7 najładniejszych bulwarów spacerowych w Polskich miastach

7

Cześć moi Drodzy!

Zacznę od tego, iż BARDZO lubię miejsca w mieście nad wodą. Ładnie urządzone bulwary spacerowe, nabrzeża, połączenie miasta (budynków) i wody, różne perspektywy, możliwość pływania tramwajem wodnym – to wszystko czyni, iż od początku mojego podróżowania (2010 rok – Wrocław), zwracałem na to uwagę.

Zapewne wielu z Was podziela moje zdanie. W końcu nad wodą najlepiej się spaceruje, wiele osób wypoczywa, robi zdjęcia, gdyż najczęściej na drugim brzegu rzeki jest ładny/fotogeniczny fragment miasta.

Postanowiłem zebrać i wypisać SIEDEM bulwarów/nabrzeży spacerowych z różnych Polskich miast (w których oczywiście byłem).

Dajcie znać, czy zabrakło w tym zestawieniu jakichś pięknie położonych i dobrze zagospodarowanych bulwarów? 😉

Zapraszam serdecznie do lektury!

1. Bulwar Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu

Szeroka promenada wyłożona jest różną nawierzchnią. Od strony Odry, żwirowa jak w parkach, obok szpaler drzew i długie, solidne ławki. Dalej mamy szeroką aleję, wyłożoną szarymi granitowymi płytkami, zaś środek drobną ciemną kostką, również w tym miejscu ustawiono ławki, latarnie i kosze na odpady. Po prawej stronie miałem drzewka i ławki.

Spacer nad Odrą należy do tych najpiękniejszych, woda, widoczna Wyspa Piasek oraz oczywiście Ostrów Tumski dają genialny krajobraz. Kawałek dalej mamy ozdobną trawę, długie ławki oraz schody. W tym miejscu teren opada w stronę rzeki, spływa woda, dalej mamy ławki, z czego korzysta mnóstwo osób, a jest stąd najpiękniejszy w mojej ocenie widok na Ostrów Tumski.

Odbiłem nieco od Odry i obejrzałem Pomnik poświęcony pomordowanym na kresach. Cytat – “Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże, zapomnij o mnie” jest wzruszający i podpisuje się pod nim wszystkimi kończynami. Ciężko jest sobie wyobrazić i wczuć się w coś od czego minęło sporo lat, jednak warto to robić.

Tuż obok zobaczyłem popiersie patrona całej promenady – Xawerego Dunikowskiego, obecnie ma zupełnie inne otoczenie niż sześć lat temu, gdy pierwszy raz tutaj byłem.

Minąłem “schody” i poszedłem dalej węższym, lecz wciąż eleganckim bulwarem, przeszedłem kładką Muzealną nad Zatoką Gondol po czym zobaczyłem nowe meble miejskie. Krzesła z ciemnego kamienia ustawione pod różnym kątem względem wody, nawierzchnia w tym miejscu to granitowe podłużne płytki, a od strony Muzeum Narodowego stoją jeszcze ławki. Trzeba przyznać, że śliczny neorenesansowy gmach Muzeum Narodowego, dostał piękne otoczenie w postaci eleganckiej przestrzeni pieszej.

Pod Mostem Pokoju dostałem się do dalszej części bulwaru, który w tym miejscu nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Prócz podobnej jak przed chwilą nawierzchni bliżej wody położono deski, zaś od strony Urzędu Wojewódzkiego, aleję żwirową. Niezwykle schludnie wszystko wygląda, tym bardziej, że gmach Urzędu Wojewódzkiego został niedawno poddany liftingowi. Cały bulwar Xawerego Dunikowskiego oceniam w skali szkolnej na szóstkę. Wrocław jak zawsze stanął na wysokości zadania, pokazując jak cudownie można zagospodarować nadwodne obszary.


2. Bulwar Narutowicza w Bydgoszczy

Spacer bulwarem im. Narutowicza dobrze zacząć od Mostów Solidarności. Brda jest najlepszym drogowskazem, pojawiają się coraz to nowe nadwodne krajobrazy, pokazujące się za zakrętem.

Po prawej stronie, zobaczycie Wyspę Młyńską, gdzie szczególnie pięknie pozuje “Biały Spichlerz” i szczyt Bydgoskiej Fary na Starym Mieście. Po lewej słynna Opera Nova, dalej odgłosy miasta, lecz są one daleko, Wy zaś tutaj, nad wodą. Po rzece płyną wioślarze, widzicie również tramwaj wodny, Wyspę Św. Barbary, zabudowę Starego Miasta i Most Staromiejski im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Za mostem sławiące miasto w logo Spichlerze.


3. Bulwar nad Wisłą w Warszawie

Bulwar między mostami Świętokrzyskim a Śląsko-Dąbrowskim, nosi imię Gen. George’a Smitha Pattona. 

Szeroka promenada nad królową Polskich rzek robi wspaniałe wrażenie! 

Mamy oddzielną przestrzeń dla pieszych i rowerzystów, skupię się na tym jakie możliwości aktywności, wypoczynku i widoków mają użytkownicy bulwaru. W okolicy Mostu Świętokrzyskiego główna aleja wyłożona jest dużymi szarymi płytami, zieleń pojawia się tuż obok w postaci trawy, oraz przy zejściach nad rzekę, gdzie mamy również drewniane schody i kameralne miejsca do siedzenia. 

Na wysokości CNK (Centrum Nauki Kopernik) pojawiają się “gołe” schody gdzie niektóre ze stopni wyłożone są drewnem. Prócz wspomnianej nawierzchni, w pasie między alejką dla pieszych a drogą dla rowerzystów, zastosowano kamień. W tym ciągu postawiono małą architekturę w postaci ławek i niskiej zieleni, koszy na śmieci, latarni oraz stojaków dla rowerów. 

Za CNK mamy spory plac z kamieniami, które robią na siedziska oraz schodami położonymi w oddaleniu od Wisły, lecz również z ciekawym widokiem na wodę. Kolejny fragment to jeszcze więcej zieleni w postaci drzew i krzewów, między którymi pobudowano drewniane “wysepki” z czymś w rodzaju “parasoli”. Z kolei nad wodą uświadczycie piasek, leżaki i rzeźby ryb. Wartym pokazania jest zadaszone miejsce z leżakami, co w upale może przynieść dużo wytchnienia, podobnie jak położona nieopodal fontanna. Bliżej Mostu Śląsko-Dąbrowskiego stoją pawilony oferujące szeroki wybór gastronomi. 

Cały bulwar jest eleganckim miejscem, daje mnóstwo możliwości do tego aby przyjść, usiąść i pogadać ze znajomymi. Przez cały czas towarzyszy nam Wisła, widoczne kolejno mosty, Praski dziki brzeg i bloki, przejeżdżające przeprawami tramwaje, Stadion Narodowy oraz zabudowa Powiśla, gdyż bulwar w całości leży w granicach owej dzielnicy. 

Więcej zdjęć TUTAJ.


4. Bulwar Piastowski w Szczecinie

Bulwar Piastowski, zaczyna się w okolicy Trasy Zamkowej, właściwie pod jej estakadami, od postawionego nad Odrą chronometru. Dalej ciągnie się wzdłuż rzeki, aż w okolicę Mostu Kolejowego.

Ów Bulwar ma długość przeszło 900 metrów. Szeroka promenada nad wodą, bardzo wygodna i pięknie zagospodarowana. Nad samą Odrą mamy szeroką na około 5 metrów aleję z dużych płyt, między którymi jest drobna kostka. W pasie małej architektury są deski, gdzie stoją wygodne, duże ławki. Po prawej stronie, stoją pokaźne donice z drzewkami, są małe latarenki. Równolegle biegnie droga dla rowerów i szeroka, brukowana promenada, wyposażona w ławki.

Bulwarem wyśmienicie się spaceruje! Jest naprawdę przestronnie, ławki są duże i wygodne (nawet gdyby usiadły dwie osoby z obu stron, nie przeszkadzałyby sobie). Na odcinku, gdzie nabrzeże jest obniżone, ludzie siadają na drewnianym murku z oparciem również z drewna.
Na wodzie widać różne jednostki pływające, jak i te przycumowane do nabrzeża.


5. Nabrzeże i bulwar spacerowy na płn. cyplu Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Bulwar biegnie wokół północnego cypla Wyspy Spichrzów, po części od strony Głównego Miasta, Ołowianki, a po części od strony Szafarni (Długie Ogrody).

Od strony Głównego Miasta bulwar wyłożony jest drewnem, znajdziemy ławeczki, ale wiele osób siada na owych deskach w miejscu obniżeń nabrzeża, gdzie można przycumować łódkę. Spacerujemy przy nowej zabudowie, mijamy kolejne restauracje, z drugiej zaś strony mamy przepiękny, chyba najlepszy widok na wschodnią flankę Głównego Miasta. Mam na myśli zabudowę nad Motławą ulokowaną wzdłuż Długiego Nabrzeża.

Na samym cyplu, mamy bardzo blisko Żuraw, po drugiej stronie Ołowiankę, zaś dalej Kanał Na Stępce. Od strony Szafarni nawierzchnia wykonana jest z drobnej szarej kostki. Klimat zupełnie inny, bowiem zabudowa w dużej mierze współczesna.

Na swoim Gdańskim blogu, wypisałem aż 12 bulwarów i nabrzeży w moim mieście, co możecie zobaczyć TUTAJ.


6. Bulwar nad Jeziorem Ukiel w Olsztynie

Przy drugiej plaży z pomostami, biegnie szeroka promenada, wyłożona granitowymi płytami. Wykorzystując urozmaicenie terenu, zamontowano tuż obok drewniane siedziska. Usiedliśmy, jedząc drożdżówki i podziwiając krajobrazy takie, jakie macie niżej. Ta część promenady jest chyba najładniejsza. Spora przestrzeń, piasek, woda, serio piękne widoki.

Kawałek dalej stoją nowoczesne pawilony z restauracjami, jest plaża, jak również większy pomost, rzekłbym, molo. Wydaje się nam, że wyznacza ono miejsce, gdzie można się pluskać. Wchodzi się jedną stroną, ale wyjść na brzeg można już z innej. Pomost jest ciekawy, urozmaicony, daje mnóstwo świetnych perspektyw widokowych.

Więcej zdjęć z nad Jeziora Ukiel zobaczycie TUTAJ.


7. Bulwar im. Józefa Piłsudskiego we Włocławku

Tuż obok Rynku, nad samą Wisłą ciągnie się wspaniały Bulwar im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Piękny trakt spacerowy biegnie równolegle do królowej Polskich rzek na długości około 1 km. Jest możliwość spacerować bliżej wody, wówczas idziemy dolną częścią bulwaru,
gdzie obok jest ścieżka rowerowa lub wyżej, gdzie stoi więcej ławek.

Podczas spaceru świetnie widać Wisłę, zieleń, wzgórza, most (o którym niżej). Można zejść jeszcze niżej i usiąść nad samą wodą. Fajnie tak obserwować szeroką w tym miejscu Wisłę.

Zbliżamy się do potężnego Mostu im. Rydza Śmigłego. Most mierzy 620 metrów długości, został zbudowany w 1937 roku. Koniecznie polecam wejść na tę niesamowitą konstrukcję i popodziwiać Wisłę w całej krasie i ujrzeć Bulwar z góry.


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za uwagę i lekturę niniejszego artykułu. Jestem ciekaw czy zaskoczyłem Was choć trochę powyższym wyborem bulwarów do tego zestawienia?

Dajcie mi znać, jakie są inne piękne nabrzeża lub bulwary spacerowe w Polskich miastach. Być może tam pojadę i będę mógł zobaczyć na żywo, a może stworzyć nowy wpis? Zachęcam do śledzenia “Miejskiego Wojażera” na facebook’u.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa