Görlitz – co zobaczyć w mieście 4 tyś. zabytków? 12 miejsc, które warto odwiedzić!

G

Cześć moi Drodzy!

W lipcu 2023 roku wraz z Narzeczoną odwiedziliśmy niezwykłe Niemieckie miasto – Gorlitz. Przygotowałem dla Was listę najciekawszych moim zdaniem miejsc, które polecam zobaczyć.

Gorlitz położone przy granicy z Polską to jedno z niewielu miast w Niemczech, które NIE ZOSTAŁY zniszczone w czasie wojny. Z tego względu zachował się w mieście średniowieczny układ urbanistyczny oraz zabytki, których jest łącznie 4 tysiące!

W gęstej sieci uliczek łatwo się zgubić i coś pominąć, warto zatem mieć wypisane KONKRETNE i SPRAWDZONE miejsca oraz atrakcje, na bazie których ułożycie sobie trasę i zobaczycie wiele pięknego.

Wędrówka po Gorlitz należy do bardzo przyjemnych, a mi będzie przyjemnie, jeśli zajrzycie do głównego artykułu o Niemieckiej perełce. TUTAJ opisałem dokładnie cały dzień zwiedzania, zatem jeśli lubicie czytać i chcecie zobaczyć większą ilość zdjęć, zapraszam serdecznie.

Oto 12 miejsc w Gorlitz, które nie powinny umknąć Waszej uwadze!


1. Dworzec Kolejowy

Gmach Dworca Kolejowego od 1917 roku wieńczy perspektywę Berlinerstraße. Secesyjny budynek idealnie wpasowuje się w oś widokową wspomnianej Berlinerstraße i to właśnie z tej perspektywy wygląda najokazalej. Środkowa część gmachu nakryta wysokim dachem i czymś w rodzaju gloriety jest znacznie większa od bocznych skrzydeł. Za podziały pionowe odpowiadają pilastry na przemian z wysokimi oknami. Zachęcam Was do wejścia do hali głównej budynku dworca. Prócz darmowych toalet i kilku punktów handlowych, zobaczycie pięknie dekorowane sklepienie!

2. Berlinerstraße

Berlinerstraße rozpoczyna się vis-a-vis Dworca Kolejowego i prowadzi lekko w dół do Postplatz (Plac Pocztowy). Pierwszych kilka chwil wystarczyło, abym docenił tę ulicę. Berlinerstraße na całej swej szerokości jest równej wysokości (bez wyraźnego podziału na przestrzeń pieszą i tę przeznaczoną dla aut), posiada szerokie chodniki, zaś środkiem jezdni poprowadzona jest linia tramwajowa. Pierzeje zdobnych, eleganckich, kilkupiętrowych kamienic, tworzą wnętrze pełne miejskiego życia.

Najładniej z mojego punktu widzenia prezentuje się okolica skrzyżowania Berlinerstraße z Hospitalstraße. Niewielki placyk przed cudną narożną kamienicą cieszy oczy fontanną i tłem w postaci estetycznych fasad wiodących w kierunku gmachu dworca.

3. Postplatz

To jeden z wystawniejszych i piękniej zabudowanych placów miejskich w Gorlitz. Jestem pewien, że zagospodarowanie placu wraz z zabudową go otaczającą może się Wam spodobać. Większą część Placu Pocztowego zajmuje przestrzeń przeznaczona dla pieszych – chodniki, alejki oraz świetnie utrzymana zieleń miejska. W centralnej części stoi Fontanna Toberentza, nazywana tak na cześć jej architekta Roberta Toberentza. Zwróćcie uwagę na gmach poczty zbudowany w latach 1851-1855. Ceglana bryła ozdobiona jest wieloma kamiennymi dekoracjami. Naprzeciw stoi budynek Sądu Okręgowego. Północną pierzeję zajmuję elegancki późno klasycystyczny gmach z 1868 roku, który po wybudowaniu mieścił “Hotel Victoria”. Południową część Placu Pocztowego zamyka szereg pięknych kamienic, które spokojnie mogłyby stać w dużo większym mieście.

4. Demaniplatz

Ów plac dzieli się na dwie części – o typowo miejskim charakterze z kamienicami po obu stronach, zaś kawałek dalej mamy ładnie utrzymany skwer z Barbakanem i gmachem Teatru Miejskiego.

Przy Demaniplatz stoi secesyjny dom handlowy z lat 1912-1913. Carl Schmanns zaprojektował nowoczesny jak na owe czasy gmach, który i dzisiaj cieszy pięknym podcieniem i kamienną, pełną elegancji fasadą. Również z jego perspektywy widać stojącą na Placu Mariackim Dicker Turm. Nazywana “Grubą Wieżą” jest częścią historycznych fortyfikacji miejskich w Gorlitz. Pochodzi z 1250 roku, jest wysoka na 46 metrów, a grubość jej murów przekracza 5 metrów!

Demaniplatz przy Barbakanie i Teatrze Miejskim jest schludnie urządzonym skwerem. To stąd najlepiej oglądać zabytki sztuki fortyfikacyjnej, skumulowane przed wjazdem do serca miasta.

5. Wieża Reichenbach

Wieża Reichenbach z XIII wieku mierzy 51 metrów wysokości i jest najwyższą z trzech zachowanych wież obronnych. U dołu na planie kwadratu, wyżej okrągła i nakryta barokową kopułą. Obie części zwieńczone są machikułami, stosowanymi w średniowieczu do obrony podstawy muru.

W wieży Reichenbach znajduje się punkt widokowy (koszt 3 euro od osoby). Wchodząc coraz wyżej można zapoznać się (są polskie napisy) z historią wież obronnych w Gorlitz. Na samej górze czeka na Was wspaniała panorama miasta!

Najciekawiej spojrzeć na Obermarkt (o którym w następnym punkcie), choć z każdej jednak strony ciągnie się staromiejska zabudowa oraz wypełnione kamienicami śródmieście. Na horyzoncie pojawiają się pagórki, a nawet spora zielona góra.

6. Obermarkt

Górny Rynek jest jednym z najważniejszych placów w Gorlitz. Ma kształt wydłużonego prostokąta o długości 250 metrów, przy czym po obu jego stronach pierzeje schodzą się nieco do siebie. Gdyby nie parking na środku placu, staromiejski pejzaż byłby żywcem wyjęty z dawnych czasów.

Kamienice o różnorakich stylach architektonicznych tworzą dwie zgrabne pierzeje. Każda z kamieniczek jest na swój sposób ładna. To jest MOC dawnych miast, że potrafiono postawić obok siebie najróżniejsze stylistycznie fasady, które razem prezentują się spójnie i estetycznie.

Spojrzenie na wschód ma dodatkowe smaczki w postaci smukłych wież – Kościoła Św. Trójcy oraz Ratusza. Z drugiej strony oś widokową wieńczy ponad 50-metrowa Wieża Reichenbach.

7. Boczne uliczki – urocza Büttnerstraße

Wyłożona kamieniami uliczka z pierzeją pastelowych fasad kamienic zapewnia spokój i piękno, jakiego oczekuje się od zabytkowych, zachowanych miast z historią. Dolna część uliczki potrafi zauroczyć! Śliczne fronty kamieniczek ozdobione napisami, kwiatami i szyldem, przecudnie prezentują się na tle Nikolaiturm – 45 metrowej wieży obronnej.

8. Klosterplatz

To kolejne urocze miejsce na Starym Mieście. Prócz ładu architektonicznego, znajdziecie tutaj interesującą fontannę Zecherpaar z 1999 roku. Wodotrysk przedstawia wannę, a w niej mężczyznę polewającego się wodą oraz kobietę robiącą pranie. Lubię monumentalne zabytkowe fontanny, lecz cenię również pomysłowe współczesne wodotryski.

9. Untermarkt

Dolny Rynek to najważniejszy plac w mieście. Malownicze zestawienia kamieniczek i innych zabytków to klasa sama w sobie. Najważniejszym gmachem przy Dolnym Rynku jest oczywiście Ratusz. Wzmiankowany już w XIV wieku był kilkukrotnie przebudowywany. W tej części placu stoi Fontanna Neptuna pochodząca z 1756 roku. Wodotrysk zdobi Untermarkt, a jeszcze ciekawiej prezentuje się na tle wspaniałych renesansowych kamienic z podcieniami. Przenosimy się na północną stronę Dolnego Rynku. Gwiazdami są tutaj niewątpliwie dwie kamieniczki – narożny dom mieszczący od 1771 roku Ratsapotheke oraz stojącą obok kamieniczkę ozdobioną późnogotyckim portalem. Tutaj obiektem dominującym również jest… Ratusz. Neorenesansowy budynek wzniesiono w 1903 roku wg. proj. arch. Jürgena Krögera.

10. Widok miasta nad Nysą Łużycką

Widok na miasto z mostu jest jednym z bardziej rozpoznawalnych i jednocześnie spektakularnych. Właśnie po to warto tu przyjść, aby zobaczyć jak ponad rzeką i zabudową ulokowaną nad wodą, góruje potężna bryła Kościoła Św. Piotra i Pawła.

11. Kościół Św. Piotra i Pawła

XV wieczna, gotycka świątynia stoi na wzniesieniu, co dodaje jej monumentalnego wyrazu. To największy kościół halowy w całej Saksoni! Wymiary robią wrażenie – 72 metry długości, 39 metrów szerokości, aż pięć naw, z czego środkowa ma 27 metrów wysokości, nawy boczne wewnętrzne 25 metrów i nawy boczne zewnętrzne 20 metrów. Dwie wysokie na 84 metry wieże wzniesiono pod koniec XIX wieku.

Spod murów kościoła najlepiej obejrzeć widok na Nysę Łużycką – widać jednocześnie Niemcy i Polskę. Obchodząc świątynię z każdej strony czuć jej wielkość. Wysokie mury podtrzymywane są przez solidne przypory, między którymi znajdują się wysokie okna.

12. Park Miejski (Stadtpark)

Założony w XIX wieku rozległy teren zielony jest wspaniałą enklawą zieleni pośród gęstej, zabytkowej struktury Gorlitz. Szerokie aleje, dorodne drzewa, ławki zatopione w zieleni, zaułek z sadzawką, przestronne polany – to wszystko znajdziecie w Parku Miejskim. W parku znajduję się również spory plac zabaw, więc jeśli będziecie w Gorlitz ze swoimi pociechami, to warto się tutaj wybrać.

Lokalizacja miejsc na mapie Görlitz:


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę nowego artykułu oraz wizytę na blogu. Mam nadzieję, że lista siedmiu interesujących miejsc w Gorlitz zaspokoiła Wasze oczekiwania.

Jeśli planujecie wizytę w Niemczech, a dokładniej w Gorlitz, będzie mi bardzo miło, jeśli weźmiecie pod uwagę listę miejsc, które dla Was przygotowałem.

Zachęcam jeszcze raz do lektury głównego artykułu o Gorlitz, gdzie opisałem od A do Z całą trasę spaceru. Dodatkowo macie tam mapkę z trasą, aby lepiej i efektywniej zwiedzić to przepiękne miasto.

Swoje podróże na bieżąco relacjonuje na FB oraz IG, gdzie dodaje zdjęcia, opisy i przypominam o nowych artykułach na blogu.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa