Valletta – 7 miejsc, które warto zobaczyć w najmniejszej stolicy Europy

V

Cześć moi Drodzy!

Valletta to stolica wyspiarskiego państwa na południu Europy – Malty. Maleńka, zajmująca jedyne 0,8 km2 i zamieszkana przez około 6 tysięcy osób, nazywana bywa “muzeum pod gołym niebem”. Nagromadzenie ponad 300 zabytków na tak małym obszarze robi swoje!

W niniejszym artykule, pragnę zabrać Was do siedmiu miejsc w Valletcie i pokazać, że to miasto koniecznie warto poznać. Jestem przekonany, że pozytywnie się zaskoczycie!

Pokażę Wam jedno z najpiękniejszych barokowych wnętrz na naszym kontynencie, ulice i niezwykłe kamienice, imponujące mury obronne oraz ogrody z widokiem na Morze Śródziemne.

Zapraszam Was serdecznie do lektury!


1. Górne i Dolne Ogrody Barrakka

Tuż obok Placu Kastylijskiego, znajduje się brama wejściowa do Górnych Ogrodów Barrakka. Ogrody znajdują się na górze Bastionu Św. Piotra i Pawła. Bastion zbudowano w latach 60-tych XVI wieku, zaś ogrody urządzono 100 lat później. Brama wejściowa jest takim portalem, który zmienia otoczenie. Plac Kastylijski jest przestronny, reprezentatywny, otoczony wysmakowaną architekturą.

Górne Ogrody Barrakka emanują spokojem, zielenią, cieniem. Chodniki wytyczone między świetnie urządzoną zielenią, pozwalają poznać różne części ogrodów. Środkową ich część zajmuje okrągła niecka z fontanną, która szczególnie uroczo, prezentuje się na tle dawnego Kościoła Garnizonowego. Górne Ogrody Barrakka upiększają liczne rzeźby, chociażby replika dzieła Antonio Sciortino – Les Gavroches – oryginał znajduje się w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Valletcie.

Główną atrakcją ogrodów jest oczywiście panoramiczny widok! Na sam początek spojrzeliśmy wzdłuż półwyspu Sciberras, z którego wyrastają mury obronne i mury domów Valletty. Dalej widoczne są Dolne Ogrody Barrakka, zaś za nimi bezkres morza. Właśnie stąd jest NAJPIĘKNIEJSZY widok na maltańskie “trójmiasto”. Birgu, Cospicua i Senglea jak na dłoni, a szczególnie Fort Św. Michała oraz Fort St. Angelo. Pod nami znajduje się Bateria Powitalna, która o 12:00 i 16:00 oddaję salwę, robiąc pokaz dla widzów. Pejzaże spod Kolumnady Łukowej robią naprawdę NIESAMOWITE wrażenie!

Dolne Ogrody Barrakka zlokalizowano na szczycie Bastionu Św. Krzysztofa. Głównym i przykuwającym uwagę miejscem jest dorycka świątynia, będąca grobowcem, zbudowanym w 1810 roku dla wiceadmirała sir Aleksandra Johna Ball. Bujna zieleń wokół, w tym palmy, niewielka fontanna przed monumentem i mamy śliczne, klimatyczne miejsce na południu Europy. Z dolnych ogrodów, podobnie jak z tych górnych, roztacza się PRZEPIĘKNY widok! Tym razem mniej miasta, a więcej fortyfikacji, falochronów, ale przede wszystkim morza. Kolejne cudne miejsce, które warto zobaczyć.

2. Plac i Fontanna Trytona

Fontanna Trytona jest bardzo widowiskowa i skupia przechodniów w centrum placu przed wejściem do Valletty. Została zbudowana w 1959 roku, według projektu rzeźbiarza Vincenta Apap. Fontanna przedstawia trzech trytonów (pół ludzi, pół ryby) trzymających misę z wodą, oni zaś stoją w większej okrągłej niecce. Woda spływa z górnego kielicha, tryska z bocznych ścian głównej niecki, jak i z tej środkowej. W moim odczuciu imponująca fontanna, która doskonale wpasowała się w klimat miejsca i służy za świetne tło do zdjęć.

3. Ulica Republiki

Ulica Republiki – ależ ona jest piękna! Po obu stronach bogato zdobione fasady kamienic i kościołów – każda w podobnym kolorze – dekorowane boniowaniem, balkonikami, rzeźbami, wykuszami. W perspektywie widoczne morze. Spacerując ul. Republiki, zerknijcie w uliczki odchodzące w lewo (północny-zachód) – każda będzie pod sporym kątem leciała w dół, każda będzie podobnie zabudowana i każda będzie stanowiła ciekawą oś widokową. Często taka oś kończy się widokiem na wodę, bowiem Valletta leży między zatoką Grand Harbour i Marsamxett.

Główny deptak w Valletcie posiada jakże cudnie wkomponowanych w pierzeje fasady kościołów. Kościół Św. Barbary to świątynia barokowa z XVIII wieku, z kolei Kościół Św. Franciszka z Asyżu wzniesiono przez joannitów. Przy głównej ulicy miasta stoi więcej pięknych, ważnych i interesujących gmachów. Po lewej stronie zwraca uwagę Budynek Sądów.

Kilka kroków dalej, po prawej stronie, zobaczyliśmy zbudowaną w końcu XVIII wieku Bibliotekę Narodową, mieszczącą zbiory dzieł Zakonu Joannitów. Ulica Republiki za Placem Św. Jerzego zmienia swój klimat. Kończy się deptak, zaczyna typowa ulica z chodnikami po obu stronach. Jednakże nie kończą się atrakcyjne miejskie pejzaże! Bowiem właśnie tutaj teren opada dość mocno w dół, wraz z nim wyjątkowej urody kamienice z wieloma drewnianymi wykuszami, zaś na osi ulicy widać Fort Saint Elmo.

4. Konkatedra Św. Jana Chrzciciela

Konkatedra Św. Jana Chrzciciela – jedna z najważniejszych świątyń na Malcie, została wzniesiona przez joannitów w latach 1572-1577. Zaprojektowana przez maltańskiego architekta Girolamo Cassara świątynia, nosi cechy manieryzmu. Z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym – fasada z dwiema solidnymi wieżami nie wzbudza podejrzeń przechodniów. Tymczasem w środku kryją się prawdziwe CUDA! W XVII wieku m.in. włoski malarz Mattia Preti, ozdobił wnętrze świątyni w stylu barokowym. Dzisiaj jest to jedno z PIĘKNIEJSZYCH późnobarokowych wnętrz w całej Europie.

Wejście i zwiedzanie Konkatedry Św. Jana Chrzciciela kosztuje 15 euro. Sporo, ale serio WARTO! Koniecznie zobaczcie Nawę Główną, Kaplice Języków Zakonu Maltańskiego, Posadzkę, Kryptę, Ołtarz. Konkatedra Św. Jana Chrzciciela kryje dwa WYBITNE dzieła Caravaggia! Znajdziemy je w Oratorium. Obrazy “Ścięcie Św. Jana Chrzciciela” oraz “Święty Hieronim piszący” – oba z 1608 roku – ukazują geniusz Caravaggia. Konkatedra Św. Jana Chrzciciela jest przykładem, że liczy się wnętrze.

5. Plac Św. Jerzego

Głównym placem w mieście jest Plac Św. Jerzego. To przy nim stoi najważniejszy zabytek stolicy Malty – zbudowany w 1571 roku i zaprojektowany przez Girolamo Cassara – Pałac Wielkiego Mistrza. Obecnie mieści urząd prezydenta, wcześniej był siedzibą parlamentu, zaś na samym początku siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Św. Jana. Naprzeciw Pałacu Wielkiego Mistrza stoi wzniesiony na początku XVII wieku Main Guard – czyli Kordegarda, a inaczej Wartownia lub Odwach.

6. Uliczne krajobrazy!

Ulica Merchants prezentuje się WSPANIALE! Szczególnie patrząc spod Kościoła Dominikanów w kierunku Kościoła Św. Mikołaja, gdyż wówczas na jej osi pięknie prezentuje się Morze Śródziemne. Zachodnia część ulicy Merchants jest bogata w pełne patosu i bogate gmachy. Potężną fasadą może się pochwalić Kościół Św. Jakuba zbudowany na początku XVIII wieku. Zgoła odmiennie prezentuje się Kościół Matki Bożej Zwycięskiej, który został zbudowany w XVI wieku jako dar wotywny za zwycięstwo Zakonu Św. Jana i mieszkańców Malty nad osmańskimi najeźdźcami.

Ulicę Stara Mennica (Triq Zekka) – biegnie mocno w dół, następnie w górę, zakończona jest widokiem na Morze Śródziemne. Spójrzcie jak prezentuje się zabudowa w postaci kamienic, jakie są eleganckie i pasujące do całości, zobaczcie proszę Bazylikę Matki Bożej z Góry Karmel i jej wielką oraz wyjątkowej urody kopułę. Valletta i jej ulice ROBIĄ NIESAMOWITE WRAŻENIE. To trzeba i warto zobaczyć. Wystarczy 10 minut w Valletcie, by się zachwycić 😉

7. Fort na końcu miasta

Fortu Saint Elmo to wielki gwiaździsty fort zbudowany w latach 1552-1570. Z drugiej strony zatoki widoczny jest inny – Fort Ricasoli – z drugiej połowy XVII wieku. Chroniły wejścia do portu. Widoczki są zacne, spokojne, pełne sentymentu. Można poczuć wolność, piękno, przygodę, świat, otwartość na nieznane.


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieję, że miejsca, które pokazałem, przypadły Wam do gustu, a mój wpis okaże się przydatny.

Jeśli wciąż Wam mało, mam na blogu spory artykuł pokazujący wszystko co zobaczyłem w Valletcie. Zapraszam TUTAJ.

Valletta jest urocza, wyjątkowa, ma swój niebywały klimat. Jeśli będziecie w Valletcie, odwiedźcie owe 7 miejsc i zapoznajcie się z najmniejszą stolicą Europy!

Relacje z podróży umieszczam na Instagramie oraz Facebook’u – zachęcam do śledzenia!

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa