7 sposobów, jak LEPIEJ poznać swoje miasto

7

Cześć moi drodzy!

W nieniejszym artykule zajmiemy się tym, jak LEPIEJ i skuteczniej poznawać miasta. Mam tutaj na myśli własne miasto bądź takie, gdzie bywacie stosunkowo często.

Jeśli macie tak, że poznajecie dane miasto i stanęliście w miejscu, ten wpis jest dla Was 🙂

To również artykuł dla każdego, kto uwielbia odkrywać przestrzenie miast, wędrować, fotografować, interesuje się architekturą lub urbanistyką.

Zapraszam do lektury!

1. Spacery z przewodnikami

Korzystałem swego czasu z takich spacerów w swoim Gdańsku. Mimo tego, iż zdawało mi się, że znam swoje miasto, NAGLE dowiadywałem się masy informacji, o których nie miałem pojęcia.

Można wybrać się na taki spacer znanymi szlakami, by dowiedzieć się o tych miejscach czegoś nowego, bądź poszukać spacerów w mniej uczęszczanych dzielnicach lub spacerów tematycznych.

Jedna z uliczek w Sztokholmie

2. Zwiedzanie mało znanych muzeów

Jeśli nie zwiedzacie w ogóle muzeów, warto zacząć. Można od tych dobrze znanych i rozsławionych, jak Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, jednakże warto poszukać tych mniej znanych, jak np. Muzeum Obwarzanka w Krakowie lub Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu.

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

3. Pytanie miejscowych o ciekawe miejsca

W przypadku, kiedy pragniemy zagłębić się w danym mieście, warto zasięgnąć porady miejscowych. W czasach internetu jest to na prawdę proste. Jest duża szansa, że dostaniecie informacje o miejscu, które w żadnym wypadku nie przyszłoby Wam do głowy 😉 Z kolei, gdy chcecie odkrywać własne miasto, można podpytać kogoś znajomego z innej dzielnicy, gdzie chodzi na spacery.

Przykład? Fordon w Bydgoszczy

4. Praca z mapą

Przede wszystkim polecam mapę papierową i przyglądanie się przeróżnych fragmentom miasta. Mapa wiele mówi, trzeba tylko umieć ją czytać. Jeśli szukacie czegoś w sieci, zajrzyjcie na wikimapię. Użytkownicy owej mapy, wyznaczają granice dzielnic, zaznaczają przeróżne obiekty w miastach i nie tylko. Świetne miejsce inspiracji co do tego, aby poznawać miasto.

5. Przejazd rowerem

Rowerem jesteśmy w stanie ogarnąć jednego dnia znacznie więcej terenu, aniżeli pieszo. Można poczuć, jak zmienia się krajobraz, zabudowa, klimat miejsca. Często całkiem spontanicznie można trafić na piękne miejsce.

Porto zwiedzałem m.in. rowerem

6. Od pętli do pętli

Kolejny sposób na głębsze poznawanie miast, to podróż komunikacją miejską. Można wsiąść gdzieś w centrum do autobusu i jechać do samego końca, po drodze obserwując okolicę. Osobiście bardzo lubię to robić! Szczególnie, jeśli jadę daną linią po raz pierwszy i nie wiem, gdzie dokładnie dojadę.

Krakowskie tramwaje

7. Zaglądać poza turystyczne szlaki

Dość oklepany frazes, aczkolwiek jakże istotny. Uwierzcie, że nawet w niezwykle mocno uczęszczanych przez turystów miastach, jak Dubrownik czy Mediolan, bardzo blisko miejsc “zalanych” spacerowiczami, znajdowałem miejsca puste. Jednakże dobrze jest iść dalej. Odkrywać inne historyczne dzielnice, chodzić tam, gdzie spotkamy tylko miejscowych.

Urokliwy placyk w Mediolanie

Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego, nieco innego, aniżeli relacja z wycieczki wpisu.

Liczę, że skorzystacie choćby z jednego z powyższych punktów i poznacie jeszcze lepiej własne miasta lub takie, do których regularnie jeździcie.

Zapraszam niżej do dołączenia do społeczności bloga 🙂

Odkrywajcie miasta, pokazujcie rezultaty innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa