7 pięknych miejsc w Kłodzku, które WARTO zobaczyć

7

Cześć moi Drodzy!

Kłodzko odwiedziłem wraz z Narzeczoną w ramach podróży po Dolnym Śląsku. To miasto interesujące z kilku względów. Łączy duże różnice wysokości, wartościowe i unikalne zabytki oraz ciekawe, staromiejskie przestrzenie.

Przygotowałem dla Was 7 miejsc w Kłodzku, które WARTO byście odwiedzili. Dzięki temu lepiej poznacie miasto i będziecie zadowoleni z wyjazdu.

Co ważne! Na blogu znajdziecie obszerny artykuł o Kłodzku, w którym opisałem po kolei gdzie byliśmy, co widzieliśmy i na co w danym miejscu warto zwrócić uwagę. Zatem, jeśli lubicie dłuższe formy lektury, zapraszam serdecznie do kliknięcia TUTAJ.

Zapraszam do zestawienia SIEDMIU najciekawszych miejsc w Kłodzku, które polecam Wam zobaczyć!

Na sam początek kilka słów o mieście

Kłodzko położone jest w województwie Dolnośląskim, w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, u podnóży gór Bardzkich. Na powierzchni niemal 25 km2 mieszka nieco ponad 25 tysięcy osób. Miasto leży nad Nysą Kłodzką, kanałem Młynówka na terenie o zróżnicowanej wysokości (280-431 metrów n.p.m.). Charakterystyczny gotycki most oraz górująca nad miastem twierdza są znakami rozpoznawczymi miasta, jednakże pięknych miejsc jest w Kłodzku więcej.


1. Ulica Grottgera

Ulica Grottgera łączy most na Nysie Kłodzkiej ze słynnym gotyckim mostem na Młynówce. Położenie ulicy ma spore znaczenie, bowiem na jej krajobraz składają się piękne fasady kamienic oraz piętrząca się w oddali staromiejska zabudowa. Uliczce nie można odmówić klimatu. Brukowana jezdnia i spore przestrzenie dla pieszych pozwalają przyjrzeć się zabudowie. Chociażby barokowej kamienicy pod numerem piątym wzniesionej w XVII wieku.

2. Bulwary nad Młynówką

Jeśli miałbym Wam polecić jedno ogólnodostępne miejsce w Kłodzku, to ZDECYDOWANIE byłyby to bulwary nad Młynówką na Wyspie Piasek. Urokliwie i schludnie urządzony teren rekreacyjny nad kanałem zaspokaja żądnych walorów estetycznych. Kostka brukowa naprzemian z granitowymi płytami, fontanny, zieleń w donicach i nad kanałem oraz ławeczki, z których można to wszystko oglądać.

Bulwary nad Młynówką mają ten atut, iż ŚWIETNIE ogląda się z tej perspektywy słynny gotycki most (chociażby łuki i filary) wraz z pokaźnymi kamienicami na Starym Mieście. Wyjątkowo malowniczy staromiejski pejzaż.

W takiej scenerii wędrowaliśmy po drugiej stronie Młynówki, już na terenie Starego Miasta. Promenada nad wodą jest pięknie urządzona! Estetyczna nawierzchnia i barierki, do tego cudne drzewa i niższa zieleń, a całość wieńczy historyczna zabudowa, dodająca niezwykłego klimatu.

3. Gotycki most na Młynówce

Most Gotycki zbudowano prawdopodobnie w XIV stuleciu w kontrukcji łukowej. Postawiony z ciosanych klińców z piaskowca ma długość 52 metrów i szerokość 4 metrów. Na filarach stoi sześć kamiennych, barokowych rzeźb, przez które porównywany jest do słynnego Mostu Karola w Pradze. Most Gotycki w Kłodzku jest jedną z piękniejszych i cenniejszych tego typu przepraw w Polsce.

4. Rynek

Rynek w Kłodzku to najpiękniej zabudowany plac w mieście! Nazywany również Placem Bolesława Chrobrego, skupia wokół siebie bogactwo ładnej zabudowy, ciekawych przestrzeni i wartościowych rzeźb.

Przyglądanie się zabudowie zaczniemy od Ratusza. Otóż pierwszy gmach dla lokalnej władzy wzniesiono prawdopodobnie w XIV wieku. Do XVII stulecia budynek przebudowywano, aż w roku 1744 ratusz spłonął. Starano się go odbudować, jednakże po czasie ponownie poległ w walce z żywiołem. Obecny neorenesansowy gmach zaprojektował Ewald Berger. Naszpikowana bogatymi detalami architektonicznymi budowla, powstała w latach 1887-1890. Co istotne, zachowała się znacznie starsza część Ratusza! Otóż najlepiej zachowana jest średniowieczna wieża z renesansową galerią i barokowym hełmem. Warto popatrzeć i cieszyć oczy pierzeją południową. Wyrafinowane, pięknie zdobione kamienice tworzą zespół CUDOWNEJ architektury. Na rogu z ulicą Wita Stwosza mamy neobarokową kamienicę z końca XIX wieku. Tuż obok pyszni się Kamienica Pod Jeleniem z fasadą z połowy XVII wieku z widowiskowymi pilastrami. Można również wyróżnić kamienice pod numerem 13, przebudowaną pod koniec XIX wieku w stylu secesyjnym.

5. Kolegiata Wniebowzięcia NMP

Kościół zaczęto wznosić w połowie XV wieku i trwało to z przerwami do połowy następnego stulecia. Zbudowana z kamienia późnogotycka świątynia jest najważniejsza w Kłodzku. Z zewnątrz dość surowa, choć ozdobiona przyporami bądź portalami, w środku ZASKAKUJE feerią barw i bogactwem wystroju. Zdobione ornamentami z XVII wieku sklepienie, późnobarokowy ołtarz główny oraz bogato zdobiona ambona ROBIĄ WRAŻENIE.

6. Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko została zbudowana w miejscu dawnego zamku na Górze Fortecznej (369 metrów n.p.m.) w XVI wieku. Następnie twierdza została rozbudowana w wieku XVIII przez Prusaków. Na powierzchni 30 ha (!) mamy świetnie zachowane basiony, raweliny, magazyny oraz donżon.

Polecam wejść na górę (stojąc przed kasami, trzeba udać się na prawo i tam schodami dostaniecie się na punkt widokowy). Dopiero z góry widać jak ŁADNA krajobrazowo jest okolica Kłodzka! Zabytki (kościoły, kamienice), które mieliśmy okazje bliżej poznać, mają w tle pagórki i górki, pola i lasy, układające się w śliczne pejzaże.

7. Plac Franciszkański

Plac Franciszkański z widokiem na barokową fasadę Kościoła Matki Bożej Różańcowej jest jednym z ładniejszych widoków miasta. Obecny budynek kościoła powstał w latach 1628-1631. Dwuwieżowa fasada pełni istotną rolę w krajobrazie miasta.

Lokalizacja powyższych miejsc na mapie Kłodzka:


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę nowego artykułu oraz wizytę na blogu. Mam nadzieję, że lista siedmiu interesujących miejsc w Kłodzku zaspokoiła Wasze oczekiwania.

Jeśli planujecie wizytę na Dolnym Śląsku, będzie mi bardzo miło, jeśli wybierzecie się do Kłodzka i weźmiecie pod uwagę listę miejsc, które dla Was przygotowałem.

Zachęcam jeszcze raz do lektury głównego artykułu o Kłodzku, z którego wyciągniecie zdecydowanie więcej.

Swoje podróże na bieżąco relacjonuje na FB oraz IG, gdzie dodaje zdjęcia, opisy i przypominam o nowych artykułach na blogu.

Odkrywajcie Polskę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa