Nikozja – 15 najciekawszych i najpiękniejszych miejsc jedynego podzielonego miasta na świecie!

N

Cześć moi Drodzy!

Przygotowałem specjalnie dla Was zestawienie 15 miejsc/atrakcji w Nikozji, które SZCZEGÓLNIE warto zobaczyć.

Nikozja to stolica Cypru, jedyne na świecie miasto, przez którego środek przebiega strefa buforowa między częścią Grecką i Turecką. Skomplikowana historia przez wieki oddziałowywała na architekturę i zabytki miasta, które ZDECYDOWANIA warte są spaceru, nawet w 37 stopniowym upale.

To miasto CZARUJE klimatyczną, osmańską architekturą, pustymi, wciągającymi zaułkami, wielkimi bastionami, przejściem granicznym w samym jego sercu bądź wspaniałymi kościołami, przebudowanymi na meczety. Tylko tutaj jesteś w stanie w ciągu 5 minut przejść do innego świata. Taka jest Nikozja!

Zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest wybrać NAJCIEKAWSZE miejsca patrząc po raz pierwszy na mapę zupełnie obcego miasta. Wychodzę Wam naprzeciw i…

W niniejszym artykule przygotowałem dla Was listę 15 miejsc/atrakcji, które warto odwiedzić w Nikozji – stolicy Cypru!


Ważna uwaga. Jeśli chcielibyście lepiej poznać miasto, zachęcam do lektury artykułów, które znajdują się pod tym akapitem. Opisałem tam całą trasę zwiedzania, wszystkie interesujące miejsca, widoki, perspektywy i dodałem swoje odczucia. Znajdziecie tam DUŻO więcej opisów i zdjęć, więc jeśli macie ochotę na WIĘCEJ, zapraszam do lektury.


A na początek krótka charakterystyka i historia miasta

Nikozja to miasto położone w środkowej części wyspy na równinie Mesaria między Górami Kyreńskimi i Górami Trodos. Na nieco ponad 110 km2, mieszka ponad 300 tysięcy mieszkańców. Największe miasto Cypru od 1974 roku jest podzielone między „Nikozje Północną” (turecką) i „Nikozje Południową” (grecką). Przez sam środek Starego Miasta, przebiega strefa buforowa i granica państwowa. Miasto ma bardzo długą historię, która mocno odcisnęła swoje piętno na jego charakterystyce, architekturze, ludności oraz wyglądzie. Gotyckie katedry są dziełem francuskiej dynastii Luzynianów, panowanie Republiki Weneckiej objawia się do dziś w zachowanych murach obronnych i bastionach, liczne meczety i nawoływanie Muezzina do modlitwy to efekt zdobycia miasta przez Imprerium Osmańskie z kolei panowanie brytyjskie zaowocowało kolejnymi zmianami widocznymi w budownictwie.

Zapraszam do zestawienia 15 najciekawszych miejsc/atrakcji w Nikozji!


1. Plac Wolności

Nowocześnie i w dobrym guście urządzonego skwer znajduje się tuż obok przystanków aubosowych, w linii dawnych fortyfikacji. Przestrzeń placu wypełnia elegancka i wygodna posadzka, poprzecinana zadbanymi trawnikami z rosnącymi tam drzewami (również palmami) oraz fontanny w postaci niecek z wodą. Jakościowe elementy małej architektury sprawiają, że całość prezentuje się estetycznie i z klasą. Skwer znajduje się w lekkim zagłębieniu, co odcina przechodniów choć trochę od zgiełku miasta, a jednocześnie owe miasto jest na wyciągnięcie ręki.

2. Fortyfikacje

Mury Obronne zostały wzniesione przez Wenecjan w latach 1567-1570. Najlepiej spojrzeć na mapę Nikozji i zwrócić uwagę na pierścień fortyfikacji, otaczający Stare Miasto. Wygląda tak, jak gdyby ktoś wbił cyrkiel w samym środku miasta i narysował koło. Zbudowano jedenaście bastionów (10 przetrwało – pięć po stronie Greckiej i pięć po Tureckiej) i trzy bramy (2 przetrwały – po jednej w „Nikozji Południowej” oraz „Nikozji Północnej”).

3. Dzielnica Chrysaliniotissa

Jedna z najpiękniejszych dzielnic Nikozji! Uliczki i stojące tam w pierzejach jedno lub dwukondygnacyjne budynki tworzą przenoszący w czasie pejzaż. Gładkie fasady o stonowanych barwach, urozmaicone są wykuszami i przyozdobione okiennicami. W plątaninie przepięknych uliczek, skrywają się dwie wartościowe świątynie. Kościół Matki Bożej ze Złotego Lnu (Panagia Chrysaliniotissa) została wzniesiona w połowie XV wieku dzięki królowej Helenie, żonie Jana II Lusignana. Cała jego okolica wprawia w zachwyt! Kościół Agios Kassianos jest zaś niewielki, kamienny, skromny.

4. Katedra Św. Jana Ewangelisty

Katedra Św. Jana Ewangelisty została wzniesiona w XVII wieku. Skromna architektura świątyni wynika z faktu, iż budowano ją w czasach osmańskich, a Turcy nie pozwalali wznosić okazałych kościołów. W jej okolicy stoi kilka innych świątyń, które warto zobaczyć.

5. Dzielnica Laiki Geitonia

To historyczna dzielnica Nikozji, na terenie której można obejrzeć poddane renowacji tradycyjne cypryjskie budownictwo z końca XVIII wieku. Domy zbudowane z drewna, piaskowca i cegły mułowej, okraszone okiennicami oraz wijącą się tu i tam roślinnością, przenoszą do miasta, które zdawałoby się, odeszło w zapomnienie. W owych domach działają sklepiki z rękodziełem i pamiątkami.

6. Ulica Ledra

Ledra to główna handlowa ulica Starego Miasta. Dawniej, przed podziałem Nikozji, nazywano ją ulicą Długą, gdyż, jak nietrudno się domyślić, była najdłuższa w mieście. Pierzeje ulicy wypełniają jednopiętrowe kamienice, na których warto zawiesić oko. Obłożone piaskowcem budynki posiadają klasyczne detale – pilastry, wykusze i naczółki. Pojawiają się również zdobione balustrady balkonów oraz wszechobecne, dodające starodawnego wyglądu okiennice.

7. Przejście graniczne

Punkt kontrolny (przejście graniczne), pozwalający dostać się na stronę Turecką, znajduje się na ulicy Ledra. Sprawa wygląda tak: najpierw pokazujemy dowód lub paszport funkcjonariuszowi po stronie Greckiej, następnie przechodzimy około 50 metrów przez strefę buforową, gdzie pod żadnym pozorem nie wolno robić zdjęć!, po czym ponownie pokazujemy dokument już po stronie Tureckiej i voila – jesteśmy w Północnej (Tureckiej) Nikozji. Przechodząc przez granicę można rzec, odwiedzamy inny, choć nieuznawany na arenie międzynarodowej kraj, Cypr Północny. Przejście przez granice zajmuje kilka minut, ale można się poczuć, jak gdyby przeniosło się w czasie i przestrzeni.

8. Zabytki rodem z Turcji – Büyük Han

Büyük Han to inaczej Wielki Zajazd, czyli zabytkowy zajazd dla karawan. Zbudowany w 1572 roku z zewnątrz wygląda jak forteca, gdyż w ten sposób starano się uchronić przed kradzieżami. Dzisiaj można swobodnie wejść na wspaniały arkadowy dziedziniec, gdzie urządzono sklepiki z wyrafinowanymi pamiątkami.

9. Stary Bazar i zaułek

Został zbudowany w 1932 roku w miejscu zwykłego bazaru. Zwiedzając bazar warto wyjść z drugiej jego strony, natrafiając na PRZEUROCZY zakątek! Idealne tło dla artystów kochających miejskie pejzaże.

10. Meczet Selima (Katedra Mądrości Bożej)

Meczet Selima to dawna katedra koronacyjna królów Cypru z dynastii Lusignanów, największy zabytek w Nikozji i symbol tego miasta. Pierwsze spojrzenie na architekture świątyni daje do zrozumienia, że najpierw zbudowano kościół, który później przekształcono w meczet. Dolna część do złudzenia przypomina francuskie katedry (ostrołukowe okna, przypory) i nie ma się czemu dziwić, gdyż Katedra Mądrości Bożej została wzniesiona w XIII-XIV wieku za czasów panowania francuskiej dynastii Lusignan. Z kolei w XVI wieku, po zajęciu miasta przez Turków, katolicka świątynia została przebudowana na meczet, stąd minarety i typowo islamskie wnętrze.

11. Ulica Kirlizade

Ulica Kirlizade robi doskonałe pierwsze wrażenie krajobrazem wypełnionym zestawieniem białego domu z zielonymi okiennicami ze stojącym tuż obok Meczetem Hajdara Paszy. Z lewej strony uliczki ciągną się skromne domy, które, jak się okazuje, w środku są w większości zrujnowane. Wspomniany Meczet Hajdara Paszy został zbudowany w XIV wieku jako Kościół Św. Katarzyny. Doskonale widać jego gotycką bryłę, z którą kontrastuje islamski minaret.

12. Biedniejsza odsłona miasta

Owa biedniejsza okolica to np. ulica Bodamyalı Sk. Odpadający od ścian tynk i brak okien to i tak niezły stan okolicznej zabudowy, gdyż niektóre domy stały całkowicie zburzone, a gruz wręcz wysypywał się na ulicę. Szwendające się samopas pieski, lokalne sklepiki prowadzone przez całe rodziny oraz ludzie żyjący niemal na ulicy. Odwiedzając takie miejsca, po pierwsze zwiedzamy mniej turystyczną odsłonę miasta, a po drugie możemy docenić to co mamy.

13. Dzielnica Samanbahce

Osiedle o charakterze socjalnym, zbudowano na początku XX wieku w miejscu ogródków warzywnych. Niskie, bo parterowe domki, charakteryzujące się białymi ścianami i niebieskimi okiennicami. Tworzą one siatkę uliczek, jak gdyby oderwanych od reszty miasta. Przy każdej niemal fasadzie mieszkańcy stawiają kaktusy i inne rośliny doniczkowe, co razem tworzy miłą atmosferę. Na samym środku osiedla stoi sześciokątna studnia.

14. Dzielnica Arabahmet

Najistotniejszą w przestrzeni dzielnicy budowlą jest Meczet Arabahmet zbudowany w 1845 roku. Patrząc na palmę z kopułą i minaretem w tle, czuć klimat bliskiego wschodu. Przy głównej ulicy Şht. Salahi Şevket znajdują się wartościowe, zabytkowe, stojące w pierzejach kamienice. Kamienne elewacje okraszone okazałymi zdobieniami, inne zaś z wykuszami, ozdobione drewnianymi okiennicami, tworzą świetny, przenoszący do przeszłości widok. Najpiękniejsze jednak czeka w bocznych uliczkach, takich jak Kamil Paşa lub Hafız Hasan Efendi.

15. Uliczka Şht. Mehmet Hüseyin

Cudnej urody uliczkę Şht. Mehmet Hüseyin jest kwintesencją uroku dzielnicy Arabahmed. Widać z niej cenny zabytek – Kościół Ormiański z początku XIV stulecia. Interesującym doświadczeniem jest odkrywanie takich miejsc.


Lokalizacja powyższych miejsc na mapie Nikozji:


Kilka (istotnych) słów na koniec

Moi Mili dziękuję Wam za lekturę artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieje, że okazał się przydatny i skorzystacie z moich propozycji przy podróży do Nikozji.

Jeśli chcielibyście dokładniejszych opisów tras i miejsc w Nikozji zapraszam do lektury poniższych artykułów. Opisałem tam krok po kroku gdzie byłem i co zobaczyłem. Dłuższe opisy i więcej zdjęć. Zachęcam cieplutko!

Opracowanie niniejszego wpisu wymagało ode mnie DUŻO pracy. Jeśli chcielibyście się odwdzięczyć, możecie postawić mi wirtualną kawę. Szczegóły poniżej. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam oczywiście na moje socialmedia – Miejski Wojażer na FB oraz miejskiwojazer na IG, gdzie znajdziecie relacje z podróży, zdjęcia i przemyślenia. Artykuły na blogu najczęściej muszą sporo poczekać w kolejce, więc jeśli chcecie być na bieżąco, warto.

Odkrywajcie Europę, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Dodaj komentarz

Kamil Sulewski

Cześć moi drodzy!

Uwielbiam podróżować, zwiedzać, rozgryzać miasta i kraje, sprawdzać czym się różnią w zakresie architektonicznym i społecznym. Kocham miasta, jednakże nie zapominam o naturze, którą znajduje i w miastach i totalnie poza nimi.

Ostatnie wpisy

Archiwa