, że Świdnickie Stare Miasto pod względem liczby zabytków ustępuje w regionie tylko Wrocławiowi. To bardzo dobrze zachowany układ urbanistyczny i wartościowe zabytkowe budowle.

6. Kościół Pokoju

Kościół Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy to największa drewniana barokowa świątynia w Europie, chluba miasta i jego najważniejszy zabytek. W 2001 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynię wzniesiono w połowie XVII wieku w konstrukcji szachulcowej, prezentującej się niezwykle malowniczo pośród zieleni wiekowych drzew.

Pozwolił na to cesarz Ferdynand III na mocy pokoju westfalskiego, jednakże z pewnymi warunkami. Kościół musiał być wzniesiony z nietrwałych materiałów, poza murami miasta, być pozbawiony wieży, a jego budowa nie mogła trwać dłużej niż rok. Jak widać Kościół Pokoju w Świdnicy przetrwał ponad 350 lat, będąc obecnie magnesem na licznych zagranicznych turystów.

Zwiedzanie wnętrza jest odpłatne (15 zł), jednakże WARTE swej ceny. Bogactwo złoceń, zdobień, kolorów i detali BUDZI NAJWIĘKSZY PODZIW. Każdy element jest ZJAWISKOWO piękny, a razem tworzą jedno z wspanialszych wnętrz, jakie można odwiedzić. Drewniany strop w całości pokryty jest malowidłami w końca XVII wieku, zaś empory tekstami wersetów biblijnych i scenami alegorycznymi.

7. Park Młodzieżowy

Zdaje się najbardziej dziki i odosobniony park w Świdnicy. Ów park rozciąga się na powierzchni ok. 8 ha na zachód od Starego Miasta. W większości ma charakter parku leśnego, jednakże z pełną infrastrukturą parku miejskiego. Co więcej, park był całkiem niedawno remontowany. Miejscem, które znacznie wyróżnia się pośród monotonii drzew jest stojąca na wzniesieniu altana, do której prowadzą schody wachlarzowe. Belweder, wzniesiony w 1875 roku, zyskał nazwę “Wzgórza Riebla”, bowiem to podpułkownik Riebel był inicjatorem budowy parków i promenad wokół zabytkowej części miasta. W 1905 roku zbudowano z kolei fontannę, znajdującą się przed altaną.


Lokalizacja miejsc na mapie Świdnicy:


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę nowego artykułu oraz wizytę na blogu. Mam nadzieję, że lista siedmiu interesujących miejsc w Świdnicy zaspokoiła Wasze oczekiwania.

Jeśli planujecie wizytę na Dolnym Śląsku, będzie mi bardzo miło, jeśli wybierzecie się do Świdnicy i weźmiecie pod uwagę listę miejsc, które dla Was przygotowałem.

Zachęcam jeszcze raz do lektury głównego artykułu o Świdnicy, z którego wyciągniecie zdecydowanie więcej. Znajdziecie go TUTAJ.

Swoje podróże na bieżąco relacjonuje na FB oraz IG, gdzie dodaje zdjęcia, opisy i przypominam o nowych artykułach na blogu.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa