Jak odnaleźć jasne punkty mniej docenianych miast ?

J

    Witam Was serdecznie, od razu pragnę napisać, że poniższy tekst na dzisiaj miał być zupełnie inny. Otóż w poniedziałek miałem jechać do Rygi. Poczyniłem już całkiem zaawansowane przygotowania co również chciałem przedstawić tutaj, ale… do Rygi niestety nie jadę. Mam problem z nogą i choć jest coraz lepiej, nie mogę pozwolić sobie na 15 godzin ciągłego zwiedzania. Może to dziwne, że tutaj o tym pisze, w końcu to coś, co mi się nie udało. Mimo tego uważam za dość ważne dzielenie się również i takimi informacjami, tym bardziej, że do Rygi jeszcze pojadę i wówczas pokażę Wam kolejne etapy moich przygotowań 🙂 Tymczasem zapraszam niżej do tekstu odnoszącego się do tytułu dzisiejszego wpisu 😉


Wybierać różne miasta.

    Dzisiaj pragnę zwrócić Waszą uwagę na tak naprawdę większość naszych Polskich miast – miast niedocenianych. Odkąd zacząłem jeździć po naszym kraju, wybierałem różne miasta. Począwszy od Wrocławia i Krakowa w 2010 i 2011 roku, poprzez Gliwice i Szczecin po Olsztyn w tym roku. Nigdy nie sugerowałem się tym, czy to popularna destynacja turystyczna, ile jeździ w dane miejsce osób, bądź czy są tam zabytki pokazywane jako najważniejsze w książkach lub albumach o Polsce. 


Pewne miasta się powtarzają…


    Swego czasu kochałem zagłębiać się w lekturze różnych rankingów najpiękniejszych miast namiętnie szukając czy jest tam Gdańsk. To samo robiłem na forach i uparcie dążyłem do tego jakie miasta są u innych na tapecie. Zdarzały się takie miasta jak Lublin czy Bydgoszcz, jednak dość szybko przekonałem się, że na listach pewne miasta sukcesywnie się powtarzają – Kraków (to w ogóle nr jeden), Toruń, Wrocław, Zakopane, Sandomierz, Kazimierz Dolny czy Zamość. W większości z tych miast byłem i oczywiście nie chce tutaj do nich zniechęcać bo są wspaniałe, ale tak jak wszędzie, były zachwyty, ale i rozczarowania. Zupełnie tak jak wszędzie, jak w każdym mieście. 


Dobra marka ?


    Zacząłem się przekonywać, że miasta są traktowane jak “produkty”. Jeśli któreś miasto ma dobrą markę to jest super, inne już mniej. Ale porównując, jeżdżąc, zwiedzając, coś mi się z tym wszystkim nie zgadzało… Miejscowości bez tak wspaniale wyrobionej marki mają ogromną moc, może i największą ? 


Jasne punkty niektórych miast.


    Nie lubię podążać za przewodnikami, to też sam sobie takie pisałem przygotowując się do danego miejsca. Odwiedzałem i odwiedzam miasta, które nie są tam bardzo cenione, o których się tak nie mówi, a szkoda. Wypiszę tylko kilka plusów takich miast, oczywiście subiektywnych, moich. Bydgoszcz ma wspaniałe nabrzeża i bulwary nad Brdą i Młynówką a Wyspą Młyńska jest uważam najciekawszym terenem rekreacyjnym w centrum miasta jaki widziałem, Szczecin imponuje cudownym Śródmieściem z genialnymi gmachami, Warszawa ujmuje różnorodnością, Lublin kupuje mnie przyjemną architekturą i klimatycznym Starym Miastem, Bielsko-Biała górami w jej granicach oraz, że to dwa w jednym, Gliwice jedną z bardziej wielkomiejskich ulic, Łódź rozmachem Śródmieścia i ilością wspaniałych kamienic, Poznań ilością i jakością parków w Śródmieściu oraz dzielnicą cesarską a Olsztyn ilością jezior oraz ich zagospodarowaniem. 


Wypracuj własną opinię.


    Każde miasto ma mocny punkt, bez wyjątku. Wypisałem oczywiście te, które pierwsze przychodzą mi do głowy, a tych jest dużo więcej o czym też odnośnie każdego z miast będę pisał na blogu. Lecz tym o co najbardziej mi chodzi, jest zdjęcie Waszych oczu z rankingów i opinii innych i wypracowanie sobie własnego rankingu, własnej opinii. 


Każde miasto można traktować tak samo.


    Wiara zawsze się materializuję. Jadąc do jakiegoś miasta z przekonaniem i wiarą, że ono nie może być fajne, tak zapewne będzie. Ja zawsze jadę z czystą głową, z chęcią poznania, z wiarą na coś nowego, po naukę i nowe horyzonty. Możecie mi wierzyć, to działa. Nie sugeruje się nazwą miasta, czy to jest Kraków czy Bielsko-Biała. Jadę po to, by odkrywać i cieszyć się każdą chwilą. Zapraszam do zdjęć, które dają pojęcie o tym co powyżej 🙂

Uroczy zakątek na Wyspie Młyńskiej.W centrum Bydgoszczy nie kojarzę niezagospodarowanego nabrzeża.

Urząd Wojewódzki w Szczecinie to najpiękniejszy gmach w tym stylu, jaki widziałem.I jest przyjemnie ! 🙂Z tarasu PKiN w jedną stronę jest tak…


…a w drugą tak ! 🙂Lublin lubię nazywać “beżowym” miastem 😉Lubelskie Stare Miasto ma wyjątkowy czar… Nie do opisania..W granicach Bielsko-Białej są ponad tysięczne szczyty.Solidna narożna kamienica !

Al. Zwycięstwa w Gliwicach powala……na kolana ! 🙂Ulica Moniuszki, dawny pasaż Ludwika Meyera… Zabrałbym do Gdańska 😀 !W Łodzi panuje w moim odczuciu największe zagęszczenie cudnych kamienic.Zdrowo zazdroszczę Poznaniowi ilości i zadbania Śródmiejskich parków.

Zestawienie zadbanej zieleni z monumentalną bryłą Zamku robi na mnie wrażenie.

Olsztyn wykorzystuje coraz bardziej potencjał jezior.Nad Jeziorem Ukiel jest co zobaczyć i jak spędzić czas.
    Wielkie dzięki za dotrwanie do tego momentu 😉 Jestem ciekaw Waszych jasnych punktów tych mniej docenianych miast 🙂 Wierze, że zaczniemy mocniej dostrzegać piękno nie tylko tych znanych i lubianych. Wypracujcie swój ranking, choć… może wcale nie jest potrzebny ? 🙂 


Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym ! Pozdrawiam, Cześć ! 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

komentarzy

    • Cześć! 🙂 Dziękuje Ci za komentarz 🙂

      To masz dobrze tak na co dzień czuć tą wielkomiejskość. Ja byłem w Gliwicach dwa razy, ostatnio w 2014 roku. Mi brakowało tramwaju (zawieszono linie?) oraz oczywiście przydałby się ogólny remont chodników, jezdni, dodanie małej architektury, zadbanej zieleni. Na wszystko pewnie przyjdzie czas 🙂

      Pozdrawiam.

  • Uważam, że każde miasto jest 'piękne'. Można znaleźć coś wspaniałego, dla oka i wzbogacić się o wiedzę i emocję. Obecnie bym w Toruniu i zachwyciłam się tym miastem. Kilka lat temu też byłam Opole Lubelskie i byłam pod wrażeniem. Najważniejsze, żeby zwiedzać nasz cudowny kraj i promować go na świecie. Zdjęcie numer szesnaście jest cudowne i można było grać tam seriale historyczne. Kolejne jest też uroczę i tajemnicze. Proszę jeszcze o jedno, żeby może napisać, takie miasto, które było by połączenie wszystkich? Ciekawie jak by to wyszło? Miasto 'marzeń' może to by było coś interesującego. Pozdrawiam. : )

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa